Nejčastější choroby koček

Nejčastější choroby koček (infekční, virové, neurologické, kožní): svrab, toxoplazmóza či chřipka?

Kočky lze rozdělit do 2 kategorií. První z nich tvoří jedinci, kteří mohou konzumovat nevhodnou stravu, žít bez návštěv veteriny, odčervování, očkování či jakékoli jiné péče a přesto nebudou mít žádné vážnější zdravotní problémy. Druhou kategorií jsou kočky, které položí i silnější průvan.

Publikované: 13.12.2023
Aktualizované: 13.12.2023
Obsah článku:

Pokud bychom se chtěli na jednotlivé kočičí choroby podívat opravdu důkladně, každé z nich bychom museli věnovat minimálně 1 rozsáhlý článek. V tom našem se zaměříme jen na to nejdůležitější, tedy na hlavní a nejčastější příznaky, diagnostiku, léčbu a prevenci. Prozradíme vám také, která onemocnění se přenášejí mezi kočkami, které jsou nebezpečné pro jiná domácí zvířata a kterými se můžete, teoreticky, nakazit vy.

Proč kočky onemocní, jak se to projevuje a kdy navštívit veterináře

Před tím, než se dostaneme ke konkrétním kočičím chorobám, se na ně podíváme komplexně. Hlavním spouštěčem většiny kočičích onemocnění je stres. Tato zvířata jsou na něj extrémně náchylná. I obyčejný převoz na veterinu, pokud na to kočka není zvyklá, u ní může oslabit imunitu a následně odstartovat jakékoli onemocnění. Nejdůležitější prevencí je tedy chov v klidném prostředí bez stresujících elementů. Abyste mohli dosáhnout tohoto stavu, je třeba kočce porozumět, chápat její potřeby a nejíst proti její přirozenosti.

Každá nemoc má své specifické projevy. U koček si však to, že něco není v pořádku, můžete všimnout již v předstihu, a to na základě jejich chování. I ta nejmenší změna, jako je močení mimo záchod, jiný výraz obličeje, změna zvyků (např. kočka sedává na okně a najednou na něj nevyleze celý den) či konzumace menšího množství potravy, může naznačovat, že vaše zvířecí ratolest je nemocná.

Téměř všechny nemoci mají u koček velmi rychlý průběh. Proto byste neměli podceňovat ani ty nejmenší změny v chování či příznaky na oko nevinného onemocnění (např. chrapot či zvracení u kočky) a co nejdříve navštívit veterinárního lékaře.

Nejčastější choroby koček – projevy

Nejčastější neinfekční onemocnění koček

U koček se setkáváme zejména s chorobami žaludku, střev, ledvin, jater a močových cest/měchýře. Některé z nich spouštějí paraziti, bakterie, plísně a viry, jiné jsou důsledkem nesprávné životosprávy, genetiky, úrazů či otrav. Druhá zmiňovaná skupina onemocnění není infekční – nakažlivá pro ostatní kočky, jiná domácí zvířata ani lidi.

Poměrně častými jsou nádorová onemocnění, a to hlavně u nekastrovaných samic a samců (rakovina dělohy, vaječníků, mléčných žláz, varlat). Bílé, resp. světlé kočky a také některé trikolórky chované v exteriéru jsou zase náchylné k rakovině kůže. U koček nejsou vyloučena ani kardiovaskulární či autoimunitní onemocnění, např. diabetes, hormonální poruchy, poruchy pohybového aparátu a neurologická onemocnění.

Typickou neurologickou chorobou koček je neurologická forma FIP, která je poloinfekční. Dále se jedná o epilepsii a ataxii (poruchy koordinace), která je však zpravidla pouze projevem nebo důsledkem jiného onemocnění. překonání panleukopenie u matky během těhotenství nebo samotného kotěte v raném věku.

Ataxii způsobuje i zánět míchy, nádory/cysty na míše, může se objevit při diabetu, poranění uší či jiných úrazech. Neurologické příznaky jsou typické také při zraněních míchy, páteře nebo mozku a otravách. Diagnostika bývá náročná, jelikož je třeba zohlednit množství faktorů. Jedním z jasných projevů, že má kočka neurologický problém, který umíte následovat i sami, jsou zornice nereagující na podněty (světlo/tma).

Nejčastější infekční choroby koček

U koček se vyskytuje celá řada infekčních, tedy nakažlivých, nemocí. Z tohoto důvodu je enormně důležité, abyste při osvojení toulavé kočky z ulice dodrželi karanténu (pokud už kočky máte). Ta by měla trvat minimálně 14, ideálně až 28 dní. Dobrou zprávou je, že jen málokteré z infekčním onemocnění jsou přenosné na člověka, psa či jiná domácí zvířata. K nejrozšířenějším infekčním chorobám koček patří panleukopenie, kočičí herpes, calici a korona virus, se kterým úzce souvisí FIP (infekční peritonitida), FIV, FeLV, bakterie a parazity.

Panleukopenie

1. Panleukopenie

Panleukopenie (FPV), hovorově kočičí mor, je vysoce infekční virové onemocnění koček s vysokou mírou úmrtnosti, zejména u neočkovaných koťat. K příznakům panleukopenie patří zvracení a průjmy, často s příměsí krve. Onemocnění má agresivní a rychlý průběh, léčbu je proto třeba začít co nejdříve. Jedinou a nejúčinnější prevencí je očkování koťat ve vhodném věku a následné přeočkovávání během celého života zvířete.

2. Kočičí chřipka nebo infekční choroby očí u koček

Kočičí chřipka není konkrétní nemoc. Tento název se používá k označení jakéhokoli stavu, který příznaky připomíná chřipku či virózu (hnisavé oči u kočky, soplení, výtok z očí, chrapotá kočka atd.). Všechny vyjmenované problémy způsobují virové choroby koček, konkrétně kočičí herpes a calici virus, a bakterie, např. Chlamydophila felis nebo Bordetella bronchiseptica.

Léčba kočičí chřipky spočívá v užívání celkových a lokálních antibiotik (oční a nosní kapky), pravidelném čištění očí a nosu (např. borovou vodou či Veterinolem) a podpoře imunity. Pokud příznaky neodezní do 3–4 dnů od nasazení antibiotik, je vhodné zrealizovat stěry pro virologické a bakteriologické vyšetření včetně stanovení citlivosti patogenů na antibiotika.

Nemoci očí u koček jsou jakousi „podkapitolou“ kočičí chřipky. Nejčastěji je způsobuje zmiňovaný herpes virus, který je nebezpečný hlavně pro malá koťata. Herpes způsobuje silné hnisání a zánět očí. Pokud se neléčí, kotěti hrozí úplné oslepnutí nebo smrt. Proto, pokud spatříte, že koťátku slzí oči, okamžitě navštivte veterináře.

Podobné příznaky se objevují i při kočičím calici viru, ten však častěji způsobuje kýchání, soplení a chrapot kočky. Častým příznakem jsou vředy v tlamičce. Z nemocí očí u koček dále stojí za zmínku uveitida. Jedná se o zakalení oka, které může být podlito krví. Často se objevuje také výtok. Pozor, uveitida patří k jedněm z hlavních příznaků okulární formy FIP.

Kočičí chřipka

3. Paraziti u koček

Kočky mohou trpět vnějšími a vnitřními parazity, které dělíme na střevní, plicní, srdeční, kožní/ušní a krevní. Nejběžnější je nákaza škrkavkami a tasemnicemi, které způsobují průjmy, zvracení, nechutenství, apatii a hubnutí. Ve střevech dále parazitují giardie, u kterých se objevují všechny jmenované příznaky + krvavé průjmy.

Opomenout nemůžeme ani toxoplazmózu, která však u koček jen málokdy způsobuje zdravotní problémy. Onemocnění má mnohé projevy, protože parazit Toxoplasma gondii může parazitovat nejen ve střevech, ale také v krvi, lymfatickém systému a jiných orgánech. V závislosti na tom se odvíjejí klinické příznaky, které zahrnují průjmy, horečky, neurologické a respirační problémy, selhávání jater, nechutenství, apatii atp.

Plicním parazitem, který ohrožuje kočky, je Aelurostrongylus abstrusus. V srdci zase parazituje Dirofilaria immitis. V obou případech můžete pozorovat kašel spolu s dalšími respiračními problémy (výtok z očí a nosu, kýchání, dušnost).

INFO : Přítomnost střevních, plicních i srdečních parazitů odhalíte pomocí koprologického vyšetření trusu. V závislosti na výsledcích veterinární lékař kočce nasadí vhodné antiparazitické léky/přípravky.

Z vnějších parazitů kočky nejčastěji trápí blechy a klíšťata. V obou případech vám pomohou vhodná antiparazitika. Nejlepší je jejich preventivní používání (spreje, spot-on přípravky). Paraziti a bakterie přenášené klíšťaty, které způsobují onemocnění jako babezióza či lýmská borelióza, jsou pro kočky, ve srovnání se psy, o něco méně nebezpečné. Posledním parazitem, který způsobuje kočičí kožní choroby, je Zákožka svrabová, o které si povíme více v dalších řádcích.

Toxoplazmóza

4. Kožní choroby koček – svrab, plísně, hormonální poruchy

Ušní svrab je jednou z nejčastějších chorob toulavých koček, kterou způsobuje parazit Otodectes cynotis. Jasným příznakem je černá mazlavá usazenina v uších, které si kočky škrábou a sklápějí je. Ušní svrab je přenosný na jiné kočky. Výjimečně se jím nakazí psi, na lidi se nepřenáší. Léčba zahrnuje čištění uší a použití vhodných antiparazitických přípravků (lokálních i celkových). Neléčené onemocnění může způsobit chronický zánět, prasknutí bubínkutrvalou hluchotu.

Pro kočky je dále nebezpečným kožní svrab, kterou způsobuje zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei). Zákožka může parazitovat také na člověku, ovšem jen v opravdu výjimečných případech. Kožní choroby koček způsobují i několik druhů kvasinek, bakterií a plísně, nejčastěji Microsporum canis a Trichophyton, a hormonální poruchy. Ty nejčastěji souvisí se štítnou žlázou. Pokud tedy u vaší kočky nezabere léčba antiparazitiky, antibiotiky ani antifungálními přípravky, doporučujeme vám zrealizovat vyšetření tohoto orgánu.

5. FIV u koček nebo kočičí AIDS (Virová imunodeficience koček)

FIV u koček je přirovnáváno k lidskému AIDS. Jedná se o vážnou a neléčitelnou poruchu imunity, která postihuje jen kočky. Zdravotní problémy nezpůsobuje samotný virus, pozitivní kočka je však náchylná k jiným onemocněním. FIV se na rozdíl od FeLV přenáší jen při pohlavním styku a hlubokém pokousání.

Možný je i přenos z matky na koťata. FIV pozitivní kočky proto nemusí žít odděleně od těch zdravých (pokud mezi nimi nedochází k bitvám či páření). Očkování proti FIV neexistuje. Jedinou prevencí je kastrace, která eliminuje reprodukční chování a zabrání páření. Léčba spočívá v podpoře imunity a řešení vzniklých problémů (antibiotika při viróze, speciální dieta při problémech s trávením, ledvinami atd.).

6. FeLV u koček nebo kočičí leukémie (Komplex virové leukémie koček)

FeLV u koček, hovorově „kočičí leukémie“, je další neléčitelná porucha imunity. Přenáší se slinami a krví (společné misky, přímý kontakt, páření, bitvy) jen mezi kočkami. Pozitivní jedinci proto musí být od těch zdravých izolováni. Řešením je očkování proti FeLV, nad kterým by měl přemýšlet každý majitel kočky, která je chována i v exteriéru. Léčba je stejná jako v případě FIV. Jejím základem je podpora imunity, pravidelné kontroly u veterináře a co nejvčasnější řešení i těch nejmenších zdravotních problémů.

FeLV u koček

FIP u kočky (Infekční peritonitida)

FIP u kočky, infekční peritonitida nebo zánět pobřišnice, byla ještě před pár lety neléčitelnou a smrtelnou chorobou. Dnes na ni existují léky. Škála příznaků tohoto onemocnění je velmi široká. Nejčastěji jde o průjmy, zvracení, nechutenství a hubnutí.

FIP má několik forem. Nejagresivnější je vlhká forma, při které má kočka v břiše nebo hrudníku tekutinu (tzv. výpotek). Vlhká FIP se vyskytuje zejména u mladých koček. Druhou je suchá forma, která může probíhat dlouhou dobu bez viditelnějších příznaků. Při suché FIP se časem objeví tekutina v břiše nebo přejde do neurologické formy. Suchá i neurologická FIP je příznačná pro starší kočky. Poslední je okulární forma FIP, která se u koček projevuje různými onemocněními očí, nejčastěji již zmiňovanou uveitidou.

Diagnostika FIP není jednoduchá. Veterinář musí zhodnotit výsledky RTG a USG vyšetření, biochemického a hematologického rozboru krve, vzhled tekutiny a klinické příznaky. Upozorňujeme, že pozitivní výsledek rychlotestu na FIP v ordinaci ani výsledek PCR testů v laboratoři na titry protilátek na FIP nemají výpovědní hodnotu.

Jedná se o testy na přítomnost koronaviru, který se vyskytuje u cca 80 % kočičí populace a sám o sobě nezpůsobuje vážnější problémy. FIP vzniká mutací koronaviru v těle kočky, přičemž hlavním spouštěčem je stres. Zmutovaný koronavirus, tedy FIP, není infekční pro ostatní kočky – mutace probíhá zásadně v organizmu zvířete.

Jaké nemoci hrozí kočkám v bytě

Mnozí majitelé koček jsou přesvědčeni, že pokud je chovají výhradně v bytě, nehrozí jim žádné nemoci. Zklameme vás, není to pravda. Mnohé patogeny donesete do interiéru na botách, rukou či oblečení, no a některá onemocnění nejsou infekčního původu. Proto je důležité, abyste i vaši výhradně bytovou kočku pravidelně očkovali, odčervovali a dbali na její správnou životosprávu, tedy stravu, pohyb a psychickou pohodu.

Kočkám chovaným v bytě hrozí zejména tyto nemoci:

  • panleukopenie, herpes/calici virus, koronavirus,
  • FIP – všechny formy,
  • plísně a kvasinky,
  • paraziti a bakterie,
  • potravinové a jiné alergie,
  • neurologické choroby koček jako ataxie či epilepsie,
  • všechna existující onemocnění orgánů – játra, ledviny, slinivka, srdce, střeva, žaludek atp.

Kočky v bytě nemoci

Přenosné nemoci z kočky na člověka

Chorob, které přenášejí kočky na člověka, tedy tzv. zoonóz, není mnoho. Mnoha z nich se navíc pravděpodobně nenakazíte. Jsou totiž pouze potenciálně infekční a nebezpečné zejména pro lidi s oslabenou imunitou či jiným vážným onemocněním.

1. Bakteriální choroby, které přenášejí kočky

  • Nemoc z kočičího škrábnutí (bartonellóza): Onemocnění způsobuje bakterie Bartonella henselae, která se nachází v kočičích slinách. K nákaze dochází po poškrábání/kousnutí kočkou. Na daném místě se objeví otok, zarudnutí a svědění. Ve vážnějších případech může dojít k otoku lymfatických uzlin, bolestem hlavy, svalů a kloubů, únavě, nechutenství a horečkám. Výjimečně, u lidí s vážnými poruchami imunity, bakterie způsobuje infekci očí, mozku nebo srdce. K nákaze dochází nejčastěji po poškrábání/pokousání mladými kočkami do 1 roku.
  • Bakterie Pasteurella multocida: Nachází se v ústech 70 až 90 % koček. Při pokousání infikovanou kočkou dochází k otoku, zánětu a bolesti na daném místě. Ve vážnějších případech je nezbytná antibiotická léčba, příznaky však většinou vymizí samy.
  • Salmonela: Salmonelou se nakazíte především konzumací nedostatečně tepelně upravených potravin (maso, vejce). Infikované kočky však bakterie salmonely vylučují ve stolici. Při nedostatečné hygieně proto existuje jisté riziko nákazy.

2. Parazitární choroby, které přenášejí kočky

Paraziti u koček, kterí potenciálně ohrožují i lidi, jsou blechy a kožní svrab. Blechy na člověku neparazitují, ale při pokousání mohou přenášet bakterie, např. zmiňovanou Bartonella henselae. Přenos svrabu z kočky na člověka je velmi vzácný, i když ne vyloučený. Mluvíme o Zákožce svrabové (Sarcoptes scabiei), která parazituje na kůži, nikoli o ušním svrabu (Otodectes cynotis).

Člověk se může, teoreticky, nakazit i škrkavkami a tasemnicemi, při dodržení základních hygienických zásad se však není čeho obávat. Největším strašákem v souvislosti s kočkami je toxoplazmóza. Ano, můžete se jí nakazit, ale pouze tehdy, pokud byste konzumovali kočičí trus starší 24 hodin. Paniku nemusí dělat ani těhotné ženy. Při pohledu na kočku či jejím pohlazení se nemáte jak nakazit. Samozřejmě zvýšená hygiena během těhotenství je na místě.

Nejčastější otázky – FAQ

Jak bylo řečeno v úvodu našeho článku, kočičím chorobám bychom se mohli věnovat donekonečna. Snažili jsme se vás seznámit s těmi nejčastějšími a tím nejdůležitějším, co o nich potřebujete vědět. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik odpovědí na často kladené otázky související s onemocněními u koček.

Rychlá odpověď zní: cokoliv. Zvracení u koček je jedním z hlavních projevů většiny onemocnění (nejen těch, které souvisejí s trávicí soustavou). Kočka může zvracet při selhávání ledvin jater i srdce, onemocnění slinivky břišní, diabetu, FIP, zánětu žaludku a střev, otravě, panleukopenii, nákaze parazity a bakteriemi, dokonce i při respiračních onemocněních.

Pokud kočku nebudete léčit včas a správně, potenciálně smrtelné jsou všechny nemoci včetně obyčejné kočičí chřipky či nákazy škrkavkami. K nejzávažnějším chorobám lze zařadit FeLV, FIV a FIP, všechna onemocnění související s ledvinami a srdcem, otravy a panleukopenii.

Besnota u kočky je neřešitelný a smrtelný stav. Jedná se o onemocnění přenosné na jiná zvířata i člověka. K příznakům vztekliny patří neurologické problémy, jako je nekoordinovaná chůze, záchvaty, třes či paralýza končetin, apatie, deprese, nadměrné slinění, panický strach z vody a následná dehydratace.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(94.6%)