Kočičí tráva

Kočičí tráva (šachor, tráva pro kočky) – pěstování Cyperus Zumuly

Každý majitel kočky ví, že jeho čtyřnohý miláček je masožravec a jeho strava vyžaduje vysoký podíl kvalitních živočišných bílkovin. Přesto není neobvyklé zahlédnout kočku pochutnávat si na trávě. Takové chování je pro kočky naprosto přirozené. Konzumace rostlinných složek jim pomáhá při trávení obtížně stravitelného obsahu žaludku a přináší i další benefity.

Publikované: 17.11.2023
Aktualizované: 17.11.2023
Obsah článku:

Zatímco pro kočky žijící venku je tráva běžnou součástí jídelníčku, na bytové kočky se často zapomíná. I pro ně je zeleň lákavá, a tak se nejednou spontánně pustí do pokojových rostlin. Předejít tomu lze docela jednoduše. Pořiďte si kočičí trávu, která je pro kočky bezpečná, chutná a prospěšná.

Co je to kočičí tráva

Když se řekne kočičí tráva, mnozí si představí kocourník. Ten se často používá v kočičích hračkách, neboť jeho vůně může mít na kočky omamné účinky a vyvolává až euforický stav. Kocourník však pochází z čeledi hluchavkovité a s kočičími trávami si ho není třeba mýlit. Pod pojmem kočičí tráva se skrývá zkrátka tráva, která je pro kočky bezpečná. Pěstuje se nejčastěji ze semen ovsa, ječmene, vojtěšky nebo pšenice, ale může jít i o šachor (Cyperus zumula).

Kočičí tráva se používá jako pamlsek pro bytové kočky, které nemají přístup k zeleni. Při jejím pěstování v domácích podmínkách máte jistotu, co vaše kočka konzumuje. Na rozdíl od jakékoli trávy rostoucí venku víte, jaký druh trávy má kočka k dispozici, že omylem nezkonzumuje rostliny, které mohou být toxické a že tato tráva není hnojená nebo postřikovaná.

Co je to kočičí tráva

Proč kočky jedí trávu

Konzumace trávy není u koček neobvyklým jevem a je běžná dokonce i u jiných kočkovitých šelem, jako jsou lvi, tygři či pumy. Přestože se nám lidem nemusí tráva zdát jako kdovíjaká pochoutka, kočky zeleň přirozeně láká. Příčin tohoto chování je několik. Tráva je skvělým doplňkem stravy pro zlepšení trávení. Obsahuje kyselinu listovou, která podporuje tvorbu hemoglobinu, množství vlákniny, která je pro zažívání důležitá, a několik vitamínů a minerálů, kterými si kočka obohatí stravu.

Pokud je kočka přejedená, enzymy z trávy jí pomohou s trávením. Pokud má podrážděný žaludek, tráva ho pomůže uklidnit nebo naopak vyvolat zvracení, čímž se žaludek zbaví těžko stravitelných nebo nestravitelných složek (srst, peří, paraziti). Zvýšený obsah vlákniny v žaludku může působit preventivně před vznikem chomáčů srsti a jejich zaseknutí se v trávicím traktu. Tráva má navíc mírně projímavé účinky a působí jako přírodní projímadlo, takže kočka po ní sahá také tehdy, má-li problém se zácpou. Pojídání trávy může působit uklidňujícím způsobem při úzkosti a stresu, podobně jako nadměrné olizování srsti. Kromě toho kočky trávu konzumují z jednoho jednoduchého důvodu – že jim chutná.

Jaký druh kočičí trávy zvolit

Kočičí tráva se může skládat z jednoho nebo více druhů trav. Každý druh má určité kvality – liší se vzhledem, chutí, složením apod., které si můžete sami namíchat nebo zakoupit jako směs různých druhů.

  • Pšenice je nejrozšířenějším druhem kočičí trávy. Má široké a tlusté tmavě zelené listy. Obsahuje vysoký podíl vlákniny a pomáhá tak se střevní mobilitou i s problémem s chomáči srsti. Velice snadno se pěstuje a udržuje, takže je jistě skvělou volbou.
  • Ječmen má sytě zelené listy střední hustoty. Chutná sladce, z trav je snad nejsladší. Kočce dodává dostatek vlákniny a dalších živin, podobně jako pšenice. Podporuje trávení a pomáhá předcházet tvorbě chomáčů srsti.
  • Oves má dlouhé, ale tenčí lístky světle zelené barvy. Je typický bohatým zastoupením bílkovin a vláknin, takže je skvělou nutriční volbou. Obsahuje vitamíny B, železo, mangan či zinek.
  • Vojtěška je poměrně rozšířená rostlina se zelenými lístky a fialovými květy. Je bohatá na bílkoviny a aminokyseliny, obsahuje několik vitamínů, hlavně A, B, C a E, a minerálů, jako vápník, hořčík, zinek a železo. Často se považuje za nejlepší volbu z kočičích trav.
  • Šachor (Cyperus Zumula) je trvalka s dlouhými sytě zelenými listy a soubory květin. Je skvělou pokojovou rostlinou, protože se snadno pěstuje, kočkám pomáhá s chomáči chlupů v žaludku a kyselina listová zase trávení zklidňuje.

Tráva pro kočky

Jak vypěstovat kočičí trávu

Kočičí trávu můžete zakoupit již zasazenou v květináči nebo si pořídit semena a vypěstovat si ji doma. Pěstování kočičí trávy je naprosto jednoduché a potřebujete na něj semínka trávy dle vlastního výběru, zeminu, nádobu, do které trávu vysejete, a vodu na zálivku. Při výběru nádoby volte raději ty z těžších materiálů, tedy raději keramické nádoby než plastové. Těžší nádoby jsou bezpečnější a obtížněji se převrátí. Nádoba by měla mýt na dně díry, aby mohla voda odtékat, a být dostatečně hluboká na to, aby se tráva dobře zakořenila.

  1. Do nádoby nasypte zeminu.
  2. Na vrch rozsejte semínka, kterými nešetřete.
  3. Semínka přikryjte vrstvou zeminy (stačí 1cm vrstva).
  4. Zasazená semínka pokropte vodou.
  5. Nádobu umístěte na teplé a slunné místo, ale vyhněte se přímému slunečnímu záření.

Trávě stačí obvykle jen pár dní na vyklíčení. Předtím, než ji nabídnete kočce, počkejte 1–2 týdny, než podroste do výšky alespoň 5–8 cm . Mezitím ji nezapomeňte pravidelně zalévat (2–3x týdně), nejlépe jemně, rozprašovačem. Příliš mnoho vody by mohlo vést ke vzniku plísní, příliš málo zase k vyschnutí trávy.

Tip: Místo toho, abyste sázeli trávu do obrovské nádoby, si zvolte 2–3 menší květináče, můžete je postupně vyměňovat, aby tráva stihla dorůst. Suché nebo zežloutlé konce trávy můžete odstřihnout. Pokud začne většina trávy schnout nebo žloutnout, kočce ji už nepodávejte – je čas ji zkompostovat.

Kam umístit kočičí trávu

Kočičí trávu je vhodné umístit tam, kde bude pro kočku snadno dostupná a zároveň bude mít vhodné podmínky pro růst. Vhodné je umístění na okenní parapet nebo do světlejších místností, např. do koupelny, pokud necháváte dveře pootevřené a kočka má do ní volný přístup. V případě, že do okna svítí prudké slunce, trávu umístěte dál, jinak se spálí. Vhodné je i umístění v blízkosti misky s vodou, jelikož kočky si na trávě rády pochutnávají po jídle.

Nejčastější otázky – FAQ

Na závěr jsme si připravili často kladené otázky spojené s kočičí konzumací trávy. Pokud vás napadli další nebo byste se rádi podělili o své zkušenosti s kočičí trávou, rádi uvítáme váš komentář v diskusi.

Ano, kočka může bezpečně konzumovat trávu v přiměřeném množství. Je třeba dbát na to, jakou trávu konzumuje, protože tráva z trávníku může obsahovat pesticidy a herbicidy nebo se v ní mohou nacházet rostliny, které jsou toxické, např. pryskyřník.

Tráva není pro kočky toxická, a to ani ve větších množstvích, avšak je dobré dohlédnout na to, kolik trávy vaše kočka zkonzumuje. Její množství by nemělo přesáhnout 10 % celkové potravy. Nadměrná konzumace trávy může vést k vyvolání zvracení a v horších případech k uvíznutí trávy v žaludku. Pokud je tedy vaše kočka pažravější, trávu jí raději dávkujte v menších množstvích.

Tento problém značí nadměrné zalévání vodou a příliš teplé prostředí. Zkuste ji přemístit na jiné místo a na pár hodin nechat na slunci, aby navlhčená půda trochu proschla.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(91.2%)