Americký stafordšírský teriér

Americký stafordšírský teriér – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Navzdory své bojové minulosti je staford oddaný společník k rodině s dětmi. Americký stafordšírský teriér svojí robustní a svalnatou postavou působí odstrašujícím způsobem. Využívá se hlavně pro sportovní účely, canisterapii nebo jako společník při různých aktivitách. V tréninku dokazuje svoji vysokou míru inteligence. Je učenlivý, ale vyžaduje zkušenějšího chovatele, který má pro jeho nároky dostatek pochopení a času.

Publikované: 28.11.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Pod drsným zevnějškem však skrývá vysokou míru loajality, poslušnosti a trpělivosti. Předsudky tedy nejsou na místě. Těší se solidnímu zdraví a dobré kondici. Do značné míry však kondice závisí na poskytnuté péči.

Vzhled, velikost, srst a druhy

Robustní svalnaté tělo, hrubý krk, velká hlava a široká ústa patří k hlavní charakteristice amerického stafordšírského teriéra. Jedná se o plemeno středního vzrůstu. Mohutnou postavou a výrazným osvalením může budit dojem většího psa. Psi standardně měří v kohoutku 46 až 48 cm, ale dnes běžně dorůstají i do výšky 55 cm. Feny jsou zpravidla o něco menší, standardně v kohoutku měří 43 až 46 cm, výjimečně i do 50 cm. V hmotnosti mezi pohlavími už lze pozorovat výraznější rozdíly. Dospělý pes může vážit od 23 do 35 kg, což opět velmi závisí na anatomii a míře osvalení těla.

Při pohledu na toto plemeno zaujme právě široká a velká hlava, která je v kontrastu s mohutným hrudníkem a svalnatými rameny. Uši psa jsou původně polostojaté a mají tvar růžového listu, ale často je majitelé psa dávají kupírovat, což je v případě tohoto plemene standardem povolitelné. Hřbet amerického stafordšírského teriéra je kratší a směrem od krku dozadu se mírně svažuje až k ocasu. Přední i zadní končetiny jsou svalnaté a představují pro psa zdroj stability a síly.

Srst je krátká, lesklá a přiléhavá k tělu. Americký stafordšírský teriér má různé barevné variety. Nejčastěji je to barva zlatá, červená, černá, žíhaná nebo modrá. Srst může být také skvrnitá. Oficiálně není v chovu schváleno, je-li na těle psa více než 80 % bílé barvy. V souvislosti s chovem není povolena ani černá barva s pálením a jaterní (červený pes s červeným nosem). Objevit se může zbarvení merle, které však vzniká pouze křížením s jiným plemenem, proto není schváleno. Kořeny amerického stafordšírského teriéra jsou na Britských ostrovech, ale poprvé byl uznán organizací AKC (American Kennel Club) v roce 1936 v USA. Vyšlechtěný byl z linie amerického pitbulteriéra.

Zdraví, nemoci a věk

Velmi zdravé a odolné plemeno amerického stafordšírského teriéra má celkově dobrou zdravotní kondici. Stále více se u něj vyskytují právě dědičná degenerativní onemocnění typická pro středně velká plemena.

  • Dysplazie kyčle – problém s pohybovým aparátem může být způsoben dislokací stehenní kosti, která nezapadá do kyčle. Následný pohyb pejskovi způsobuje nepohodu. Podobný případ může nastat i při loketním kloubu. Často se jedná o dědičné onemocnění.
  • Onemocnění srdce – vyskytují se různé defekty či abnormality ve funkci kardiovaskulárního systému. Jedná se nejčastěji o dědičný stav.
  • Onemocnění ledvin a močových cest – u amerických stafordů se zvyknou ve vyšší míře vyskytovat onemocnění močových cest a ledvin. Typická je například cystinurie, což je defekt ledvin, při kterém se vylučuje zvýšené množství aminokyselin. Hyperurikosurie se zase projevuje nadměrným vylučováním kyseliny močové. Tato dědičná onemocnění způsobují často tvorbu močových kamenů.
  • Degenerativní myelopatie – jedná se o nervové onemocnění míchy. Vyskytuje se obvykle u starších psů. Příznaky jsou zhoršená stabilita a špatná koordinace pohybů u jedince. Nástup onemocnění je postupný, ale časem postupuje a postihuje končetiny i svaly. Pes je paralyzován a nehybný, takové stádium vede často ke smrti. Onemocnění je destrukční a neexistuje účinná léčba, jen potlačování příznaků.
  • Progresivní retinální atrofie – jde o degeneraci očních buněk na sítnici (čípky a tyčinky). Toto recesivní a dědičné onemocnění může vést až k úplné ztrátě zraku.
  • Cerebelární ataxie – toto dědičné onemocnění postihuje mozeček jedince. Onemocnění může být způsobeno nádorem, infekcí au tohoto plemene může jít také o vrozenou poruchu. U psů se projevuje ztrátou koordinace pohybů, třesením nebo neovladatelným pohybem a nakláněním hlavy. Jedná se o onemocnění, které nelze léčit a jedinec, jehož onemocnění postihne by měl být z chovu vyloučen.

Amstaff, jak se zvykne této rase zkratkovitě říkat, se může pochlubit i relativně dlouhým životem. V průměru se dožívá 10 až 14 let. Důležité je v tomto případě, aby šlo o čistokrevné plemeno. Křížením teriérů totiž může docházet k podněcování různých genetických onemocnění.

Americký staford zdraví

Povaha a chování

Energický, houževnatý a bystrý staford je skvělým společníkem. V minulosti se používal pro lov, různé práce na farmách, ale také jako bojový pes. Vyšlechtěný byl původně na výstavy. Vzezřením amstaff budí respekt, ale k lidem se chová empaticky a s citem. Mýty postavené jen na tom, že jde o čistě bojové plemeno, které vždy útočí, jsou založeny na negativní prezentaci tohoto plemene – minulost, filmy, image lidí a nevhodná výchova. Pes, který je často využíván jako terapeut a společník do rodiny určitě nemůže být neovladatelný agresor.

Tito psi milují pozornost majitele a jeho rodiny. Obzvlášť přátelské jsou k dětem. Ve Velké Británii je americký stafordšírský teriér považován za ideálního rodinného psa. S ostatními psy nevychází nejlépe, ale důvodem je jeho vrozená agrese, především, jde-li o psy stejného pohlaví. Všechno je však o správném přístupu majitele v tréninku. Pes se dokáže naučit tyto své pudy ovládat. Ve výsledku je amstaff stejně jako zlatý retrívr velmi klidný a trpělivý. Jen málokdy se nechá rozhodit. Stafordi majiteli prokazují oddanost a jsou rádi odměňováni za své služby. V rámci jejich chování je vhodné poukázat i na jejich klidnou povahu a přehnaného štěkání se u nich obávat nemusíte. Psa učte samotě v raném věku. Je to objevitel a ve vaší nepřítomnosti se dokáže dostat i tam, kde by vás to nenapadlo.

Negativní postoj a reputace bojového plemene jsou přežitkem z minulosti. Potřebné je brát na vědomí, že psí zápasy organizovali lidé, nikoli psy, které byly k tomuto účelu zneužívány. Psí bojová plemena byla cíleně šlechtěna za účelem pořádání psích zápasů. U amstaffa se bojovnost a agrese vůči jiným zvířatům zakořenila, ale dnes je v chovu výrazně potlačována. Přesto se vyskytuje. Vzhledem k účelům, ke kterým lidé amerického stafordšírského teriéra v minulosti využívali (boj s býky, medvědy či jinými psy), si vysloužil status nežádoucího hosta a chov je často regulován národní legislativou nebo lokálními nařízeními. V některých oblastech Německa je jeho chov zakázán, platí to i pro země jako Norsko, Dánsko či Izrael. Při vstupu do některých zemí je nutné psa registrovat a dokazovat jeho původ průkazem.

Americký stafordšírský teriér chování

Výchova, výcvik a péče

Poslušnost každého psa závisí na výchově a výcviku. To jak se pes chová má do velké míry na svědomí hlavně člověk. Vyžaduje mít u sebe zkušeného a vyrovnaného chovatele, který si chovem takového plemene nepotřebuje nic kompenzovat nebo násobit svůj osobní status. Od štěňátka a také v období puberty potřebuje staford majitele, který se ho nebude bát a bude pro něj autoritou, ale bez přehnané nadřazenosti bude psa učit povelům a disciplíně. Ne přes tresty a agresivitu, v takovém případě se z něj může stát tvrdohlavý a mrzutý staford. Dominance staforda je relativně běžná, mezi ostatními psy má tendenci stát se vůdcem smečky. Není to negativní vlastnost, ale při výchově a výcviku je důležité zabránit negativním projevům.

Americký stafordšírský teriér se rád předvádí a zřejmě neexistuje pohybová aktivita, která by ho nebavila. Vydatný pohyb je pro psa zdrojem spokojenosti. Aktivní majitel, který se psem bude chodit na dlouhé procházky, půjde si s ním zaběhat, zajezdit na kole nebo ho vezme na turistiku je pro amstaffa ideálním společníkem. Agility, flyball, wall climbing, skok do výšky, skok do dálky, aportování, canicross, weight pulling či jiné tahací disciplíny, kde si stafordi přijdou na své. Opomenout nelze sportovní kynologii, speciálně jeho trénink obrany, kde stafordi vynikají. Na výchovu tohoto plemene budete potřebovat dostatek času a zkušeností s výchovou. Staford je nebojácný a má velmi vyrovnanou povahu, stresové situace zvládá velmi dobře, ale opět je třeba brát důraz na brzkou socializaci. Právě strach může u psa podnítit jeho silné ochranářské instinkty a může se stát nezvladatelným. Amstaff je inteligentní, bystrý a velmi vhodný pro profesionální výcvik.

Americký stafordšírský teriér poslouží pro účely terapie. Hlavně jako společník pro rodiny nebo v některých případech i pro starší lidi. Skvěle mu jdou i zmíněné sportovní aktivity. Psa je doporučeno socializovat v dřívějším věku, hlavně s jinými psy. Důležité je učit jej ignoraci a sebekontrole. Z hlediska další péče není staford nijak extra náročným plemenem. Srst je nenáročná a občasné kartáčování bude dostačovat. Nezapomínejte ani na péči o chrup. Staford má vcelku vysoký apetit, proto myslete na to, aby měl dostatek krmiva i s ohledem na energetický výdej. Této rase dopřejte ve větším množství i organické syrové krmivo v podobě masa (BARF).

Americký stafordšírský teriér výchova

Americký staford do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Chov amstaffa v interiéru bytu či domu není pro toto relativně velké a pohybově náročné plemeno nic neobvyklého. Samozřejmě, pokud jste aktivní majitel, který má čas na venčení a dlouhé procházky vícekrát do dne a pes nebude pociťovat žádný deficit pohybu. Psovi vzhledem k jeho fyzickému fondu dopřejte dostatek fyzických i psychických aktivit, ale také prostor k odpočinku. Při trvalém přístupu na zahradu si snadno najde zálibu i ve výkopových pracích. Proto mu dopřejte čas a prostor, který bude trávit se členy rodiny. Na celoroční pobyt venku však není anatomicky staford stavěný. Má krátkou srst s nízkou podsadou, proto v chladném počasí potřebuje zateplenou boudu nebo přístřešek s pelíškem (krytý kotec).

Aktivní majitel si s ním užije spoustu dobrodružství. Americký staford je hravý a vhodný pro účely různých psích sportů, ale rád si s majitelem půjde i zaběhat vedle kola nebo se s ním vybere na turistiku. Amstaff je vytrvalec a je velmi odolný a agilní. Skvěle vychází s dětmi a využívá se i pro účely canisterapie jako podpůrný pes. Na cizí psy si zvyká těžko a své teritorium si oddaně brání.

Pro chovatele začátečníka, který s chovem nemá žádné zkušenosti americký staford není možná úplně vhodnou volbou, ale zodpovědným přístupem a chutí naučit se o plemeni vše podstatné, by to mohl zvládnout. Amstaff je inteligentní a houževnatý pes a nezkušeného chovatele si dokáže snadno podřídit. Potřebné je získat si jeho respekt pozitivním přístupem a trpělivostí. Potřebná je časná socializace s jinými lidmi i psy. Americký stafordšírský teriér je z hlediska péče nenáročná rasa. Pozornost je třeba kromě výchovy věnovat péči o srst a kvalitní a pravidelné stravě.

Americký stafordšírský teriér v zahradě

Nejčastější otázky – FAQ

Chtěli byste mít doma amerického stafordšírského teriéra? Chcete vědět, jakou má staford povahu nebo zda jde opravdu o bojové plemeno? Máte zkušenosti s chovem amerického stafordšírského teriéra? V našem článku najdete odpovědi na většinu otázek. Pokud by vás ještě něco zajímalo, klidně nás kontaktujte nebo se zapojte do diskuse. Budeme rádi za vaše názory, zkušenosti a rady týkající se chovu tohoto plemene.

Průměrně se zdravý staford dožívá věku 10 až 14 let. Zdravotní kondici mohou v životě tohoto plemene ovlivnit hlavně dědičná onemocnění a zranění.

Americký stafordšírský teriér je jedno plemeno původem z USA. Vyšlechtěny jsou jen samostatné příbuzné plemena, ale žádné jiné druhy amerického staforda nejsou oficiálně uznány (FCI). Jedinec této rasy se tak odlišuje jen zbarvením srsti.

Inteligentní, bystrý a oddaný staford je perfektním společníkem do rodiny. Je aktivní a vyžaduje velké množství pohybu. Pes je učenlivý, ale nutné je zvolit vhodnou pozitivní metodu v tréninku. Jinak se z něho může stát tvrdohlavý a neovladatelný pes. Americký stafordšírský teriér má skvělý vztah s dětmi. S jinými zvířaty a psy nevychází příliš dobře. Často se využívá také pro účely canisterapie, asistence nebo jako pes společník.

Ne, oficiálně neexistuje žádný standard, který by definoval kategorii bojových plemen. Americký stafordšírský teriér byl bohužel v minulosti využíván pro účely boje s jinými psy. Svým vzhledem budí respekt, svalnaté tělo, mohutná záda a velká ústa působí odstrašujícím způsobem. Ve skutečnosti je staford společníkem do rodiny, který je oddán svému majiteli. Důležitá je jen důsledná a správná výchova. Před pořízením plemene si tedy zjistěte dostatek informací o tom, pro koho je toto plemeno vhodné.

Při chovu psa v bytě vždy zohledněte jeho fyzické potřeby. Staford je na pohyb velmi náročný, ale pokud mu věnujte dostatek času na dlouhých procházkách ani městský život není překážkou. Staford se nejlépe cítí ve společnosti lidí a život v interiéru bytu či domu pro něj není problém. Pro celoroční pobyt venku však není pro krátkou srst staford vhodný a během mrazivých dnů byste mu měli poskytnout zateplenou boudu a přístřešek, kde bude mít možnost zahřát se.

Cena za štěně amerického stafordšírského teriéra s papíry začíná s ohledem na rodokmen někde na hranici 18 000 až 25 000 Kč. Avšak cena se klidně může i znásobit a vyšplhat se v případě některých chovů až na 50 000 Kč.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(94.4%)