Teplota u psa

Teplota u psa: jaká je normální teplota, příznaky, teplota po operaci, očkování, před porodem?

Jaká je normální teplota u psa, kolik je již zvýšená teplota, kdy byste měli běžet na veterinu a co podchlazení? Je i to pro psa nebezpečné? Na všechny otázky týkající se zvýšené i snížené teploty u psů vám odpovíme v našem článku.

Publikované: 08.12.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Naučíme vás, jak a čím psovi správně změřit teplotu a jak mu pomoci doma. Povíme si o případech, při kterých je nezbytné navštívit veterinární ambulanci a v závěru našeho článku vám zodpovíme několik často kladených otázek o teplotě u chlupáčů.

Jaká je normální teplota u psa

Normální teplota u psa se pohybuje od 38,3 do 39,2 °C. U některých zvířat může být normální fyziologická teplota o něco nižší nebo vyšší. Poměrně často dochází i k nesprávnému měření, resp. zkresleným výsledkům, za kterými stojí stres, nadměrné vzrušení, např. po hře nebo před procházkou, či náročná fyzická aktivita.

V takových případech nemluvíme o horečce, ale pouze krátkodobém zvýšení nebo snížení teploty. Proto vám doporučujeme zrealizovat 2 měření za sebou s rozestupem kolem 10 min. Obecně platí, že pokud teplota u psa vystoupí nad 40 °C (i po opakované kontrole), je na místě kontaktovat nebo rovnou navštívit veterinárního lékaře.

Normální teplota u psa

Jak se měří teplota u psa

Některé příznaky teploty u psa jsou nepřehlédnutelné, avšak jediným spolehlivým způsobem je použití teploměru. Na výběr máte 2 možnosti:

  • klasický digitální teploměr pro rektální měření teploty,
  • ušní infračervený teploměr.

Určitě vám nedoporučujeme klasické rtuťové teploměry a ani ty s galiem či lihem (látky, které nahradily dnes zakázanou rtuť). Měření s nimi trvá alespoň 2 min., což váš mazlíček pravděpodobně neustojí. U digitálních modelů navíc nemusíte řešit, jak dlouho měřit teplotu. Na skončení měření vás upozorní zvuková kontrolka.

Měření teploty není pro psy obzvláště příjemné. Zvyknou si sedat, otáčet se, stahovat ocas, nezastavitelně podskakovat nebo třepat ušima. Tohoto úkolu byste se proto měli zmocnit ve dvou. Jeden z vás bude psa fixovat a druhý změří teplotu. U psů, které zvyknou být agresivní, je vhodné použít náhubek, případně improvizovaný fixátor tlamy z obvazu. Malé psy můžete umístit na stůl, abyste měli dobrý přístup k jejich konečníku.

Jak na rektální měření teploty u psa

Při rektálním měření teploty použijte jakýkoli pro psa bezpečný lubrikant. Může jít o klasický lubrikační gel bez parfémů, ideálně ten s označením „sensitive“ a „natural“, dětský olej nebo čistou vazelínu. Pokud nemáte po ruce žádný z jmenovaných přípravků, pomůže vám obyčejný jedlý olej. Před nanesením lubrikantu na teploměr vydezinfikujte jeho špičku (např. Veterinolem). Následně můžete přistoupit k samotnému měření.

  • Nadzvedněte psovi ocas a zasuňte teploměr do konečníku. U fen se ujistěte, že jste si nespletli anální a vaginální otvor.
  • Teploměr držte vodorovně s podložkou a rovnoběžně s podélnou osou psa. Při jeho zasouvání do konečníku jej nenaklánějte nahoru ani dolů.
  • Přirozeným reflexem psa je stažení análních svalů. Teploměr do konečníku v žádném případě nezasouvejte násilím. Opatrně jím otáčejte ze strany na stranu, dokud pomaličku neuvolníte stažené svaly.
  • U malých psů teploměr zasuňte do hloubky 2,5 cm. U miniaturních plemen nebo štěňat to může být o něco méně (1–2 cm). Pokud vlastníte psa velkého nebo obřího plemene, teploměr zasuňte do hloubky kolem 5 cm.
  • Během měření teploměr držte v ruce. Do konečníku nesmí vejít celý, psovi by totiž mohl poškodit nebo dokonce propíchnout střevo.
  • Když v konečníku narazíte na výkaly, snažte se je špičkou teploměru obejít. Při měření teploty, takříkajíc, ve výkalech, můžete získat zkreslené výsledky.
  • Pokud jste zvládli všechny vyjmenované body, zapněte teploměr a počkejte na zvukovou kontrolku, která vás upozorní na ukončené měření teploty, a následně jej opatrně vytáhněte z konečníku psa.

Rektální měření teploty u psa

Jak změřit teplotu u psa pomocí ušního teploměru

Měření teploty u psa ušním teploměrem je jednodušší a pohodlnější pro obě strany. Teploměr zapněte a nechte jej kalibrovat. Na ukončení kalibrace by vás měla upozornit zvuková kontrolka. Přesný postup si nejlépe ověříte přímo v návodu.

Při měření teploty v uších nemusíte požívat lubrikant. Teploměr nakloňte v 90° úhlu s hlavou psa a opatrně jej vsuňte do zevního zvukovodu. Pokud se chlupáč brání, teploměr do ucha nezasouvejte rychle ani násilím. Počkejte, dejte psovi pauzu, můžete ho uplatit nějakou tou dobrotou a měření zopakujte, až bude klidný.

Jak se projevuje zvýšená teplota u psa

Na otázku, jak se projevuje teplota u psa, vám neumíme odpovědět přesně. Jakýkoli zdravotní problém se totiž u zvířat může projevit jakkoli. Např. pokud pes trpí selháním ledvin, může častěji močit, ale v některých případech na něm nezpozorujete nic jiného než zánět dásní. No a totéž platí i při teplotě. K nejčastějším příznakům teploty u psa však můžeme zařadit:

  • horká a červená kůže na vnitřní straně boltců, horké polštářky na tlapkách, červené dásně,
  • malátnost, apatie, deprese,
  • nechutenství,
  • zrychlené a/nebo ztížené dýchání,
  • zvracení,
  • kašel a výtok z nosu,
  • změny v chování – přehnané reakce při manipulaci se psem, agresivita, zpomalené reakce při oslovení či povelech.

Příčiny zvýšené teploty u psa

Zvýšená teplota u psa může signalizovat celou řadu zdravotních problémů. Nejčastěji jde o virové nebo bakteriální infekce a přehřátí z tepla. Přehřátí psům hrozí zejména během horkého počasí. Riziko se zvyšuje spolu s pohybovou aktivitou, pobytem na přímém slunci nebo v uzavřených prostorách (např. auto, kotec s plechovou střechou). Velkým problémem je, pokud pes nemá přístup k vodě.

Zvýšená teplota může dále znamenat, že pes bojuje se zánětem dásní, uší, močového měchýře, kůže či kloubů. Objevuje se také při plísňových infekcích, nákaze parazity, otravách, zraněních (zejména při infikovaných/zanícených ranách), nádorových onemocněních, vážných poruchách imunity a problémech s kostní dření.

Zvýšená teplota příčiny

Jak snížit teplotu u psa

Když běžná teplota u psa stoupne nad 41 °C, jedná se o kritický stav.. Pokud ji nesnížíte, hrozí poškození orgánůsmrt. Při takto zvýšené teplotě je proto nezbytné co nejdříve navštívit veterináře. Doma se můžete psovi pokusit pomoci jen při mírné horečce do 40 °C. Pokud ovšem neklesne do několika hodin, neriskujte a jděte na veterinu.

  • Chlaďte psovi tlapky a slabiny – použijte obklady z ručníku nebo tlapky namočte přímo do vody (lavor, sprcha).
  • Držte jej v chladnějším prostoru – například. stáhněte topení, zapněte ventilátor, otevřete okna (pozor, zabraňte tomu, aby na psa foukalo).
  • Dostaňte do něj tekutiny – pokud pes nechce pít sám, použijte stříkačku a vodu mu podávejte každých cca 30 min. v malých množstvích.
  • V žádném případě psovi nepodávejte humánní léky – některé léky jsou vhodné i pro psy, o jejich použití se však musíte předem poradit s vaším veterinárním lékařem.
  • Pokud psovi klesne teplota na normální hranici, nezapomínejte ho i nadále sledovat (průběžné měření teploty, sledování klinických příznaků, dostatečný příjem vody).

Jak se projevuje snížená teplota u psa a jaké jsou její příčiny

Nízká teplota u psa (pod 37 °C) je stejně nebezpečná jako horečka. Hypotermie, tedy snížená teplota, se objevuje při podchlazení z chladu, ale také při vážných úrazech, upadnutí psa do šoku, otravách, krvácení, hladovění, narkóze a některých onemocněních, jako je selhávání ledvin nebo srdce. Když pes umírá, jeho teplota také klesá – dá se říci, že se mu vypíná organismus.

Nízká teplota je extrémně nebezpečná pro štěňata, která ještě nemají vyvinutou termoregulaci. Zejména v prvních dnech života proto musí mít vnější zdroj tepla (matka, topné podložky, termofory). U štěňat může teplota klesat i při nedostatečném příjmu krmiva, které slouží jako pohonná hmota pro organismus a výrobu tepla. Pozor, hypotermie u štěňat může být smrtelná již během několika hodin.

Příznaky snížené teploty u psa

  • Mírná hypotermie: studené končetiny, uši, polštářky na tlapkách.
  • Střední hypotermie: třes, bledé dásně, ztuhlé tělo, ztížený pohyb (zřejmý zejména při chůzi), apatie, zmatené chování.
  • Těžká hypotermie: zpomalené dýchání, rychlý pokles teploty (teplotu pod 35 °C lze označit za předsmrtný stav), ustání třesu, letargie, nereagování na podněty, nepřirozeně rozšířené zorničky.

Snížená teplota u psa

Jak zvýšit nízkou teplotu u psa

Při mírné hypotermii držte psa v teplém prostředí, přikryjte jej dekami a eliminujte všechny stresující podněty (např. hluk, zbytečné přemisťování a manipulace). V žádném případě psovi nedávejte jídlo ani vodu. Při snížené teplotě mu může selhat hltací reflex a hrozí zadušení.

Můžete použít i přímý zdroj tepla, a to teplý termofor nebo elektrickou topnou podložku nastavenou na 1.–2. stupni. Jako první pomoc lze použít plastové láhve naplněné horkou vodou zabalené v ručníku, případně fén. Pozor, teplota psovi nesmí stoupat příliš rychle, pokud se ho tedy rozhodnete ohřívat přímým zdrojem tepla, dejte pozor, aby nebyl příliš horký.

Při střední až těžké hypotermii je nutno psa co nejdříve dopravit na veterinární kliniku. Během cesty jej přikryjte a sledujte jeho životní funkce. Veterinář v první řadě stanoví příčinu nízké teploty a zároveň psa ohřeje efektivnějšími metodami, nejčastěji teplou infuzí podanou přímo do žíly.

Jaká je optimální teplota u psa po operaci, očkování a před porodem

Zákroky prováděné v narkóze, očkování a těhotenství jsou 3 specifické případy, proti kterých je zvýšená nebo snížená teplota u psa vcelku normální jev. Mluvíme jen o mírných výkyvech teploty, které by neměly trvat déle než 24 hodin. Pokud by komplikace přetrvávaly, poraďte se se svým veterinářem.

  • Teplota u psa po operaci: Během narkózy se tělo psa vypíná, což znamená, že mu na jistý čas přestává fungovat i termoregulace. Při krátkých zákrocích, například. kastraci či čištění zubů, je pokles teploty pouze mírný a netrvá déle než pár hodin. Pokud váš pes absolvuje náročnější a delší operaci, jeho tělesná teplota může být 1 až 2 °C pod normálem příštích 24 hodin. Důležitá je prevence. Aby u psa nedošlo k vážnější hypotermii, během operace je třeba teplotu monitorovat a podle potřeby použít topnou podložku nebo teplou infuzi.
  • Teplota u psa po očkování: Po očkování se může u psa objevit několik nežádoucích účinků v podobě apatie, nechutenství, zvracení, otoku v místě aplikace vakcíny a mírně zvýšené teploty. Ta by neměla vystoupit nad 39,9 °C během 24, max. 48 hodin.
  • Teplota u psa před a při porodu: 12 až 24 hodin před porodem fence teplota klesá na 37 až 36,5 °C. Na této hranici by se měla držet až do porodu a nižší bude i během něho. Pozor, pokud by teplota klesla pod 36 °C, kontaktujte veterináře. Může se jednat o příznak potratu nebo sepse v důsledku mrtvých plodů v děloze/porodních cestách.

Nejčastější otázky – FAQ

O teplotě u psů by se dalo povídat hodiny. Známe totiž řadu specifických případů či onemocnění, při kterých může teplota klesat a stoupat. V našem článku jsme se věnovali nejčastějším důvodům, příznakům a řešením hyper- a hypotermie u našich domácích mazlíčků. Na závěr vám přinášíme ještě několik důležitých faktů, které se sejdou každému majiteli psa.

Měření teploty u psa „přes“ čumák nemá výpovědní hodnotu. Jedná se spíše o jakousi legendu, že zdravý pes má mít mokrý studený nos a ten nemocný nos suchý a teplý. Suchý nos ve skutečnosti může signalizovat pouze suchý vzduch v domácnosti či mírnou dehydrataci. V letním horkém počasí je zase naprosto normální, že čenich psa je teplý. Pokud tedy chcete získat přesné informace o zdravotním stavu vašeho psa, zapomeňte na měření teploty přes čumák a použijte teploměr.

Ano, na trhu jsou dostupné digitální modely určené pro veterinární ambulance, tedy pro zvířata. Od humánních teploměrů se liší zejména rychlostí měření, která se pohybuje kolem 10–20 s. Kromě toho bývají vodotěsné, takže je můžete pohodlně umýt ve vodě bez rizika poškození. Jejich cena se pohybuje od 250 do 600 Kč.

Při zánětu zevního zvukovodu zvyknou psi na měření teploty v uších reagovat extrémně přecitlivělým chováním. Mohou kňučet, třepat se nebo se vás pokusí kousnout. Pokud při měření teploty spatříte takové chování, navštivte veterináře. Kromě toho, že můžete psovi ublížit, zánět v uchu může zkreslit výsledky měření.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(89.6%)