Vývoj kotěte

Vývoj kotěte: kdy koťata otevírají oči, kdy odstavit kotě, kdy je kočka dospělá?

Od prvních chvil po narození až k dospělosti si koťata procházejí několika fázemi vývoje. Porozumět jim znamená porozumět potřebám koťat, díky čemuž je dokážete co nejlépe připravit na život. V tomto článku se proto dozvíte, čím si koťata procházejí v jednotlivých stádiích vývoje, jaké potřeby mají, kdy přejít na tuhou stravu či to, od jakého bodu se kotě považuje za dospělou kočku.

Publikované: 21.11.2023
Aktualizované: 21.11.2023
Obsah článku:

Za nejdůležitější se rozhodně považuje prvních 8 týdnů života koťat, kdy si procházejí nejvýraznějšími změnami. Právě toto období je klíčové pro jejich vývoj a může mít vliv na jejich život v dospělosti. Koťata rychle rostou, osvojují si návyky, objevují svět a učí se novým věcem. Z malých, bezbranných tvorů se stávají silní a samostatní jedinci. Než se tak stane, potřebují vaši péči, správně zvolenou stravu, bezpečné a milující prostředí, ale také ochranu před vážnými onemocněními a parazity či nástrahami, které ještě neumí rozeznat.

Fáze vývoje koťat

Fáze vývoje koťat nejsou nějak striktně charakterizovány, avšak je třeba porozumět, jakými změnami si procházejí ve fyzickém vývoji a v chování a jaké nároky na péči mají v jednotlivých obdobích. Jejich život začíná po 58–66 dnech těhotenství kočky, na jejíž péči jsou v prvních dnech odkázány.

Od narození po 1. týden

Koťata se rodí se zavřenýma očima a ušima, jsou tedy slepá a neslyší. Nedokážou ještě chodit, nemají zuby, chybí jim termoregulace a nedokážou stáhnout drápky. Váží jen 100 gramů a jsou zcela odkázány na péči matky, která je krmí mateřským mlékem, poskytuje jim teplo, chrání je a čistí. Koťata se v podstatě pouze krmí a spí. Kolem 4.–5. dne jim odpadne pupeční šňůra a od 7. dne se jim začínají otevírat uši a mohou tak vnímat zvuk. V tomto období je třeba ponechat péči na kočku a zajistit, aby měla klid, teplo a kvalitní stravu.

2. týden

V tomto období má již většina koťat otevřené uši. Oči se začnou otevírat od 8. do 12. dne, ale u některých koťat to může trvat déle. Po otevření zvyknou mít oči modré barvy, ale ta se u většiny koťat změní. Zrak je v tomto období ještě slabý a koťata dokážou vidět jen na krátké vzdálenosti. Koťata rostou a nabírají na síle, proto v tomto týdnu začínají dělat první nemotorné kroky. Jsou však ještě příliš malé a málo koordinované, aby řádně chodily nebo si hrály. Nadále platí, že vyžadují neustálou péči kočky.

Dospělá kočka s kotětem

3. týden

Ve 3. týdnu se začíná zlepšovat zrak a sluch koťat, proto se stávají více zvědavé, zajímají se o prostředí kolem sebe. Zvědavost je vede k dalším pokusům postavit se na vlastní nohy, začínají pomalu chodit, objevovat hračky a toaletu, jelikož začínají mít pod kontrolou vylučování. Může se stát, že uslyšíte i předení. Hlavní změnou, kterou si můžete všimnout, je, že jim začínají růst první zuby.

4.–6. týden

V tomto období pokračuje objevování světa kolem sebe. 4týdenní koťata začínají více chodit a hrát si mezi sebou. Všechno je velmi zajímá, jsou zvědavé a hravé, a proto se mohou snažit vzdálit od mámy a probádat okolí. Začíná první socializace, aby byly vystaveny běžným zvukům kolem sebe, poznali lidi a nebáli se hluku či ruchu. Učí se především od své mámy, jejich schopnost používat toaletu se zlepšuje. Drápy už dokážou bez problémů vtáhnout, mléčné zuby by měly nadále růst, díky čemuž mohou začít konzumovat kvalitní potravu z konzervy.

7.–8. týden

V 7. týdnu by už koťata měla mít všechny mléčné zuby (26) a barva očí se může začít měnit. Příznačným pro toto období je nárůst energie, koťata budou opravdu hravá, zlepšuje se jejich koordinace a získávají na síle. V tomto období získají první vakcíny, proto lze pokračovat s další socializací. Mnoho koťat po ukončení 8. týdne putuje do nové rodiny, protože jsou dostatečně samostatné a silné na to, aby byl možný odběr od mámy. V tomto věku by proto měly být zvyklé jíst tuhou potravu (konzervy, granule namočené ve vodě) a samostatně používat kočičí toaletu.

Fáze vývoje kotěte

9.–12. týden

V této fázi si už mnohá koťata zvykají na život v novém prostředí, s novou rodinou. Neustále rostou a učí se nové věci. Do 12. týdne by měly získat poslední dávku vakcín, po které budou připraveny i na socializaci venku, mimo domov. Budou tak plně imunizovány a nemusíte se obávat nákazy od cizích koček. Koťata už konzumují jen tuhou potravu, přičemž je třeba dbát na doporučené dávkování vzhledem k věku, protože každým týdnem rostou a nabírají na hmotnosti.

3.–6. měsíc

Od 3. měsíce je růst už o něco pomalejší, ale stále znatelný. V tomto stadiu můžete zpozorovat vypadané mléčné zuby, které pomalu začínají nahrazovat trvalé (32). Co se týká chování, kotě je již mnohem samostatnější, stále je hravé, zvídavé a neustále se učí a přijímá nové informace, proto je třeba nastavit hranice toho, co smí a co ne. Od 6. měsíce je možná sterilizace a kastrace, avšak záleží i na jiných faktorech (jako kotě roste, kolik váží, zda je zdravé apod.).

7.–12. měsíc

Toto pololetí představuje období dospívání. Z koťata se stává skutečný „puberťák“ a netýká se to jen sexuálního zrání (kočky se začínají hárat), ale i chování. Objevují dominanci a submisi nejen ve vztahu k jiným kočkám (nebo zvířatům) v domácnosti, ale i k lidem. Zkoušejí hranice a může se zdát, že zapomněli to, co se již naučili, nebo že zkrátka rebelují a např. si označkují teritorium či poškrábou gauč. V tomto období je třeba zachovat trpělivost a kotě nadále učit to, co nesmí a poskytnout mu dostatek alternativ v podobě her. Po dovršení 12. měsíce už nemluvíme o koťátku, ale o dospělém jedinci.

Dokrmování koťátka

Péče o kotě – vakcinace, odčervování, sterilizace

Při péči o kotě je důležité nezapomínat na zdravotní péči. V tomto věku jsou koťata velmi zranitelná a jsou odkázána na ochranu, kterou jim nejprve poskytuje mateřské mléko, později vakcíny. Díky mateřskému mléku se jim do těla začínají dostávat protilátky, které má v organizmu jejich máma, proto v tomto období není třeba zapomínat na kvalitní stravu právě pro matku, která kojením hodně živin ztrácí.

Ve 3.–4. týdnu, kdy koťatům začnou růst zuby, sice stále pijí mateřské mléko, ale kojení se stává pro matku stále bolestivějším, proto je postupně odstavuje a v nejbližších týdnech si začnou zvykat na běžnou stravu pro kočky. V 6.–8. týdnu proto není třeba zapomínat na první kolo vakcinace. Ta se bude opakovat opět za 3–4 týdny, tedy většinou ve 12. týdnu.

Důležitou součástí péče je i odčervování, protože koťata jsou náchylná na různé parazity. S odčervováním se začne mezi 4.–6. týdnem a opakuje se každé 2–3 týdny až do 12. týdne. V tomto věku se používají pasty, protože kotě by ještě tabletu nespolklo. První odčervování by měl provést veterinář, který navrhne, kdy s ním začít a jaký odčervovací přípravek používat.

Pokud se rozhodnete pro sterilizaci či kastraci, nezapomínejte na ni a neodkládejte ji, dokud bude pozdě. Myslete na to, že kočka sexuálně dozrává již kolem 6. měsíce a pokud se potýká s kocoury, může dojít k nechtěnému těhotenství. U kocourů je zase včasná kastrace vhodná i proto, aby nezačali značkovat teritorium v domácnosti, protože pokud s tím jednou začnou, ani kastrace již tento zlozvyk neodstraní. Proto v 6. měsíci nezapomínejte právě na sterilizaci a kastraci.

Nejčastější otázky – FAQ

V této části se podíváme na často kladené otázky. Zajímají vás ještě další otázky nebo byste se chtěli podělit o zkušenost s péčí o svého čtyřnohého miláčka? Navštivte sekci diskuse pod článkem. Budeme rádi, pokud se do ní zapojíte svým komentářem.

Oči koťěte se začnou postupně otevírat po prvním týdnu, většinou kolem 8. až 12. dne. Méně časté, ale ne neobvyklé, je otevírání očí v prvním týdnu kolem 3. dne. Pokud se oči otevřou dříve, kotě je stále velmi citlivé na světlo, proto je lepší, aby zůstalo v tmavším prostředí a zrak se nepoškodil.

Koťata lze začít přikrmovat v období, kdy jim začnou růst zuby, tedy kolem 3. až 4. týdne. Nejlepší je zvolit potravu určenou pro koťata. Vhodná je spíše vlhká potrava nebo granule namočené ve vodě, jelikož ještě budou mít problém s tvrdou stravou.

Koťata se zvyknou odstavovat od mateřského mléka a putovat do nového domova již v 8. týdnu. V tomto věku jsou schopny samostatně konzumovat tuhou potravu. Přirozeně mohou mateřské mléko pít i do 12. týdne.

Kočka může být považována za dospělou dosažením 1. roku. Jde však stále o období dospívání a růst a fyzicky vyvíjet se bude až do 1,5 roku. Toto období se může u různých plemen lišit, např. mainské mývalí kočky rostou až do 4.–5. roku.

Přítomnost kočky je pro koťata v prvních týdnech životně důležitá. Bez jejího tepla, mateřského mléka a péče si čerstvě narozená koťata neporadí. Pokud jste našli opuštěná koťata (ke kterým se ani po dlouhé době kočka nevrací) nebo vaše kočka koťata opustila, je třeba jim rychle pomoci. Mohou být podchlazené, proto je třeba je přemístit do teplého prostředí, protože samy si nedokáží regulovat teplotu. Je důležité je pravidelně krmit, ale vyhněte se kravskému mléku. Je třeba najít mléko (nebo formuli) pro novorozená koťata. Dobrým krokem je také vzít koťata k veterináři, který zkontroluje jejich zdravotní stav a může vám poradit, jak dále s péčí.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(89.8%)