Odčervení psa

Odčervování psa proti parazitům. Tablety na odčervení, průběh a správné dávkování

Odčervení psa je prevencí nákazy parazity. Jedná se o jeden z důležitých kroků, kterým lze předejít tomu, aby vaše zvíře napadly tasemnice, hlístice, škrkavky či měchovce. Rozlišovat je třeba odčervení psa proti vnitřním parazitům nebo ochranu proti vnějším škůdcům. Tento proces se týká i štěňátek, u kterých je riziko nákazy nejvyšší. Kdy je možné provést první odčervování štěňat? Jak často odčervovat psa? Proč je odčervení psa důležité? I na tyto a mnohé jiné otázky vám zodpovíme v našem článku.

Publikované: 14.11.2023
Aktualizované: 14.11.2023
Obsah článku:

Dbát o spokojenost našich věrných čtyřnohých kamarádů je pro nás prioritou a odčervování je podstatným úkonem v péči o zdraví každého psa. Paraziti, patogeny a bakterie jsou přítomny všude a psi či kočky jsou pro ně velmi vhodnou kořistí. Prevenci, jakou je odčervení psa, tedy není třeba podceňovat. Zvlášť, pokud jde o vskutku jednoduchý úkon, který bez problémů zvládne majitel psa doma. Pro psy jsou dostupné různé odčervovací přípravky a antiparazitika. S výběrem vhodné odčervovací metody a přípravku vám poradí veterinář nebo také lékárník v lékárně. Sejdou se vám také následující informace.

Proč je odčervení psa důležité?

Protože jde o nejefektivnější způsob, jakým zbavit vašeho domácího mazlíčka parazitů, resp. předejít samotné nákaze parazity. Odčervování psa má preventivní charakter. Tasemnice u psa, hlístice, giardie či škrkavky nikdy nejsou pozitivní zprávou ani pro majitele. Paraziti dokážou pejska pořádně potrápit a mohou vést ke vzniku dalších onemocnění či k vážnějším zdravotním komplikacím až smrti. Navíc mohou být nebezpečné i pro člověka.

Vnější škůdci typu blecha či klíště jsou pro psa také rizikem a je třeba před nimi psa chránit, protože díky jejich schopnosti infikovat organismus hostitele dokáží zvíře nakazit i vnitřními parazity. Odčervovací tablety pro psa, jakož i antiparazitika jsou v jednoduchosti nejúčinnější prevencí, jak zabránit parazitární nákaze jedince či zbavit zvířátko již přítomných vnitřních parazitů.

Jak odčervit psa

Paraziti u psa – příznaky

Jak poznáte, že váš pes má parazity? Většinou se majitel psa řídí tím, že zpozoruje parazity přímo ve stolici. Stolice obsahuje typicky bílé tečky (tvar pilulek či obdélníků). Případně může být příznakem parazitů i krev nebo hlen ve stolici. Faktem však je, že příznaky parazitů v těle psa nemusí být tak snadno viditelné. Objevit se mohou následující symptomy, které do jisté míry znamenají přítomnost parazitů.

  • Bílé tečky – obdélníky (vajíčka, larvy, články parazitů) pozorovatelné ve stolici, což indikuje jejich přítomnost v trávicím traktu,
  • viditelná krev nebo hlen v exkrementech,
  • průjem u psa,
  • akutní ztráta hmotnosti navzdory příjmu potravy,
  • nechutenství,
  • zvracení a zvracení,
  • nafouklé břicho,
  • apatičnost – únava,
  • kašel.

Pozor! Ignorování parazitické nákazy může vést k bolestivé smrti jedince. Parazitické červy doslova napadají vnitřní orgány a způsobují jejich selhávání. V případě, že máte podezření (na základě příznaků a chování psa) na přítomnost parazitů u psa, kontaktuje veterináře, poraďte se s ním nebo jej rovnou navštivte. Veterinář může na základě vyšetření a diagnostiky stolice přesně určit, o jaký druh parazitů se jedná a nasadit cílenou léčbu. Jaké vnitřní parazity se u psů vyskytují nejčastěji a jak se jich zbavit?

Tasemnice u psa

Patří k nejčastěji se vyskytujícím vnitřním parazitům u psů a koček. Jedná se o plochého, články tvořeného červa, který v dospělém věku dosahuje délky 40 až 80 cm . Nejčastěji tasemnice psí (Dipylidum Caninum) parazitují v tenkém střevě hostitele, kde kladou i vajíčka. V takovém případě dochází k zamoření psa parazity, což je velmi nebezpečné.

U psa ve stolici lze v takovém případě pozorovat malé, 3 až 10 mm dlouhé články tasemnice, které se uvolňují během trávení. Dalšími typickými příznaky může být průjem, hubnutí, zhoršená kvalita srsti nebo dokonce kolika a bolesti v dutině břišní. Pejsek je podrážděný a nervózní. Tasemnice se do těla psa dostává nejčastěji díky dalšímu parazitovi – mezihostiteli, kterým je například blecha psí. Po její konzumaci může v případě infikované blechy dojít právě k infikování trávicího traktu tasemnicí.

K infekci může dojít i po konzumaci exkrementů infikovaných vajíčky tasemnice. Tento parazit je nebezpečný i pro člověka, resp. především pro malé děti ve věku do 3 let. Infikovat se dítě může zkonzumováním blechy, která dříve zkonzumovala vajíčka tasemnic.

Řešením jsou tablety na odčervení, které je třeba podat v plné dávce a následně opakovaně podat s odstupem 2 týdnů a dbát tímto způsobem na prevenci. Další dávku odčervení je třeba podat o další 3 měsíce, aby byl zajištěn preventivní účinek.

Tasemnice u psa

Škrkavka psí

Červi typické svým „špagetovým tvarem“ a béžovou barvou. Jedná se o vysoce infekční parazity, které se do těla hostitele dostávají po konzumaci vajíček či larev. Škrkavka psí dosahuje délky 8 až 20 cm. Velmi často je lze pozorovat v trusu. To je také indikace zamoření psa škrkavkami.

Škrkavky a jejich larvy jsou velmi odolné a životaschopné, a to i mimo tělo hostitele. Vajíčka mají mikroskopické rozměry. Pes se nejčastěji nakazí oňucháváním nebo požitím trusu, který vajíčka obsahuje. Také konzumací hlodavců nebo nakažených ptáků. Vajíčka se mohou nacházet na různých předmětech, se kterými přišlo infikované zvíře do kontaktu. Nebezpečné je migrování larev, které se dostávají přes krevní oběh i do plic či ledvin a mohou způsobovat záněty jiných orgánů. Dospělí jedinci se obvykle usadí v trávicím traktu – tenké střevo.

Extrémně nebezpečná je nákaza v případě březí feny. Škravky dokážou proniknout přes placentu do plodu a štěňátka se rodí infikované. Případně se mohou nakazit při sání mateřského mléka. Nebezpečím je, že dospělý pes nemusí dlouho projevovat žádné klinické symptomy. Nakažení těmito parazity se zvykne nazývat také jako Toxokaróza.

Po nakažení a zjištění, že se škrkavky nacházejí v organismu je nutné opakovat odčervení psa 3 dny po sobě v plné dávce. Následně zopakovat cyklus odčervení po 3 týdnech a poté opakovaně, min. každé 3 měsíce. Důkladně byste měli vyčistit a vydezinfikovat všechny povrchy, se kterými pes přišel do kontaktu. Trusu se zbavujte okamžitě. Možný je i přenos na člověka, primárně u dětí. Larvy škrkavek napadají u lidí oči, mozek, ale také trávicí trakt a další orgány. K nákaze dochází požitím larev škrkavky.

Škrkavka psí

Giardia u psa

Tento parazit je nejčastěji spojen se vznikem zánětlivých onemocnění. Giardia u psa způsobuje průjmy, řídkou stolici s obsahem hlenu, trus s příměsí krve či akutní zánět střeva a trávicího traktu. Nevýhodou oproti škrkavkám a tasemnicím je, že je nelze ve výkalech jen tak zpozorovat.

Giardie se přenášejí zpravidla konzumací vajíček, která se mohou nacházet v srsti zvířete, na infikovaných předmětech – hračka, miska, pelíšek nebo v kontaminované vodě. Giardia po nákaze absorbuje živiny z potravy a obírá organismus pejska o cenné vitamíny, čímž oslabuje jeho imunitu.

Giardióze lze předejít prevencí, tedy pravidelným odčervováním pravidelně každé 3 až 6 měsíců. Po zjištění nákazy je vhodné tablety na odčervení používat nepřetržitě po dobu 3 až 10 dnů. Míru nákazy stanoví veterinář. Důležitá je dezinfekce prostor a okamžité odklízení trusu, který může obsahovat další vajíčka. Přenos na člověka není běžný, ale giardie se může projevit nevolností nebo průjmem.

Giardia u psa

Měchovce

Patří k parazitickým červům – hlístům, které jsou stále odolnější vůči odčervovacím preparátům. Tento červ se přichytá na trávicí trakt zvířete a požívá jeho živiny, tekutiny, vitamíny, ale také se živí krví a tkáněmi zvířete. Dosahuje délky pouhých 10 až 16 mm. Typickým projevem nákazy u psa je letargie, hubnutí či krev ve stolici. Měchovec je nebezpečný i pro člověka, protože dokáže do organismu proniknout přes holou kůži. U lidí však nemigrují do trávicího traktu.

Podobně jako u škrkavek larvy tohoto parazita u psa migrují i do dalších orgánů a mohou způsobovat další infekce a zdravotní problémy. Měchovce k nám přišli z Asie a velmi dobře se adaptovali na naše prostředí. Vajíčka měchovců se nacházejí v exkrementech infikovaných psů, ale také se jim daří v písku nebo v půdě s výkaly.

Důvodem, proč je tasemnice tak odolným parazitem je, že velmi často dochází k jeho mutacím, což způsobuje, že některé odčervovací přípravky jsou neúčinné. Velmi rozšířené jsou měchovci na místech, kde se nacházejí skupiny psů (útulky, soutěže, výstavy). Odčervovací preparáty vůči tomuto parazitovi často nezabírají a je nutné nejen zvýšení dávky, ale také změna preparátu na odčervení, a to i v kombinaci s antiparazitikem vůči zevním parazitům (sprej, spot-on pipety).

Odčervení psa proti měchovci

Kokcidie

Tyto jednobuněčné parazity jsou známé ve zvířecí i lidské říši. Velmi známá je například kokcidióza králíků. Psi obvykle napadají kokcidie cystoisospora canis nebo cystoisospora burrowsi. Nákaza se i v tomto případě šíří konzumací vajíček parazita, která jsou infekční. Nacházejí se například ve stolici jiného zvířete nebo jsou jimi kontaminovány jiné povrchy. Nacházet se mohou i v syrovém mase. V takovém případě jsou nebezpečné i pro člověka (Toxoplasma – typická hlavně pro kočky). Po konzumaci se tyto parazity usadí ve střevě. Nejčastěji postihují štěňata do věku 6 měsíců.

Parazitární nákaza se může projevit průjmy či vodnatou stolicí, občas i s příměsí krve. Viditelné parazity ve stolici jako u tasemnic však nejsou. Proto je při podezření nejlepší navštívit veterináře, aby odborně diagnostikoval, o jakého parazita se jedná.

Léčení je možné jen odčervováním psa v pravidelných intervalech, které určí veterinář. Následně je nutná prevence odčervením každé 3 měsíce. Vzhledem k tomu, že oocysty – vajíčka kokcidií se rychle šíří, mohou se nacházet i v prostorách, kde se pejsek pohyboval. Nutná je dezinfekce prostor a pravidelné koupání pejska. Kokcidie se na člověka nepřenesou ze psa, člověk se tedy nemusí obávat, ale bez problémů nakazí ostatní zvířata v domácnosti.

Vlasovec u psa

Jedná se o nebezpečného vnitřního parazita, který dorůstá délky až 30 cm. Vzhledem připomíná rýžové sklovité nudle. Nebezpečný je hlavně tím, že parazituje v cévách při plicích či srdci. Proto je jeho výskyt velmi nebezpečný a prevence je velmi důležitá. Vlasovce přenášejí jiné vnější parazity, jako klíšťata či komáry. Ty infikují hostitele (psa) larvami vlasovce, který se dostává do krevního oběhu. Následně se krví živí a produkuje další larvy.

Obrovským nebezpečím je, je-li váš pes tímto parazitem zamořen. Ve velkém množství dokáže zablokovat i široké cévy a způsobuje potíže s dýcháním či srdeční onemocnění. Toto stadium může být kritické a může vést ke smrti jedince. V České republice se vyskytují ojediněle.

Vlasovec psí

Odčervení psa proti vnitřním parazitům a jeho průběh

Jedná se o velmi jednoduchý úkon. Odčervení psa zvládnete bez problémů v domácích podmínkách. K odčervení se nejčastěji používají tablety nebo pasty k odčervení, které pes musí zkonzumovat.

Někteří psi mohou mít s konzumací pilulek či odčervovací pasty problém. V takovém případě není chybou, pokud psovi pilulku/tabletky na odčervení podáte spolu s oblíbeným pamlskem nebo zarolujete do kousku šunky či sýru. Pastu je vhodné psovi vmáčknout do úst, pokud to nejde, opět ho slušně „oklamte“ a pastu mu nenápadně přimíchejte k jídlu. Odčervovací preparát má vždy uvedeno, zda je lepší odčervení psa před jídlem, po jídle a také v jakém množství jej dávkovat. Dávkování je třeba vždy upravit na základě hmotnosti psa.

Mnoho přípravků na odčervení je běžně dostupných v lékárnách. Při prvním odčervení je vhodné se poradit s veterinářem. Existují produkty různé kvality. Jejich účinnost či schopnost prevence vůči parazitům se mohou lišit. V průběhu času je vhodné odčervovací přípravky měnit či střídat, aby si parazité na konkrétní druh nevytvořili toleranci.

Co se týče prevence vůči vnitřním parazitům. Důležitá je pravidelnost ve schématu odčervování. V závislosti na typu preparátu pro odčervení je třeba tento proces opakovat každé 3 až 6 měsíců. Vnitřní antiparazitika mají za úkol vytvořit pro parazity nehostinné prostředí. V případě, že váš domácí mazlíček již parazity má, je ideální nechat diagnostikovat stolici a zjistit, o jaký druh parazita se jedná. Veterinář může následně určit, který odčervovací přípravek je pro cílenou likvidaci parazita nejvhodnější.

Po podání odčervovací látky dochází do 24 hodin k usmrcení parazitických červů a dalších stadií, larev a vajíček, v organismu zvířete. Následně je účinná látka vyloučena z těla a dále organismus nechrání vůči novým infekcím. Proto je při odčervování psa velmi důležitá právě pravidelnost. Jak z hlediska prevence, tak při potvrzení parazitické nákazy, kde se dávkování upravuje podle potřeby.

Odčervení psa proti vnitřním parazitům

Jak často odčervovat psa?

Dospělí psi, jeden rok a více, je třeba odčervovat pravidelně každých 3 až 6 měsíců v závislosti na druhu odčervovacího přípravku. Odčervit psa je ideální čtyřikrát do roka. Jedná se o proces preventivního odčervování, kterým se zabraňuje tomu, aby byl pes napaden parazity. Pokud je ve stolici psa parazit přítomen (například i krátce po odčervení), odčervení je vhodné zopakovat po dvou týdnech od podání první dávky. Tímto způsobem může pes vyloučit parazity z těla. Další odčervení je vhodné zrealizovat následně po 3 měsících. V případě zamoření parazity je nutné dávkování upravit. Nezbytné je poradit se s veterinářem.

Odčervování štěňátek

Štěňátka lze odčervit poprvé nejdříve po 14 dnech od narození. Odčervení se podává v tomto případě i feně. Následně se odčervení u štěňat opakuje každé dva týdny dokud štěňata nedosáhnou věku tří měsíců. Ve čtvrtém měsíci pokračuje odčervování v měsíčních intervalech do věku šesti měsíců. Po dosažení tohoto věku se řídíme standardní dobou odčervování každé 3 až 6 měsíců.

Toto schéma odčervování štěňat je velmi důležité z hlediska dodržování intervalů, protože po narození štěňata nemají vybudovanou žádnou imunitu ani odolnost proti parazitům. Jsou tak pro ně lehkou kořistí.

Schéma odčervování štěňat

Odčervování během těhotenství u feny

Odčervit fenu byste měli ještě v období hárání před nakrytím, resp. bezprostředně po nakrytí. Během těhotenství není vhodné odčervovací přípravky aplikovat. Mohou totiž způsobit vážné poškození plodů. Aplikovat však můžete některá přírodní antiparazitika vůči vnějším parazitům, například Menforsan. K odčervování proti střevním červům se přistupuje až po narození štěňátek. Odčervování by následně mělo probíhat v takových intervalech jako u štěňat, aby se předešlo případnému šíření škrkavek či jiných parazitů při kojení mateřským mlékem.

Pasty, spot-on nebo pilulky na odčervení psa

Klíčem k úspěchu při boji s parazity a prevenci vůči nim je nejen pravidelnost, ale také kvalitní odčervovací preparát. Na našem trhu jsou dostupné různé přípravky. O správném výběru byste se měli za každých okolností poradit s veterinářem. Poradit se můžete i s lékárníkem v lékárně, kde běžně odčervovací prostředky lze zakoupit.

  • Tablety na odčervení – nejpoužívanější forma odčervení psů. Na trhu je k dispozici bohatý výběr pilulek, a to ochucených i neochucených. Jsou vhodné pro pravidelnou aplikaci v předepsaných intervalech – účinnost je přibližně 3 měsíce. Existují i odčervovací tablety, které cíleně likvidují konkrétní druh vnitřních parazitů. Rovněž jsou dostupná širokospektrální antiparazitika, která účinkují na většinu vnitřních parazitů, či dokonce vnějších škůdců, jako blechy, švoly či klíšťata.
  • Pasty na odčervení – mnozí majitelé preferují u svých domácích mazlíčků tuto formu odčervování. Poměrně oblíbená je při odčervování štěňátek nebo psů, které cítí pach tablet a nedokážou je zkonzumovat. Opět existují různé preparáty s odlišnou účinností. Primárně se používají na parazity v zárodcích, larvy i vajíčka. Nevýhodou je, že většina přípravků v této podobě nedokáže účinně likvidovat dospělé tasemnice nebo měchovce. Důležité je pravidelné dávkování v intervalu přibližně každé 3 měsíce.
  • Spot-on pipety – jedná se o ampulku s roztokem, který obsahuje účinné látky. Oproti tabletám či pastě ho pejsek nekonzumuje. Tento roztok se aplikuje na kůži mezi lopatky nebo těsně za krk. Jedná se v zásadě o antiparazitikum, které se používá k likvidaci vnějších parazitů – blechy, klíšťata. Zároveň jsou dostupné odčervovací spot-on pipety, které působí vůči vnitřním a zároveň vnějším parazitům. Nevýhodou je kratší doba působení, přibližně 1 měsíc.

Přírodní odčervení psa

Dostupné jsou na trhu i různé alternativní produkty založené na přírodní bázi. Takové odčervovací přípravky obsahují extrakty ze směsi různých bylin (fenykl, tymián, dýňová semínka, křemelina, pelyněk a jiné) a někteří majitelé je dlouhodobě preferují. Obsahují většinou vitamíny a přírodní látky, které detoxikují organismus. Pravidelným předepsaným dávkováním může mít takový způsob odčervování vysoký účinek, neboť podobně jako klasické přípravky na odčervení psa, zajišťuje správné fungování trávicího traktu a poskytuje ochranu vůči vnitřním parazitům. Dostupné jsou dokonce i speciální granule pro psa proti červům a střevním parazitům.

V porovnání s klasickými pastami, spot-on a tabletami na odčervení však nemají takový akutní charakter, jaký se někdy vyžaduje. Například už v případě, je-li váš domácí mazlíček parazity napaden. Tehdy je lepší sáhnout po samotných medicínských preparátech.

Přírodní odčervení psa česnekem veterináři nedoporučují. Přestože by se z pohledu člověka mohlo zdát, že česnek se svými účinnými látkami bude přinášet psovi benefity, žaludek psa může podráždit a jeho dlouhodobý efekt je zanedbatelný. Navíc není prokázán jeho antiparazitní účinek.

Přírodní odčervení psa

Vedlejší účinky po odčervení psa

Průběh odčervování je obvykle bez komplikací. Každý jedinec může odčervení zvládat jinak. Občas se proto mohou objevit příznaky, které majitele nemusí závažně znepokojovat. Na základě praxe se může vzácně vyskytnout:

  • zvracení,
  • průjem po odčervení,
  • nafouknutí,
  • hlasitější zvuky v žaludku.

Všechny tyto příznaky jsou v zásadě přirozenými a jsou důkazem účinnosti odčervovacího přípravku. Pokud by se vám zdálo, že pes dlouhodobě nereaguje na odčervení dobře, je vhodné změnit značku nebo druh preparátu.

Prevence vůči nákaze psa parazity

Za nezbytný základ určitě třeba považovat právě odčervení, ale velmi důležitá je i hygiena. A netýká se to jen čistoty samotného pejska, kterého bychom měli pravidelně koupat, čistit mu ouška, zuby i stříhat nehty. Brát musíme v úvahu i to, zda pes žije v bytě, domě nebo venku.

Míra znečištění a prostředí, ve kterém se pejsek pohybuje, hraje roli. Hygiena psa však není všechno. Důležité je pravidelné odklízení trusu, čištění misky, výměna pitné vody či praní nebo výměna textilií v pelíšku, což je potenciální líheň parazitů, jelikož se tam pejsek rád zdržuje. Vhodné je také jednou za čas vydezinfikovat povrchy, se kterými přichází do kontaktu.

Vnější parazity u psa

Vzhledem k tomu, že vnější parazity jako švoly, blechy či klíšťata jsou hlavními přenašeči vnitřních parazitů, nelze opomenout, že z hlediska prevence je třeba psa chránit i před těmito škůdci. To dokážou některé širokospektrální odčervovací tablety – antiparazitika, které jsou nejúčinnější. No je také vhodné používání spot-on pipet (antiparazitika), které jsou primárně určeny k likvidaci a prevenci vnějších parazitů, které jsou přenašeči vnitřních parazitů. Používány jsou i antiparazitické obojky či spreje na blechy, klíšťata a švoly.

Nejčastější otázky – FAQ

Potřebovali byste více informací ohledně odčervování psů? Chybí vám nějaké informace nebo byste potřebovali v něčem poradit? V první řadě doporučujeme kontaktovat vašeho veterináře. Rádi vám v rámci možností poradíme a pomůžeme. Pokud jste majitelem pejska a máte vlastní zkušenosti s odčervováním či konkrétními přípravky na odčervování, budeme rádi, pokud se podělíte o své poznatky a poskytnete rady a tipy ostatním majitelům psů.

Ano, proces odčervení je velmi jednoduchý a lze jej provést v domácích podmínkách. V případě tablet či pasty je nutná konzumace odčervovacího preparátu pejskem. Pokud pes nechce zkonzumovat samotný preparát, klidně mu ho v předepsané dávce skryjte v jídlu. Důležité je vždy dodržet správné dávkování na základě hmotnosti pejska. Spot-on přípravky se aplikují na kůži mezi lopatky či těsně za krkem, kde si pes nedosáhne. Dodržujte interval odčervení každé 3 až 6 měsíců. Pokud byl váš pes napaden parazity, je vhodné po odčervení zopakovat tento cyklus o dalších 14 dní. O postupu se můžete poradit s veterinářem.

V našem článku samostatně stručně popisujeme jednotlivé druhy vnitřních parazitů vyskytujících se u psů. Každý má svá specifika, a to i co se týká možného přenosu parazita na člověka. Obecně je riziko přenosu relativně nízké, ale u některých druhů není nemožné. Rizikové jsou především děti ve věku do 3 let.

Cena odčervovacích tablet začíná na částce od 100 Kč. Například tablety na odčervení Dehinel Plus XL. Nejde tedy vůbec o nákladnou záležitost, přičemž pejskovi dokážete zajistit vysokou míru ochrany před parazitickou nákazou. Cenově dostupný je také odčervovací přípravek Drontal Dog Flavour nebo odčervovací tablety Galces. Samozřejmě důležité je nastudovat si informace o konkrétním produktu, abyste věděli, na jaké parazity působí, jak se používá, jaký je interval dávkování a samotné dávkování podle hmotnosti psa. Na trhu jsou dostupné i dražší.

Ne, takový způsob přírodního odčervení není doporučen ani veterináři. Dlouhodobý účinek česneku je minimální a nemá prokazatelné antiparazitární účinky. Pes by jej musel alespoň pro částečný efekt požívat velmi často, což může u mnoha jedinců způsobovat problémy se žaludkem a podráždění. Jeho silný pach, chuť a toxicita mohou způsobovat zvracení či zvracení.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(92.6%)