Druhy křečků

Druhy křečků: syrský, džungarský, Roborovského, Campbellův nebo čínský?

Křečci jsou velmi populárním domácím zvířátkem, vděčí za to jednoduché péči a svému vzezření a povaze. Křečci jsou skvělou volbou pro začínající chovatele a to nejen pro nenáročnou péči, ale také proto, že nepotřebují mnoho místa. Existuje více než 20 různých druhů křečků, domestikovaných je však jen několik druhů. U nás žije ve volné přírodě jen křeček polní.

Publikované: 08.01.2024
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

Křečci mají podobné vlastnosti, avšak liší se nejen vzhledem, ale také chováním. Někteří křečci jsou hravější, jiní klidnější, s některými se obtížně manipuluje, jiní doteky snášejí o něco lépe. Před výběrem křečka je nutné zvážit, zda ho chcete chovat samého nebo mu chcete pořídit společníka, protože křeček syrský je teritoriální, proto by nesnesl v kleci dalšího jedince. K nejpopulárnějším se řadí 5 druhů křečků: syrský, bílý ruský křeček (džungarský), Roborovského, čínský a Campbellův.

Křeček syrský

Díky své přítulné a učenlivé povaze jsou křečky syrské (Mesocricetus auratus) mezi chovateli velmi oblíbené. Křeček zlatý nebo křeček medvědí, jak se křeček syrský nazývá, je typický zlatohnědou barvou a světlejším břichem (jedná se o nejběžnější zbarvení, může mít i jinou barvu – krémovou, černou, skořicovou, šedou, medovou atd.), zavalitým chvostem. Dosahuje délky 15 až 20 cm a váží 150 až 200 gramů. Srst může mít krátkou nebo dlouhou, velmi dlouhou srst mohou mít jen samci, samičky mají srst nadýchanou, velmi lesklou (saténovou), mírně kadeřavou s vousy kolem nosu stočenými dopředu nebo jejich kombinace. Délka života křečka syrského je 2 až 4 roky.

Jedná se o nejpřátelštější plemeno křečka pro lidi, dá se jednoduše zkrotit a manipulace s ním je jednoduchá. Jedná se o samotářského křečka, proto by měl mít klec pro sebe. Vzhledem k jeho velikosti je doporučená klec o délce min. 70 cm. Křeček syrský potřebuje dostatek pohybu, nemělo by v ní proto chybět kolo na běhání. Do klece je vhodné umístit vaničku na koupání s koupacím práškem, je třeba jej měnit každé 2 týdny. Ideální potravou jsou krmné směsi pro křečky v kombinaci se zeleninou a ovocem (mrkev, květák, brokolice, jablka, hrušky). Příležitostně jsou vhodné ořechy, obiloviny, semínka.

Křeček syrský

Křečík džungarský

Křeček džungarský se nazývá také křeček sibiřský nebo i bílý ruský křeček (Phodopus sungorus). Již podle jeho názvu je zřejmé, že jde o druh pocházející ze zasněžených oblastí. V zimě jeho srst zbělá, aby sloužila jako ochrana před predátory. Křeček dorůstá délky 7 až 10 cm a váží do 50 g. Dosahuje věku 1,5 až 2 roky, při dobré péči se může dožít 3 let.

Má šedé nebo hnědé zbarvení, které může v zimě zbělet, podél zad má široký černý pruh. Jeho srst je hustá a hrubá. Vyznačuje se malýma ušima, chlupatýma nohama a kulatým obličejem. Křečík džungarský má hravou a aktivní povahu, má rád společnost, a to nejen lidi. Do klece mu můžete pořídit společníka stejného pohlaví. Potřebná je vyvážená strava, avšak žádné zvláštní požadavky na jídlo nemá. Vhodné jsou směsi pro křečky v kombinaci s ovocem, zeleninou, semínky, ořechy i hmyzem.

Jelikož jde o energické plemeno, potřebuje křeček džungarský klec s více úrovněmi a množstvím interaktivních hraček.

Křeček džungarský

Křečík Roborovského

Jedná se o trpaslíčího křečka, který dosahuje délky maximálně 10 cm (obvykle je to 5 až 7 cm) a hmotnost 27 g. Dožívá se 1,5 až 2 let. Může mít různé barvy srsti, nejčastěji se vyskytuje šedá a hnědá barva, na zádech má tenký pásek a na břiše světle šedou/bílou srst. Typické jsou velké a vzpřímené uši a dlouhá tenká tvář.

Jedná se o rychlého křečka, který je ideálním mazlíčkem pro malé děti. Samozřejmě, v případě, že se k němu vzhledem k jeho velikosti chovají ohleduplně. Křeček Roborovského (Phodopus roborovskii) je přítulný, ale tvrdohlavý a lehce se vyleká. Když se lekne, může se uchýlit ke štípání (kousání). Pokud mu věnujete svůj čas, je bdělý a věnuje vám pozornost.

Potřebuje dostatečně prostornou klec, dokáže vycházet i s jinými jedinci, avšak je třeba sledovat, zda mezi nimi nedochází k agresi.

Křeček Roborovského

Křeček čínský

Jak už jeho pojmenování napovídá, jde o křečka pocházejícího z pouští Číny a Mongolska. Vzhledem k jeho špičatému nosu a nápadnému ocasu si ho mnoho lidí mýlí s myší. Má hnědé zbarvení, na zádech se nachází černý proužek, břicho je bílé. Jeho uši jsou kulaté a vzpřímené. Křeček čínský roste do délky 8,2 až 13 cm a má 30 až 45 g. Délka života je při dobré péči 2,5 až 3 roky.

Vyznačuje se přátelskou povahou, avšak potřebuje dostatek interakce, jinak může docházet k problémům s chováním. Vyžaduje častou pozornost a můžete s ním bez problémů manipulovat. Tak bude klidný a spokojený. Pokud ho necháte delší dobu o samotě a křeček se začne nudit, může okusovat cokoli, co najde.

Vyhovuje mu strava pro křečky v kombinaci s čerstvým ovocem a zeleninou, ořechy, obilovinami, semeny a nepohrdne ani hmyzem. Klec by měla být prostorná a mělo by se v ní nacházet množství hraček a interaktivních prvků, aby se křeček nezačal nudit. Pokud chcete křečků více, ujistěte se, že si navzájem neublíží. Vhodnější je chovat více samečků, protože samičky mohou být v dospělosti agresivnější.

Křeček čínský

Křeček Campbellův

Jedná se o východní poddruh křečka džungarského, který dosahuje max. délku 10 cm a 27 g. Dožívá se 2 až 2,5 roku. Pro jeho rozkošný vzhled se jedná o oblíbenou volbu chovatelů. Křeček Campbellův (Phodopus Campbelli) má běžně šedou nebo hnědou barvu, ovšem barevných variant je více. Na zádech má tenký pásek, břicho má světle šedé zbarvení. Typické jsou velké vzpřímené uši a dlouhá tenká tvář.

Jde o láskyplné a společenské stvoření, které je plaché a potřebuje pocit bezpečí. Pokud se křeček vyleká, může se uchýlit k jemnému pokousání. V době, kdy se mu budete věnovat, zůstane bdělý a bude vám věnovat pozornost.

Křeček Campbellův má náběh na cukrovku, proto by jeho strava měla sestávat z vysokého obsahu bílkovin, ovoce je vhodné jen v minimálním množství. Jelikož se jedná o plachého křečka, potřebuje v kleci dostatek úkrytů, ve kterých se bude cítit bezpečně během spánku. Klec by měla být dobře větraná a zabezpečená, neboť tento druh křečka má tendenci utíkat. Má ráda společnost, vhodný je chov s jedinci stejného pohlaví. Křeček má v oblibě prachovou koupel, její výměna je nutná každé 2 týdny.

Křeček Campbellů

Nejčastější otázky – FAQ

Přestože křečci jsou oblíbenými domácími zvířaty v rodinách s dětmi, nejde vždy o nejšťastnější volbu. S křečky je třeba zacházet jemně, nemají rádi hluk a nejsou vhodní ani do domácnosti, ve které už žije kočka nebo pes (konkrétně teriér). Křečci mají v oblibě spánek ve dne a aktivnější jsou v noci, proto potřebují mít klec na klidném místě, kde je nikdo nebude přes den rušit. Trpasličí druhy jsou rychlejší a obratnější, proto mohou uniknout nejen z vašich rukou, ale také z klece. Rozhodli jste se pro křečka? Přečtěte si odpovědi na nejčastější otázky ohledně těchto zvířecích přátel.

Celkově existuje až 24 druhů křečků.

Průměrně se křečky dožívají 1,5 až 3,5 roku. Závisí to na druhu a péči. Například křeček syrský se může při dobré péči dožít 4 let.

Dlouhosrstý může být křeček syrský. Dlouhosrstý křeček zlatý (angorský) má hedvábnou srst, barevnost je stejná jako u krátkosrstých variant. Obvykle je tedy zlatavá nebo krémová, avšak může být i černá nebo bílo-hnědo-černá. Dosahuje 15 až 18 cm a hmotnost 85 až 150 g.

V kleci musí být silná vrstva podestýlky, protože křečci rádi hrabou. K dispozici by měl být materiál pro stavbu hnízda (seno, sláma, dřevitá vlna, pásky papíru či kartonu). V kleci se musí nacházet domek na spaní, misky a napajedlo na vodu a interaktivní prvky, např. kolo/kolotoč pro běhání, můstky, tunely, bludiště atp. Chybět by neměla ani vanička s pískem.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnocení:
(89.6%)