Německá doga

Německá doga – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Majestátní vzhled vzbuzující respekt a svalnaté tělo s elegantním postojem. Německé dogy mají v sobě svou loveckou minulost hluboce zakořeněnou, ale dnes jsou to primárně laskaví společníci. Skvěle vycházejí s dětmi, kde je však opatrnost kvůli jejich hmotnost na místě. Rozumí si i s cizími psy, je-li praktikována socializace. Dogy jsou klidné a rozvážné. Velmi dobře reagují také na výcvik. Slintání je u nich vedlejší efekt. Majiteli jsou vždy věrné.

Publikované: 30.11.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Psi této rasy mají v oblibě pohyb, který je důležitý pro jejich kondici. Zároveň toto plemeno roste velmi rychle, proto je třeba s vydatnějším pohybem počkat do ukončení růstového vývoje. Z hlediska věku dožití se nejedná o dlouhověké plemeno. Navzdory své velikosti jsou to milující psi, kteří však potřebují nad sebou autoritu určující hranice.

Vzhled, velikost, srst a druhy

Německá doga je obří plemeno, které svou mohutností zaujme nejeden pohled. Plemeno je velmi populární i díky své historii a několika filmům (např. Scooby Doo, Marmaduk), ve kterých se německá doga objevila jako ústřední postava. Za předchůdce dogy jsou považováni staří býkohryzové. Také se používali ke štvání zvěře a k lovu divočáků.

Dospělí samci německé dogy mají standardem doporučenou minimální výšku 80 cm, 90 cm by nemělo být překročeno, u fen je doporučená minimálně kohoutková výška 72 cm, překročeno by nemělo být 84 cm. Pokud je výška v kohoutku vyšší, nejde o nežádoucí parametr. Hmotnost se pohybuje v průměru od 50 do 90 kg. Feny jsou obvykle nižší a lehčí.

Německá doga má harmonickou stavbu těla, díky čemuž působí velmi elegantně, silně a ušlechtile. Hřbet dogy je krátký a pevný jeho linie mírně klesá směrem k ocasu. Ramena jsou výrazně osvalená. Dlouhé končetiny, předloktí i zápěstí jsou pevné a svalnaté. Hruď německé dogy sahá až k loketním kloubům. Má výrazné předhrudí, ale hrudní kost nesmí příliš vystupovat vpřed. Ve spodní linii je břicho směrem vzad mírně vtažené a má celkově obloukovou linii. Ocas sahá až k patě. Nesmí být příliš hrubý, v klidu visí v oblouku a vzpřímený má tvar šavle.

Výrazným rysem vzhledu německé dogy je její hlava a obličejová část. Hlava je protáhlá a úzká. Tlama by neměla být špičatá, ale naopak hluboká s vlajícími pysky s tmavým pigmentem. U černobílých skvrnitých dog se toleruje pysk s neúplnou pigmentací. Oči jsou středně velké mandlového tvaru a s přátelským výrazem. Světlé a žluté jantarové oči nejsou přípustné. Jen u harlekýnů se tolerují světlé oči nebo oči různých barev. Uši jsou vysoko posazené a přirozeně visí. Přední okraj se dotýká líc.

Srst dogy je krátká, hustá, přiléhající a lesklá. Nikdy ne matná. Německá doga se chová ve třech základních variantách, a to světle až sytě zlatožlutá, černá či skvrnitá a modrá (ocelově modrá). U žlutých a žíhaných variant je žádoucí černá maska obličejové části. Černá barva má lakový odstín, na hrudi a tlapkách jsou přípustné bílé prvky. Rovněž je tolerováno plášťové zbarvení, kdy jsou tlama, krk, břicho, hruď, končetiny a špička ocasu zbarvené do bíla. Tigrované dogy, resp. černobíle skvrnité (německá doga harlekýn) mají čistě bílou barvu s černými skvrnami, vyskytovat se mohou také šedé skvrny. Pes jen s šedými skvrnami se označuje za porcelánovou dogu, která do chovu nepatří. Německá doga je samostatné plemeno. Jelikož pojmenováním doga se historicky zvykli označovat právě velké a silné psy, stejnojmenné označení si ve svém názvu nesou i další dnes samostatná plemena, jako dánská doga, anglická doga nebo argentinská doga, která se liší velikostmi a barvami.

Zdraví, nemoci a věk

Obří plemena se stejně jako malá či středně velká vyznačují typickými onemocněními, která daná zvířata postihují častěji. Sklony k určitým zdravotním problémům jsou u německých dog vysoce pravděpodobné. Budoucí majitel by měl počítat s tím, že v případě špatného zdraví jedince ho mohou čekat i vyšší finanční výdaje, které souvisejí s léčbou a následnou péčí o pejska. S jakými případnými zdravotními komplikacemi by měl majitel německé dogy počítat?

  • Vývojové poruchy – může jít o genetiku, ale také může jít o problémy s růstem způsobené nevhodnou stravou či péčí. Nejčastěji se může objevit nesouměrný růst kostí a kloubů. Strava u štěňátka může obsahovat příliš vysoké množství bílkovin a vápníku. Je třeba dbát na správné dávkování krmiva a přísun vitamínů.
  • Dysplazie kyčle – stehenní kost nezapadá do kyčle a dochází k její luxaci. Následkem toho pes kulhá nebo má bolesti. V případě dogy může jít často o velmi problematický stav, neboť vzhledem k rozměrům je její pohyb dosti limitován. Podstoupit je třeba RTG vyšetření a diagnostikovat, zda u pejska nejsou přítomna i další doprovodná onemocnění, jako artrída.
  • Srdeční choroby – dilatační kardiomyopatie, subaortální stenóza, defekty mitrální chlopně nebo jiná srdeční onemocnění jsou u německých dog častější. Primárně se vyskytují u psů ve vyšším věku.
  • Torze žaludku – vyskytuje se hlavně u velkých psů. Jedná se o převrácení žaludku zapříčiněné nadýmáním. Zvýšené množství plynu v žaludku způsobí jeho nafouknutí. Pes nedokáže říhat ani vracet. Plyn se v žaludku hromadí, snižuje se průtok kyslíku, žaludek se kroutí (torze) a u psa může tento stav způsobit bolesti až smrt, když pes upadá do šoku. Nutný je operační zákrok u veterináře.
  • Rakovina kostí – označuje se i pojmenováním osteosarkom. Jedná se o nádor na kostech zvířete. Je to agresivní onemocnění, které způsobuje oslabení kostí a limituje pohyb. Zvíře kulhá a má bolesti. Léčba je možná za pomoci chemoterapie. V pokročilých stádiích je někdy nutná amputace končetiny.

Vývoj genetického fondu – DNA způsobil, že německé dogy nepatří k dlouhověkým plemenům. V průměru se německá doga dožívá 7 až 10 let. I s ohledem na rozměry, kterých německá doga dosahuje, postihuje tuto rasu několik typických onemocnění souvisejících s pohybovým aparátem. Nezřídka se objevují i vývojové poruchy, na které mají mnohé jedince vrozené predispozice. Nejvyšší míra úmrtnosti však u těchto psů souvisí na základě statistik s torzí žaludku.

Německá doga zdraví

Povaha a chování

Německé dogy jsou velmi přátelské a klidné. Přestože svým vzhledem mohou na mnohé lidi působit agresivně, dnes jde o oblíbeného rodinného psa. Tento „obr“ je velmi empatický a vnímavý. Majiteli se snaží být vždy nablízku a vyhovět jeho povelům. S dětmi vycházejí dogy ukázkově, ale je třeba myslet na to, že pes, který může vážit kolem 90 kg, může být pro menší děti z hlediska neopatrnosti hrozbou (socení, přisednutí, potažení). Přestože se na to nezdají, tito psi se rádi mazlí a toulí. Někdy nabudou pocit, že jejich velikost v tomto směru není překážkou.

Doga obecně vychází velmi dobře i s cizími psy. U cizích psů se jen málokdy cítí ohrožena. Platí to i o cizích lidech a nemá žádné významné projevy agresivity. Samci jsou zpravidla v přítomnosti jiných psů nervóznější, ale ne přehnaně agresivní. Časná socializace je ideální. Ani náhodou nejde o uštěkané plemeno. Německá doga je klidná, trpělivá a rozvážná – nejedná zkratově. Pokud je doga podrážděná a cítí se ohrožena, dokáže sebe, rodinu i majetek chránit za každou cenu. I proto je v určitých případech využívána jako hlídací pes.

Pes se velmi dobře cvičí, ale vyžaduje zodpovědný přístup a trpělivost. Systém tréninku založený na motivaci odměnou je u německé dogy ideální volbou. Základní povely a vedení k poslušnosti by u obřího plemene měly být samozřejmostí. Příští majitel by neměl přecházet od mořského prasátka k německé doze. Zkušenosti jsou u tak velkého psa žádané a chovatel začátečník není úplně ideálním kandidátem.

Německá doga povaha

Výchova, výcvik a péče

Soužití s německou dogou může pro někoho představovat radost, jiný by zase řekl, že je to přehnaná starost. Dogy jsou relativně učenlivé, což však neznamená, že není nutná trpělivost. Pokud je majitel při výcviku odmění, nemají problém ochotně povelům naslouchat. Blízký kontakt s majitelem mají velmi v oblibě, dbejte tedy o to, aby se necítili izolované. Německá doga je velmi společenská. Samota také pro ni není problém. Mladá štěňata v období růstu je třeba socializovat a přestože se rády blázní a běhají, není vhodné je přetěžovat. Následkem mohou být později problémy s pohybovým aparátem v důsledku nesprávného vývoje.

Navzdory svým rozměrům je německá doga poměrně agilní a vůbec není těžkopádná. Psí sporty její silnou stránkou nejsou. Při hrách pozor na to, aby se německá doga nerozbláznila až příliš. Nechtěně může něco zdemolovat nebo do někoho narazit a nevědomě ublížit. Majitel musí umět určit hranici a neleknout se majestátnosti tohoto psího plemene. Německá doga miluje a potřebuje pohyb. Vzhledem k její velikosti je důležité udržovat psa v dobré kondici, ale na dlouhé túry či běh stavěná není. Doporučujeme vyhýbat se stoupání po schodech a častému běhu po tvrdých površích. Takový pohyb není pro páteř a dlouhé končetiny zvířete zcela vhodný.

Připravte se na to, že německá doga má tendenci slintat. Během běhu či při štěkání sliny dopadají na všechny strany. Nejde o žádný defekt, ale o přirozenou vlastnost. O srst není třeba nijak speciálně pečovat. Občasné vyčesávání je dostačující. Podstatnou složku péče o německou dogu tvoří strava. Počítejte s tím, že pes toho sežere dost. Pro jeho správný růst a zdraví je důležité kvalitní krmivo. U štěňat se vyhněte krmivům s vysokým obsahem proteinů (bílkovin) či vápníku, které by urychlovaly růst kostí a kloubů. Nejprve se soustřeďte na krmivo obsahující vitamíny a minerály. Vhodné je se poradit také s veterinářem. Dávka jídla musí být přímo úměrná hmotnosti psa a jeho kalorickému výdeji. Někdy postačí i jedna vydatná krmná dávka do dne.

Německá doga výcvik

Německá doga do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Německá doga si bez větších komplikací zvykne na život v městském bytě i domě se zahradou. Takový život v bytě však může být plný kompromisů. Kvůli rozměrům je třeba zvažovat, kam dogu umístit, aby měla svůj klid a dostatek prostoru. Jak už bývá zvykem, pravidelné venčení je nutností. Doga má ráda pohyb a delší procházky. Celoroční pobyt venku však pro její krátkou srst také není nejlepší možností. Doga je rodinný pes a nerada se cítí izolována. Pokud je možnost umožnit jí vstup do domu nebo alespoň do části interiéru, bude mnohem spokojenější. Pokud má teplý pelíšek či zateplenou boudu s přístřeškem a věnujete jí dostatek času, nebude si stěžovat.

Její klidná a rozvážná povaha je vítaná i při tréninku. Na psí sporty příliš talentovaná není, ale energie má dostatek a ráda ji bude věnovat celé rodině. Tato rasa nemá tendenci přehnaně štěkat nebo zavíjet. Málokdy se dogy nechají vyprovokovat a jsou velmi loajální vůči majiteli. Německé dogy jsou učenlivé a hravé. Pohyb je velmi důležitý pro jejich zdravotní kondici. Zdraví může být u některých jedinců náchylné a je třeba počítat s tím, že náklady na léčbu jsou u takových velkých psů často vyšší.

Náročnost dogy z hlediska péče není vyšší než u jiných plemen psů, ale má svá specifika. Majitel začátečník si s výchovou německé dogy nemusí poradit. Alespoň základní zkušenosti s chovem větších plemen jsou výhodou. Slintání je u dog běžné a chovatel s tím musí počítat. V úvahu berte i vyšší spotřebu krmiva, což může jít dlouhodobě do peněz. Srst je nenáročná na údržbu a pravidelné vyčesávání bude stačit.

Německá doga v zahradě

Nejčastější otázky – FAQ

Zaujalo vás plemeno německé dogy? Chtěli byste vědět, jakou povahu má německá doga nebo kolik stojí štěně s papíry? Chybí vám nějaké informace nebo se chcete něco zeptat? Neváhejte nám napsat nebo se zapojte do diskuse, kde vám mohou poradit i zkušenější chovatelé této rasy. Máte-li vlastní zkušenosti s chovem německé dogy, budeme rádi, pokud své názory a postřehy vyjádříte v diskusi pod článkem.

Německá doga není plemeno, které by se dožívalo vysokého věku. Obvykle se věk dožití hýbe v rozpětí 7 až 10 let, příležitostně více.

Německá doga je samostatné plemeno, které nemá žádné další standardizované druhy. Jedná se o obří rasu, původně loveckého psa, která má své jmenovce, které spojuje pojmenování doga – argentinská doga, dánská doga, anglická doga či irská doga (irský vlkodav).

Některými chovateli jde o často vyhledávanou německou dogu, která je specifická zbarvením své srsti. Německé dogy harlekýni jsou jedinci, kteří mají bílou srst s černými či šedými skvrnami (strakatý vzor). Díky této kombinaci vznikly i falešné a neschválené barevné kombinace tygrovaných dog.

Klidnou, laskavou a přátelskou. Je to oddaný pes, který je inteligentní a zároveň učenlivý. Jako lovecké plemeno má ochranářský instinkt a umí být také platným strážcem. Vyžaduje pozornost a cit. Laskavý přístup je třeba zvolit i při tréninku. Doga se ráda učí novým povelům, má ráda hry i pohyb. Důležitá je raná socializace, aby si pes zvykl na různé podněty a později nereagoval zkratově. Vůči dětem i cizím lidem je doga přátelská a rozvážná. Jen málokdy znervózní nebo se chová agresivně.

Pro německou dogu představuje lepší alternativu místo, kde má trvalý přístup k výběhu. Dům se zahradou je tak jistě lepší možnost. Život s dogou v bytě má svá úskalí. Už jen najít místo pro pelíšek může být v některých podmínkách náročnější. Z hlediska pohybu je důležité pravidelné venčení. Vhodnější jsou delší procházky. Pro dogu je slastný pocit, může-li se někde proběhnout i bez vodítka. Zdrojem zábavy jsou pro německou dogu i hračky, a to bez ohledu na to, zda žije v bytě nebo v domě. Celoroční pobyt venku pro toto plemeno pro krátkou srst není dobrý. Nutné je doze zajistit teplý pelíšek v zastřešeném kotci.

Jako u jiných plemen ani u německých dog neexistuje standardizovaný benchmark určující cenu štěněte německé dogy s papíry. Cena se liší s ohledem na původ, rodokmen, zdravotní stav i pohlaví. Pořizovací cena začíná někde na dolní hranici 20 000 Kč a může se vyšplhat až přes částku 50 000 Kč.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(90%)