Jak dlouho se zotavuje pes po kastraci?

Jak dlouho se zotavuje pes po kastraci?

Publikované: 05.01.2024
Aktualizované: 05.01.2024

Kastrace psa je chirurgický zákrok, jehož cílem je permanentní (trvalé) zamezení funkčnosti rozmnožovacích orgánů. Po úspěšné provedené kastraci se jedinec dostává do stavu pohlavního klidu. Ve spojení s fenkami se častěji využívá pojem sterilizace. Pojmem sterilizace se občas označuje i proces, kdy jde jen o dočasnou podobu sterilizace formou chemické antikoncepce.

Kastraci vždy provádí veterinář. Psovi jsou během kastrace odstraněna varlata. Jedná se o velmi mírný invazivní zákrok. U fen však jde o rozsáhlejší operační zákrok, během kterého jsou jedinci odstraněny vaječníky, případně vaječníky spolu s dělohou. Operační zákrok probíhá v obou případech v celkové anestezii.

Kastraci psa je nejlépe provést v dřívějším věku po dosažení pohlavní dospělosti. U psa je to přibližně 8.12. měsíc. U velkých plemen dochází k pohlavní dospělosti později. Obecně je vhodné, aby pes podstoupil kastraci nejpozději do 18. měsíce života. Sterlizace feny je možné iv pozdějším věku (nejpozději do 3 let). Samice pohlavně dozrávají kolem 6.7. měsíce života. Větší a obří plemena až kolem 18.–24. měsíce. Vhodné je, pokud fena podstoupí kastraci ještě před prvním háráním.

Zotavování po zákroku trvá přibližně 10–14 dní, přičemž u fen může být proces o něco delší, protože jejich zákrok je invazivnější (přibližně 14 až 21 dní). Během celých 2 týdnů po zákroku by měl být pes v klidu a stále pod dohledem, protože i když se může cítit lépe, po zákroku nesmí běhat, skákat, válet se a pod. V prvních 24–48 hodin by neměl jít ani na procházky, protože ještě pár dní bude pociťovat bolest. Dynamický pohyb může rovněž zkomplikovat celkovou rekonvalescenci. Tehdy psa venčete jen krátce na zahradě. S hraním se začněte opět až po 2 týdnech, abyste nenarušili proces hojení rány.


Ďalšie články z kategórie Psí poradna

Vaše hodnocení:
(91.6%)