Gekončík noční

Gekončík noční – chov, vzhled, terárium, strava, péče

Gekončíci noční patří k těm plazům, které se nejčastěji doporučují jako teráriové zvíře pro začínající chovatele. Péče o ně je velmi jednoduchá a svou popularitu si získaly i klidnou a přátelskou povahou. Gekončíci jsou původem ze západní Indie, Afghánistánu, Pákistánu a Íránu, takže jejich přirozeným prostředím jsou teplé písčité půdy s minimální vegetací, kamenité pouště i lesy.

Publikované: 03.01.2024
Aktualizované: 03.01.2024
Obsah článku:

Zvažujete-li, že si pořídíte právě gekončíka, je důležité znát jeho přirozené prostředí, abyste mu dokázali vytvořit domov, ve kterém se mu bude dařit. V tomto článku se dozvíte to, jaké terárium gekončík potřebuje, čím by mělo být vybaveno a při jakých teplotách a vlhkosti se mu daří. Neméně důležitá je i vhodná potrava, péče a adekvátní zacházení s tímto fascinujícím plazem.

Vzhled a velikost

Gekončík noční je malá ještěrka vážící 50–80 g, přičemž samičky bývají přibližně o 10 g lehčí než samečci. Dorůstá délky 20–30 cm, z čehož ocásek tvoří cca 10 cm. Ocas je hrubší, segmentovaný, ukládá se v něm tuk jako zásoba energie. Dokáže se sám regenerovat, pokud část odpadne. Na rozdíl od jiných druhů gekonů má oční víčka, která jsou pohyblivá. Nejčastěji je zbarven dosvětložlta s černými skvrnami podobnými leopardím. Na bříšku je spíše bílý a na zádech a ocase se mohou objevit malé bradavice. Setkat se můžete i s jinými barevnými variacemi. Některé mají výrazněji žlutou barvu a méně skvrn, jiné mají skvrny zbarvené až do oranžova, další mají skvrn více nebo jsou jinak uspořádáné a je také několik variací albínů s bílou pokožkou.

Gekončík noční vzhled

Terárium a chov

Výběr terária je jedním z nejdůležitějších kroků před koupí gekončíka. Budujete mu totiž domov, který by mu měl poskytnout co nejvhodnější podmínky podobné přirozenému prostředí. Terárium může být buď ze skla, nebo z plastu, přičemž může mít kovový nebo dřevěný rám. Oba materiály jsou v pořádku – sklo je těžší, odolnější proti škrábancům, ale snáze se rozbije. Plast je zase levnější, odolnější proti poškození, ale může časem zežloutnout. Terárium by mělo mít i uzávěr, aby se nestalo, že vám gekončík uprchne, a je dobré, pokud se dá otevírat ze strany, pro snazší čištění a manipulaci s gekončíkem.

Neméně důležitý je rozměr terária, aby měl gekončík dostatek prostoru. Jde sice o menší ještěrku, ale přesto potřebuje dostatečně velké teritorium. Na rozdíl od jiných plazů, gekončíci nelozí, ale pobývají při zemi. Proto potřebují terárium, které je spíše dlouhé než vysoké. Délka by měla být minimálně 60 cm a šířka a výška alespoň 30–35 cm. Důležitá je i ventilace, aby nedošlo k zadušení nebo příliš vysoké vlhkosti. Terárium by mělo mít otvory, přes které může proudit vzduch. Ty zvyknou být zepředu, na horním víku, případně obojí.

Dno terária musí být vystláno podestýlkou. Vhodným substrátem je písčito-hlinitá půda s kamínky, ale použít lze i papírové utěrky, noviny nebo kobereček pro plazů. Nevhodnou podestýlkou jsou piliny, písek, skořápky ořechů a štěrk. Interiér doplňte o různé skalky, úkryty, krabičky a prolézačky. Vhodné jsou také rostlinky, které pomohou udržovat vlhkost. Ta by se měla pohybovat na úrovni 30–40 % a je třeba ji sledovat hygrometrem. Při nízké vlhkosti jsou gekončíci hydratovaní a přehřívají se, při vysoké jsou zase náchylnější k infekcím a parazitům.

Každé terárium by mělo být vybaveno UV lampou, která mu dodá potřebný vitamín D3. Pro gekončíky je také přirozené mít denně 14 hodin světla (v zimě 12), což podporuje regulaci spánkového cyklu, takže gekončík dokáže pravidelně usínat a probouzet se. Proto je nejlepší mít lampu s časovačem, takže se bude automaticky zapínat a vypínat. UV lampa poslouží i jako zdroj tepla. V teráriu by měla být teplota kolem 25 °C, při lampě 30–35 °C, v noci postačí 20 °C. Teplotu je třeba sledovat teploměrem a nikdy ji nenechat klesnout pod 18 °C. Pokud máte problém udržovat teplotu jen lampou, můžete si zakoupit topnou podložku pro plazy, která bude terárium vyhřívat zespodu.

Gekončík noční terárium

Strava

Gekončík noční je masožravec, který se živí převážně hmyzem. Nabídnout mu můžete cvrčky, šváby, kobylky či moučné červy. Ty by měly být ideálně živé, aby si je mohl gekončík v teráriu sám ulovit. Strava by neměla obsahovat ovoce a zeleninu, protože ty nedokáže dobře strávit. Mladí gekončíci se krmí jednou za den, nejlépe ráno nebo večer, dospělí jedinci jednou za 2–3 dny. Stravu je třeba doplnit o vitamíny a minerály. Nejdůležitější je vápník a vitamín D3, který umožní jeho vstřebávání. Zakoupit můžete sépiové kosti nebo prášek s minerály a vitamíny, kterým se posype jídlo nebo přímo tělo gekončíka.

Pokud gekončík dostatečně nejí, častými příčinami je příliš nízká teplota v teráriu a stres. Apetit může ovlivnit dehydratace, proto nezapomínejte na vodu, ke které by měl mít vždy přístup a kterou je třeba každý den měnit. Vodu umístěte do mělké misky, aby k ní měl snadný přístup a dobře se mu z ní pilo. Zvolit byste měli těžší misku, aby se jen tak nepřevrátila.

Gekončík noční strava

Péče a zdraví

Péče o gekončíka nočního je opravdu jednoduchá, a to i díky jeho pohodové povaze. Na denní bázi kontrolujte terárium a odstraňujte výkaly. Hlubší čištění vyžaduje terárium jen jednou za měsíc nebo podle potřeby – tehdy je třeba vše vyjmout a terárium omýt mýdlem a vodou. Nezapomeňte jej dezinfikovat, dobře opláchnout, vysušit a použít novou podestýlku. Zajímejte se o zdraví svého gekončíka. Všímejte si, zda dostatečně je a pije, zda se neskrývá častěji než obvykle nebo zda se u něj nevyskytly jakékoli otoky, abnormality nebo změna barvy pokožky. V takovém případě vyhledejte veterináře.

Manipulace s gekončíkem není náročná, ale musí si na ni od začátku zvykat. Když si ho přinesete domů, dopřejte mu nejprve pár dní na to, aby si zvykl, a teprve po týdnu ho začněte brávat často na ruce, aby se socializoval a zvykl na lidský dotek. Zachovejte klid a opatrnost, nezacházejte s ním drsně nebo příliš často, jinak bude ve stresu, což socializaci neusnadní. I když má gekončík mírnou povahu, vystrašený může kousnout, proto by měla být manipulace co nejjemnější.

Součástí péče o gekončíka je i zimování, které ho čeká v zimních měsících. V tomto období je méně aktivní, bývá spíše zalezen v úkrytu, a přijímá minimum potravy a méně vody. Ke zpomalení metabolismu mu je třeba dopomoci upravením teploty v teráriu, která by měla klesnout na pokojovou teplotu nebo 16–18 °C (v noci i 12–14 °C). Zimování trvá 3 měsíce a teplotu mu je třeba pomalu snižovat během 2 týdnů a naopak, po skončení zimování mu 2 týdny teplotu postupně zvyšovat na běžnou.

Gekončík noční péče

Nejčastější otázky – FAQ

Zvažujete, že si pořídíte gekončíka? Zaujal vás jeho vzhled či přátelská povaha? Nebo si chcete ověřit, zda se jedná o správnou volbu teráriového zvířátka pro vás? V našem článku se dozvíte vše podstatné, ale pokud vám ještě přece zůstaly otázky, klidně se zeptejte v diskusi pod článkem. Rádi na ně odpovíme a potěšíme se i vašim podnětům a zkušenostem s chováním gekončíka nočního.

Gekončíci mají přátelskou povahu. Jsou to zvědavé tvory, rádi lozí a zkoumají své okolí. Nevadí jim ani držení na rukou, je velmi neobvyklé, aby gekončík kousl člověka.

Gekončíci dorůstají délky 20–30 cm a váží 50–80 g. Svůj růst završí v 18 měsících.

Cena se pohybuje kolem 700 Kč, ale může se měnit v závislosti na pohlaví. Co se týče chovných stanic, cena se může vyšplhat na 1 700–2 000 Kč.

Zatímco ve volné přírodě se dožívá jen 10 let, v zajetí při dobré péči je délka života 15–20 let.

Gekončíci jsou teritoriální a nedoporučuje se chovat jich několik v jednom teráriu – mohli by se bít, poranit i zabít. Některé kombinace jsou možné, například 1 samec a 2 samice, ale je lepší předem se poradit se zkušeným chovatelem.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnocení:
(88.2%)