Kočičí blechy

Kočičí blechy a příznaky – jak zlikvidovat blechy u koček?

Blechy u koček patří k jedněm z nejběžnějších problémů, s jakým se u svého čtyřnohého miláčka setkáte. Existuje několik druhů blech, které mohou kočky potrápit a dostat je mohou nejen od koček, psů a jiných domácích zvířat, ale i od těch volně žijících. od zajíců či ježků. Když už kočka nachytá blechy, velmi rychle se začnou šířit a než si jich stihnete všimnout, pravděpodobně je budou mít už i další zvířata v domácnosti.

Publikované: 18.12.2023
Aktualizované: 18.12.2023
Obsah článku:

Zamoření blechami je dalekosáhlejší problém, než se na první pohled může zdát. Štípance si můžete najít i vy, hlavně na nohou a kotnících, takže paraziti ovlivní celou domácnost. Tu je třeba začít pořádně čistit, protože blechy se dostanou do koberců a gaučů. Zvládnout blechy může být dlouhým a únavným bojem, proto vám nabízíme tipy, jak se jich co nejúčinněji a nejrychleji zbavit a jak k prevenci proti nim.

Jak zjistit, že má kočka blechy

Blechy u kočky nemusí být tak brzy zpozorovatelné. Malí paraziti se ukrývají v srsti, kde kladou vajíčka a živí se krví kočky. Na povrch jen tak nevycházejí, jelikož jim vyhovuje tmavé a teplé prostředí. Prvním viditelným znakem proto bývá až typické škrábání, které naznačí, že něco není v pořádku. Znaků poukazujících na přítomnost blech je však několik.

  • Kočka se přehnaně škrábe a kouše – Blechy se živí krví a jejich pokousání představují pro kůži kočky iritaci. Pokožka je velmi svědivá a bolestivá, což vede k nadměrnému škrábání.
  • Kočka nadměrně olizuje srst a mohou vznikat plešinky – Ve snaze eliminovat svědění se kočka více věnuje péči o srst, čímž si vytahá více chlupů, až na některých místech mohou vznikat plešinky. Jde hlavně o krk, záda a zadní nohy.
  • Kočka se může chovat podrážděně – Zachytit můžete změny v chování. Neustálý pocit svědění a diskomfort se může projevovat v náhlých změnách chování, podráždění a někdy i v agresivních projevech.
  • V některých případech se objeví únava a letargie – Jelikož blechy se živí krví, ztráta červených krvinek může u některých, hlavně starších koček vést k anémii. Ta se projevuje letargií a únavou, kočka může hubnout a mít bledé dásně.

Přítomnost blech si nejlépe ověříte tehdy, když kočku zkontrolujete a prohlédnete si stav srsti a pokožky. Všímejte si především míst s největší koncentrací blech, a tedy záda, krk a zadní nohy. Srst pročešte a všímejte si pohybu. Při rozdělení srsti byste na pokožce měli vidět tmavé tečky velké 1–2 mm, které se mohou objevit tam, kde kočka tráví čas. v jejím pelíšku. Je třeba vzít si hřeben s hustými zuby a srst vyčesávat. Pokud najdete hnědavé až černé tečky, může jít o blechy, jejich larvy nebo výkaly.

Vajíčka mívají šedobílou barvu, ale v různých stádiích se může barva změnit. Tečky, které jste vyčesali, vytřete do navlhčeného ubrousku. Pokud se ukáží jako červené, jde pravděpodobně o blechy, jelikož se živí krví. Nenašli jste samotné blechy? Všímejte si kůži kočky. Přítomnost blech může odhalit zarudlá a podrážděná pokožka, štípance a strupky. Poměrně častá je u koček alergie na sliny blech a mnohé kočky mohou mít proto dermatitidu. Takové znaky mohou svědčit o výskytu blech.

Jak zjistit, že má kočka blechy

Jak se zbavit kočičích blech

Po identifikaci přítomnosti blech je třeba začít s léčbou, která by se měla týkat nejen kočky, u které blechy naleznete, ale i dalších zvířat v domácnosti, se kterými přišla do kontaktu. S léčbou se můžete obrátit na veterináře, který vám poradí vhodné léky nebo nabídne léky na předpis. Léčba se však dá zvládnout doma, ve vlastní režii.

Začněte koupelí, při které můžete použít běžný šampon pro kočky nebo antiparazitický šampon proti blechám. O jeho výběru byste se měli poradit s veterinářem, jelikož kočka může mít od kousání blech podrážděnou pokožku, která nemusí na šampon reagovat dobře. Koupel můžete přeskočit tehdy, je-li pokožka již v opravdu špatném stavu s rankami a popraskanými místy nebo vaše kočka koupel nesnáší a tento krok by ji stresoval.

Dále se pokuste vyčesat co nejvíce blech. K vyčesávání blech je zapotřebí hřeben s hustými zoubky, který zachytí co nejmenší částečky. Pokud jste kočku předtím vykoupali, šampon by měl pomoci znemožnit blechám pohyb a lépe je vyčesat. Pokud jste koupel přeskočili, namočte si hřeben do roztoku vody a šamponu nebo jemného mýdla – blechy se do něj budou lépe zachytávat a nebudou vyskakovat.

Nakonec podejte kočce vhodný přípravek proti blechám. Antiparazitika jsou k dostání ve více formách a vybrat si můžete to, co vám nejvíce vyhovuje, nebo se poraďte se svým veterinářem. U každého druhu přípravku si přečtěte, jakým způsobem a jak dlouho účinkuje, jelikož mnohé působí jen pár hodin, takže zabijí dospělé blechy, ale jejich aplikaci bude třeba zopakovat, protože v srsti jsou i larvy a vajíčka.

  • Pilulky a orální léčba – Orálně lze aplikovat pilulky a tekutiny. Léčivo z nich se dostává do krve, kterou blechy konzumují, čímž je vyhubí. Účinkují rychle, ale nemají dlouhotrvající efekt. Orální léčba není vhodná pro všechny kočky, proto si přečtěte příbalovou informaci.
  • Spot-on přípravky – Aplikují se pipetou přímo na pokožku v okolí krku, odkud léčivo pronikne do krve. Účinkují přibližně měsíc a často chrání před dalšími vnějšími parazity, např. klíšťaty. Jsou velmi oblíbené, neboť se snadno aplikují a začnou účinkovat okamžitě.
  • Obojky proti blechám – Používají se na dlouhotrvající ochranu, mnohé vydrží několik měsíců. Jsou skvělou volbou pro kočky žijící venku, které jsou mnohem častěji vystaveny vnějším parazitům. Je lepší použít je preventivně, než když už kočka má blechy a potřebujete je rychle vyhubit.
  • Spreje proti blechám – Používají se spíše u koťat, pro které jsou spot-on přípravky ještě příliš silné. U dospělých koček jsou méně účinné a mnohé vystraší zvuk spreje, takže aplikace je náročnější.
  • Injekce – V případě injekcí se jedná o lék podávaný veterinářem. Přerušuje životní cyklus blech tím, že předchází vývoji vajíček, takže nové blechy se nemnoží. Avšak dospělé blechy nezahubí, proto se kombinuje s dalším léčivem.

Nezapomínejte, že léčbu bude třeba několikrát zopakovat, protože blechy se mohou vracet líhnutím vajíček nebo kontaminací z míst a textilií, které zapomenete vyčistit. Po přeléčení se zaměřujte na preventivní opatření, aby se blechy nevracely. Blechy mohou přenášet i další parazity, hlavně tasemnice, proto je dobré přeléčit i ty. Odčervujte každé 3 měsíce alespoň do doby, než dostanete blechy zcela pod kontrolu.

Chcete-li dát přednost přírodním přípravkům namísto léků, můžete nejprve vyzkoušet domácí recept repelentu proti blechám z jablečného octa. Ten sice blechy nezabíjí, ale působí odpudivě. Stačí jej smíchat s vodou v poměru 1:1 a aplikovat na srst zvířete, příp. i na jeho pelíšek a jiné tkaniny. V případě, že ocet kočce nevoní a nechce si jej dát aplikovat, podobně poslouží citrónová šťáva. Pokud kočka z tohoto přípravku není nadšená, nesilte to a použijte jej raději pouze na tkaniny. Podobně odpudivě mohou působit některé bylinky jako oregano, levandule, heřmánek či rozmarýn, které se louhují v horké vodě po dobu 30 minut a po vychladnutí aplikují v rozprašovači na textilie.

Jak se zbavit kočičích blech

Jak se zbavit blech v domě

Kočičí blechy si majitel nejednou všimne až tehdy, když se přemnoží, proto se snadno stane, že do té doby už obývají váš dům. Lákají je pelíšky, koberce, gauče a měkké textilie, do kterých nakladou vajíčka. Během toho, jak se zbavujete blech, musíte dbát zvýšené hygieny, častěji prát a uklízet, a to i tehdy, pokud žádné blechy doma nespatříte.

  • Perte kočičí pelíšky a deky – Mohou v nich být naložená vajíčka a po přeléčení by kočka dostala blechy znovu. Perte při 60 °C, aby se vajíčka zahubila.
  • Často vysávejte podlahy a koberce – Vysáváním můžete z koberců odstranit nakladená vajíčka nebo larvy. Vysávejte všechny kouty, i pod nábytkem.
  • Vyperte všechny měkké textilie – Při 60 °C perte všechny deky, polštáře, povlečení a ručníky ze všech místností, do kterých měla kočka přístup.
  • Použijte sprej proti blechám v domácnosti – Existují antiparazitické spreje, kterými lze ošetřit celou domácnost – pelíšky, nábytek, gauč, postel a pod.
  • Pokračujte s prevencí proti blechám – Kočka by měla dostat obojek proti blechám nebo používat jiné přípravky k prevenci, aby domů opět nezavlékla blechy a nedošlo k opětovnému přemnožení.

Jak předejít blechám a zabránit jejich návratu

Zbavování se blech u kočky je dlouhý a náročný boj. Platí, že nejlepší léčbou je prevence. Na tu byste se měli zaměřit po celý rok, přestože blechám se více daří v teplých měsících. Víte, že si kočka blechy přivlékla zvenčí a pravděpodobně máte v okolí kočky či jiná zvířata s těmito parazity? Zkuste kočce omezit čas, který tráví venku bez dozoru. Pomoci může důkladnější údržba zahrady, pravidelné sekání trávy, ve které se mohou zachytávat vnější paraziti, a prevence škůdců.

Samozřejmostí by měla být péče o srst kočky, vyčesávejte ji a koupejte každých pár týdnů. Během česání si všímejte stavu srsti a kůže, sledujte, zda se v srsti nevyskytl pohyb, černé tečky nebo špína a na pokožce štípance. A v neposlední řadě používejte přípravky k prevenci, o kterých se můžete poradit se svým veterinářem. Oblíbené jsou jak obojky, jejichž účinek trvá několik měsíců, tak spot-on přípravky, které se znovu aplikují každý měsíc.

Prevence proti blechám

Nejčastější otázky – FAQ

Pokud vás toto téma zaujalo, nabízíme vám ještě odpovědi na nejčastěji kladené otázky. V případě, že mezi nimi svou otázku nenajdete, položte jej v komentáři a my na něj rádi odpovíme. V diskusi se můžete podělit také o své zážitky a zkušenosti s řešením tohoto problému, které mohou pomoci dalším čtenářům.

Kočičí blechy na lidech typicky nežijí. Potřebují teplé a tmavé prostředí, které najdou v kočičí srsti. Jelikož lidské tělo takovou hustou srst nemá, blechám neposkytne potřebné podmínky k přežití. To ovšem neznamená, že na vás blechy nemohou přeskočit – jen se na vás nezabydlí. Jejich přítomnost si všimnete nejlépe na nohou a chodidlech, na kterých zanechají štípance.

Při zamoření domu se může stát, že blechy přeskočí i na hlavu a do vlasů člověka. V tomto prostředí se nedokážou rozmnožovat, proto ve vlasech nezůstanou dlouho. Výskyt kočičích blech ve vlasech člověka je proto velmi vzácný.

Ano, kočičí blechy se velmi snadno přenesou na psa, protože psí srst představuje stejně pohostinné prostředí. Pokud máte v domácnosti i psa, zvířata na nějakou dobu oddělte, kontrolujte i srst psa a nejlépe použijte přípravky k prevenci také u něj.

Vajíčka blechy jsou pouhým okem těžko viditelná. Mají jen 0,5 mm, což je méně než zrníčko písku. Pod mikroskopem je lze zahlédnout jako oválná vajíčka šedobílé barvy podobné zrnkám rýže.

Blechy odpuzuje několik přírodních vůní, jako cedrové dřevo, pepermint, eukalyptus, citronela, citron, levandule, ocet či oregano. Mnohé lze dostat jako esenciální oleje. Pozor, nepoužívají se na srst kočky – jednak vůně může působit silně a odpudivě i na zvíře, jednak jsou esenciální oleje škodlivé pro kočky, pokud je zkonzumují. Používají se spíše v domácnosti, pokud se blechy vyskytly i v kobercích, na gauči, pelíšcích a podobně.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(88.6%)