Babesióza u psů

Babesióza u psů – příznaky, inkubační doba a léčba. Je možný přenos na člověka?

V souvislosti s onemocněními, která nejčastěji přenášejí klíšťata, je největší povědomí o lymské borelióze, klíšťové encefalitidě nebo anaplazmóze. Babesióza je méně známé onemocnění, které přenáší parazit rodu Babesia a také se do těla zvířete může dostat právě po přisátí infikovaného klíštěte. Tito paraziti napadají červené krvinky v organismu a v závislosti na intenzitě onemocnění se objevují i další negativní projevy. Průběh onemocnění závisí na druhu babesiózy a imunity psa. Jaké má babesióza příznaky? Jaká je účinná léčba babesiózy u psů? Existuje očkování proti tomuto onemocnění?

Publikované: 10.01.2024
Aktualizované: 10.01.2024
Obsah článku:

Krevní parazit rodu Babesia canis patří k jednobuněčným parazitům, jehož cílem je rozklad červených krvinek v těle hostitele. U psů patří babesióza mezi méně známá onemocnění přenášená klíštětem. V minulosti se vyskytovalo především v zahraničí, ale dnes je výskyt tohoto onemocnění možný i na našem území. Babesióza u psa se může vyvinout až do stadia hemolytické anémie. Co je babesióza za onemocnění? Je možné, aby se babesióza přenesla na člověka?

Co je babesióza?

Jedná se o krevní parazitózu, kterou způsobují babésie různého druhu. Nejčastěji jsou to prvoci Babesia canis, Babesia bigemina nebo menší babézie Babesia ovis, gibsoni, vogeli, vulpes, bovis, felis, equi. Toto onemocnění se u psů vyskytuje poté, co se na jejich tělo přisálo infikovaný klíště. Do krevního oběhu se dostávají babésie, které na psovi parazitují. Tento krevní parazit napadá primárně červené krvinky, ale také útočí na buňky retikuloendoteliálního systému.

Infikovaná klíšťata také spolu s krví hostitele vcicují znovu parazity, které se v jejich střevních buňkách rozmnožují a dostávají se i do oplodněných vajíček samičky. Dalším vývojem se tito paraziti (babesie) nacházejí i u dalších generací. Přes slinné kanálky klíštěte se dostávají právě do těla hostitele – psa. Platí, že aby došlo k infikování, je třeba přisátí klíštěte po dobu minimálně 24 hodin. U druhu Babesia gibsoni je možný přenos ze zvířete na zvíře po pokousání.

Inkubační doba babesiózy je 8 až 21 dní. Počítá se od období přisátí klíštěte po okamžik, kdy se objeví první klinické příznaky. Může být diagnostikována babesióza u lidí? Babesióza patří k zoonózním onemocněním, ale přenos ze psa na člověka je velmi raritní a psí babesióza člověka nepostihuje. Nejrizikovější jsou pro člověka babesie vyskytující se u skotu, u koní nebo myší – Babesia divergens nebo Babesia equi.

Co je babesióza?

Babesióza u psů – příznaky

Napadáním červených krvinek u psa dochází k anemickým stavům. V inkubační době se u psa mohou objevit různé další příznaky. Závažnost onemocnění i samotných projevů závisí na druhu babesie, kterou byl pes infikován. Vliv na průběh onemocnění má imunitní systém zvířete.

Mezi nejčastější příznaky babesiózy patří únava psa, nechutenství, tmavá moč (hematurie), slabost, apatie, horečka kolem 40 °C, bledá sliznice (bledé dásně a jazyk) nebo vyvinutá anémie. Onemocnění je zpravidla dobře léčitelné, pokud je včas diagnostikováno. Babesie však může postihnout i další orgány a vyvolat jiná doprovodná onemocnění. Může dojít k poruchám trávení (průjem, zvracení), ztíženému dýchání, poškození ledvin nebo k poruchám pohybového aparátu (paralýza končetin v důsledku poruchy centrálního nervového systému). V nejhorším stadiu může babezióza způsobit multiorgánové selhání a následnou smrt psa.

Závažnost se určuje podle doby od nástupu příznaků, kdy může být průběh babeziózy akutní, perakutní nebo chronický. Nakazit se může pes jakéhokoli věku a plemene. Vyšší riziko představuje babesióza pro starší psy. Velmi ošidné jsou případy, kdy se střídají období s nástupem symptomů s obdobími bez příznaků.

Diagnostika babeziózy

Onemocnění se diagnostikuje za pomoci vyšetření krve u veterináře. Hlavním příznakem je, že na krevním obraze lze pozorovat pokles množství červených krvinek, což je zapříčiněno anémií. Zvýšit se může hodnota bilirubinu v krvi, což je důsledek rozkladu červených krvinek. Sliznice psa mohou být zbarveny do žluta. Důležitá je pro veterináře informace o tom, zda měl pes v posledním období, řádově ve dnech či týdnech, na těle klíště. V ambulanci se odebírá čerstvá krev z ušního boltce nebo nátěrem krve z drápku. Krevní obraz může poukázat na pokročilé stadiu babesiózy i v případě špatných jaterních a ledvinových faktorů. Při diagnostice je někdy obtížné určit, zda se nejedná o jiná onemocnění přenášená klíšťaty, např. boreliózu.

Diagnostika babesiózy

Babesióza u psa – léčba a očkování

V případě, že máte vědomí o tom, že váš pes měl klíště, pozorujte případné příznaky. Klíště u psa je původcem řady onemocnění. Pokud by došlo k případné nákaze, s léčbou je nejlepší začít co nejdříve. Nejdostupnější a nejvíce používané léčivo s ověřenou účinností představuje roztok Imizolu (Imidocarb dipropinát). K léčbě psí babesiózy se využívá v injekční formě, přičemž se podává dvakrát s rozestupem dvou týdnů. Existuje také několik ektoparazitárních preparátů s odlišnými účinnými látkami – doxycyklin, klindamycin, metronidazol a jiné. Léčba může být doplněna o podávání infuzí s obsahem protizánětlivých medikamentů. Možná je i transfúze krve.

Úspěšnost terapie však není zaručena a závisí na stádiu onemocnění. Léčba v některých případech příznaky jen zmírní, ale paraziti mohou v těle zůstat přítomni. Jde tak o chronickou babesiózu, jejíž příznaky se za normálních okolností neprojevují a objevit se mohou až v případech, kdy je imunita psa výrazně oslabena. Při pozdní diagnostice a akutním průběhu pes může uhynout v důsledku anemického stavu a selhání orgánů.

Očkování proti babesióze není v našem regionu dostupné. Klíště u psa může vyvolat řadu závažných onemocnění, přičemž však na trhu nejsou dostupné vakcíny proti všem druhům onemocnění. Na trhu je u nás standardně dostupná vakcína proti lymské borelióze, která dokáže ve výrazné míře svými účinky tlumit průběh onemocnění. V některých zemích Evropy jsou k dispozici vakcíny proti parazitům Babesia canis, ale u nás nejsou tyto vakcinační preparáty registrovány. Nejúčinnější formou ochrany před těmito onemocněními stále zůstává především prevence proti klíšťatům.

Klíště u psa – účinná prevence

Pro babesiózu, ale i ostatní onemocnění přenášená klíšťaty (lymská borelióza, klíšťová encefalitida, ehrlichióza, dirofilarióza, rickettsióza, toxoplazmóza) platí, že nejúčinnější „léčbou“ je prevence. S nástupem teplejšího počasí je výskyt klíšťat vyšší a jsou také aktivnější. Pokud se se psem pohybujete ve vysoké trávě nebo si s ním chodíte zaběhat do lesa, důležité je pravidelně psa kontrolovat a případné klíšťata z jeho těla odstranit ještě před přisátím. Neméně důležité je vědět, jak vybrat psovi klíštěte. Aby byly klíšťata pro psa co nejméně nebezpečná, využít můžete různých způsobů prevence proti přisátí klíšťat. Vyzkoušejte například:

  • antiparazitární obojky proti klíšťatům,
  • spot-on pipety proti klíšťatům,
  • antiparazitární spreje proti klíšťatům,
  • pilulky proti vnějším parazitům (antiparazitika),
  • antiparazitní šampony.

Obojek proti klíšťatům

Nejčastější otázky – FAQ

Představují také u vás klíšťata problém? Bojíte se, že se váš pes nakazí některým z onemocnění, které tento škůdce přenáší? Důležitá je prevence proti klíšťatům. Díky ní lze předejít případné nákaze babesiózou. Babesióza u psů představuje parazitární nákazu, která může vyvolat negativní příznaky u psa a v nejhorším případě i smrt. Máte vlastní zkušenost s babesiózou u vašeho domácího mazlíčka? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti, rady a doporučení. Své názory můžete vyjádřit v sekci „diskuse“ pod článkem.

Jde o parazitární onemocnění, které je přenášeno parazity rodu Babesia. U psů se nejčastěji vyskytují Babesia canis. Tento parazit se dostává do krevního oběhu zvířete po přisátí infikovaným klíštětem. Paraziti následně útočí na červené krvinky a vyvolávají u psa různé zdravotní komplikace. Průběh onemocnění v mnohém závisí také na imunitě jedince a také druhu babesie. Největší riziko představuje babesióza pro starší psy se slabou imunitou.

K typickým příznakům babesiózy u psa patří únava, tmavá moč, nechutenství, apatie, slabost, horečka nebo vyvinutí anémie. V dalším stadiu může babesióza způsobit poruchy trávení, průjmy, ztížené dýchání, poruchy pohybového aparátu nebo poškození ledvin. Nakazit může infikovaný klíště jakékoli plemeno bez ohledu na věk. Průběh onemocnění a nástup příznaků závisí také na druhu parazita.

S léčbou je nejlepší začít co nejdříve, proto je třeba pozorovat příznaky, mít vědomost o tom, zda měl/má pes klíště a včasně onemocnění diagnostikovat. K léčbě se v našem regionu nejvíce využívá roztok Imizolu v injekční formě. Existují také další ektoparazitární léčiva s jinými účinnými látkami v závislosti na druhu babesie. Léčba má obvykle dobré účinky, ale úspěšnost není zaručena a paraziti mohou v určité míře v organismu zvířete setrvat. Příznaky však ustoupí a objeví se až v případě výrazného oslabení imunity u psa.

Ano, v některých evropských zemích je dostupná komerční vakcína proti psí babesióze. U nás však nejsou její účinné látky schváleny, proto se jako registrované léčivo nevyužívá. Jedinou dostupnou vakcínou proti onemocněním, která způsobují klíšťata, je očkování proti borelióze.

Babesióza je zoonózní onemocnění, které je přenosné ze zvířete na člověka. Přenos je však velmi ojedinělý až raritní. Největší riziko pro člověka představují paraziti rodu Babesia divergens nebo Babesia equi, které se vyskytují u skotu, koní nebo myší. Velmi vzácně se vyskytuje jen u lidí s výrazně oslabenou imunitou. Psí babesie – Babesia canis canis – se na člověka nepřenáší.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(90.2%)