Jak vyrobit škrabadlo pro kočky

Jak vyrobit škrabadlo pro kočky levně – na zeď, po strop, rohové nebo strom

Chcete se vyhnout močení mimo toaletu, vážnějším zdravotním problémům, ničení nábytku či neustálému mňoukání? Vaší kočce v tom případě musíte dopřát dostatek pohybu, aktivitu a to, co je pro ni přirozené. Jednou z věcí, která jí poskytne vše jmenované, je škrábadlo. A my vám ukážeme, jak jej vyrobit levně, jednoduše a rychle.

Publikované: 02.01.2024
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Na trhu jsou dostupné desítky všelijakých modelů. Proč byste se tedy měli zabývat výrobou škrábadla? Kočky jsou osobité. Některé proto potřebují „hračky“ na míru. Nejeden majitel by vám potvrdil, že jeho miláček odignoroval škrábadlo za několik tisíc korun. To je 1. důvod, pokud škrábadlo vyrobíte sami, můžete ho vyladit do posledního detailu tak, aby vaši kočku zaujalo. 2. důvodem je pořizovací cena. Plně funkční, odolné a stabilní škrábadlo vyrobíte za několik korun. Ty prodávané komerčně vás budou stát minimálně 1 000 Kč. No a za opravdu kvalitní kousky zaplatíte od 2 500– 5 000 Kč výše.

Výroba škrábadla pro kočky – materiály, bezpečnost, odolnost

Při výrobě škrábadla je nutné použít povrchové materiály, o které si může kočka obrušovat drápy a/nebo po nich lézt, resp. šplhat. Vhodným je karton, dřevo, koberce s drsnějším vlasem, jutová nebo sisalová lana různé tloušťky, pytlovina a rohože z kokosového vlákna.

Při výrobě se soustřeďte na bezpečnost, funkčnost a odolnost. Kočky umí na marné kousky rozebrat i ty nejodolnější předměty. Proto vám doporučujeme, abyste použili dvojnásobné množství lepidla i spojovacího materiálu.

Bezpečnost

 • K lepení jutových lanek, koberců a jiných komponentů použijte netoxické lepidlo. Na výběr máte například. lepidla pro děti a ta pro lepení akvárií či ptačích budek. Výbornou alternativou je tavná pistole. Po zaschnutí je poměrně bezpečné i klasické lepidlo na dřevo nebo papír.
 • Vyhněte se použití drobných předmětů, které by mohly kočky sníst/spolknout, např. miniaturních rolniček.
 • Dbejte na stabilitu škrábadla, a to jeho důkladným upevněním a dostatečně širokou a těžkou základnou. Kočky sice snesou i pád z větší výšky, k čemu však zbytečně riskovat?

Funkčnost

 • Při výrobě myslete na to, co má ráda vaše kočka. Vaše priority jsou v tomto případě zcela nepodstatné. Pokud kočka má v oblibě škrábání koberců, použijte koberce, pokud miluje škrábání všeho dřevěného, výběr materiálu je jasný.
 • Škrábadlo můžete vylepšit zavěšenými hračkami (pírka, myšky, udičky s hračkou), plochami na ležení nebo tzv. kukaněmi na úkryt.
 • Předtím, než se pustíte do samotné výroby, zhodnoťte, který typ škrábadla je pro vaši kočku nejvhodnější. Některé se více vyřádí na nástěnných či rohových, jiné zase na škrábadlech, které sahají až ke stropu.

Výroba škrábadla pro kočky

Kartonová škrábadla pro kočky

Kartonová škrábadla jsou poněkud speciální. Některé kočky je milují, jiné o ně ani nezavadí. Jejich výroba však stojí pár korun a nezabere víc než hodinku, takže za pokus to určitě stojí. Nevýhodou této alternativy, na kterou vás musíme upozornit, je nepořádek. Rozškrábaný karton není nic příjemného, na druhé straně, co bychom neudělali pro jejich radost, že?

Budete potřebovat:

 • Kartonová krabice o rozměrech kolem 20 x 15 x 10 cm (š xdxv)
 • Karton – nemusíte kupovat „nový“, postačí vám jakékoli krabice či kousky (odpad)
 • Nůžky

Jak na to:

 1. Z kartonu nastříhejte kousky o rozměrech 15 x 10 cm – musí na šířku pasovat „do krabice“, ze které vyrobíte škrábadlo.
 2. Kartonovými kousky vyplňte celou krabici. Natlačte je do ní na těsno, aby nevypadávaly.
 3. Chcete-li zvýšit odolnost kartonového škrábadla, jednotlivé kousky kartonu zafixujte lepidlem z tavné pistole. Krabici můžete na závěr omotat provázkem, který zastrčíte mezi kousky kartonu. Takto zabráníte jejich vypadávání.

TIP: Kartonové škrabadlo lze vyrobit i z klasické krabice. Vyřízněte do ní otvor, z vnitřní i vnější strany ji olepte kobercem, jutovým/sisalovým lankem nebo jiným vhodným materiálem.

Kartonové škrábadlo pro kočky

Škrábadlo pro kočku po strop

Výroba tohoto škrabadla pro kočky po strop vás nebude stát ani 500 Kč, můžete využít odpadový materiál a my vám garantujeme, že vaše chlupaté ratolesti ho budou milovat. Základem našeho „stropního“ škrábadla bude kartonová role z linolea či koberce. Pokud zrovna takovou nemáte po ruce, zeptejte se v prodejně koberců nebo navštivte sběrný dvůr.

Trošku dražší alternativou je použití plastové odpadní trubky, která splní stejný účel. Škrábadlo bude o něco pevnější, a tedy i stabilnější a odolnější, ale těžší, proto nezapomeňte na jeho důkladnější upevnění o podlahu a strop.

K výrobě škrabadla pro kočku po strop budete potřebovat:

 • Kartonová rolka nebo plastová odpadní trubka o průměru kolem 20–30 cm (délka závisí na výšce vašich stropů)
 • Jutová/sisalová lana (od 20 m)
 • Koberec (doporučujeme použít tkaný koberec)
 • Lepidlo
 • Tavná pistole + náplně
 • Vrtačka
 • Šrouby
 • 8 ks menších kovových profilů

Jak na to:

 1. Na obou koncích role po obvodu přišroubujte 4 „L-kové“ kovové profily. Aby v kartonu drželi pevně, z vnitřní strany rolky je zalijte lepidlem z tavné pistole. Pro jistotu můžete přilepit i samotné profily.
 2. Rolku omotávejte jutovým lanem. Zakryjte jím i přišroubované profily.
 3. Lano připevněte pomocí lepidla. Chcete-li mít jistotu, že bude držet pevně, každých cca 10 cm jej přilepte i lepidlem z tavné pistole.
 4. Jutové lano omotávejte do výšky kolem 20–30 cm. V této části rolky přilepte pás koberce široký také cca 30 cm. Jeho okraje přilepte tavnou pistolí a po celé ploše jej natřete lepidlem na dřevo/papír.
 5. Takto na střídačku (jutové lano a koberec) pokračujte podle vlastní fantazie až po konec rolky.
 6. Kovové profily zašroubujte do podlahy nebo jiné podložky. Např. pokud je rolka příliš krátká a nedosáhne až po strop, umístěte ji na stůl nebo jiný nábytek. Totéž zopakujte i ve stropě – zašroubujte do něj profily připevněné o rolku.

TIP: Pokud máte stropy, do kterých je problematické zašroubovat šrouby, škrábadlo pouze opravdu na těsno o strop zapřete kartonem, případně vrstvou lepidla z tavné pistole.

Škrábadlo pro kočku po strop

Jak vyrobit klasické škrábadlo pro kočky

Za klasické lze označit škrábadlo se základnou, sloupkem nebo sloupky, případně různými kukaněmi a plochami na odpočívání. Kreativitě se meze nekladou, proto můžete použít jakýkoli materiál a škrabadlo zhotovit v jakémkoli provedení. My jsme si pro vás připravili základní návod na nejjednodušší typ takového klasického škrábadla.

Budete potřebovat:

 • Překližka o tloušťce od 5 cm a rozměrech 50 x 50 cm (rozměry jsou libovolné, ale z důvodu dobré stability není dobré použít příliš malé kusy)
 • 4 ks dřevěných hranolů o rozměrech 3 x 5 x 40 cm (š xdxv)
 • Odřezek koberce (cca 70 x 70 cm)
 • Jutová/sisalová lana (cca 15 m)
 • Kousek pevného kartonu
 • Šrouby, hřebíky, lepidlo na dřevo
 • Kladivo, nůžky, vrtačka

Jak na to:

 1. Překližka slouží jako základna škrábadla. Na začátek na ni přilepte koberec. Na spodní straně jej připevněte lepidlem nebo čalounickými hřebíčky.
 2. Z dřevěných hranolů vytvořte hranatý sloupek škrábadla, a to tak, že je přišroubujete dohromady. Na vršek sloupku přibijte kousek pevného kartonu, abyste zakryli otvor.
 3. Nyní sloupek přišroubujte k základně. Navrtejte je ze spodní strany překližky. Pro zvýšení odolnosti použijte hmoždinky (do sloupku). Ke spojení základny a sloupku můžete použít i kovové profily, rozhodněte se, co je pro vás jednodušší.
 4. Sloupek natřete lepidlem a omotejte jutovými lanky až po vrch. Na vršek sloupku (karton, kterým jste zakryli otvor) nalepte kousek koberce.

Sloupek můžete vyrobit z kartonové rolky nebo odpadní trubky. Na základnu můžete připevnit více sloupků, na jejich vrch z překližky vyrobit plochy pro odpočinek nebo budky, tzv. kukaně, propojit více základen a vytvořit XXL škrabadlo. Namísto koberce je možné použít např. plyš nebo jiný typ odolnější látky. Jutová lana můžete zkombinovat s kobercem, pytlovinou nebo rohožkou z kokosového vlákna. V překladu, fantazii a kreativitě se meze nekladou, při výrobě škrábadla se tedy bez obav vyřádíte do sytosti.

Rohové škrábadlo pro kočky

Rohová škrábadla pro kočky patří k velmi estetickým, resp. nenápadným řešením. Jejich výroba je rychlá, jednoduchá a cena poměrně nízká. Rohové škrábadlo nejjednodušeji vyrobíte z koberců na schody. Jedná se o menší kusy koberce ve tvaru L. Vy je pomocí hřebíčku/šroubů připevníte na roh stěny nebo nábytku. Můžete zkombinovat více kusů, jejich okraje obmotat jutovým lankem, můžete si pohrát s barevnými kombinacemi nebo použít koberce z různých materiálů.

Takovým rohovým škrábadlem lze ochránit rohy nábytku, které kočky s chutí využívají ke značkování drápky a jejich obrušování. Schodový koberec nalepíte/přišijete na roh gauče, křesla či skříně. Použít můžete samozřejmě i obyčejný kus koberce.

Škrábadlo pro kočku na zeď

Škrábadlo pro kočky na zeď

 • Škrábadlo na zeď z kartonu/dřeva a jutového lana

K výrobě tohoto škrábadla pro kočky na zeď potřebujete pouze jutové lanko, lepidlo, šrouby, hmoždinky, nůžky, vrtačku a hrubší kus kartonu obdélníkového tvaru nebo dřevěnou desku. Rozměry jsou libovolné, pro snadnou manipulaci vám doporučujeme použít 20 cm široký a 1,5 m vysoký karton/desku.

Na karton/desku nanesete lepidlo a omotáte ho jutovým lankem. Odolnost škrábadla zvýšíte použitím tavné pistole (cca každých 10 cm). Když lepidlo zaschne, škrábadlo pomocí šroubů a hmoždinek připevníte na stěnu.

 • Kobercové škrábadlo na zeď

Kus koberce jakéhokoli tvaru z drsnějšího materiálu, o který si kočka může brousit drápky a zároveň po něm šplhat, jednoduše připevněte na zeď pomocí dřevěných lišt a šroubů. Výbornou volbou jsou například. rohožky z kokosového vlákna.

 • „Sloupkové“ škrábadlo na zeď

Sloupek vyrobíte z více užších dřevěných hranolů, jednoho tlustšího hranolu (cca 10 x 10 cm), větší kartonové rolky nebo plastové odpadní trubky. Na začátek jej omotejte jutovým lanem, kobercem nebo tyto 2 materiály zkombinujte. Na stěnu připevněte dvě poličky. Vzdálenost mezi nimi závisí na délce sloupku. Ten následně přišroubujte o obě z nich, např. pomocí kovových profilů. Toto škrábadlo můžete vyrobit ve vodorovné i svislé poloze. Pamatujte, že čím těžší sloupek použijete, tím pevněji a důkladněji jej musíte upevnit.

Jak vyrobit škrabadlo pro kočky – kočičí strom

K výrobě kočičího stromu budete potřebovat tlustší zdravé rozvětvené větve očištěné od kůry. Jejich výběr a povrchová úprava je jen na vás. Na některých místech je můžete obmotat jutovým lankem, na konce jednotlivých „výhonků“ umístit lehací plochu nebo kukaň. Opět platí, že fantazii se meze nekladou.

Základem při výrobě tohoto typu škrábadla je stabilita. Dřevo je těžké, proto musíte sáhnout po dostatečně těžké a velké základně. Můžete použít překližku nebo desku, avšak minimálně 10 cm hrubou. Případně spojte několik kousků dohromady. Rozměry základny přizpůsobte hmotnosti a rozměrům větví, které o základnu připevněte pomocí šroubů, hmoždinek i kovových profilů.

Nejčastější otázky – FAQ

Na závěr našeho článku věnovaného výrobě kočičích škrábadel jsme si pro vás připravili několik důležitých informací, které bezprostředně souvisí s těmito „kočičími indoor hřišti“. Podíváme se na to, zda a jak moc je škrábadlo pro kočky důležité, na co si dát pozor při koupi nebo výrobě škrábadla pro velké kočky a jak co nejvíce ušetřit.

Nepochybně ano. K tomu, aby se vaše kočka cítila dobře, byla v psychické pohodě, nenudila se, neupadla depresi, aby se u ní neprojevily zdravotní problémy v důsledku stresu, jí musíte dopřát to, co je pro ni přirozené. Jednou z věcí, které kočky k životu potřebují nutně, jsou vyvýšená místa, úkryty a předměty, na kterých mohou zanechávat svůj pach. Navíc, když kočce nedopřejete dostatek předmětů ke značkování pachovými žlázami v okolí spárů, můžete se „těšit“ na značkování močí.

Největším úskalím škrábadel, kupovaných i těch vyrobených doma, pro velké kočky, je stabilita. Čím je škrábadlo vyšší, tím těžší a větší musí být základna, což může výrobu podstatně ztížit a zdražit. Při tvorbě škrábadla pro velké kočky vám proto doporučujeme držet se při zemi, a to doslova. Kočky sice milují vyvýšená místa, ale i výška kolem 1–1,5 m je docela dostačující. Pokud se přece jen pustíte do výroby vysokého škrábadla, nejlepším řešením je jeho upevnění o podlahu i strop. Takto zabezpečíte jeho výbornou stabilitu a předejdete nehodám.

Pomocí většiny návodů, které jsme si pro vás připravili v našem článku, vyrobíte škrábadla vysloveně levně. Chcete-li ušetřit co nejvíce, použijte odpadní materiály, jako je karton, stará látka nebo koberec, dřevo z palet či vyřazeného nábytku. Takto můžete ušetřit nemalé peníze.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(91.6%)