Zvracení u psa

Pes zvrací žluč, bílou pěnu nebo krev. Jak mu pomoci a zvracení zastavit?

Průjmy a zvracení u psů patří k příznakům mnoha závažných až život ohrožujících onemocnění. Zároveň se může jednat o nevinnou nevolnost či důsledek konzumace nevhodného jídla. V našem článku se podíváme na nejčastější příčiny zvracení u psů.

Publikované: 14.11.2023
Aktualizované: 30.11.2023
Obsah článku:

Vysvětlíme vám, kdy a jak můžete vašemu chlupáči pomoci sami, kdy je nezbytné navštívit veterinární ambulanci a co všechno mohou signalizovat trávicí problémy.

Zvracení a nechutenství u psa je normální, ale!

Pro psovité šelmy je přirozené, že „k posezení“ snědí větší množství jídla, než jsou schopny strávit. Pokud se tak stane nadbytečnou potravu jednoduše vyvrátí. Ve volné přírodě by si ji takto odložili na horší časy. Platí to i v případě, kdy zkonzumují něco, co pro ně není stravitelné.

Za touto schopností psovitých šelem, tedy i našich domestikovaných psů, stojí jejich jícen, který se od toho našeho liší. Hlavní rozdíl spočívá v jeho svalové vrstvě. Lidský jícen je na začátku, v tzv. orální třetině, tvořený příčně pruhovanou svalovinou a jeho zbytek pokrývá hladká svalovina, kterou neumíme ovládat vůlí. Psí jícen sestává jen z příčně pruhované svaloviny, což znamená, že pes může potravu vyvrátit vědomě, když chce nebo potřebuje.

To je důvod, proč nemusíte k veterináři utíkat okamžitě, když se váš pes povrací jednorázově, resp. jednou za čas. Občasné zvracení, zpravidla spojené s krátkodobým nechutenstvím, je přirozený jev. Jiné je to v případě, že se opakuje nebo nepřestává ani po několika hodinách či dnech.

Pes zvrací, jak mu pomoci?

Opakované nebo časté zvracení u psa je důvod k návštěvě veterináře

Jak bylo řečeno, zvracení u psa může znamenat pouze to, že se přejedl, ale zároveň může indikovat celou řadu závažných až život ohrožujících onemocnění. Nepsaným pravidlem je, že pokud zvracení u psa přetrvává déle než 24 hodin, je na místě neprodleně navštívit veterinární ambulanci. Důvodem k návštěvě veterináře je také jednorázové, ale časté zvracení u psů.

Při rozhodování, zda utíkat na veterinu, vezměte v úvahu také věk, hmotnost a zdravotní stav vašeho chlupáče. Zatímco zvracení u dospělého zdravého psa velkého plemene nemusí přejít do vážného stavu ani po 2 dnech, u štěněte či naopak starého jedince může být život ohrožující již po pár hodinách.

Proč pes zvrací – nejčastější příčiny

Na začátek je třeba říci, že zvracení u psů může způsobit cokoliv. Jedná se totiž o jeden z nejčastějších klinických příznaků většiny onemocnění. To je důvod, proč vás v našem článku opakovaně vybízíme, abyste trávicí potíže nepodceňovali.

K nejčastějším příčinám, proč pes zvrací, patří:

  • konzumace nadměrného množství potravy, těžko stravitelné potravy nebo potravy s vysokým obsahem tuků,
  • konzumace porouchané potravy,
  • konzumace nestravitelných předmětů (hračky, odpadky, kosti atd.), případně obstrukce v trávicím traktu,
  • rychlé hltání potravy,
  • potravinová intolerance/alergie,
  • parazity, bakterie, viry,
  • chronické nebo akutní selhávání ledvin,
  • onemocnění jater, slinivky břišní, žaludku a střev,
  • hypoadrenokorticismus (Addisonova choroba),
  • hypertyeroza (nadprodukce hormonů štítné žlázy),
  • cukrovka,
  • otrava.

Pes zvrací – příčiny

Zvracení u psů způsobené systémovými onemocněními

K závažným systémovým onemocněním, při kterých je zvracení, zejména opakované a dlouhodobé, jedním z hlavních průvodních projevů, patří chronické nebo akutní selhávání ledvin, chronická/akutní pankreatitida nebo exokrinní pankreatická insuficience, selhávání jater a jiné problémy s játry (např. parazity, nádory) a zánět žaludku/střev.

Další onemocnění, při kterých se objevuje zvracení, jsou cukrovka, hypoadrenokorticismus (Addisonova nemoc) a hypertyeróza (onemocnění, při kterém dochází k nadprodukci hormonů štítné žlázy).

Všechna vyjmenovaná onemocnění patří k život ohrožujícím. Je třeba přihlížet k celému souboru klinických příznaků typických pro dané onemocnění a na základě nich psa důkladně vyšetřit. Základem diagnostiky je kompletní hematologické a biochemické vyšetření krve, RTG a USG. V závislosti na výsledcích veterinář určí vhodnou léčbu, případně další doplňující vyšetření.

Zánět žaludku u psa

Zánět žaludku (gastritida) a střev (enteritida) u psa jsou 2 samostatná onemocnění, která se však nejčastěji objevují souběžně. K jejich hlavním klinickým příznakům patří akutní zvracení a průjem. Mají mnoho příčin a zároveň mohou být důsledkem jiných systémových, bakteriálních či virových onemocnění.

Asi nejčastěji se setkáváme s tzv. dietetickou gastritidou a enteritidou (zánět alimentárního původu). Náhlá změna v jídelníčku vašeho psa, konzumace zkažené či nevhodné potravy (např. mléčné výrobky, lepek, sladkosti), rychlé hltání jídla, to vše může způsobit zánět trávicího ústrojí.

TIP: Pokud máte psa, který potravu do sebe „hází“ příliš rychle, nekrmte jej standardně z misky. Použijte tzv. čmuchací kobereček, zpomalovací misku, která je předělena na několik menších částí, nebo hračky, které můžete naplnit potravou.

K dalším příčinám zánětu žaludku u psa patří paraziti (zejména giardie a škrkavky), intoxikace, virová onemocnění, jako je parvoviróza a psinka, bakterie a houby, zánět jater, onemocnění slinivky břišní či selhávání ledvin. Léčba zánětu žaludku a střev u psa závisí na závažnosti onemocnění a jeho příčiny, proto tento stav za každých okolností konzultujte s veterinářem.

Příčiny zvracení psa

Zvracení psa po jídle nebo potravinová alergie/intolerance

Jednou z možných příčin zvracení u psa je alergie či intolerance na některou ze složek potravy. V tomto případě může pes zvracet po jídle, ale také sporadicky a ne okamžitě po konzumaci potravy. Diagnostika alergie na potraviny není jednoduchá. První z možností jsou testy, které jsou ovšem cenově náročné a nemusí být přesné. V průměru za ně zaplatíte od 5 000 do 7 000 Kč.

Druhým způsobem je tzv. restrikční hypoalergická dieta. V praxi jde o to, že psa po jistou dobu krmíte stravou, která neobsahuje žádné složky, které byly součástí jeho běžného jídelníčku. Následně do stravy zařadíte jednotlivé možné alergeny (např. kuřecí maso, lepek).

Mezi nejsilnější alergeny pro psy patří sója, obilí (resp. lepek) a vajíčka. Z masa jde zejména o kuřecí a hovězí. Psi však mohou být alergičtí také na ryby, zeleninu či ovoce, ořechy, konzervační látky, dochucovadla, aromata a barviva.

Cizí předmět v trávicím traktu

Pokud pes zkonzumuje nestravitelný předmět (např. hračka, odpadky), zvracení se zvykne objevit jako první příznak. V lepším případě pes předmět vyvrátí přirozeně. Pokud se však zasekne v trávicím traktu, nejčastěji ve střevě (tzv. obstrukce tenkého střeva), tento stav musí řešit veterinář.

Jedná se o život ohrožující stav. V žádném případě neexperimentujte s populárními babskými radami, jako je použití projímadla nebo olejů na „promaštění“ střeva. Máte-li podezření, že váš pes zvrací, protože sežral nestravitelný předmět, čím dříve vyhledejte pomoc veterináře. Pozor, ten by měl za každých okolností provést rentgenologické vyšetření a až na základě něj stanovit řešení/léčbu.

Má-li totiž váš pes ve střevech zaseknutý předmět, který brání přechodu zkonzumované potravy, při podání projímadla či klystýru hrozí roztržení střeva, což představuje smrtelné nebezpečí. Tento stav velmi často způsobuje konzumace tepelně upravených kostí. Vařené/pečené kosti do jídelníčku psa nepatří a moc vhodné nejsou ani ty syrové.

Zvracení psa – cizí předmět v trávicím traktu

Což znamená zvracení žluté pěny u psa

Zvracení žluté pěny nebo tzv. žluté zvracení u psa je velmi častý jev, proto mu budeme věnovat speciální pozornost. Znamená, že pes zvrací žluč, což může mít několik příčin. Některé z nich nejsou důvodem pro paniku, jiné mohou signalizovat vážnější problém. Opět je tedy třeba zhodnotit, zda jde např. o jednorázové zvracení psa po jídle nebo zažívací problémy nepřestávající ani po několika hodinách či dnech.

Zvracení žluči u psů se může objevit:

  • při delším hladovění,
  • po vypití příliš velkého množství vody,
  • po konzumaci nadměrného množství trávy,
  • po konzumaci mastného jídla,
  • při nákaze parazity,
  • u střevních blokád nestravitelnými předměty nebo chlupy,
  • při gastrointestinálních onemocněních, jako jsou vředy, zánět žaludku a střev, a pankreatitidě,
  • při nádorových onemocněních.

Zvracení u štěňat

Zvracení u štěňat může být zapříčiněno kterýmkoli z výše zmíněných zdravotních problémů. Onemocnění jako cukrovka, selhávání ledvin a jater nebo pankreatitida se u mladých psů nevyskytují až tak často. Naopak, k běžným příčinám patří střevní parazity, bakterie a virová onemocnění.

Zpozornět byste měli zejména tehdy, objeví-li se u mladého psa zvracení a krev ve stolici. Jedná se totiž o hlavní klinické příznaky parvovirózy způsobené psím parvovirem CPV-2. Jedná se o onemocnění trávicího traktu, při kterém dochází k ničení rychle se dělících kmenových buněk v kostní dřeni a sliznici tenkého střeva.

K prvním projevům, tedy zvracení, dochází přibližně po 5 až 12 dnech od nákazy . Následně nastupují vodnaté průjmy s příměsí krve, celková apatie, nechutenství a dehydratace. Toto onemocnění je nebezpečné zejména pro psy ve věku do 1 roku, resp. nevakcinovaná štěňata, a také pro imunitně slabé nebo staré neočkované jedince. Při včasném nasazení léčby má vaše štěně 60 až 90% šance na přežití. Bez ní se však úmrtnost na parvovirus pohybuje až kolem 92 %.

Zvracení u štěňat, ať je způsobeno čímkoli, je obecně nebezpečnější než u dospělých psů. Do hry vstupuje několik faktorů. Ve zkratce, organismus štěňátka ještě není vyvinut. Při ztrátě tekutin a současném nepřijímání potravy se štěně velmi rychle dehydruje a podchladí. Veterináře vám proto doporučujeme navštívit již po 2–3 zvraceních, resp. po max. 8 hodinách od zahájení trávicích problémů.

Zvracení u štěněte

Co dělat, když psa napíná na zvracení, ale nezvrací

Sice nejde o samotné zvracení, tato informace však v našem článku nesmí chybět. Majitelé velkých a obřích plemen se mohou setkat s „jevem“, že psa napíná na zvracení, ale ani po opakovaných snahách nevyvrátí potravu či žaludeční šťávy. V tomto případě nečekejte ani minutu a okamžitě vyhledejte pomoc veterináře. Jedná se o klinický projev torze žaludku, tedy jeho obrácení, který je bez okamžitého zásahu veterináře smrtelný.

Tento problém je řešitelný chirurgicky, avšak pozor, pomoc musí být psovi poskytnuta do jisté doby (cca do 4 hodin). V jiném případě dojde k otrávení organismu plyny z natrávené potravy, které se nemohou dostat ven z těla. Základem je prevence, která spočívá v častějším krmení menšími porcemi a omezení pohybu po jedení.

Jak zastavit zvracení u psa a co proti zvracení?

Nejdůležitější informace je, že neexistuje žádný domácí lék proti zvracení, který vašemu psovi pomůže okamžitě. Všechny takové medikamenty jsou dostupné pouze u veterinárního lékaře a vašemu chlupáči byste je neměli svévolně podávat ani tehdy, pokud k nim nějak „dostanete“. V žádném případě psovi nepodávejte ani humánní léky, můžete mu jimi zásadně uškodit.

Při léčbě trávicích potíží je zásadní dieta. Při zvracení psovi v první řadě nasaďte hladovku na 12 až 24 hodin. Následně mu během několika dní podávejte dietní potravu. Trávení můžete nakopnout také různými výživovými doplňky:

Z humánních léků je bezpečné použití černého uhlí a Pancreolanu. „Zvířecí“ alternativa k černému uhlí je například Aptus Attapectin, který je přednostně určen k řešení střevních problémů, v praxi má však příznivý dopad i na žaludek. Když pes zvrací, nezapomínejte na jeho rehydrataci, protože ztrácí velké množství tekutin. Musí mít neustálý přístup k čerstvé pitné vodě. Pokud nepije sám nebo pije málo, vodu mu můžete podávat stříkačkou. Při vážných stavech si doma neporadíte. Psovi je totiž nezbytné nasadit intenzivní infuzní terapii .

Jak zastavit zvracení u psa

Jaké je nejlepší dietní jídlo na žaludek u psa

K nejlepším dietním jídlům na žaludek patří vařená rýže s libovým masem (kuře, králík, krůta, případně „hubené“ ryby, jako je treska). Do jídla můžete přidat také vývar z rýže, který obsahuje vlákninu. Při zvracení je důležité upravit stravu tak, aby co nejméně zatěžovala trávicí trakt zvířete. Obecně platí, že vlhké a tepelně zpracované krmivo je stravitelné jednodušeji než to suché (granule) nebo syrové (BARF).

Vhodnou volbou mohou být také tzv. monoproteinová vlhká krmiva, případně veterinární diety s označením gastrointestinal nebo sensitive. Pozor, opět platí, že pokud zvracení přetrvává, je třeba navštívit veterináře a psa pořádně vyšetřit. Pokud by totiž zvracel například v důsledku selhávání ledvin a vy mu nasadíte dietu bohatou na bílkoviny a fosfor (kuřecí), pouze mu více uškodíte.

Jak vyvolat zvracení u psa?

V souvislosti se zvracením nemůžeme opomenout ani toto téma. Zvracení u psa je třeba vyvolat v situacích, kdy sní něco, co by neměl. Může se jednat o nestravitelný předmět, některé potraviny, jako čokoláda, léky či otravu na hlodavce. Na vyvolání zvracení u psa se používá 3% peroxid vodíku smíchaný s vodou v poměru 1:1. Pozor, vyvolání zvracení má smysl jen do určité doby od konzumace dané potravy či předmětu. Sjede-li „níže“, zvracení psovi nepomůže.

Někde se můžete dočíst, že zvracení u psa vyvoláte pomocí hořčice, horkého mléka či dokonce česneku. Naše rada zní: neexperimentujte. Zároveň vás upozorňujeme, že k takovému řešení byste měli přistoupit skutečně pouze v krizové situaci. Vyvolání zvracení s sebou totiž přináší jistá rizika. Pokud váš pes sežere čokoládu, otravu či hračku, kontaktujte vašeho veterináře a postupujte podle jeho instrukcí. Pravděpodobně se však nevyhnete návštěvě ordinace.

Nejčastější otázky – FAQ

Téma zvracení u psů je téměř nevyčerpatelné. V našem článku jsme vám přinesli základní informace, podívali jsme se na nejčastější a nejzávažnější příčiny zvracení a také jejich řešení a léčbu. Na závěr vám přinášíme ještě několik informací, které jsou důležité pro každého majitele psa.

Pokud pes zvrací krev, v 90 % případů jde o vážný stav, který odhalíte na základě barvy zvratků. Jejich barva bude růžová, červená, hnědá až tmavě černá. Světlá červená/růžová barva signalizuje, že se jedná o čerstvou krev. Ta se ve zvratcích objeví např. při mechanickém poranění ústní dutiny, jícnu nebo hltanu, gingivitide (zánět dásní), ale také při problémech s výstelkou střeva či otravě. Tmavou až černou barvu budou mít zvratky tehdy, když pes zvrací „starou“, tedy sraženou krev. Její původcem může být například prasklý vřed. Zvratky mohou být zároveň pouze zbarveny potravou, kterou váš pes konzumoval. Tak či onak, pokud máte podezření, že pes zvrací krev, neprodleně navštivte veterináře.

Ano, zvracení je jedním z běžných vedlejších účinků odčervení. Pokud se zvracení psa po odčervení opakuje nebo přetrvává, kontaktujte vašeho veterinárního lékaře. Může se jednat o nežádoucí reakci na některou z účinných látek daného antiparazitika nebo projev otravy z usmrcených parazitů, které produkují toxické látky. V souvislosti s odčervením je třeba podotknout, že zvracení u psů mohou způsobit i samotné parazity. Proto dbejte na pravidelné a správné odčervování vašeho mazlíčka.

Zvracení bílé pěny u psa je projevem žaludeční nevolnosti. Může jít o zvracení žluči v důsledku delšího hladovění, ale také o projev různých vážnějších trávicích problémů. Pokud se zvracení bílé pěny u psa opakuje nebo přetrvává, jedná se o stav, který vyžaduje zásah veterináře. Zvracení bílé pěny se může u psa objevit i při psincovém kašli (infekční laryngotracheitida). Ve skutečnosti nejde o zvracení, ale o jakési plivání slin a hlenů, které se psovi tvoří v krku, resp. hrtanu a průdušnici.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(89.8%)