Užovka červená

Užovka červená – chov, vzhled, terárium, strava, péče

Užovka červená je nejčastěji chovaným hadem v zajetí. Důvodem je nejen jeho mírná povaha, ale také zajímavá barevnost a nenáročnost chovu. Užovka červená nedorůstá velké hmotnosti, přestože její délka může mít až téměř 2 metry.

Publikované: 11.01.2024
Aktualizované: 11.01.2024
Obsah článku:

Tento nejedovatý had se ve volné přírodě dožívá 6 až 8 let, v zajetí je to do 15 až 18 let. Jedná se o masožravce, který potřebuje k životu dostatečně větrané terárium se stálou teplotou a přístupem k vodě. Jak o užovku červenou pečovat?

Vzhled a velikost

Jak už název napovídá, užovka červená (Pantherophis guttatus) má červené zbarvení, které může mít varianty do žluta a do hněda. Shora má výrazný vzor (červené fleky na žluto-hnědém pozadí), zdola bílo-černé šachovnicové vzorkování. Na malé hlavě má skvrnu ve tvaru V, po bocích výrazné černé oči. Užovky nedorůstají příliš velkých rozměrů – dospělí jedinci mají 120 až 190 cm. Hmotnost je kolem 900 g.

Užovka červená vzhled

Terárium a chov

Pro užovku je vhodné terárium orientované na šířku. Mělo by mít rozměry minimálně 60 x 45 x 45 cm, samozřejmě větší terárium bude vhodnější, protože tento had v něm potřebuje nádrž na koupání, úkryty a větve na šplhání. Chovat můžete jednoho hada i více, avšak nechovejte samičky a samce spolu, protože by mohlo dojít k nekontrolovatelnému páření. Velikost terária vždy přizpůsobte počtu hadů. Přístup k čerstvé vodě potřebuje užovka celoročně, vodu je třeba měnit jednou za 2 až 5 dní, v závislosti na ročním období. V létě je výměna nutná častěji než v zimě. Voda by měla mít pokojovou teplotu.

Jelikož jde převážně o nočního tvora, který většinou přes den spí, nepotřebuje užovka žádnou speciální žárovku. V případě, že umístíte terárium k oknu, v létě postačí běžné denní osvětlení, dosvěcovat můžete běžnou nebo úspornou žárovkou (pokud nebudete používat topné žárovky). Slunce by nemělo do terária svítit přímo, aby se v něm zbytečně nezvyšovala teplota. V létě je vhodné zajistit světlo 12 hodin denně, v zimě postačí 8–9 hodin světla.

Teplota by přes den i v noci měla dosahovat 22 až 30 °C, v případě zimování postačí 12 až 15 °C. Můžete ji zajistit topnou podložkou, topnými žárovkami nebo kameny. Chcete-li, aby bylo rozmístění tepla různorodé, zvolte raději topné žárovky nebo umístěte topnou podložku na jednu stranu terária, aby směrem ke druhé teplota klesala. Pod žárovkou může teplota dosahovat 30 °C, tam se může užovka vyhřívat, v případě potřeby se půjde zchladit do odlehlejšího koutu. Vlhkost vzduchu by měla dosahovat 50 až 60 %, v noci může být mírně zvýšena.

Užovka červená velmi ráda šplhá, proto potřebuje v teráriu dostatek možností pro tuto aktivitu. Dno vysypte pískem smíchaným s rašelinou, případně kůrou, do terária umístěte kameny, větve a také nějaký úkryt pro hada, kde bude moci nerušeně odpočívat. Rosení není nutné, občas však můžete porosit roh terária, což usnadní užovce svlékání.

Důležité je, aby mělo terárium uzavíratelný vrch s větráním, protože užovky dokážou snadno nalézt způsob, jak z něj ujít.

Užovka červená terárium

Strava

Užovka se živí hlodavci a mláďaty ptáků, žádnou vegetariánskou stravu nepotřebuje. Krmení je nutné 1–2x za 2–3 týdny, mláďata je třeba krmit častěji (2x týdně). Množství a velikost je třeba volit podle velikosti hada, obecně platí, že by velikost potravy neměla být větší než nejširší průměr užovky. Jedná se o lovce, proto ho můžete krmit živou potravou. Nejčastější volbou jsou myši a krysy. Starší had potřebuje 2 dospělé myši každé 3 týdny. Po krmení dlouho tráví, proto potřebuje klid.

Užovka červená strava

Péče a zdraví

Užovky jsou aktivní v noci, v chladných ročních obdobích se občas projevují i během dne. Mají mírumilovnou povahu a pokud se necítí v ohrožení, nekoušou. Pokud užovka rychle začne kmitat ocasem a vzpřímí přední část těla, cítí se v ohrožení a může zaútočit. Při manipulaci je třeba postupovat opatrně. Dospělého hada chytejte vždy dvěma rukama, nikdy ho neberte za hlavu, abyste mu nezlomili vaz. Užovku chytejte oběma rukama – jednou za hlavou, druhou uprostřed těla. Při dobré péči se dožívají 15 až 18 let, někdy dokonce 20 let. Jedná se o odolné hady, které nemají časté zdravotní problémy.

Minimálně jednou za čtvrt roku užovka svléká kůži, tehdy je třeba jí dopřát klid a nevyrušovat ji. Kůži svléká v celku, pokud se tak nestane a kůže se trhá, je třeba hadovi pomoci (namočit mu kůži cca na 1/4 hodiny) a u veterináře zjistit, v čem spočívá problém.

Nejčastější zranění vznikají od žárovky, pokud je vyhřívání příliš blízko, může docházet k popáleninám, žárovku je třeba v takovém případě dát výše. Pokud had nesní potravu, nenechávejte ji v teráriu. Myš nebo potkana odstraňte, aby nedošlo ke zraněním.

Nejen v případě, že chcete hada rozmnožovat, je nutné zimování. Při snížení teploty se výrazně zpomalí metabolismus hadů a po odzimování jsou aktivnější a více stimulovány na případné páření. Zimování samců můžete ukončit o 2–3 týdny dříve než zimování samic. V případě zimování musí být had v dobré kondici a před zimováním by neměl dostávat potravu alespoň 4 týdny. Postupně je třeba snižovat teplotu v teráriu a snižovat i dobu světla. Ideální teplota je kolem 12 °C. Zimování trvá 2 až 2,5 měsíce. Potom je třeba postupně teplotu zvyšovat a svítit více. Pokud máte více užovek, je třeba je zimovat odděleně. Mláďata není třeba zimovat, samců od 2 a samičky od 3 let. Pokud jde o samičku, která měla mladé, také není v daný rok nutné zimování. Samička v případě těhotenství snese do 30 až 45 dnů 10–30 vajec.

Užovka červená péče

Nejčastější otázky – FAQ

Užovka červená je mírumilovný had původem ze Severní Ameriky a Mexika, který je vhodnou volbou pro začínající chovatele. Nevadí jí dotek a péče o ni je poměrně jednoduchá. Jakou teplotu užovka potřebuje? Jak zařídit terárium? Je vhodný chov více užovek? Máte-li ohledně tohoto hada další otázky, napište nám do komentářů. Odpovíme co nejdříve.

Ve volné přírodě se užovka červená dožívá 6 až 8 let, v zajetí je to mnohem více. V chovu v zajetí se průměrně dožívá 15 až 18 let, zřídka to může být 20+ let.

Cena užovky se pohybuje kolem 700 až 1 200 Kč. Doporučujeme zvíře kupovat od zkušeného chovatele nebo v prodejně s teráriovými zvířaty.

Ano, můžete. Do jednoho roku dokonce nezáleží na pohlaví, pak je třeba oddělit samce od samiček, aby nedocházelo k neplánovanému páření. Vhodné je, aby měli stejný věk a byli spolu od malička. Užovky vyhledávají svoji společnost a často se zgrupují a ukrývají na jednom místě.

Vzhledem k tomu, že pocházejí ze severního Mexika a Severní Ameriky, je pro ně přirozené střídání ročních období. Proto je zimování vhodné i v případě, že nemáte zájem o rozmnožování. Nutné není u mláďat a samic, které snášely.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnocení:
(90.4%)