Pankreatitida u psa

Pankreatitida u psa – příznaky, léčba a diagnostika. Zabírá na zánět slinivky břišní dieta?

Problémy se slinivkou břišní nejsou ani v psí říši úplnou raritou. Nejčastěji se pankreatitida u psů objevuje z důvodu nevhodného jídelníčku a dietní chyby, což platí velmi často například i pro lidi. Nejdůležitější roli v tomto celém procesu hraje orgán zvaný slinivka břišní. Pokud je řeč o pankreatitidě, jde vlastně o zánětlivé onemocnění slinivky břišní v akutní nebo chronické fázi. I na základě toho může být průběh pankreatitidy u psa odlišný. Jaké má zánět slinivky břišní příznaky? Jak probíhá léčba pankreatitidy u psa a pomáhá k zánětu slinivky břišní dieta?

Publikované: 10.01.2024
Aktualizované: 10.01.2024
Obsah článku:

Je možné, že i vy jste na vašem domácím mazlíčkovi zpozorovali ztrátu chuti k jídlu, častější a silně zapáchající průjem, hubnutí nebo apatii. Klidně může některý z těchto příznaků znamenat stav pankreatitidy. Pokud máte pocit, že stravovací návyky vašeho psa se změnily nebo navzdory příjmu potravy hubne, je důležité navštívit veterináře, aby byla možná včasná diagnostika případného onemocnění. V případě akutní formy si příznaky všimnete mnohem dříve než při chronické pankreatitidě. Je důležité vědět, jaké má pankreatitida příznaky, abyste dokázali včas odhalit, zda se jedná právě o podrážděnou slinivku nebo jiný problém.

Pankreatitida u psů – charakteristika onemocnění

Pankreatitida je zánětlivé onemocnění slinivky břišní. Slinivka břišní je orgán, který plní v organismu několik velmi důležité funkce. Orgán se rozděluje na exokrinní a na endokrinní část. Exokrinní část slinivky břišní se stará o vylučování trávicích enzymů, které zabezpečují správné trávení a optimální mikroflóru v žaludku. Tato činnost slinivky břišní je nezbytná proto, aby trávicí procesy v těle probíhaly správně.

Endokrinní část slinivky břišní zajišťuje zase produkci důležitých hormonů (inzulín, glukagon, somatostatin, pankreatické polypeptidy), které jsou pro funkci našeho organismu nezbytné. Probíhat může toto onemocnění v akutní nebo chronické formě. Při akutním průběhu jsou příznaky relativně snadno rozpoznatelné.

V obou případech platí, že průběh může být mírný nebo závažný. Hlavními příčinami vzniku pankreatitidy je nevhodná strava (příliš tuková nebo dráždivá lidská strava), obezita, nemoci žaludku, žlučníku, dvanáctníku či slinivky břišní, vliv léků, chirurgické zásahy do organismu, přítomnost cukrovky u psa nebo souběžná onemocnění. Onemocnění slinivky břišní může být způsobeno i infekcí – viry nebo bakteriemi. U některých plemen existuje zvýšená genetická predispozice (boxeři, němečtí ovčáci, kavalíři, kokršpanělové nebo malí knírači).

Nesprávná činnost slinivky břišní může být způsobena i nešetrnými chirurgickými zákroky v oblasti břišní dutiny, cystami nebo onkologickými diagnózami. Může dojít k tzv. EPI – Exokrinní pankreatické insuficenci, což je značné poškození tkání slinivky břišní (80 až 90 %). Dochází tak k narušení trávicích procesů, nízké aktivitě pankreatických enzymů a nerovnováze v rámci střevní mikrobioty.

Pankreatitida u psa příznaky

Akutní pankreatitida – příznaky

Akutní zánět slinivky břišní se objevuje u zvířete náhle, aniž by mu předcházely trvalejší příznaky. Nejčastějším důvodem akutní pankreatitidy u psa je nevhodná strava s nadměrným množstvím tuků. Dietní chyba v důsledku nevhodné potraviny způsobí nadměrnou produkci pankreatických enzymů. Toto mohou vyvolat kořeněné, pikantní nebo příliš mastné pokrmy, které pes zkonzumuje. Není tak překvapením, že lidská strava může u psa vyvolat právě akutní pankreatitidu.

Vyšší rizikovost vzniku tohoto onemocnění je u psů s nadváhou či obezitou (hyperlipidemie – zvýšená hladina tuků a cholesterolu v krvi), ale predispozici mají speciálně i některá psí plemena. Vyvolat akutní zánět slinivky břišní mohou i některá léčiva, která pes užívá v důsledku jiného onemocnění. Mezi typické příznaky akutní pankreatitidy patří:

  • nechutenství – ztráta chuti k jídlu,
  • dehydratace,
  • nástupy zvracení,
  • nástupy průjmů,
  • hledání úlevové polohy u psa,
  • bolestivost břišní dutiny (i na dotek),
  • vysoká tělesná teplota – suchý nos,
  • dušnost,
  • zvýšená srdeční frekvence.

Chronická pankreatitida – příznaky

Chronický stav pankreatitidy u psů vzniká v důsledku dlouhodobého dráždění slinivky břišní. K rozvoji tohoto onemocnění dochází hlavně pro časté trávicí poruchy a dietní vady (podráždění slinivky břišní). Rozvinutí tedy urychlují například opakované záchvaty akutní pankreatitidy. Dochází k postupnému rozvoji zánětu ve tkáních slinivky břišní. K rozvoji pankreatitidy může docházet také v důsledku autoimunitního onemocnění, které napadá buňky slinivky břišní.

Největší záludností chronického průběhu je, že se vyvíjí v dlouhém časovém horizontu bez přímo pozorovatelných příznaků. Příznaky nejsou tak přímé a často se neobjevují najednou, ale s přibývajícím časem, což diagnostiku komplikuje. Chronická pankreatitida je obvykle klinicky nenápadná. Mezi typické příznaky chronické pankreatitidy patří:

  • postupná ztráta hmotnosti až kachexie (radikální úbytek na váze),
  • chronické průjmy světlé barvy,
  • zvracení,
  • bolestivost dutiny břišní,
  • nepravidelná srdeční činnost,
  • dušnost,
  • apatičnost.

Kachexie u psa

Diagnostika pankreatitidy

Pro potvrzení tohoto onemocnění je nezbytná návštěva veterinárního lékaře, ideálně co nejdříve po výskytu potenciálních příznaků. Při diagnostice pankreatitidy jde o kombinaci více medicínských úkonů. Primárně se provádí vyšetření krve, provádí se krevní obraz a biochemické vyšetření jaterních a pankreatických enzymů. Zvyknou se také vyšetřovat ledvinové parametry.

Rentgenové vyšetření se provádí hlavně z důvodu vyloučení úrazu a mechanického poškození orgánů. Sonografem se vyšetřuje stav břišní dutiny. Pro diagnostikování se také využívá pankreatická biopsie (histopatologie) – na základě chirurgického odběru slinivky břišní se ze vzorku stanoví kondice slinivky břišní a její poškození. Je tak možné určit, zda se jedná o chronickou pankreatitidu a jsou přítomny chronické změny v orgánu nebo jde o akutní změny vyvolané náhlou reakcí.

Pankreatitida u psa – účinná léčba

Nemocný pes postižený stavem akutní nebo chronické pankreatitidy může podstoupit různé či kombinované druhy léčby. Základem je infuzní terapie, díky které se zabrání dehydrataci a intravenózně se psovi zajistí potřebné živiny, čímž se zajistí jeho stabilizace. Následně jsou proti bolesti podávána analgetika a proti zvracení jsou aplikována antiemetika. Pro snížení zánětlivých faktorů jsou zvířeti podávána také antibiotika. Úkolem kombinace těchto medikamentů je snížit množství vylučovaných pankreatických enzymů. Zmírní se tak projevy příznaků a rovněž se eliminuje riziko dalšího závažného poškození slinivky břišní.

Pankreatitida u psa – léčba antibiotiky

Účinná pankreatická dieta

Jednou z nezbytných částí léčby je potřeba dodržování vhodné stravy. Primárně je základem, aby byla konzumována strava s nízkým obsahem tuku, který způsobuje zvýšenou aktivitu slinivky břišní a dochází tak k nadprodukci trávicích enzymů. Při pankreatické dietě by hodnota tuku ve stravě neměla překročit 15 %. Potrava by měla obsahovat dostatečné množství vlákniny, čímž se urychlí trávicí proces a sníží zatížení slinivky břišní. Předejde se tak vznikem případných stavů akutní pankreatitidy. Určit pankreatickou dietu může i samotný veterinář, který také doporučí vhodné krmivo. Jídelní lístek při chronické pankreatitidě rozhodně nesmí obsahovat kořeněné, mastné nebo pikantní pokrmy – lidskou stravu.

Nejčastější otázky – FAQ

Je vám toto onemocnění známo? Znáte pankreatitidu, její průběh, příznaky a možnosti léčby? Pokud ne, v našem článku vám představujeme všechny důležité informace. Zdravotní stav vašeho čtyřnohého mazlíčka je vždy důležitý. Pankreatitida souvisí především s jídelním lístkem domácích mazlíčků. Bolest slinivky břišní může být vyvolána akutní nebo chronickou pankreatitidou. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a co je dobré na podrážděnou slinivku? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své zkušenosti s pankreatitidou u psů. Můžete tak poradit ostatním majitelům psů. Zapojte se do diskuse pod článkem.

Z hlediska léčby jsou důležité nutriční hodnoty stravy u psa. Je potřebná pankreatická dieta, kterou se zamezí nadbytečnému zatěžování slinivky břišní. Strava by měla být bohatá na vlákninu a měla by obsahovat minimální množství tuku. Samotnou pankreatickou dietu určí veterinář, který doporučí i vhodné krmivo a složky potravy. Eliminuje se tak riziko stavů akutní pankreatitidy.

Akutní průběh pankreatitidy u psa znamená akutní zánětlivý proces ve tkáních slinivky břišní. Způsoben bývá nejčastěji dietní chybou u psa a trávicími obtížemi v důsledku nevhodné stravy. Objevit se může i při užívání některých léčiv. U psa se akutní pankreatitida může projevit nechutenstvím, zvracením, průjmy, bolestivostí v dutině břišní a nástupem horeček.

Chronická pankreatitida vzniká v delším časovém horizontu – dochází k častému dráždění slinivky břišní. Například opakovanými záchvaty akutní pankreatitidy nebo častými dietními chybami. Postupně dochází k zánětu tkání slinivky břišní a v průběhu času se objevují chronické příznaky, jako ztráta hmotnosti až extrémní vyhublost, průjmy, světlé barvy, bolestivá dutina břišní, dušnost či apatičnost.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(92%)