Jaká je chemická kastrace psa?

Jaká je chemická kastrace psa?

Publikované: 05.01.2024
Aktualizované: 05.01.2024

Chemická kastrace je dočasná kastrace s účinkem na 6–12 měsíců. Nejedná se o žádný složitý zákrok. Účinná antikoncepční látka se aplikuje injekční jehlou pod kůži mezi lopatky. Hormonální antikoncepční látka začne účinkovat až za pár týdnů a trvá několik měsíců, během kterých se utlumí produkce hormonů a pes (nebo fena) je dočasně neplodný.

Druhou možností je také aplikování mikročipu (implantátu) pod kůži zvířete, jehož úkolem je průběžným uvolňováním blokovat funkčnost rozmnožovacích orgánů a způsobit dočasnou neplodnost jedince. Takový druh kastrace využívají mnozí majitelé jako „kastraci ke zkoušce“, protože kastrace (chemická i trvalá) s sebou přinášejí různé změny v organismu zvířete, např. v kvalitě srsti, v tloustnutí či v chování, které se může utlumit, snížit agresivní projevy, ale i jinými způsoby projevit.

Výhodou chemické kastrace je to, že se jedná o zvratný proces a po vyprchání látky je pes opět plodný. Úkon je rychlý, snadný, bezbolestný a pes nevyžaduje žádné zotavování. Nevýhodou je, že látka začne účinkovat až o pár týdnů od podání, kastrace má jen několikaměsíční trvání a účinná látka může způsobit vedlejší účinky. Zároveň po vysazení chemické kastrace je třeba počítat s tím, že hladina hormonů se opět musí ustálit a chování psa může být místy atypické. Chemická kastrace je vhodná i pro starší psy či fenky, které jsou pohlavně aktivní, ale je u nich nežádoucí další množení.


Ďalšie články z kategórie Psí poradna

Vaše hodnocení:
(90.6%)