Kočka domácí

Kočka domácí – povaha, vzhled, péče, zdraví

Jedná se o nejbližší příbuzné kočky divoké. Domestikace z kočky divoké na kočku domácí (Felis silvesteris catus) začala již před více než 10 000 lety v Asii. Typická kočka domácí je exteriérové zvíře, které je velmi nezávislé a samostatné. Domestikací si vytvořil vztah s člověkem a kočky domácí byli následně oddaní pomocníci při likvidaci škůdců či hlodavců na farmách a v obydlích. Silný lovecký instinkt zůstal mnohým kočkám ještě dodnes. Není to typický šlechtěný mazlíček, jako například perská kočka.

Publikované: 21.12.2023
Aktualizované: 21.12.2023
Obsah článku:

Právě z kočky domácí byly vyšlechtěny všechna dnes standardem schválená plemena koček, a to pro různé účely. Některá šlechtěná plemena si zachovala více, jiná méně charakteristik kočky domácí. Tyto kočkovité šelmy představují ideální volbu pro lidi, kteří chtějí mít doma zvířecí společnost a zároveň nezávislého a zdatného lovce.

Povaha

Kočka domácí je přirozený predátor. Její lovecké instinkty jsou velmi silné a i proto je pro ni volný pohyb potřebný. Je to nezávislé a samostatné zvíře. Smysly jsou vyvinuty tak, aby kočka dokázala dokonale reagovat na všechny podněty. Je nezkrotná a mimo vlastní návyky kočku domácí jen stěží naučíte nějakým trikům nebo povelům. Samozřejmě, výjimkou jsou plemena koček, která jsou vyšlechtěna a jejich povaha je od původní kočkovité šelmy výrazně odlišná. Kočky domácí jsou samy o sobě individualitou a povahy jsou tedy velmi odlišné. Nelze je jednoduše charakterizovat. Pro kočku domácí je typické křížení, což opětovně ovlivňuje povahové vlastnosti daného jedince.

Lásku a pozornost opětují a přijímají jen tehdy, pokud ony samy chtějí. Pokud chtějí jídlo nebo si chtějí hrát, dají vám to najevo. Netřeba čekat, že s mazlením to tato kočičí stvoření s divokou DNA budou stále přehánět. Přízeň vám projeví například úlovkem, který přinesou až k vašim dveřím. Povahou může být líná, aktivní, přítulná i nepřátelská, komunikativní i odměřená. Samota je součástí jejího života. S ostatními kočkami či psy dokáží vycházet, ale záleží na úrovni socializace a na tom, jak daného jedince vnímají. Má-li kočka své teritorium, obydlí a jeho okolí, vůči ostatním kočkám dokáže být velmi nepřátelská a často bude docházet s ostatními kočkami v revíru ke konfliktům.

Kočka domácí povaha

Vzhled a srst

Původní kočka domácí je středně velkého vzrůstu. Tělo je flexibilní, agilní a přizpůsobeno pro rychlý pohyb, skákání a lezení. Přizpůsobeno k lovu. Postava je štíhlá, krk krátký a hlava souměrně velká k tělu. Končetiny jsou kratší, ale osvalené. Tělesná hmotnost se může pohybovat od 2 do 10 kg v závislosti na konkrétním vrhu. Průměrná výška v kohoutku může být 20 až 30 cm, délka těla 30 až 45 cm. Ocas bývá středně dlouhý. Srst kočky domácí je krátká, hustá a přilehlá k tělu. Barevných variací je téměř nekonečné množství a zbarvení, jakož i typ srstí závisí na původcích vrhu (rodičů).

Skutečný standard kočky domácí je stanoven pro každé plemeno samostatně. Mezinárodní organizace jako International Cat Association (TICA) nebo FIFe (Féderation Internationale Féline) standardizují vlastnosti, povahu, vzhled, fyzické parametry a charakteristické znaky pro každé uznané plemeno kočky. Jde tak o kategorizaci šlechtěných plemen kočky domácí, které se navzájem odlišují a s kočkou domácí mají díky svému prapůvodu společné některé charakteristiky. Ze schválených plemen se kočce domácí přirozeně přibližuje hlavně evropská krátkosrstá kočka, americká krátkosrstá kočka, britská krátkosrstá kočka, ale i jiná plemena, jako například siamská kočka či norská lesní kočka.

Kočka domácí vzhled

Péče a zdraví

Chov kočky domácí venku, to je volný výběh, je pro tyto původní lovce velmi přirozený. Při chovu v interiéru domu či bytu u kočky domácí budete vždy pozorovat potřebu po volnosti a svobodě, což u některých plemen šlechtěných koček nehrozí a budou vašimi společníky od rána do večera. Bez problémů se přizpůsobí životnímu stylu majitele. Takovým kočkám pořídíte pelíšek, hračky a s vaší láskou a pozorností budou spokojeny. Kočka domácí se však bude toulat a bránit tomu nemá smysl. Naučte si ji na pravidelnou stravu a budete mít jistotu, že se bude vždy vracet. Ze svých výletů vám dokonce ochotně přinese úlovky jako projev díků. Bude mít také chvilky, kdy se bude ráda mazlit a vyžadovat si pozornost, za pár minut odběhne a „bez pozdravu“ se vybere na další dobrodružství.

Kočka domácí je ideální pro lidi, kteří chtějí mít doma domácí zvíře, ale nepotřebují ho nosit na rukou ani ho hýčkat. Je nespoutaná a nepotřebuje vaši stálou pozornost. Pro kočku domácí zabezpečte útočiště, kde se bude ráda vracet a věřte, že bude stejně oddaná jako jiné kočky z plemenného chovu. V rámci péče se postarejte o její srst, dbejte o její čistotu a dopřejte jí pravidelnou a kvalitní stravu. Rozhodně ji nepřekrmujte, dobrá kondice je důležitá pro její aktivní styl života.

Kočky domácí jsou extrémně odolné a životaschopné a i proto jsou to společníci na dlouhou trať. Kočka domácí se dožívá běžně 15 až 20 let, pokud se jí daří vyhýbat onemocněním či zraněním, které si může při toulkách přivodit. Existuje však statistika, která říká, že kočky, které se toulají a žijí venku se dožívají v průměru jen 7–8 let. Výsledkem tohoto údaje je vyšší úrazovost – srážky s autem, kořist predátorů, pád z výšky, infekční choroby, paraziti a mnohé jiné. Pokud však kočky žijí v pečlivém chovu – pravidelné odčervení, očkování a návštěvy veterináře, mohou se dožít vysokého věku i přesto, že žijí v exteriéru. U toulavých koček se doporučuje sterilizace, která dokáže na základě výzkumů život kočce značně prodloužit. Vyskytovat se mohou u domácích koček běžná onemocnění srdce, srsti, očí, ledvin, které postihují i ostatní šlechtěné chovy.

Mezi zajímavosti o kočce domácí patří například fakt, že její organismus dobře zadržuje vodu . Proto kočky nevidíte tak často pít. Oplývají perfektní schopností ohebnosti - flexibility a vejdou se i na místa, kde byste to nepředpokládali. Také mají perfektní smysl pro rovnováhu a jedinečné reflexy. V noci vidí násobně lépe než člověk či pes. Zajímavostí je také, že na krátké vzdálenosti jsou kočky rychlejší než psi . Plemena některých koček domácích dokáží přespat i více než 15 hodin ze dne . Kočky sice dokážou plavat, ale většina z nich se vodě brání .

Kočka domácí zdraví

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímá vás něco ohledně kočky domácí? Chcete vědět, jakou může mít povahu? Kolik let se dožívá či jaké barvy srsti u kočky tohoto druhu mohou být? V našem článku se dozvíte o základních poznatcích, pokud máte další otázky, neváhejte a zapojte se do diskuse pod článkem. Budeme také rádi za vaše osobní zkušenosti s chovem kočky domácí.

Velmi nezávislou a nespoutanou. Je to samostatná kočkovitá šelma se silnými přírodními instinkty. Má v sobě původní lovecké pudy a touhu po svobodě. Dokáže se mazlit a zároveň touží po dobrodružství a toulkách. Je velmi inteligentní a vnímavá. Povahové vlastnosti jsou však velmi různorodé, a to i v závislosti na tom, o jaké šlechtěné plemeno, případně křížence kočky domácí jde.

Kočka domácí žijící ve volném chovu se při dobré péči a vitálním zdraví může dožít věku 15 až 20 let. Život však mohou kočce na toulkách zkrátit rizikové činitele – auta, nehody, predátoři, infekční onemocnění či paraziti.

Velikost do velké míry závisí na původcích vrhu (kočka a kocour). Proto je možné, že kočka domácí může dosahovat různých rozměrů a velikostí. Hmotnost může být od 2 do 10 kg. Délka těla se pohybuje průměrně kolem 30 až 45 cm.

Závisí na tom, zda máte zájem o šlechtěná plemena kočky domácí nebo se zaměřujete na kočku domácí z volného chovu. V případě šlechtěné kočky se zaměřte na nabídku oficiálních chovatelů daného plemene. V případě standardní kočky domácí můžete navštívit také útulky, kde jsou toulavé kočky odchytávány. Musíte však počítat s tím, že její původ neznáte.

Kočka divoká je přírodní druh kočky, který v minulosti žil ve volné přírodě. Byly to přirozené lovkyně s plachou a agresivní povahou. Kočka domácí je přímým potomkem kočky divoké, ale s tím rozdílem, že je již domestikovaná a zvyklá na život ve společnosti člověka.


Ďalšie články z kategórie Kočičí plemena

Vaše hodnocení:
(87.8%)