Jak rozeznat kočku od kocoura

Jak rozpoznat kočku od kocoura: Pohlaví koťata – rozdíl mezi kočkou a kocourem

Rozpoznat pohlaví kočky může být na první pohled náročné, zejména pokud jde o koťata. Ty ještě nemají plně vyvinuté pohlavní orgány a stavba těla mladých koček a kocourů je velmi podobná. I u malých koťat však existují znaky, díky kterým se snadno naučíte pohlaví rozeznávat.

Publikované: 14.11.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Přesto lze pohlaví koťátka cca od 2. týdne rozeznat. Poradíme vám, jak poměrně jednoduše zjistíte, jestli máte doma malou kočku nebo kocoura.

Jak zjistit pohlaví koťata

Rozeznat pohlaví koťátka je tím náročnější, čím je mladší. U těch nejmenších koťat bývají rozdíly tak mírné, že si jich nemusíte všimnout, zvláště pokud máte vrh koťat jen jednoho pohlaví. Proto je třeba počkat minimálně do 2. týdne, ale nejlépe až do 6. týdne, kdy už bude určování jednodušší. Počkat se vyplatí i z toho důvodu, že kočce je v prvních týdnech lepší dopřát více klidu a odpočinku a zbytečně ji nestresovat chytáním koťat, aby náhodou vrh nezanechala.

Během zjišťování pohlaví s kotětem zacházejte něžně. Je dobré vzít si ho na ruce, aby se cítilo bezpečně a zůstalo v teple, chvilku ho mrkat, aby se nebálo. Následně zvedněte ocas buď rukou, nebo ho pohlaďte na kořeni ocasu, tehdy zvedne ocas i samo. Pokud se bude kotě hodně vzpírat, položte jej a zkuste to opět později.

Pod ocasem uvidíte 2 otvory – vrchní je anus a spodní vagína nebo penis. Tyto otvory se v rámci pohlaví liší takto:

  • Kočičky mají tyto otvory ve tvaru písmene „i“, tedy anus má tvar tečky a vagína čárky nebo slzy. Dalším znakem je, že tyto otvory se nacházejí blíže u sebe než v případě kocourků.
  • Kocourky mají tyto otvory ve tvaru znaku „:“, tedy anus i penis mají tvar tečky. Oba otvory jsou od sebe vzdáleny více. Varlata nebudou zpočátku viditelná, ale mezi anusem a penisem by měl být jejich náznak v podobě nadbytečné tkáně nebo ochlupení. V období 6.–10. týdne budou více viditelné a snáze zpozorovatelné.

Zajímavostí je, že pohlaví může naznačit už i barva srsti. Černobílooranžová a jiná tříbarevná zbarvení patří téměř výhradně kočkám. Jen v 1 z 1 000 případů se stane, že se jedná o kocoura. Důvodem je, že ke vzniku tříbarevného zbarvení jsou zapotřebí 2 chromozomy X, které mají jen kočky. Černooranžové kožichy patří také většinou kočkám. Oranžové zbarvení je v 1 ze 4 případů znakem, že jde o kocourka.

Jak zjistit pohlaví koťata

Jak rozpoznat dospělou kočku od kocoura

V případě zjišťování pohlaví dospělých koček se jedná o jednodušší úlohu, protože se dá určit nejen na základě genitálií, ale i jiných vnějších znaků nebo chování. Chcete-li určit pohlaví podle genitálií, rozdíly budou očividnější, protože jsou v tomto věku pohlavní orgány zcela vyvinuty.

  • Dospělé kočky mají také pod ocasem 2 otvory ve tvaru „i“ – kulatý anus a vagínu ve tvaru čárky nebo slzy. Pokud jde o kočku, která již měla vrh koťat, bude mít výraznější bradavky.
  • Dospělí kocouři mají pod ocasem otvory ve tvaru „:“ , tedy kulatý anus a penis. Nekastrovaní kocouři budou rozpoznatelné nejsnáze, protože pod konečníkem budou viset varlata. Kastrovaní kocouři budou mít v prostoru mezi anusem a penisem prázdný šourek, ve kterém se nacházela varlata.

Kromě genitálií si můžete všimnout i dalších vnějších znaků pohlaví. V první řadě jde o velikost. Kocouři dorůstají větších rozměrů a více váží. Mají širší hlavu a větší tlamu. Rysy obličeje jsou výraznější, nozdry širší, čela větší a tvárnější lícní kosti. Kočky mají zase delikátnější tváře a kratší vousy. V případě dlouhosrstých koček mívají kocouři výraznější a delší hřívu, tedy srst v oblasti krku.

Rozdíly mezi kočkou a kocourem v chování

Dospělé kočky a kocouři se od sebe liší také chováním. Ne všechny rozdíly jsou vždy absolutní a také mezi kočkami se najdou výjimky. Charakter přitom mohou ovlivnit jiné faktory, jako sterilizace nebo kastrace, prostředí, věk nebo plemeno.

  • Období říje – Pro nesterilizované kočky je typické období říje. Tehdy bývají vokálnější a mňaučí, čímž svolávají samce. Kromě toho jsou tehdy přítulnější, rády se nechají hladit nebo se mnou o nábytek a stěny.
  • Teritoriální chování – Pro dospělé nevykastrované kocoury je typické teritoriální chování, které se projevuje značkováním si teritoria a často i agresí vůči jiným kočkám, zvířatům nebo lidem.
  • Sexuální zralost – Dosahují ji v rozdílném období. Kočky jsou sexuálně zralé už přibližně od 7. měsíce, ale kocouři často až po roce. Se zralostí tak souvisí nástup již zmíněných projevů – chování v říji a hlídání teritoria.
  • Agresivní projevy – Agrese, napadání jiných koček, kousání a škrábání jsou projevy, které lze pozorovat více u nekastrovaných kocourů než u koček. V případě kastrovaných kocourů však tyto znaky nejsou příliš běžné.
  • Rozdílné temperamenty – Kocouři zvyknou být odvážnější a dobrodružní, jsou velmi přátelští a přítulní. Kočky jsou zase pohodlnější, nevadí jim trávit čas o samotě, avšak jsou loajální a pečlivé, hlavně pokud mají koťata.
  • Chování po kastraci/sterilizaci – Po těchto zákrocích se časem mění i chování koček. Kocouři bývají méně agresivní a ochraňující své teritorium, často se stanou klidnějšími. Kočky zase bývají po sterilizaci přátelštější a raději se nechají hladit.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(91.2%)