Dobrman – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
První dojem může lhát a přestože se o dobrmanovi mluví jako o agresivním hlídacím psovi, faktem je, že je to inteligentní, chápavý a empatický pes. Tak jak umí být dobrým strážcem, dokáže být také milovaným členem rodiny a přítel dětí. Je velmi učenlivý a systematický trénink, jakož i brzká socializace jsou pro toto plemeno podmínkou. Využívá se také jako stopovací či policejní pes.
Je to velký pes, který má symetrické a svalnaté tělo. Nemá problém zvyknout si také na život v bytě. Potřebuje však dostatek pohybu a také aktivit, které zaměstnávají jeho hlavu. S cizími psy nikdy příliš nevychází. Vyžaduje zkušeného a vyrovnaného majitele, který psa nechce pro status.
Vzhled, velikost, srst a druhy
Svým vzezřením je dobrman považován za ideál hlídacího psa. Tento německý strážník má štíhlé, atletické a svalnaté tělo. Noblesní držení těla je zvýrazněno dlouhými končetinami. Postoj psa působí hrdě a sebevědomě. Podlouhlá hlava je nošena na dlouhém krku, což dodává dobrmanovi velmi vznešený vzhled. Standardní dobrman má ovislé uši, které mírně vyčnívají do stran. Uši i ocas zahnutý vzhůru byly v minulosti kupírovány, což z dobrmana udělalo hrozivého a drsného hlídacího psa. Kupírování však bylo v originálním chovu v našem regionu zakázáno, ačkoli i dnes na tyto úpravy u dobrmanů běžně natrefíte.
Pes dobrman se řadí mezi velká plemena. V kohoutku může mít dospělý dobrman 63 až 71 cm. Feny bývají obvykle o něco nižší. Hmotnost dospělého samce je 34 až 45 kg. Samice váží od 27 do 40 kg. Trup dobrmana je velmi symetrický. Směrem k ocasu je páteř mírně zkosená.
Srst je krátká, lesklá, hladká a bez podsady. K tělu přiléhá a atraktivně lemuje svaly psa. Standardem Mezinárodní kynologické federace (FCI) jsou schváleny jen dvě barevné varianty dobrmana. Černá srst s kaštanovým pálením a hnědá srst s kaštanovým pálením. Pálení je typické pro vnitřní stranu končetin, líce (tlamu) a také se může kaštanové pálení nacházet na hrudi. Modrá - šedá či isabell (krémově-bílá) nejsou oficiálně uznávané barevné variety.
Zdraví, nemoci a věk
O dobrmanech se často mluví jako o velmi zdravých a odolných psech. Napříč zkušenostmi chovatelů jsou dobrmani velmi životaschopní. Některá onemocnění typická pro velká plemena se však objevují i u nich.
- Kardiomyopatie – toto onemocnění postihuje více psů, jedná se o oslabení srdečního svalu. Dochází k rozšíření – dilataci srdečních komor, což má za následek abnormální namáhání srdečního svalu. Ten nedokáže dostatečně pumpovat krev. Existuje kyslíková nebo medikamentózní léčba. U starších jedinců však může být kardiomyopatie smrtelná.
- Dysplazie kyčle – dědičné onemocnění typické pro středně velká a velká plemena. Jedná se o nesoulad stehenní kosti, která nezapadá do pouzdra kyčle a dochází k nechtěnému pohybu. U psa může způsobovat kulhání nebo diskomfort při některých pohybech.
- Woblerův syndrom – onemocnění míchy způsobené genetickou predispozicí. Dochází ke kompresi míchy v důsledku deformace míšního kanálku. U psa se mohou objevovat příznaky paralýzy. Je možná chirurgická terapie, jejíž účinnost však není garantována.
- Von Willebrandova choroba – je to onemocnění srážlivosti krve, které se vyskytuje i u lidí. Příznakem je nadměrné krvácení při zranění nebo mimovolné krvácení z dásní, řitního otvoru nebo nosu.
- Narkolepsie – jde o problém některých jedinců, kteří trpí poruchou spánku. Ta je způsobena neschopností mozku regulovat stav bdění a spánku. Pes může být rázem ospalý. Nepravidelný spánek může mít za následek vznik dalších onemocnění.
Přestože dobrmanům se řada typických onemocnění vyhýbá, trpí především srdečními onemocněními nebo je trápí problémy s pohybovým aparátem. Věkový průměr dožití je 10 až 13 let.
Povaha a chování
Nebojácnost a sebevědomí z dobrmana srší už na první pohled a není to jen zdání. Dobrman je odvážný hlídací pes, který je klidný a rozvážný. Díky svému umu a trpělivosti se uplatňuje v mnoha zemích jako pracovní – policejní pes nebo pomocník v ozbrojených silách. Jeho ochranářské instinkty jsou silné. Psovi musí být zajištěn kvalitní výcvik a raná socializace se psy i lidmi, ačkoli u většiny dobrmanů platí, že cizí psi nejsou kamarádi. I tento nežádoucí stav lze tréninkem zmírnit. V neposlední řadě, není to jen hlídací pes, ale také rodinný společník.
Kolem dobrmanů vzniká dlouhá desetiletí aura, že jde o hrozivé hlídací až bojové psy. Opět, je-li pes dobře socializovaný a vychovaný, nikdy nemá důvod útočit a už vůbec ne bez důvodu. Jeho nebojácnost má na svědomí, že se velmi vzácně cítí ohrožen. Realita je taková, že dnes je to pes vhodný k dětem do rodiny. Vše závisí na tom, jaké výchovy se psovi dostane. Dobrman si vytváří silné pouto s pánem a dokáže to být přítulný společník na gauči. V rodině se z něj může stát věrná a poslušná „chůva“, která bude sloužit a chránit celou rodinu.
Je to vytrvalý a aktivní pes. Jeho inteligence a chápání jsou předpokladem pro efektivní trénink. I proto se využívá pro profesionální účely. Vyzkoušet s nimi můžete i některé psí sporty nebo s nimi trénujte poslušnost a různé triky. Mají perfektně vyvinutý sluch a čich a reagují na každý podnět, proto často zaujmou velmi vážný postoj. Jen málokdy na dobrmanech zpozorujete únavu, ale kromě množství pohybových aktivit jim zabezpečte klidné místo k odpočinku. Jako majitel musíte být vůdcem smečky. Psa od sebe a rodiny neizolujte. Chce být vždy nablízku. Na samotu si zvykne, ale izolovaní psi jsou často nervóznější a zlobivější.
Výchova, výcvik a péče
Dobrmani jsou společenská zvířata a izolace od lidí jim neprospívá. V počátcích výchovy tedy dbejte na socializaci. Jiné psy dobrmani málokdy respektují a jejich sebevědomí je v tomto směru neohroženo. Psa od malička učte základům poslušnosti a tvořte u něj správné návyky. Postarejte se o to, aby se dobrman nenudil. Je to aktivní rasa a pro své štěstí vyžaduje vydatné množství pohybu a aktivit. Vyšlechtění byli jako pracovní psi, proto jsou to vytrvalci, kteří únavu jen málokdy dají najevo. Což se však nevylučuje s tím, že po kvalitním tréninku se s vámi nebudou mazlit a neusnou vám na gauči.
Důsledný trénink poslušnosti a disciplína jsou nutností. Dobrman je velký pes, který v sobě nosí ochranářské instinkty. Přesto dokáže věnovat pozornost dětem, hrát si s nimi a být poslušným a vděčným společníkem do rodiny. Místy se tváří velmi vážně, protože jejich smysly (čich, sluch) jsou extrémně citlivé, proto reagují na každý šuchot. Štěkotem však odmění až nežádoucí návštěvy. Jinak jsou to klidní a rozvážní psi, což se projevuje i při tréninku. Rychle se učí a mají rádi i komplikovanější povely. Trpělivost je na místě, ale dobrman vás ochotou učit se odmění. Nátlakový trénink ani náhodou nezkoušejte, žádné vnucování ani násilí. Dobrman se při takovém zacházení stane neovladatelný a ze strachu dokáže zaútočit, jakož i jiní psi.
Potřebu fyzické aktivity nejlépe vyplníte odborným výcvikem. Psa zabavíte aportováním, ale pokud máte možnost vyzkoušet si nějaké psí sporty, jděte do toho. Hlavu mu zaměstnejte stopovacími hrami, schovávejte pamlsky a učte ho stopovat. K tomuto účelu jsou psy trénované i profesionálně. Také se mnozí chovatelé věnují s těmito psy sportovní kynologii. Dobrmani milují dlouhé procházky a potřebují majitele, který má aktivní životní styl. O srst nemusíte projevovat speciální péči. Občasné kartáčování bude dostačující. Z hlediska stravování je třeba říci, že dobrman má slušný apetit. Do jídelníčku zařaďte i syrové maso a dbejte na vyváženou stravu, hlavně u mladších jedinců.
Dobrman do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?
Abyste mohli chovat dobrmana, dům se zahradou není podmínkou. Je to pes, který se skvěle adaptuje na život v bytě. Navíc nemá dlouhou srst, která by při línání dělala problémy. Zapomínat však není třeba na to, že je to atlet a sportovec, pravidelné procházky a návštěvy výběhů byste neměli určitě vynechávat. Krátké venčení před panelákem dobrmana neuspokojí. Ideální je praktikovat pravidelný a systematický trénink, který psa unaví a bude rád, že si může odpočinout. Dlouhé odloučení od lidí nemají rádi, lidský kontakt jim nesmí chybět, aby se necítili izolovaně. Máte-li dobrmana v bytě, učte ho, aby si zvykal na čas bez vás. Potěší také fakt, že dobrman nemá typický psí pach.
Disciplína je v případě dobrmana alfou a omegou, a to bez ohledu na to, zda bude rodinným společníkem nebo strážcem z povolání. Pro celoroční pobyt venku nejsou pro krátkou srst dobrmani vhodní. Musí mít k dispozici teplé místo, kde budou před chladem chráněni. Dobrmana můžete aktivně vzdělávat, například vyzkoušejte nějaké pátrací a stopovací hry, klidně zkuste i psí sporty, sportovní kynologii, aportování nebo protahování lanem. Je to velmi inteligentní a chápavý pes. Při správné výchově bude kamarád i s dětmi. Naopak, u cizích psů může reagovat nervózně a podrážděně. Dobrman není agresor a nikdy neútočí bez důvodu.
Majitel musí být aktivní. Dobrman je aktivní pes, agilní a velmi energický. Potřebuje vyžití, aby byla zaměstnána i jeho mysl. Náročný trénink je nejlepší volbou. S tím souvisí fakt, že by měl být takový pes svěřen do zkušených rukou. Dobrman si vytváří s majitelem silné pouto a je učenlivý, ale to neznamená, že si s ním poradí každý. Nejde o žádného pomeraniana, důležité je, aby mu byl pán autoritou s vyrovnanou osobností bez nutnosti zvyšovat si vlastnictvím dobrmana ego. Péče jako taková není náročná, kvalitní strava a pravidelné návštěvy u veterináře jsou základem.
Nejčastější otázky – FAQ
Považujete dobrmana za vhodné plemeno pro vás? Chtěli byste se dozvědět více o jeho povaze nebo jeho vlastnostech? Máte-li otázky, neváhejte a ptejte se. Pod článkem je k dispozici sekce komentářů, kde se můžete ptát. Zároveň budeme rádi, pokud se podělíte o vlastní zkušenosti s péčí o toto plemeno. Ostatní čtenáři také ocení vaše rady a doporučení.