Krajta královská – chov, vzhled, terárium, strava, péče
Krajta královská (Python regius), had se zajímavou kresbou, je neagresivním druhem hada. Je plachý a nepříliš aktivní, proto je považován za lenivce mezi hady. Zřídka unikne z terária, proto se nemusíte obávat, že jej budete muset hledat po celém bytě. Vzhledem k jeho průměrné délce kolem 1 metru a mírné povaze je vhodný i pro začátečníky.
Jedná se o masožravce, pro jeho krmení je proto třeba mít silnější žaludek. Co se týče prostoru, je krajta královská nenáročná. Není nutné vést její evidenci, proto vás při jejím pořízení nečeká zdlouhavá administrativa. Jaké zásady při chovu krajty královské dodržovat?
Vzhled a velikost
Krajta královská pochází ze západní a střední Afriky, kde obývá lesy, travnaté porosty i řídce zalesněné oblasti. V průměru dorůstá délky 80–120 cm a dosahuje hmotnosti 1,5 až 3,5 kg. Velikostí had až tak nezaujme, ovšem vzhledem ano. Má tmavě hnědý až černý podklad, na kterém se nachází světle hnědá až zlatavá kresba/ornamenty. Břicho bývá obvykle bílé nebo krémové s černými znaky. Nicméně barevných mutací může být víc. Jeho tělo je krátké a hrubé, kolem úst má jamky s termoreceptory. Hlava je svrchu tmavě hnědá, po bocích zbarvená, přes oko má krajta tmavě hnědý pásek.
Samci bývají údajně menší než samice a traduje se i to, že samičky mají kratší a silnější ocásky, avšak pohlaví se u krajty královské dá rozeznat jen velmi těžko. Jediná spolehlivá metoda je ohmatání nebo sonda, kterou do kloaky zavede zkušený veterinář.
Terárium a chov
Vzhledem k rozměrům zvířete není k jeho chovu nutné velké terárium. Pro jednu dospělou krajtu budete potřebovat terárium o rozměrech minimálně 100 x 60 x 60 cm. Teplota v teráriu by měla dosahovat 26–32 °C ve dne a 22–25 °C v noci, pod žárovkou může dosahovat 35 °C. K vytápění terária můžete použít obyčejnou nebo bodovou žárovku, ale také topnou podložku. Pro krajtu je vhodné vytvořit teplotní gradient, jedna strana terária by měla být teplejší a druhá chladnější, aby si mohl vybrat místo podle toho, co mu v danou chvíli vyhovuje. Vlhkost by měla dosahovat 50–65 %, během svlékání až 70 %, jednou za 5–7 dní je vhodné rosit část terária.
Na dno terária můžete použít rašelinový substrát, dubové štěpky, bezprašné hobliny nebo kombinaci písku a rašeliny. Velmi vhodné je přidat do terária několik větších kamenů, které pomohou při svlékání, úkryty (jeden do teplejší a jeden do chladnější části), větve.
Neměla by chybět nízká, ale široká miska na vodu, aby se do ní had vešel. Jde sice o nočního tvora, přesto potřebuje 8 až 12 hodin denně světlo. UVA/UVB žárovky nejsou nutností, ale ani na škodu, protože zlepšují funkci imunitního systému a příznivě ovlivňují zdraví. V noci používejte noční nebo infračervené světlo.
Strava
Krajta královská je 100procentní masožravec. Jeho jídelníček není moc pestrý, obsahuje myši, krysy, občas kuřata. Velikost potravy je třeba zvolit podle velikosti hada, neměla by být větší než šířka hada ve středu těla. Krajtu můžete krmit mraženými hlodavci, před podáváním je třeba je rozmrazit/ohřát na teplotu vyšší než je pokojová. Živé hlodavce byste ke krmení používat neměli, pokud se pro ně rozhodnete, nenechávejte je nikdy bez dozoru. Živí hlodavci mohou hada zranit. Mláďata můžete krmit jednou týdně, dospělé hady každých 14 až 20 dní.
Krajty přijímají poměrně hodně vody, proto byste měli dbát na to, aby k ní měl had vždy přístup. Měnit ji třeba 2x za týden, nezapomeňte na čistotu napájecí a koupací misky. Teplota vody by měla dosahovat 24 °C.
Péče a zdraví
Jedná se o hady s klidnou povahou, které jsou aktivní především v noci. Umí si zvyknout na manipulaci, ale nemají moc rádi, pokud je zbytečně „nanášíte“. Pokud budou ve stresu, mohou vás kousnout. Krajta patří k nejedovatým hadům škrtičům, proto následky kousnutí nebudou trvalé. Dospělá krajta dosahuje kolem 120 cm, největší jedinci mají délku 150 cm a dokážou člověka velmi jednoduše poranit, proto pro manipulaci doporučujeme používat hrubé kožené rukavice.
Při dobré péči se dožívají 15–20 let, výjimečně i více, proto je krajta královská dlouhodobý závazek. Dospívá kolem 2 let věku, poté je připravena k rozmnožování. K páření dochází v září až listopadu, ke snášce za 3–4 měsíce po páření. Samice snese 6–10 kožovitých vajec. Ve volné přírodě se samice o vejce stará, obtočí se kolem nich a hlídá je. V chovu je vhodné vejce odebrat a dát je do inkubátoru, kde lze podmínky inkubace podrobně sledovat. Při teplotě 29–33 °C a vlhkosti vzduchu kolem 95 % se mláďata líhnou za cca 70 dní. Během inkubace se zpočátku poměrně velká vejce scvrkávají a jsou v nich vidět pohyby embrya. Délka vylíhlých mláďat je kolem 40 cm, hmotnost kolem 55 g.
Nejčastější otázky – FAQ
Chcete mít krajtu královskou doma? Potom potřebujete vědět, jak probíhá její chov, čím a jak často ji krmit. Všechny podstatné informace o chovu tohoto hada naleznete v našem článku. V případě otázek a vašeho zájmu podělit se o své zkušenosti s chovem krajty královské jsou vám k dispozici komentáře pod článkem.