Agama kočinčinská

Agama kočinčinská – chov, vzhled, terárium, strava, péče

Přirozeným prostředím tohoto druhu agamy jsou lesy na území Vietnamu. Vyskytuje se na stromech a keřích v blízkosti vodních ploch, v případě nebezpečí skáče do vody, kde se ukryje. Jedná se o tvora, který se vzezřením velmi podobá leguánovi, avšak tento plaz není býložravcem, jeho primární stravou je hmyz. Kromě vzezření je v mnohém podobná i péče. Co všechno k životu agama kočinčinská potřebuje?

Publikované: 10.01.2024
Aktualizované: 10.01.2024
Obsah článku:

Při správné péči se může agama kočinčinská (Physignathus cocincinus) dožít až 15+ let. Před pořízením si agamy byste měli znát všechny její potřeby a zjistit, jak o toto fascinující zvíře pečovat.

Vzhled a velikost

Agama kočinčinská je poměrně urostlý ještěr, v dospělosti dosahuje délky 80–90 cm včetně ocasu. Hlava s trupem mají kolem 20–25 cm, zbylé dvě třetiny tvoří ocas. Samci jsou větší než samice a také více váží. Samice mají hmotnost kolem 350 g, samci váží do 600 g. Agama má silné končetiny s 5 dlouhými prsty zakončenými ostrými drápy, které jí slouží k udržování stability a lezení. Stabilitu zajišťuje také dlouhý masivní ocas.

Agamy mají široká ústa a kulaté nozdry, po stranách se nacházejí výrazné oči. Uši vypadají jako velké šupiny. Na zádech mají pás hrotů, avšak mnohem kratších než v případě leguánů. Typická je zelená barva – u mláďat převládají tmavé odstíny, u dospělých jde o světle zelenou. Ocas je dvoubarevný, zeleno-hnědý, resp. zeleno-černý.

Agama kočinština vzhled

Terárium a chov

Původ těchto exotických ještěrů je v lesích jihovýchodní Asie – Vietnam, Thajsko, Kambodža a Čína. Jelikož dospělý ještěr dosahuje délky 90 cm, je nutné nalézt na terárium dostatek místa. Pro jednu dospělou agamu by mělo dosahovat velikosti minimálně 100 x 80 x 80 cm. Agamy jsou sice teritoriální zvířata, avšak to neznamená, že je nemůžete chovat ve skupině. Vyhněte se chovu dvou samců, vhodné je chovat jednoho samce a dvě samice. Délka terária musí být v případě chovu více agám větší, doporučuje se alespoň 150 cm.

Jedná se o vodomilné zvíře, nádrž s vodou je v teráriu nutností. Voda musí být čistá, nejlépe filtrovaná, je třeba ji často měnit. Prostor v teráriu by měl být členitý, nad vodní plochu umístěte větve, na kterých může agama vylíhovat. Větve a kameny by měly být v celém prostoru. Na zem agamy slézají spíše příležitostně v případě koupání a vylučování. Živé rostliny nejsou vzhledem k hmotnosti a ostrým drápům agamy nutností, avšak nemusíte se jim nutně vyhýbat. Použít můžete také umělé rostliny, které dotvoří prostředí. Terárium je navzdory velké nádrži s vodou vhodné pravidelně rosit, aby se zvyšovala vlhkost. Jako podestýlka je vhodná kůra, případně jen tvrdá podlaha bez podestýlky, kterou ostrými drápy nepoškodí.

Agamy se vylučují výhradně do vody, proto je důležité nezapomínat na výkonný průtokový filtr, který bude vodu v nádrži čistit. Teplota by přes den měla dosahovat 25–35 °C a v noci 20–25 °C. V nejteplejší části by mělo být 35 °C, v nejchladnější části terária 25 °C. Vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 80 až 90 %. Kromě bazénu/nádrže jsou vhodné rosiče terária. To můžete pravidelně zavlažovat i sami.

Agama kočinčinská je denní ještěr, velmi aktivní je tedy během dne. Chybět nesmějí zdroje světla s UVA a UVB (dodává vitamín D3) žárovkami. Světelné zdroje by měly být v dostatečné vzdálenosti od nejvyššího bodu, kam se agama může dostat. Zdroje světla můžete kombinovat, nutno je rovnoměrně rozdělit cyklus světla a tmy. Vyhřívaná by měla být i voda v nádrži.

Agama kočinčinská terárium

Strava

Agamy kočinčinské jsou hmyzožravci, ale nepohrdnou ani měkkým ovocem či listy. Ve volné přírodě se živí hmyzem a malými rybami, při domácím chovu jim můžete podávat cvrčky, žížaly, červy, šváby, saranče, šneky, mláďata potkanů nebo myší, sladkovodní ryby. Velikost potravy přizpůsobte velikosti agamy. Někteří ještěři si rádi pochutnají i na listech, strouhané mrkvi  měkkém ovoci nebo vařené nesolené rýži, ty by měly tvořit minimálně 15 % jejich potravy.

Mláďata je třeba krmit jednou za 1–2 dny, dospělé jedince stačí krmit každé 2–3 dny. Vhodným doplňkem stravy jsou přídavné minerály a vitamíny. Každé 2 dny byste měli domácímu mazlíčkovi podávat vápník a vitamín D3, jednou týdně přídavné minerály a vitamíny. Dobrým zdrojem vápníku je sépiová kost, kterou můžete umístit do terária.

Agama kočinčinská strava

Péče a zdraví

Agamy jsou považovány za temperamentní a divoká zvířata, avšak lze je částečně zkrotit. Na lidský dotek by si měli zvykat nejlépe postupně odmala, v případě dospělých jedinců po cca týdnu aklimatizace na terárium. Naučit je můžete také přijímat potravu z ruky (z pinzety). Agamy kočinčinské snesou časem i lidský dotek, ale nečekejte přítulné chování.

Agamy pohlavně dozrávají kolem 18.–24. měsíce života. Těhotenství u agam kočinčinských trvá přibližně 2 až 3 měsíce. Samička klade 6 až 15 vajec (plus-minus). Pokud plánujete mláďata, musíte agame připravit kladiště vajec (35 x 20 x 20 cm) s vlhkým vyhřátým substrátem (28 °C). Vejce je třeba následně přenést do inkubátoru a v závislosti na teplotě v něm se můžete těšit na mláďata v rozsahu 55 až 85 dní.

Při péči o agamu je důležitá její aklimatizace. Zvíře potřebuje klid, aby si zvyklo na změnu prostředí. Pokud chcete odchov, doporučuje se chov ve skupinách – 1 samec, 2 samice, ale klidně můžete agamu chovat jako jednotlivce. V tom případě je pro odchov vhodnější samec, je větší, o něco barevnější a sebevědomější, díky čemuž si lépe zvykne na kontakt. Dva samce v žádném případě nechovejte v jednom teráriu, protože jde o teritoriální zvířata. Jeden z nich bude automaticky utlačován, což může vyústit do smrtícího konce.

Pohlaví se u mláďat určuje hmatem, avšak pokud s tím nemáte zkušenosti, je vhodné zjistit pohlaví u veterináře pomocí sondy. U dospělých jedinců lze rozeznat podle velikosti. Samci jsou větší, v poměru k tělu mají větší hlavu, vyšší hřeben, výraznější femorální póry, hrubší kořen ocasu a také zbarvení je kontrastnější.

Při správné péči se agamy dožívají 10 až 15 let, jedná se tedy o dlouhodobý závazek. Tento ještěr je vhodný pro zkušenější chovatele a nejedná se o velmi vhodnou volbu k dětem.

Agama kočinčinská péče

Nejčastější otázky – FAQ

Uvažujete nad chovem agamy kočinčinské? Jaké terárium, potravu a péči tento ještěr potřebuje, jsme vám prozradili v článku. Pokud máte další otázky ohledně tohoto zvířátka, napište nám do komentářů, co vás zajímá. Budeme rádi, pokud se podělíte i o své zkušenosti a potenciálním chovatelům poskytnete zajímavé rady a doporučení.

Při správné péči se zvyknou agama kočinčinské v zajetí dožívat 10 až 15 let.

Agama ráda vylíhuje na větvích a stromech, proto ji lze považovat za klidného ještěra. Avšak její reakce dokážou být impulzivní a pokud se něčeho lekne, je schopna se skrýt na různých místech. Třeba ji učit na dotek postupně. Pokud si pořídíte dospělého jedince, musíte ho nechat si nejprve zvyknout na terárium (cca 1 týden) a poté jej zkoušet krmit z pinzety nebo z ruky. Časem se agama naučí chodit naproti – po jídlo si přiběhne. Mláďata bývají zbrklejší, dotek snesou až časem. Agamu můžete z terária i vyjmout a poskytnout jí pohyb ve volném, ale zabezpečeném prostoru, vždy jen pod neustálým dohledem.

Agamu kočinčinskou běžně koupíte v prodejnách s teráriovými zvířaty, vhodná je také koupě zvířete od chovatele. Cena za mládě se pohybuje od 1 200 Kč výše. Je lepší upřednostnit agamu chovanou v zajetí před zvířetem z volné přírody, protože to se nemusí dobře zajetí přizpůsobit.

Pravděpodobně se vidí ve skle jako v zrcadle a reaguje na odraz. Zejména samci si takto hlídají teritorium. Při narážení může docházet ke zraněním, proto sklo zmatněte zevnitř nebo jej zakryjte.

Často se u ní objevuje hniloba v ústech, která bývá důsledkem zmíněného bouchání hlavy do skla. Projevuje se otokem kolem úst, vředy v ústech či nose, ale i bílým sekretem kolem úst. Neméně časté je metabolické onemocnění kostí. Z toho důvodu je nutno dodávat agame ve stravě vápník a nezapomínat na potřebu UVB záření. V případě, že je agama letargická, má sníženou chuť k jídlu, řídkou stolici, matné oči a nepřibírá, může jít o infekci nebo parazita. U samic se můžete setkat s dystokií – zadržením/vázáním vajíček (neměla podmínky pro jejich nakladení), která se projevuje letargií (případně má zavřené očí a stále spí), slabostí, kopáním. V tomto případě je třeba okamžitě vyhledat veterináře.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnocení:
(91%)