Jak vyrobit domeček pro kočku

Jak vyrobit domeček pro kočku – kartonový, polystyrenový, proutěný nebo dřevěný na ven i dovnitř

Domek patří k nezbytné výbavě každého milovníka koček. Kočky milují všechny typy úkrytů, které jim poskytují pocit bezpečí a pohodlí, což výrazně prospívá k jejich celkové psychické pohodě a tedy i fyzickému zdraví. Stejně důležité jsou venkovní příbytky. Takovou maličkostí totiž můžete zachránit život pouličním kočkám. I když jsou tato zvířata vnímána jako svobodná a samostatná, není to úplně tak. Nízké teploty v kombinaci s vlhkem a větrem ublíží i vysloveně silným jedincům.

Publikované: 18.12.2023
Aktualizované: 18.12.2023
Obsah článku:

V našem článku vám přinášíme několik tipů na výrobu venkovních i vnitřních, levných i těch dražších, jednoduchých, i trošku komplikovanějších domků pro kočky. Podíváme se na několik důležitých zásad, jako jsou správné rozměry či typ izolace, a v závěru vám prozradíme užitečné informace, které souvisejí se zařizováním interiéru takového kočičího příbytku.

Zásady při výrobě venkovního domečku pro kočky

Ať už se chystáte vyrábět venkovní domeček pro vaše nebo kočky bez domova, je třeba dodržet několik zásad. Domek by měl být v první řadě zateplený, aby byl funkční během celého roku. Domněnka, že v létě není zateplení důležité, je mylná. Nadměrné teplo může kočce ublížit stejně jako chlad. Nejlepší volbou je polystyren o tloušťce od 3–4 cm. U dřevěných modelů můžete použít minerální vatu či foukanou izolaci, a své udělá i použití hliníkové fólie umístěné na polystyrenu.

Dalším důležitým parametrem jsou rozměry. Domeček nesmí být příliš velký, z důvodu zbytečného úniku tepla, ale ani příliš malý. Nepsaným pravidlem je, že by se v něm měla kočka umět pohodlně natáhnout. Za ideální rozměry lze považovat (d x š x v) 60 x 60 x 40 cm, případně 60 x 90 x 45 cm, pokud vyrábíte domeček pro většího jedince.

S celkovými rozměry souvisí rozměry a umístění otvoru/vchodu. Vyřízněte jej na delší stranu domku doprava nebo doleva, ne do středu, ve výšce cca 1. třetiny dané stěny (např. u domku o výšce 40 cm otvor vyřízněte ve výšce kolem 14 cm.). Tak uvnitř vytvoříte větší prostor, kde nebude „vcházet“ studený vzduch a zároveň zabráníte vypadávání podestýlky. Při výrobě nezapomínejte na ochranu před vodou a vlhkem. Na výběr máte:

Plastové fólie

Můžete použít jakoukoli hrubší fólii, klidně i starší či potrhanou celtu na zahradní nábytek/bazén ve více vrstvách, dokonce pevnější pytle na odpad.

Speciální povrchové nátěry

  • Polyuretanové nátěry, které jsou však dosti drahé (např. TOPCOAT-PU 720 – cca 4 000 Kč za 5 kg).
  • O něco levnější možností jsou polyuretanové barvy (např. U-2081 Chemopur – cca 200 Kč za 0,8 l), u kterých je nutno použít speciální tvrdidlo.
  • Velmi dobrou, a také cenově přijatelnou alternativou je tzv. tekutá guma dostupná ve sprejích (např. gumový sprej Maston Rubbercomp – cca 280 eur za 400 ml balení) a také jako klasický nátěr (např. Canada Rubber N500 tekutá guma – cca 1 200 Kč za 5 kg).
  • Bitumenové izolační nátěry (např. Bostik W 271 – cca 120 Kč za 1 l).

Venkovní domeček pro kočky

Jak vyrobit levný domeček pro kočku na zimu

Venkovní domek pro kočky ze dřeva je nejtrvalejší, velmi efektivní a také estetické řešení, ale jeho výroba vyžaduje více času, alespoň jako takovou zručnost, musíte mít vhodné nářadí a počítat s tím, že materiál bude něco stát. Dřevěný domeček nemusí být ideálním řešením ani v případě, kdy jej vyrábíte pro pouliční kočky a chcete jej umístit ve veřejném prostoru. Obec či město vám sice takovou aktivitu může povolit, což ovšem nezabrání odpůrcům koček domek nepozorovaně zlikvidovat. Bohužel se to děje velmi často.

Pokud tedy chcete domek vyrobit za minimální cenu nebo nechcete riskovat, že vaše práce vyjde nazmar, doporučujeme vám sáhnout po levných odpadních materiálech, ze kterých takový příbytek zmistrujete za ani ne 2 hodinky.

1. Kartonový domeček pro kočky

Kartonové krabice jsou výborným základem pro výrobu kočičího domku. Samozřejmě, nestačí je jen tak, bez úpravy, umístit do prostoru. Pamatujte, že kreativitě se meze nekladou, při výrobě tedy můžete experimentovat do sytosti. My vám přinášíme základní návod, jak obyčejnou krabici přeměnit za pár korun na teplé útočiště pro kočky.

Budete potřebovat:

  • Pevnější kartonovou krabici o rozměrech kolem 60 x 60 x 40 cm
  • Lepicí pásku (ideálně širší a izolační)
  • Polystyren o tloušťce od 3 cm (můžete použít i odpad – řízky)
  • Hrubší fólii (např. pevné pytle na odpad)
  • Nůžky a nůž
  • Silné lepidlo nebo tavnou pistoli, která vám práci usnadní a urychlí

Postup na výrobu domečku pro kočku z kartonu:

  1. Do krabice nejprve vyřízněte otvor.
  2. Změřte všech 6 stěn krabice a nařežte polystyren na stejně velké části, použijete-li odřezky, vyskládejte je tak, abyste jimi stěny pokryli v co nejsouvislejší vrstvě.
  3. Polystyren přilepte na krabici pomocí lepidla nebo tavné pistole.
  4. Mezery v rozích a/nebo mezi jednotlivými kousky polystyrenu vyplňte polystyrenovým odpadem, který vznikl při jeho řezání, lepidlem z tavné pistole nebo je můžete přelepit izolační lepicí páskou, takto odstraníte miniaturní tepelné mosty, které zhoršují tepelněizolační vlastnosti budky.
  5. Nezapomeňte na vyříznutí otvoru i do polystyrenové vrstvy.
  6. Budku nakonec obalte do fólie, k jejímu upevnění použijte tavnou pistoli nebo lepicí pásku.

Kartonový domeček pro kočky

2. Polystyrenové budky pro kočky

Polystyrenové budky pro kočky jsou extrémně populární. K jejich výrobě se používají polystyrenové termoboxy, které slouží k uskladnění potravin. Cena boxů s vhodnými rozměry se pohybuje od cca 400 do 1 200 Kč, a to v závislosti na tloušťce a kvalitě. Upozorňujeme, že termoboxy o rozměrech 60 x 60 x 40 cm nejsou běžně dostupné. Na výrobu budek se proto většinou používají 50litrové kousky o vnějších rozměrech kolem 59,5 x 39,5 x 36,5 cm.

Výroba takových polystyrenových budek je velmi rychlá a jednoduchá. Do termoboxu vyříznete otvor, zabalíte jej do fólie nebo natřete speciálním nátěrem a máte hotovo. Další možností, jak vyrobit polystyrenovou budku pro kočky, je slepení 6 kousků polystyrenu dohromady, čímž v podstatě vytvoříte jakýsi „handmade termobox“. Jedná se o levnější řešení, které vyžaduje jen trochu víc času. Při tomto postupu je nutno použít polystyren o tloušťce od 4–5 cm, v jiném případě hrozí, že se vám domeček již během výroby poláme.

3. Venkovní zateplený domeček pro kočky z plastového boxu

Zateplený domeček pro kočky do exteriéru můžete vyrobit i z obyčejného úložného plastového boxu. Hned na začátek vás musíme upozornit, že tyto příbytky zvyknou uvnitř nadměrně vlhnout, proto je třeba myslet na dostatečné odvětrávání, které však může kočce ubrat na tepelném komfortu.

Budete potřebovat:

  • Plastový box o rozměrech kolem 60 x 60 x 40 cm
  • Polystyren na zateplení
  • Nářadí pro vyříznutí otvoru do plastu elektrickou vypalovačku, klasickou páječku, případně řezačku na polystyren
  • Tavnou pistoli
  • Fólii na zakrytí polystyrenu

Postup pro výrobu zatepleného domečku pro kočky z úložného boxu:

  1. Ve spodní části (cca ve třetině) do plastového boxu pomocí vhodného nářadí vyřízněte otvor.
  2. Změřte jeho vnitřní rozměry a podle nich nařežte polystyren na vhodně velké části.
  3. Pomocí tavné pistole polystyren přilepte dovnitř boxu (nezapomeňte na zateplení poklopu).
  4. Polystyren je pro kočky obrovským lákadlem na škrábání, proto byste jej měli zakrýt. samolepící fólii.
  5. Tvorbě vlhkosti uvnitř domečku zabráníte vytvořením několika malých dírek na jeho 2 bočních stranách.

Venkovní zateplený domeček pro kočky

Tipy na interiérové domečky pro kočky

Proč byste si měli lámat hlavu výrobou domečku pro kočku chovanou v interiéru? Protože jí jím poskytnete to, co k životu nutně potřebuje. Přispějete tak k její psychické pohodě, předejdete vzniku zdravotních problémů ze stresu a chováte-li více koček v jedné domácnosti, dopřejete jim potřebné soukromí a místo k odpočinku i spánku.

Pokud už kočku máte, tak víte, že tato zvířata jsou na úkrytech, doslova, závislá. Vysvětlení je jednoduché, je to pro ně přirozené. Ve volné přírodě totiž nocují a odpočívají právě na takových místech. v dutinách starých stromů, ve kterých jsou chráněny před predátory.

Při výrobě interiérového domku si nemusíte lámat hlavu zateplením ani nepromokavostí. Pozornost zaměřte na jeho odolnost před drápy. Kočky si domečky s oblibou zaměňují za škrábadlo, což se vám při použití kartonu ani polystyrenu nebude líbit.

1. Kartonové a polystyrenové domky do interiéru

Při výrobě interiérového domečku z kartonu nebo polystyrenu pro kočku jej obalte (oblepte) např. látkou, ideálně z vnější i vnitřní strany. Tak zabráníte rozškrábání těchto nepříliš odolných materiálů. Můžete použít koberec, čímž vytvoříte domeček a škrábadlo v jednom. Stabilitu úkrytu zlepšíte jeho připevněním na dřevěnou desku, kterou jej zatížíte.

Kartonový domeček pro kočku v interiéru

2. „Proutěný“ domeček pro kočku

Pokud hledáte vysloveně estetické řešení, doporučujeme vám handmade „proutěný“ domeček pro kočku. Nemluvíme o klasickém pletení z přírodního proutí. Samozřejmě, pokud toto krásné řemeslo ovládáte, směle do toho. „Proutěné“ domečky pro kočky vyrobíte z jutových lanek, příze, vlny, případně jiných „šňůrek“. Postup je velmi jednoduchý a poměrně levný.

Budete potřebovat:

  • Větší gumový nafukovací míč (slouží jako „forma“ na domeček)
  • Kovovou obruč o stejném průměru, jako má horní třetina míče (můžete jej vyrobit z pevnějšího/hrubšího drátu)
  • Jutová lanka (přesná spotřeba závisí na rozměrech domečku)
  • Dekupážní lepidlo (cca 500 ml)
  • Nůžky
  • Lepicí páska pro přichycení obruče
  • Materiál na stojandřevěná deska (cca 30 cm dlouhá), dřevěná kulatina o průměru 2–3 cm a délce alespoň 30 cm, silikonové chrániče na židli (nožičky)

Postup výroby „proutěného“ domečku pro kočku

  1. Nafoukněte míč, nasaďte na něj kovovou obruč a zafixujte jej lepicí páskou.
  2. Do misky nalijte dekupážní lepidlo, odmotejte část jutového lanka a pořádně jej namočte do lepidla.
  3. Konec namočeného lanka přivažte o obruč, natáhněte jej směrem dolů (svisle), na opačné strany míče jej uvažte o obruč a odstřihněte. Takto pokračujte, dokud lanka nepřipevníte po celém obvodu míče v přibližně 5 cm rozestupech.
  4. Nyní lanko namočené v dekupážním lepidle táhněte vodorovně mezi již natažená lanka. Potřebujete vytvořit jakousi základní formu – síť. Když bude hotová, pusťte se do obalování míče namočenými lanky v libovolných směrech. Cílem je obalit celý povrch míče.
  5. Obalený míč na chvíli odložte, než lanka zaschnou a ztvrdnou. Následně ji vyfoukněte a vyjměte.
  6. Mezitím si vyrobte stojan na domeček. Kulatinu nařežte na 3 stejně dlouhé kousky, pomocí tavné pistole na každý z nich připevněte silikonové chrániče a kulatinu přišroubujte k desce. Na ni pak přišroubujte upletený domeček.

Videonávod na výrobu „proutěného“ domečku pro kočky si můžete prohlédnout zde:

Na co nezapomenout při výrobě zahradního domku pro kočky ze dřeva

Dřevo je úžasný materiál, který je ideální i pro výrobu domečků pro kočky. Hodí se do interiéru i exteriéru, je cenově dostupné, odolné, estetické a má dlouhou životnost. K nevýhodám dřevěných kočičích příbytků patří vyšší hmotnost, což může být problém při přesunech, vyšší cena a náročnější výroba v porovnání s kartonovými či polystyrenovými modely, nutnost alespoň občasné údržby a náročnější čištění, chcete-li domeček důkladně vydezinfikovat pro eliminování rizika nákazy mezi kočkami.

Na internetu najdete spoustu videonávodů na výrobu dřevěných kočičích domků, podle kterých tento úkol zvládnete nejjednodušeji, proto se podíváme spíše na obecné zásady, které je dobré dodržet. Můžete se pustit do výroby vysloveně jednoduchých kousků (zbít dohromady 6 desek a vyříznout do nich otvor) a také do těch komplikovanějších. Rozhodnutí závisí jen na vašich finančních a časových možnostech.

  • Pokud domek umístíte v exteriéru, nezapomeňte na jeho zateplení. Můžete použít zmiňovaný polystyren nebo minerální vlnu.
  • Při zateplování myslete na kvalitní hydroizolaci a zabraňte vzniku tepelných mostů. Dejte si pozor na srážení vlhkosti uvnitř domečku (není na škodu použít parovzdorné/paropropustné fólie).
  • K výrobě můžete použít standardní dřevěná prkna nebo ekonomičtější materiály, např. dnes populární palety.
  • Vyhněte se nátěrům toxickým pro zvířata. Použijte laky, mořidla či barvy vhodné např. na dětský nábytek nebo ty, které mohou přicházet do kontaktu s pitnou vodou a jídlem.
  • Střechu domku můžete připevnit pomocí pantů. Vyklápěcí střecha vám usnadní údržbu.

Nejčastější otázky – FAQ

Věříme, že jsme vám přinesli dostatek inspirací a tipů pro výrobu interiérových i zahradních domků pro kočky. Na závěr jsme si pro vás připravili ještě několik užitečných informací, které mají s kočičími domečky úzký souvislost. Pokud byste se chtěli zeptat na cokoli, co jste v našem článku nenašli, zanechte nám komentář pod článkem.

V interiéru neexistují omezení. Do domečku můžete dát deku, polštář či pelíšek. Venku se však vyhněte jakýmkoli textiliím. Mají tendenci vlhnout, což je v kombinaci s chladem to nejhorší. Nejlepším typem podestýlky je dřevitá vlna. Levnější alternativou je seno, sláma, případně dřevěné piliny.

S tímto „jevem“ se setkáte velmi často. Vytrápíte se výrobou luxusního domku, ale vaše kočka bude i v těch největších mrazech spát na křesle či přímo před dveřmi. Neexistuje přesný návod, jak kočku naučit „na domeček“, můžete však zkusit provést několik úprav, jako je zvětšení vchodu, přemístění domečku na jiné místo nebo můžete zkusit změnit podestýlku.

Možná budete překvapeni, ale kritická teplota pro kočku se pohybuje již kolem 0 °C. Pokud nemá suché a bezvětrné místo k úkrytu, hrozí jí omrzliny a podchlazení. Riziko těchto komplikací se zvyšuje spolu s větrem a vlhkem. Vnější domky proto nejsou jen vhodnou, ale vysloveně potřebnou záležitostí.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(88.8%)