Třes u psa

Třes u psa: proč se pes třese, jak zabránit třesu u psa

Třes u psa je poměrně běžný jev. Může signalizovat nevinnou nervozitu, ale také vážnější stavy. otravu, neurologický problém, infekční onemocnění či selhávání některých orgánů. Proto je velmi důležité, abyste se zdravotní stav vašeho mazlíčka naučili pozorovat komplexně. Takto budete umět lépe zhodnotit, zda je při třesu potřebná okamžitá návštěva veterináře nebo je váš chlupáč pouze nervózní.

Publikované: 19.12.2023
Aktualizované: 19.12.2023
Obsah článku:

Podíváme se na všechny možné důvody třesu u psa, řekneme vám, jaké příznaky kromě třesu si máte všímat, jak vašemu chlupáči pomoci doma a kdy neprodleně kontaktovat veterinárního lékaře. Při jednotlivých důvodech třesu vám dáme i několik tipů a doporučení, jak tento stav zvládnout co nejlépe.

Méně závažné důvody, proč se pes třese

Pro začátek rozebereme příčiny třesů u psů, které je neohrožují na životě a jsou poměrně běžné. Tak jako u lidí i třes u psů se objevuje při nervozitě, strachu a ve stresových situacích. To, že se pes třese během ohňostroje, hlučných situací v domácnosti (hádky, křik dětí), bouře či návštěvy veteriny, je naprosto přirozené. Na druhé straně, pokud máte pocit, že třes je příliš silný nebo trvá nepřirozeně dlouho, měli byste zpozornět.

Třes, nebo spíše jakési chvění/záškuby svalů, někdy i celého těla, můžete pozorovat během hlubokého spánku psa. Jde o stejný „jev“ jako když tvrdě usnete vy a nevědomky s vámi „cuká“. Takový třes se často objevuje po náročné fyzické aktivitě i při psychické únavě (delší výcvik, učení nových cviků, převozy, návštěva veteriny atd.).

Dalším častým důvodem, proč se pes třese, je chlad. Problémy se zimou mají zejména malá „bytová“ plemena, jako je čivava, srnčí ratlík či jorkšírský teriér a také někteří velcí krátkosrstí psi bez podsady. Německý boxer, dobrman, Americký stafordšírský teriér nebo Německá doga.

Německá doga třes

Nemoci psů způsobující třes

Třes u psů může způsobit několik nemocí. Mnohé z nich patří k závažným až život ohrožujícím. Proto, pokud neumíte přijít na příčinu třesu (stres, strach atd.), je na místě vyhledat odbornou pomoc, minimálně vašeho psa sledovat o něco více než obvykle. Třes se objevuje také při bolesti, která může být zapříčiněna onemocněním nebo úrazem, podchlazení, horečce a otravách.

Pes se třese bolestí

Když se pes třese bolestí, zpravidla jde o vážný stav. Abyste však uměli určit vážnost situace, musíte vašeho chlupáče znát. Někteří jedinci mají totiž práh bolesti o něco vyšší, jiní zase nižší. V překladu, někteří psi se rozklepou při obyčejném očkování a někteří bolest neprojeví ani při otevřené zlomenině. Každopádně, pokud se pes třese a kňučí, nepř. těsně po úrazu nebo v době rekonvalescence po operaci, určitě nečekejte a vyhledejte pomoc.

Když se pes třese a kňučí, může jít také o příznak nevolnosti, resp. trávicích problémů. Mnoho psů se takto chová těsně před zvracením při bolestech břicha či bolestech při kadění (při průjmu nebo naopak při zácpě). Pokud jste vlastníkem obřího plemene, jako je novofundlandský pes nebo německá doga, a zpozorujete tyto příznaky, může jít o torzi žaludku. Torzi je nutné řešit co nejdříve. Z důvodu, že je žaludek otočen, toxické látky, které vznikají při trávení potravy, otravují organismus.

Zlatý retrívr třes

Horečka a podchlazení

Třes při horečce není ničím výjimečným ani u lidí a stejně to funguje i u psů. Nelze říci, od kolika stupňů Celsia se může dostavit třes. Pokud jej však na vašem psovi zpozorujete, prvním krokem by mělo být právě změření jeho tělesné teploty (za každých okolností). To, že se jedná o projev horečky, se nejčastěji projevuje tím, že se pes třese a dychčí (rychlé a mělké dýchání).

Jak bylo zmíněno výše, pes se může třást od „obyčejné“ zimy a stejně tak z vážného podchlazení. Naměříte-li teplotu nižší než 37–36 °C, je nezbytné psa co nejdříve zahřát vhodným způsobem. Dejte jej do teplého pokoje a přímo k němu umístěte zdroj tepla. Ideální je topná podložka, pokud ji však nemáte, pomůže vám např. láhev s horkou vodou v kombinaci s izotermickou fólií, která je součástí každé autolékárničky. Dejte si pozor, abyste psa nepopálili a neohřáli příliš rychle.

Při podchlazení je dech psa zpomalený a „těžký“, tedy přesně opačný než při zvýšené teplotě. Upozorňujeme, že horečka i snížená teplota mohou mít mnoho příčin. V létě a zimě jde často o klasické přehřátí nebo podchlazení. K dalším možným příčinám patří bakteriální či virová infekce, zánět, úraz, krvácení, nádorová onemocnění nebo onemocnění/selhávání orgánů.

Selhávání ledvin

Selhávání ledvin u psů se může projevovat širokou škálou příznaků od zvracení a průjmů přes zánět dásní až po časté močení, poruchy koordinace, náhlý kolaps a třes. Nebudeme vás zatěžovat tím, co přesně způsobuje třes při selhávání ledvin, protože jde o komplikovaný proces. Pro vás jako majitele je důležité vědět, že když na vašem psovi zpozorujete třes v kombinaci s kterýmkoli výše jmenovaným příznakem, měli byste okamžitě vyrazit na veterinární kliniku.

Nemocný pes třes

Selhávání jater a vnitřní paraziti

Při selhávání jater je organismus zaplavován toxiny, což může způsobit třes, celkovou slabost, záchvaty až náhlý kolaps. Podobný efekt na tělo psa mají vnitřní paraziti v případě, kdy se přemnoží v opravdu velkém množství. Paraziti jsou nebezpeční zejména pro malá štěňata, jedince s jinými onemocněními či oslabenou imunitou a seniory. Neurologické příznaky včetně třesu můžete na psovi pozorovat i po nesprávném odčervení. Někteří paraziti, například škrkavky, při úhynu produkují toxiny, kterými mohou otrávit samotné zvíře. O vhodném odčervení byste se proto měli poradit s veterinárním lékařem.

Otravy

Otrava není nemocí v pravém slova smyslu, jedná se však o velmi vážný stav, který vyžaduje okamžitý zásah zkušeného veterináře. Při otravě, v závislosti na druhu požitého jedu, můžete u psa pozorovat jakékoli příznaky. Někdy jde o zvracení, sníženou teplotu nebo průjem, jindy o nadměrné slinění, padání z nohou, třes, apatii a nechutenství. Příznaky se mohou objevit samostatně nebo souběžně. Máte-li podezření, že váš pes mohl sníst otravu, léky, nevhodné jídlo toxické pro psy nebo jedovaté rostliny, nesnažte se mu pomoci doma. Jediná bezpečná věc, kterou můžete udělat, je podání živočišného uhlí.

Shaker syndrom (White dog shaker syndrome)

Shaker syndrom je poměrně neznámé onemocnění. Natrefíte na něj i pod názvy třes reagující na steroidy, syndrom generalizovaného třesu (tremoru), idiopatický syndrom třesu nebo (little) white dog shaker syndrome (ve volném překladu, syndrom třesu malých bílých psů), a to z důvodu, že se nejčastěji u bílých psů malých plemen o hmotnosti pod 13 kg, jako je maltézský psík, West highland white teriér či malý a trpasličí pudl.

Shaker syndrom se projevuje třesením hlavou nebo celého těla. Třes může být mírný, ale také velmi závažný, a to až tak, že pes není schopen sám jíst, pít či chodit. Příznaky, které někdy zahrnují i jiné neurologické problémy, se zhoršují při vzrušení nebo fyzické aktivitě a v klidu nebo spánku mohou zcela vymizet.

Onemocnění se zpravidla rozvine během ranní dospělosti, tedy ve věku 1–2 let. Příčina jeho vzniku není známa. Diagnostika je založena na vyloučení jiných zdravotních problémů (např. ataxie, selhávání ledvin/jater). Shaker syndrom se léčí podáváním steroidů, které utlumují imunitní systém zvířete, přibližně po dobu 2 týdnů.

Shaker syndrom

Co dělat, když se třese starý pes

Třes u starých psů je samostatným tématem. Může ho způsobovat spoustu věcí. První z nich je přirozená ztráta síly v končetinách, svalech, případně celém těle. Třes velmi často způsobují bolesti související s chorobami kloubů. Starší psi jsou náchylní k onemocnění orgánů, zejména ledvin. Pokud tedy na vašem seniorovi zpozorujete tyto příznaky, měli byste jej dát komplexně vyšetřit.

Když se třese starý pes a vyloučíte vážnější zdravotní problémy, tento stav byste neměli nechat tak. Nápomocná je kloubní výživa, pravidelné nenáročné procházky nebo cvičení v pohodlí domova. Některé z nich můžete provádět doma, pokud však chcete vašemu mazlíčkovi dopřát komplexní péči, doporučujeme vám vyhledat pomoc zvířecího fyzyoterapeuta.

Nejčastější otázky – FAQ

Věříme, že jste po přečtení našeho článku pochopili, že třes u psa není třeba podceňovat. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik odpovědí na časté otázky majitelů psů, na základě kterých můžete lépe zvládnout stres u vašeho chlupáče a pochopit, v jakých situacích je vhodná návštěva veterináře.

Třes zadních nohou u psa můžete pozorovat ve stáří, při vyčerpání, např. po náročné fyzické aktivitě i při stresu. Může jít také o důsledek úrazu, neurologického problému nebo onemocnění a dehydratace.

Pokud vlastníte chlupáče, který se rozklepe i při tom nejmenším podnětu, měli byste na tomto jeho „neduhu“ intenzivně pracovat. Křik, zakazování ani přehnané uklidňování nic nevyřeší. Snažte se vašeho psa postupně a opatrně naučit na stresové situace. Např. bojí-li se jízdy autem, vozte ho v něm co nejčastěji, pokud má paniku z hlasitých zvuků, pokuste se ho pomalu „naučit“ na hluk. U vysloveně nervově labilních jedinců se poraďte s veterinářem o možnostech přírodních léků na zklidnění (např. Aptus Relax).

Pokud neznáte přesnou příčinu třesu u psa, v žádném případě mu nepodávejte jakékoli léky, a to ani ty 100% přírodní. Léky ke zmírnění příznaků, tedy třes, musí za všech okolností vybrat veterinář.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(90%)