Jak odnaučit psa skákat

Jak odnaučit psa skákat na lidi, jiné psy či postel?

Bezhlavé skákání představuje u psa zlozvyk, kterého je třeba jej zbavit. A to bez ohledu na to, zda se jedná o bernského salašnického psa nebo pomeraniana. Skákání psa na majitele, cizí lidi, návštěvy, na dveře či na postel nejsou u čtyřnohého kamaráda žádoucím chováním. Mnoho majitelů tyto projevy psa ve štěněčím věku toleruje nebo ignoruje, ale důležité je začít se psem pracovat právě v tomto období. Psi na lidi vyskakují hlavně z důvodu vyjádření radosti a nadšení. Přestože jejich úmysl není zpravidla špatný, pes si musí uvědomit, že takové chování je nevhodné. Důležité však při takových projevech psa je to, jaké reakce se dočká od svého pána. A tady na řadu přichází přirozená výchova a případný cílený výcvik. Pes by neměl mít k tomuto účelu konkrétní povel, kterým ho od skákání v daném okamžiku „odradíte“, mělo by jít o přirozené chování. Jak odnaučit psa skákat na lidi či dveře?

Publikované: 12.01.2024
Aktualizované: 12.01.2024
Obsah článku:

Do jistého věku skákání psa nemusí být patologickým zlozvykem a lze jej vnímat jako přirozené. Kynologové a psí trenéři konstatují, že zhruba do 4. měsíce věku psa jde o typický štěněčí projev. Později však již skákání z důvodu nadměrného nadšení nebo rozrušení představuje nevhodné chování jedince a již ve štěněčím věku je důležité budovat správné vzorce chování. Scéna, když přicházíte domů a pes nedočkavě čeká za dveřmi nebo za bránou a při první příležitosti máte jeho tlapky po celém těle, je vám možná dobře známá. Hněv a napomínání však ani zdaleka nebudou v této fázi tak účinné. Ideální je vybudování takového druhu chování předejít, případně psa od těchto reakcí odnaučit co nejdříve. Čeho chce pes skákáním dosáhnout? Jak odnaučit psa skákat na lidi, dveře, gauč nebo postel?

Proč psi skáčou na lidi?

Zdrojem takového chování jsou pro psa velmi přirozené živočišné pudy. Samozřejmě, důvodů, proč se pes takto projevuje, může být víc. Přestože se nám může zdát skákání psa nesmyslné a nelogické, on skákáním často vyjadřuje své nadšení. Například poté, co se vrátíte z práce, pes vás přivítá nadšeným skákáním, aby se, co nejblíže přiblížil k vaší tváři. Malá štěňata si pozornost své matky žádají právě tím, že skáčou k její tlamě, protože chtějí potravu. Tím, že jsou lidé vyšší, skákáním se štěně nebo pes snaží přiblížit k tváři člověka a pozdravit ho.

Skákáním na lidi může pes reagovat i pro svou úzkost, když byl déle o samotě. Vyjadřuje tím to, že se dožaduje pozornosti. Mnozí psi skáčou na majitele, když chtějí jídlo nebo si chtějí hrát. Kromě svítání a pocitu nadšení tak skákání může být i prostředkem, kterým se pes snaží dosáhnout toho, co chce. O to důležitější je, aby majitel dokázal adekvátně reagovat a nepodporoval u psa takové projevy, byť nevědomě. Staršího psa je od takového chování mnohem náročnější odnaučit než v případě výchovy štěňátka. Se zákazem skákání je třeba začít už od štěněte.

Proč psi skáčou na lidi?

Výchova psa jako první krok

Majitelé často hledají tréninkové metody, které lze aplikovat na to, aby psa odnaučili skákat na ně, návštěvy, dveře, jiné psy či na nábytek (postel, gauč...). Faktem však je, že absolutním základem je výchova. Samotný výcvik spíše představuje tréninkové techniky, které je vhodné použít spíše v případech, kdy už problém dlouhodobě přetrvává a u psa se tento zlozvyk vybudoval nesprávnou výchovou.

K tomu, aby problém se skákáním zazněl, důležité je, aby pes co nejrychleji pochopil, že takové projevy jsou útokem na osobní prostor jiného jedince a prostě nejsou akceptovatelné. Podíváte-li se na vzájemné interakce psů, svůj neklid často vyjadřují zamrzlým pohybem. Takovou reakcí dávají druhému psovi najevo nespokojenost s jeho chováním. Takto reagují obvykle vyrovnané a vychované psy. Samozřejmě, psi si mezi sebou dokážou nespokojenost vyjádřit i drsnějším způsobem.

Výchova tedy spočívá v tom, že projevuje-li se pes skákáním na vás, je nesprávné se ke psovi sklonit, hladit ho, mrkat, přimlouvat se mu či dívat se na něj. Tímto způsobem nepřímo jeho chování podporujete, protože mu dáváte pozornost. A tu si získal právě svým nevhodným chováním. Použijte psí řeč těla. Pokud pes na vás vyskočí, znehybněte, otočte se stranou, nedívejte se na něj, nekomunikujte s ním. Po pár desítkách vteřin vykročte nohou vpřed, pokud pes bude stále reagovat skákáním, tento pohyb a vaše reakci zopakujte.

Takové neočekávané chování v kombinaci s ignorancí psa velmi překvapí a časem pochopí, že skákání není ideální způsob, jak něčeho dosahovat. Postupem času by se mělo štěně uklidnit a pravidelně těmito reakcemi pochopí, že taková strategie „boje“ o pozornost neúčinkuje. Pokud přichází návštěva, domluvte se předem, že jejich reakce musí být stejné. Skákající štěně neodměňujte hlazením, mazlením ani žádnou extra pozorností, jinak se v něm asociace se skákáním a vaše milá reakce začnou zakořeňovat. Pokud se pes uklidní, svítejte se s ním a odměňte ho klidně pamlskem. Pochopí, že jiná strategie, například klidné sezení, je mnohem lepším prostředkem pro získání pozornosti.

Pes skáče na lidi

Tréninkové metody, jak odnaučit psa skákat

Trpělivost a důslednost je základem při výchově i výcviku psa. Konečně, každý jedinec je individuální a návyky, které si někteří psi osvojí po měsíci, si jiní psi osvojí za čtvrt roku. Konzistentnost ve výchově je však odměněna tím, že chování psa se přirozeně změní i bez toho, aniž byste museli aplikovat speciální tréninkové postupy. Pokud k tomu dojde, můžete využít některé z následujících postupů, které mohou fungovat právě ve vaší situaci. Samozřejmě existuje ještě více tréninkových metod, které lze aplikovat. Zde jsou některé z nich.

Pes si žádá pozornost za každou cenu

Pokud pes působí příliš nabuzeně a ješí se, nejlepší je, pokud se mu otočíte zády, nekomunikujete s ním a ani s ním neudržujete oční kontakt. Jednoduše ho, i když neradi, zcela ignorujete. Nesmíte dovolit, aby si tímto chováním získal vaši pozornost. Na pár minut psa ignorujte a zůstaňte nehybně stát.

Následně se k němu otočte s mírně nataženým kolenem vpřed udělejte krok vpřed a sledujte jeho reakci. Pokud pes stále skáče, zkuste psa pokárat hlasitým povelem „nesmíš“ a proces opět zopakujte i s „tvrdou“ ignorancí. Pokud to nepomáhá, na psa nereagujte a odejděte. Ideálně do druhého pokoje. Pokud se scéna odehrává venku, psa nechte venku a vy se odeberte do domu. Počkejte, až se uklidní. Až následně ho pohlaďte a svítejte se s ním. Za klidnou reakci ho pochvalte a odměňte.

Pes si žádá pozornost

Pes skáče na návštěvu a jiné psy

V tomto případě je dobré, pokud vám s tréninkem pomohou přátelé – návštěva. Psa připněte na vodítko a přikažte mu povelem sedni, aby zůstal na místě. Vy zůstaňte vedle psa a vodítko držte. Psa na vodítku prudce netrhejte ani ho nebijte po čenichu. Poté, co návštěva otevře dveře nebo vstoupí do dvora a začne se přibližovat k vám, pes by měl zůstat klidný. V případě, že začne skákat, návštěva ať odstoupí. Opětovně psovi přikažte sednout a návštěva se znovu může přiblížit. Tento proces opakujte, dokud pes nezůstane klidný a nebude na návštěvu skákat. Následně se může pes s návštěvou sblížit pohlazením. Odměna a jasná pochvala jsou na místě.

Pokud má pes tendenci skákat například na jiné psy, důležitá je dostatečná socializace, a to už od štěněčího věku. V tomto případě je to především o schopnosti adekvátně reagovat na přítomnost jiných lidí a psů. V neposlední řadě, pokud má tendenci skákat na lidi kolem nebo reagovat takto na cizí psy, může jít časem o projevy agresivního chování. Je nezbytné, aby pes poslouchal na povely majitele. Někdy může jít o projevy hravosti, ale ne každý cizí pes nebo člověk to musí chápat stejně.

Pes skáče na dveře nebo postel

Pokud pes škrábe na dveře, skáče na ně nebo prostě neumí pochopit, že postel či gauč nejsou jeho pelíšek, je třeba přistupovat k tréninku dominantně, ale s rozumem. Když pes vyskočí na postel, reagujte povelem „nesmíša vždy ho sundejte . Totéž platí o tom, pokud skáče na dveře. Jako majitel si určitě uvědomujete, že pes může způsobit škody, proto trénink musí být razantní a pozornost psa byste měli zaměřit na výcvik jiných povelů, čímž se bude budovat jeho disciplína. Unavení psa efektivním tréninkem je ten nejlepší způsob, jak dobourat negativní projevy v jeho chování.

Pes skáče na dveře

Výcvikový obojek k odnaučení od skákání

Elektronický obojek dokáže být nápomocný i v tomto případě. Samotní kynologové jej v praxi využívají při různých tréninkových metodách. V případě, že pes začne skákat na vás, návštěvu nebo na kolemjdoucí, na ovladači můžete psa upozornit nejprve zvukovou signalizací, pokud nezabere, na řadě je vibrování a nakonec elektronický impuls. Většina psů reaguje již na zvuk či vibraci, která představuje mírný druh napomenutí. Výcvikové elektronické obojky pro psy mají při tréninku reálné účinky. Přesto mají stále mnoho odpůrců.

Nejčastější otázky – FAQ

I váš domácí mazlíček rád své nadšení nebo rozrušení projevuje tím, že skáče na vás nebo jiné lidi? Hledáte účinný způsob, jak tohoto zlozvyku vašeho psa zbavit? V našem článku se dočtete o některých známých postupech při výchově a výcviku psa s cílem skákání psa zabránit. Rovněž vysvětlujeme důvody, proč pes na svého majitele či cizí lidi skáče. Máte i vy problém se skákáním psa na návštěvy, dveře, nábytek nebo možná jiné psy? Podělte se o své negativní zkušenosti nebo pozitivní doporučení. Vaše rady a tipy mohou pomoci ostatním majitelům psů, kteří se s tímto problémem potýkají. Zapojte se do diskuse pod článkem.

Pro psy je takové chování velmi přirozené. Už od malička se přibližují k ústům matky a dožadují se krmení. Při seznamování se s jinými psy se také očichávají navzájem. Tímto způsobem se seznamují a zdraví. Tím, že je člověk vyšší, často bezhlavým skákáním chtějí člověka pozdravit, přiblížit se k jeho hlavě, přičemž očekávají jeho pozornost. Skákání také může být projevem úzkosti ze samoty, prosbou o jídlo nebo se jen dožadují hry.

Do přibližně 4. měsíce lze takové projevy tolerovat, ačkoli už od štěněte je důležité psa vést k poslušnosti a výchova je nejlepším možným prostředkem, jak se takového chování vyvarovat. To platí i v případě, pokud pes skáče na postel nebo gauč. Pes musí mít zakořeněnou asociaci, že takové chování není u něj vnímáno jako vhodné. Při skákání na postel nebo gauč je třeba psa – štěně sundat a napomenout ho. Zároveň psa učte i dalším povelům.

Žádné tresty pro psa nebudou účinné a jejich působení může mít spíše negativní efekt. Pokud pes skáče a vy na něj křičíte a přitom ho odstrkujete, podporujete v něm takové chování, protože reagujete aktivně. Naopak lepší je takové chování psa ignorovat a dát mu tím najevo, že skákáním si pozornost nevynutí, stejně ani jiné požadavky, které má.


Ďalšie články z kategórie Trénink/výcvik

Vaše hodnocení:
(92.8%)