Leguán zelený

Leguán zelený – chov, vzhled, terárium, strava, péče

Fascinující a majestátní leguán zelený patří k nejvíce oblíbeným ještěrům v rámci domácího chovu. Jedná se o relativně velké ještěry, které dosahují délky až do 2 metrů a hmotnosti do 10 kg. Leguán se zvykne označovat také jako „malý drak“ nebo „dinosaurus“. Přestože to není typický domácí mazlíček a nepotřebuje nosit na rukou každý den, s člověkem si dokáže vytvořit pouto. Chov leguána není pro úplné začátečníky. Péče a chov tohoto ještěra je třeba si řádně nastudovat. Jde o býložravce, který se živí primárně listy, listovou zeleninou a ovocem, ale nepohrdne ani hmyzem. Jaké zásady při chovu leguána dodržovat?

Publikované: 08.01.2024
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

Chov leguána zeleného v domácích podmínkách vyžaduje zodpovědný přístup. Zajímat by vás nemělo jen to, jak tento majestátní ještěr vypadá, ale také to, jaké jsou jeho potřeby. Primárně je důležité myslet na optimální podmínky v jeho teráriu. Vědět byste měli i to, jakou stravu potřebuje a jaké jsou jeho povahové vlastnosti. Leguán zelený patří k exotickým ještěrům, jejichž původ je ve Střední a Jižní Americe. Ve volné přírodě jsou to teritoriální samotáři, kteří pobývají v korunách stromů.

Vzhled a velikost

Leguán zelený patří k vzrostlým a mohutným ještěrům. V rámci své čeledi leguánovití jde o největší ještěrku. V průměru zvykne dorůstat délky 1,5–1,8 metru a dosahuje hmotnosti kolem 5 až 7 kg. Dosáhnout však mohou délku až 2 metry, přičemž dvě třetiny délky těla tvoří ocas, a hmotnost přes 10 kg. Rozhodně tak před koupí zvažte, zda umíte zvířeti v chovu zajistit dostatečně velké terárium. Tělo samic je oproti samcům zavalitější. Velikost leguána zeleného není to jediné, čím zaujme. Má silné končetiny a tlapky jsou zakončeny ostrými drápy. Ty jim slouží k udržování stability a lezení po stromech. Funkci stability zajišťuje také masivní a dlouhý osvalený ocas, který používají i na obranu.

Samci mají hlavu masivnější a větší než samice. Vak hrdla a lalok je u nich také větší a více povislý. Mají široká ústa a kulaté nozdry. Po stranách se nacházejí výrazné oči. Uši vypadají jako velké šupiny. Na hlavě tohoto ještěra zaujme také tzv. temné oko. Jedná se o malý orgán, který se nachází v temenní oblasti a slouží jako detektor pohybu.

„Dračí“ vzhled evokuje skupina hrotů, kterými je pokryto tělo podél páteře. Leguán zelený, nemusí být nutně zelený a barva se věkem a vlivem genetiky může měnit na červenou, rezavou, modrou, narůžovělou nebo žlutou. Netypická není ani kombinace odstínů jedné barvy nebo odlišných barev. Leguán dokáže měnit barvu nebo spíše odstín své pokožky, například během období páření, podle teploty nebo ji mění věkem. Barvu však nemění kvůli tomu, aby splynul s okolím. Kůže leguána je pokryta drobnými šupinkami.

Leguán zelený vzhled

Terárium a chov

Svůj původ mají tyto půvabné a exotické ještěry v tropech, konkrétně v lesích Jižní Ameriky. Vzhledem k rozměrům, do kterých může tato ještěrka narůst, počítejte s tím, že pro terárium musíte vyčlenit dostatek prostoru. Jaké rozměry terária pro leguána zeleného? Vzhledem k rozměrům zvířete počítejte se základem minimálně 2 metry výška, 1,5 metru šířka a 1,5 metru hloubka. Chovatelé doporučují po koupi malého leguána umístit do menšího terária, ve kterém si zvykne a aklimatizuje se. Později mu už třeba dopřát terárium přiměřené jeho finálním rozměrům (počítejte s rezervou). Rozhodně tak při zajišťování už jen samotného terária nepočítejte s nízkou cenovou položkou. Sklo terária by mělo být silnostěnné.

Prostor v teráriu by měl být členitý. To znamená, že by neměly chybět tlusté větve, po kterých může leguán šplhat. Některé by měly být umístěny vertikálně a jiné horizontálně, aby na nich mohl mít leguán zóny odpočinku. Nejvhodnější je použít větve z ovocných stromů nebo z topolu, břízy či lípy. Větve z jehličnatých stromů vhodné nejsou kvůli pryskyřici. Živé rostliny v teráriu nejsou nutností. Leguáni jsou býložravci, takže buď je leguán sežere, nebo prostě uhyne. Vhodné jsou umělé rostliny – stromky, které tvoří stín, dotváří prostředí a během rosení z nich leguáni olizují vodu. Podestýlku – substrát terária je třeba vybírat s ohledem na bezpečnost, aby ji leguán nesnědl. Vhodná je například mletá kůra. Někteří chovatelé doporučují výhradně tvrdou podlahu bez podestýlky.

Leguán zelený je denní ještěr, proto má v oblibě topné body a energii čerpá právě ze slunce. V teráriu by měl mít prostor hned pro několik topných zón, kde si najde své útočiště. Chybět proto nesmí zdroje světla s UVA a UVB (dodává vitamín D3) žárovkami. Toto světlo je potřebné pro řádný vývoj zvířete. Dostupné a nejúčinnější jsou výbojky. Rovněž jsou využívána lineární trubicová svítidla. Ideální je kombinovat zdroje světla. Musí být chráněny, ideálně pletivem s malým okem. Světelné zdroje by měly být v dostatečné vzdálenosti od nejvyššího bodu, kde se může leguán lezením dostat.

Teplota v teráriu by se měla ideálně pohybovat od 32 do 40 °C. Teploty na topných místech se může pohybovat kolem horní hranice. Chybět by však neměla ani stinná místa – zátiší s nižší teplotou pod 30 °C. Teplota by během noci měla v teráriu klesnout na nižší teplotu (cca 25 °C), ale nikdy ne na méně než 20 °C. Vlhkost vzduchu v teráriu by se měla pohybovat kolem 60 až 90 % – vhodný je pro tento účel bazén (teplota vody minimálně 25 °C) nebo automatické rosiče terária. Případně můžete terárium pravidelně zavlažovat, přičemž se nemusíte vůbec bát pokropit i tělo leguána.

Leguán zelený terárium a chov

Strava

Přestože leguán na to nevypadá, je to 100% býložravec. Přestože mu nevadí zkonzumovat ani hmyz, čerstvá rostlinná potrava je pro něj tou nejlepší volbou. Chybět nesmí ani dostatek vody, a to navzdory tomu, že šance spatřit leguána pít vodu není vysoká. Někdy jim stačí dostatečná vlhkost v teráriu či rosa z listů po rosení a své tělo dokážou dostatečně hydratovat. Jakou má leguán zelený stravu? Čím ho krmit?

Jeho jídelníček je velmi pestrý. Primárně mu vyhovuje listová zelenina a listy některých rostlin – jetel, polníček, vinné listy, květy a listy pampelišky lékařské, listy ibišku, listy jahod, pórek, listy kedlubny, rukola, řeřicha, stopkový celer nebo mrkvová nať. Mimo jiné jeho jídelníček obohaťte klidně i o salátovou okurku, menší kousky mrkve, petržele, zkusit můžete i cuketu, dýni, meloun, kapustu, čínské zelí, hlávkový salát nebo ovoce – banány, hrozny, jahody, mango, švestky či třešně.

Obohacení představuje čas od času i vařená nesolená rýže, pšeničné nebo fazolové klíčky či dokonce vařené bezvaječné těstoviny. To ovšem platí pouze pro leguány starší 1 roku. Někteří chovatelé doporučují, aby měl leguán přístup k jídlu po celý den, jiní jej krmí v dávkách. Vhodným doplňkem stravy jsou přídavné minerály a vitamíny. Jedná se o speciální granulové krmivo pro leguány, které jim dodá potřebné živiny pro zdravý vývin.

Leguán zelený strava

Péče a zdraví

O leguánech se zvykne mluvit jako o nezkrotitelných ještěrech. Pravdou však je, že leguáni jsou velmi přizpůsobiví. Rozhodně je není třeba do ničeho tlačit, jejich reakce dokážou být impulzivní, důvodem obrany je vždy strach. Jejich cílem není nikdy útočit, dokud se necítí ohroženi. Potřebné je rozumět jejich divokým pudům. Leguán zelený je obecně klidný ještěr, nebezpečnější a agresivnější dokáže být spíše v období páření (listopad až leden). Leguáni pohlavně dozrávají kolem 2.–3. roku života. Těhotenství u leguánů trvá přibližně 2 až 3 měsíce. Kladiště vajec by mělo mít vstupní otvor v podobě plastové trouby, kde samice naklade 15 až 60 vajec. Líhnutí trvá dalších 70 až 20 dní.

Při péči o leguána je důležitá jeho prvotní aklimatizace. Zvlášť pokud jde o malé mládě, v teráriu by neměly chybět úkryty, kde bude mít zvíře klid vstřebat stres ze změny prostředí. Často se doporučuje chov v párech nebo ve skupinách. U samců je třeba dávat pozor na soupeření, vzhledem k jejich dominantnosti. Při jejich zápasení hrozí zranění, odřeniny, pohmožděniny, řezné rány nebo zlomeniny. V přírodě je běžné, že jejich zápas může vyústit až do fatálního smrtícího konce.

Někteří majitelé v době páření leguánů oddělují. Samice si ve společném chovu také vytvářejí určitou hierarchii a může dojít k zápasům, ale jen zřídka dojde k závažnějším zraněním. Často doporučená je kombinace jednoho samce a dvou samic. Pohlaví se u mláďat určuje pomocí sondy. Jinak lze pohlaví výrazněji určit až kolem 2. roku života.

Společné soužití s leguánem zeleným představuje dlouhodobý závazek. Při správné péči se leguán zelený dožíva věku 20 až 25 let. Jde tedy o spolubydlícího, se kterým prožijete dlouhou část svého života. Zdraví nijak neohrožuje, dojde-li ke svlékání kůže. Jedná se o přirozený jev. Také mladší jedinci v případě ohrožení shazují ocas. To může být způsobeno pocitem strachu nebo jde o obranný mechanismus. V určitých situacích dokáže leguán měnit odstín barvy pokožky – věk, teplota, nemoc či období páření.

Zhoršený zdravotní stav se může projevit především při nesprávném chovu nebo nevhodném krmení. Leguán nesnáší dobře chlad nebo průvan. Nevhodné větve mohou způsobit oděrky. Slabé UV záření způsobuje u leguána apatičnost. Pozor je třeba dávat na nevhodnou podestýlku, jejíž konzumace může zapříčinit trávicí problémy.

Profesionální chovatelé ani náhodou nedoporučují leguána zeleného lidem, kteří s chovem ještěrů nemají žádnou zkušenost. Jeho chov je třeba si detailně nastudovat. Už vůbec není domácím mazlíčkem pro děti, které by mu mohly nedopatřením ublížit a leguán by na oplátku mohl reagovat agresivně. Počítejte také s tím, že pořizovací cena představuje jen zlomek ceny oproti tomu, co vynaložíte na kvalitní terárium a optimální podmínky pro chov. Ačkoli není nutné vést jeho evidenci, leguáni jsou považováni za nebezpečné živočichy a zvíře by tak mělo být registrováno na Regionální veterinární a potravinové zprávě. Většina chovatelů tento krok ignoruje kvůli byrokracii.

Leguán zelený péče

Nejčastější otázky – FAQ

Chcete mít leguána zeleného doma? Potřebujete vědět, čím se leguán zelený živí? Jak probíhá chov leguána zeleného? Jaká je velikost leguána zeleného? Jaké terárium by měl mít leguán zelený? Věříme, že všechny podstatné informace vám poskytne náš článek. V případě otázek nás neváhejte kontaktovat. Máte-li zájem přispět svými zkušenostmi a poskytnout ostatním chovatelům zajímavé rady a doporučení, budeme rádi za vaše komentáře. Stačí, když se zapojíte do diskuse pod článkem.

Leguán zelený zvykne v průměru dorůstat délky 1,5 až 1,8 metru. Průměrná váha se pohybuje kolem 5 až 7 kg. Samci jsou vždy o něco větší než samice. Nejvíce může leguán zelený dosahovat délky až 2 metry a hmotnost i přes 10 kg.

Leguáni zelení se zvyknou při správné péči a v chovu v zajetí dožívat věku 20 až 25 let.

Leguán zelený je klidný ještěr, který má v oblibě místa, kde se může vyhřívat na slunci – světle. Aktivní je hlavně v noci. Obecně jsou velmi přizpůsobiví a dokážou si s člověkem vytvořit pouto. Zvýšená míra agresivity se může objevit v období páření. Někteří leguáni jsou natolik adaptabilní, že se mohou pohybovat volně po bytě či domě nebo je dokonce naučíte na vodítko (spíše výjimka). Nejde o typického domácího mazlíčka na toulení. Manipulace ani držení na rukou mu nebude překážet, ale netřeba ho do ničeho nutit, jinak svůj ocas rád využije jako bič.

Cena za mládě leguána zeleného se pohybuje od 1 000 až do 7 500 Kč a více. Mnohé závisí na samotném chovu. Leguána zeleného dnes běžně koupíte v prodejnách s teráriovými zvířaty. Případně můžete jít na různé výstavy. Nevýhodou je, že často se při koupi můžete setkat s chovateli, kteří zavádějí. Zvíře při koupi nesmí být apatické, mělo by mít pěknou a sytou barvu. Nesmějí mu trčet žebra. Pokud nemáte s leguánem zkušenost, poraďte se s člověkem, který naopak zkušenosti má a s koupí vám pomůže.

U mláďat v přírodě může zaujmout fakt, že v případě potřeby rychlého úniku (nebezpečí) dokáží shodit ocas, aby byly rychlejší i když na úkor stability. Později jim tento ocas doroste. Leguán potřebuje dostatečnou hydrataci, přesto jen málokdy jej uvidíte pít přímo z misky. Často vlhkost absorbuje z okolí nebo během rosení olizuje vodu z listů. Během léta je možnost umístit jej do voliéry. Leguán je skvělým lezcem a dokáže velmi dobře skákat. Ve volné přírodě jsou to samotáři. Ze stromů slézají jen v období páření. V případě potřeby se dokáží zdržet pod vodou i několik minut. I leguán dokáže měnit barvu své pokožky, ne však za účelem kamuflování jako chameleon.


Ďalšie články z kategórie Teraristika

Vaše hodnocení:
(91.4%)