Mainská mývalí kočka

Mainská mývalí kočka – povaha, vzhled, péče, zdraví

Plemeno této kočky patří k větším a vyznačuje se svojí specifickou povahou i vzhledem. Je velmi přátelská a aktivní. Velmi dobře si zvykne i jako kočka do bytu, ale má ráda dostatek volnosti a pohybu. Dožaduje se pozornosti a ráda si hraje. Mainskou kočku (angl. Maine coon) lze dokonce naučit některým povelům či zajímavým trikům. Srst je polodlouhá a velmi jemná. Podobně jako bengálská kočka, ráda komunikuje. Péče o srst „maine coon“ není příliš náročná.

Publikované: 05.12.2023
Aktualizované: 05.12.2023
Obsah článku:

Svůj původ má za „velkou louži“ v USA. Přívlastek mývalí získala díky podobnosti ocasu kočky s mývalem. Toto plemeno bylo využíváno jako lovec hlodavců na farmách a lodích, ale později i jako společník na šlechtických dvorech. Má silné lovecké instinkty. Její předky jsou norské lesní kočky.

Povaha

Rozhodně to není typ perské kočky a lenošení ji celý den bavit nebude. Z koček ji řadíme k inteligentnějším plemenům a dokonce je možné ji učit některým návykům, povelům i trikům. Maine coon si ráda zahraje i s vodou, která je v jejích očích jakousi atrakcí a tlapkou ráda rozvíří hladinu. Zároveň je třeba myslet na její aktivní a hravou povahu a uspokojit její potřebu po pohybu. Adaptuje se skvěle na život v bytě, ale zabezpečte pro ni balkon, kočičí stromy, škrábadla či hračky. Mainská mývalí kočka si s vámi dokáže zvyknout chodit i na procházky.

Je poměrně hovorná a připravte se na časté mňoukání či specifické předení (připomíná hrkoutání holubice), kterým určitě zaujme. Zvládne vydržet o samotě ale dožaduje se lidské pozornosti. Perfektně jí bude v rodině s dětmi. Mainské mývalí kočky jsou přítulní mazlíčci. Dokáží velmi dobře vycházet i s jinými kočkami či psy. Důležitá je na obou stranách dostatečná socializace. Jejich povaha je velmi klidná a tolerantní.

Mainská mývalí kočka povaha

Vzhled a srst – černá, modrá i skvrnitá

Jedná se o plemeno velké kočky s polodlouhou jemnou srstí. Proto jí někteří chovatelé přezdívají něžný obr. Samice váží přibližně od 4 do 6 kg. Dospělý kocour může mít hmotnost 8 až 10 kg. Mají mohutně osvalený hrudník i nohy. V kohoutku může mít mainská mývalí kočka výšku 40–43 cm a délka těla bez ocasu může dosahovat 60 až 100 cm. Na mohutnosti maine coon dodává i hustá podsada, která pokrývá nohy i tlapky. Na hlavě zaujmou velké špičaté uši s odstávajícími chloupky. Hlava má hranatý tvar a kolem krku je hustou srstí tvořený výrazný límec – hříva.

Významným poznávacím znakem je právě hustě osrstěný ocas. Standard plemene z hlediska barev srsti není moc limitován. CFA – Cat Fancieer Association uznává široké portfolio zbarvení srsti. Typické jsou černé mainské kočky, bílé, modré, červené či krémové. Povolena je i šedá, hnědá či červená se stínováním nebo skvrnitý vzor, mramorování i pruhy. Kombinací barev může být velké množství. Některá zbarvení jsou raritnější než jiná.

Mainská mývalí kočka vzhled

Péče a zdraví

Chov mainské mývalí kočky nepředstavuje nic náročného a pokud jste dosud kočku nevlastnili, maine coon může být vaší první. Jsou to přítulní a mazliví společníci. Maine coon rády tráví čas s majitelem, proto je neignorujte. Jsou aktivní a hravé. Zajistěte jim dostatek pohybu a hračky na hraní. Je možné s nimi chodit ven na vodítku, ale volný pohyb jim je přirozenější. Volný chov nebo prostory bytu nejsou pro toto plemeno překážkou. Rychle se adaptují na dané prostředí. Zvyknou si i na soužití s jinými kočkami nebo psy. V rodině s dětmi se budou cítit opravdu milované. Kočce těchto rozměrů dopřejte dostatečně velký pelíšek a v případě bytu i toaletu.

Přestože je srst mainské kočky polodlouhá, péče není příliš náročná. Srst je velmi odolná i proti vlhkosti, nekroutí se a nežmolkuje. Poctivým česáním 2 až 3krát týdně si úkol splníte. Častěji jen v době línání. Maine coon mají tendenci k přibírání či ztrátě hmotnosti. Dbejte proto na kvalitní a nutričně vyváženou stravu. Pokud kočce krmivo nevyhovuje a odmítá jej, změna je nutná, jinak začne rychle ztrácet hmotnost. Zvlášť, pokud má více pohybu. Pokud žije volně, potravu si dokáže také ulovit.

Mainské mývalí kočky se dožívají 12 až 15 let. Maine coon jsou náchylné na obezitu (především po kastraci) nebo rychlejší ztrátu hmotnosti. Obecně se považují za velmi životaschopné a odolné. S vyšší pravděpodobností se mohou vyskytnout onemocnění, jako polycystická choroba ledvin, kardiomyopatie (onemocnění srdce) nebo problémy s dýchacími cestami. Zajímavostí je u některých jedinců mainských koček degenerativní – genetické onemocnění polydaktylie, které způsobuje, že se kočka rodí se šesti nebo sedmi prsty na tlapkách.

Mainská mývalí kočka péče

Nejčastější otázky – FAQ

Je pro vás plemeno mainské mývalí kočky vhodné? Chcete chovat toto plemeno v bytě či domě? Jak velká je mainská mývalí kočka a jak má povahu? V našem článku vám základní informace zodpovíme. Máte-li dodatečné otázky, dejte nám vědět. Máte zkušenosti s chovem maine coon? Budeme rádi, pokud se v diskusi podělíte o své postřehy s chovem tohoto plemene.

Je to přítulná a rodinná kočka, která si užívá pozornost. Je poměrně aktivní a vyžaduje dostatek pohybu, ať už v interiéru nebo venku. Je inteligentní a tolerantní. Vychází dobře s jinými kočkami i psy. Je hravá, proto potřebuje dostatek pobídek ke hraní a zábavě, komunikativní a často vydává zvuky.

Řadí se k velkým plemenům. Dospělí jedinci mohou vážit od 4 do 10 kg, přičemž kočky jsou vždy lehčí. Délka těla bez ocasu může být 60 až 100 cm a kohoutková výška dospělého jedince i přes 40 cm. Na mohutnosti kočce dodává i polodlouhá srst.

Průměrný věk dožití maine coon je 12 až 15 let. Dožívat se však mohou i vyššího věku.

Cena je ovlivněna různými faktory, které souvisejí s kvalitou chovu mainské mývalí kočky. Pokud vám jde o chov mazlíčka do domácnosti, koťata mainské kočky koupíte levněji. Cena v inzerátech se pohybuje od 5 000 do 12 000 Kč. Výstavní mainskou mývalí kočku si dokážete pořídit někde v cenovém rozpětí od 15 000 do 30 000 Kč, případně i více.


Ďalšie články z kategórie Kočičí plemena

Vaše hodnocení:
(91%)