Plemena psů do bytu

Nejlepší psi do bytu. Pes k dětem, co neštěká a nelíná

Množství budoucích majitelů psů se často potýká s otázkou, které plemeno je pro chov v bytě nejvhodnější. Je faktem, že v bytech dnes lidé chovají různá plemena psů od malých přes střední, velká až po obří psí plemena. Druhým faktem však je, že jsou plemena psů, která se na život v bytě adaptují lépe než jiná. Příští majitelé si při výběru plemene často kladou podmínky, aby to byl pes do bytu, což neštěká, pes do bytu, který nelíná či vhodný pes k dětem. Jiní zase vysloveně chtějí, aby šlo o malého psa, který nelíná nebo o větší plemeno psa do bytu. Vyhovět některým nárokům je poměrně náročné a kompromisu se nejednou nevyhnete. Která jsou však nejlepší plemena psů do bytu?

Publikované: 12.01.2024
Aktualizované: 12.01.2024
Obsah článku:

Časté dilema, zda dokáže být pes chován v bytě šťastný nebo ne, není už dávno tématem. Na toto dilema existuje snadná odpověď, vždy záleží na majiteli psa. Život v bytě má své nesporné výhody, ale také má určitá omezení. Chov psa je jedním z nich, ale neznamená to, že váš čtyřnohý společník nebude v bytě šťastný. Kromě toho, že se vy rozhodnete obstarat si do bytu psa, předem si prověřte, zda správce budovy a společenství vlastníků bytů (přečtěte si zvláštní smluvní ustanovení) umožňují v bytě chovat domácí zvířata včetně psa. Berte také na vědomí, že chovat psa v bytě či domě vyžaduje patřičnou zodpovědnost a je třeba tomu přizpůsobit svůj čas a životní styl. Pravidelné procházky, čas na hry, výcvik, případné česání či kartáčování. Pokud však víte, že psa v bytě chcete, zde je několik psích plemen vhodných do bytu.

Nejlepší psi do bytu

Přestože je snem majitele mít v psa v bytě, co neštěká, nezavýjí, nelíná, je čistotný, učenlivý, klidný, přátelský k dětem i návštěvám, počítejte s tím, že velký podíl na chování psa má vždy i vaše výchova a výcvik. V neposlední řadě, každý pes je individualita a je třeba počítat s kompromisy, kterým se nevyhnete. Zde je několik návrhů pro nejlepší psy do bytu, přičemž je však výběr mnohem širší. Z vhodných psů do bytu považujeme kromě níže uvedených i jezevčíka, buldoka, havanského psíka, baseta, pudla, čínského chocholatého psa, shiba inu, Coton de Tuléar (bavlnka) nebo pomeraniana a jiné.

Nejlepší pes do bytu

Shih-tzu

Patří k nejpopulárnějším malým plemenům psů. Jedná se o typického bytového psa, který je oblíbený hlavně pro svou povahu a skvělou přizpůsobivost. Dosahuje hmotnost 4 až 7 kg a v kohoutku dorůstá výšky 20 až 28 cm. Má dlouhou srst, která líná jen velmi mírně. Srst vyžaduje pravidelné česání, kartáčování a zastřihování. Je to perfektní pes do bytu k dětem, je klidný, nevyžaduje mnoho aktivity a velmi dobře dokáže trávit čas doma v bytě i o samotě.

Zároveň se však rád zahraje a pomazná. K cizincům je po krátkém seznámení velmi přátelský. Nejlépe se cítí ve společnosti členů domácnosti, ale nade vše miluje svého pána. Je to vhodný pes do bytu k dětem. Jedná se o sebevědomého psa, který se dokáží bez větších problémů spřátelit i s jinými psy. Shih-tzu se dožívá 10 až 16 let.

Yorkšírský teriér

Asi nikoho nepřekvapí, že ve výběru nechybí slavný „jorkšír“ z Anglie. Opět jde o velmi populární malé plemeno psa, které může vážit 2,5 až 3,5 kg. Yorkšírský teriér se dožívá průměrně 13 až 16 let. Povaha tohoto hravého plemene je dobře známá. Je to inteligentní a odvážný pes. Vyznačuje se však o něco vyšším stupněm aktivity, proto by pravidelné procházky nebo hry neměly v jeho denním režimu absentovat. Do bytu se hodí nejen pro svou velikost a povahu.

dlouhou srst, ačkoli často ho mnozí majitelé stříhají na krátko, která navíc nelíná. I proto je jorkšírky teriér často doporučenou volbou pro alergiky na psí srst. Co se týče štěkání, patří k plemenům s mírně uštěkanou povahou. Na cizí lidi či psy někdy reagují hlasitým štěkáním, nedůvěřují jim a proto následuje často podrážděná reakce, ale i odtud pramení jejich sebejistota. Nemají obavy čelit i větším psům ve snaze zastat si svoji dominantnost. Velmi dobře zvládají častější odloučení, například vaše odchody do práce.

Yorkšírský teriér

Italský chrtík

V našich končinách možná nepatří k nejtypičtějším společníkům do bytu, ale italský chrtík se stává stále oblíbenějším. Je to menší, 20procentní verze jeho větších a rychlejších příbuzných. Italský chrtík dosahuje při své atletické postavě hmotnost 3,5 až 5 kg. V kohoutku měří maximálně 35 cm.

Je to velmi inteligentní pes, ale vhodný je především pro aktivní lidi, kteří mají rádi pohyb a dokážou si pro psa vyčlenit více času. Běhání, kolo, túra? Půjde ochotně s vámi. Svou energickou povahu totiž nezapře. Na druhé straně nepohrdne ani dlouhým lenošením. Má krátkou srst, která však intenzivněji líná. Je velmi tichý a klidný. Vůči cizím lidem a psům bývá odměřen a místy ignorantský. Nemá problém trávit čas o samotě ani ve společnosti dětí.

Bígl

Kdysi typický společník myslivců, dnes pes terapeut, pátrač a milující společník do rodiny. Bígl je středně velké plemeno psa vhodné do bytu. Jeho váha dosahuje optimálně 9 až 11 kg. V kohoutku dorůstá výšky 33 až 41 cm. Je to ovšem relativně aktivní a hravé plemeno. Proto je třeba počítat s častějšími nebo delšími procházkami a je třeba pejskovi věnovat dostatek pozornosti. To se týká i učení návykům a základům poslušnosti. Jeho citlivý čich ho dokáže během procházek pořádně zaměstnat.

Má velmi rád společnost lidí a je velmi přátelský. Je to pes do bytu k dětem a milující rodině. Je učenlivý, ne až tak lehce trénovatelný, ale velmi oddaný. Má krátkou srst, která mírně líná. Vyznačuje se rozvahou, ale na samotu je třeba ho navyknout, jinak dokáže být poměrně nezbedný a hlučný (štěkání či zavýjení). Bíglové se dožívají 12 až 15 let.

Bígel

Francouzský buldoček

Pokud hledáte opravdu nenáročného spolubydlícího do bytu, který bude zároveň věrným a milujícím členem rodiny, francouzský buldoček patří k favoritům. Přestože podle některých nepatří jeho vzezření k nejkrásnějším, je to věc vkusu. Je to malé plemeno, které může vážit 8 až 14 kg. V kohoutku měří 24 až 35 cm. Má rádo společnost majitele. Jsou to hraví psi, ale ještě více než hry milují spánek. Působí velmi bezstarostně a mnohé podněty, které vnímají dokážou ukázkově ignorovat. Francouzští buldočci se dožívají 10 až 14 let.

Nemají problém se samotou, pokud mají svůj pelíšek a klidné místo, prospí až do vašeho příchodu domů. Štěkání není jejich povahovým rysem. Počítat musíte s větším množstvím slin a chrápáním. Stačí jim krátké procházky. Jedná se o tvrdohlavé psy, jejichž výcvik lze zabrat. Jsou však stvořeny pro život v bytě. Mají krátkou srst, která líná velmi mírně a průběžným česáním se následně nemusíte obávat návalů línání.

Čivava

V kategorii mini psi do bytu jednoznačně vládne čivava. Je to malý pes, který neváží více než 3 kg a v kohoutku dosahuje výšky do 23 cm. Do bytu představuje vhodnější alternativu krátkosrstá čivava, která velmi málo líná. Je to ideální bytový pes, který nemá příliš vysoké požadavky na pohyb. Rády si však zahrají a stráví čas ve výběhu. I když se na to velikostí čivava nezdá, je to pes hlídač a je třeba počítat s tím, že štěkáním ohlásí každou příchozí návštěvu. Jedná se o sebevědomé a temperamentní psy. Trénink proto není vždy zrovna snadný a vyžaduje skutečnou pravidelnost. Milují však své „lidí“ a mají i skvělý vztah k dětem. Průměrný věk dožití je kolem 12 let.

Čivava

Basenji

Malé plemeno psa do bytu, které nelíná, neštěká a je vhodné k dětem. Zdá se, že basenji může být ideálním kandidátem. Dorůstá v kohoutku do výšky 38 až 43 cm a vážit může přibližně 9 až 12 kg. Je to pes lovec původem z Afriky. Je to mimořádně klidný a rozvážný pes, který neštěká. A to doslova, jeho akustický projev je netypický, přičemž klasické štěkání nedokáže praktikovat. Projevuje se specifickým bručením, resp. jodlováním. Přesto jsou takové projevy mnohem méně rušivé a v bytě jsou velkou výhodou.

Co se týče pohybu, dokáže být náročnější, ale stejně jako dokáže hodiny strávit procházkou, šťastný je i při odpočinku po boku majitele. Klidně dokáže proležet celé hodiny. Pravidelné procházky a občasný výklus či hry jsou pro něj velice vhodnými aktivitami. Na procházce se dokáže pobavit, ale doma je to klidný společník, který si zahraje s dětmi nebo se s vámi podívá na oblíbený film. Je inteligentní, samostatný a čistotný pes. Na péči je velmi nenáročný. Svými reakcemi a rituály někdy připomíná kočku.

Bišonek

Patří k malým plemenům psů, které jsou charakteristické svým milým zjevem. Připomíná malého pudla. Společné mají to, že jejich srst nelíná a potěší tedy i alergiky. Je to skvělý rodinný pes s kompaktními rozměry. Bišonek neváží více než 5 kg a v kohoutku neměří více než 30 cm. Jeho srst je dlouhá, ale několik majitelů často volí krátký střih. Jeho srst nemá podsadu.

Má skvělý vztah k dětem, je to hravé a energické plemeno. Nepotřebuje však hodinové procházky, postačí mu krátká „vyvětrání“. Občas dokáže mít poněkud tvrdohlavou povahu a vhodný je základní trénink poslušnosti. Je poměrně citlivý na samotu, proto mu při odloučení zajistěte dostatek hraček. Štěkání není jeho typickým projevem a patří spíše k tichým společníkům.

Bišonek

Kavalír King Charles Španěl

Vhodným společníkem do bytu může být také dobře známý Kavalír King Charles Španěl. Jedná se o malé plemeno psa, které patří k typickým bytovým psům. V kohoutku dosahuje výšky 30 až 33 cm a váží v průměru 6 až 8 kg. Jeho srst je dlouhá, ale mírnému línání se u těchto psů nevyhnete. Dobrý vysavač tedy určitě mějte po ruce. Přestože se na to nezdají, mají v oblibě aktivní pohyb a jsou velmi hravé. Lépe se rozumějí s dětmi než s ostatními psy. Pohyb však dokáží ochotně vyměnit za hodiny a hodiny lenošení. Mají rádi jídlo a také mají sklony k obezitě, proto je pohyb pro toto plemeno důležitý.

Ochotně vám budou sekundovat i při vašich sportovních aktivitách nebo je můžete naučit nějaký psí sport, např. agility. Rádi se mazlí a vyžadují lidský kontakt. Během samoty bez větších hlasitých projevů přečkají i několik hodin. Potřebné je starat se o jejich srst, nejen kartáčováním a vyčesáváním, ale také častějším koupáním. Dožívají se 8 až 12 let.

Trpasličí pinč

Malý a velmi inteligentní pes, ale se silným hlídacím instinktem. Je to skvělý aktivní společník, který má energie na rozdávání. Nelze však říci, že by byl rošťák. Vztah k cizím lidem a psům má nedůvěřivý. Vyžaduje brzkou socializaci, jinak dá svou strážní povinnost najevo hlasitým štěkotem, a to vždy a neúnavně.

Postačí mu pravidelné procházky, nepohrdne ani hrami. Ve společnosti majitele je velmi klidný, ale ostražitý. Své teritorium si hlídá za každou cenu a dokáže mít výbušnou povahu. Vyžaduje základní výcvik poslušnosti a je spíše vhodný pro zkušenější chovatele. Váží kolem 4 až 6 kg a v kohoutku dorůstá výšky 17 až 20 cm. Má krátkou srst, která líná velmi málo.

Trpasličí pinč

Jak vybrat vhodné plemeno psa do bytu

Pokud je pro vás téma výběru psa do bytu aktuální, právě následující řádky pro vás mohou být nápomocné. Proč jsou vlastně některá plemena psů vhodná k chovu v bytě více než jiná? Těchto důvodů je více. Tím primárním jsou často požadavky samotného majitele, který chce mít v bytě malého psa, tichého a poslušného, který neštěká a nezavýjí. Zároveň by neměl příliš línat a neměl by být přehnaně aktivní. Dalším důvodem jsou povahové charakteristiky daného plemene. Právě ty často rozhodují o tom, jak dobře si pes na život v bytě zvykne. Na základě jakých vlastností tedy vybírat psa do bytu?

Malí – mini psi do bytu

Drtivá většina majitelů, kteří chovají psy v bytě, preferuje malá plemena psů. Důvod je naprosto jednoduchý. Nároky na péči o velkého psa v malém bytě se zvyšují a přináší to s sebou řadu komplikací. V případě jednopokojového či dvoupokojového bytu s menší výměrou se velká či obří plemena psů nebudou v takovém prostředí cítit komfortně. Logicky také velcí psi v bytě zaberou spoustu místa, přičemž i psi samotní potřebují svůj vlastní prostor pro pelíšek, odpočinek a klidné místo, kde budou o samotě. Menší byty mohou negativně ovlivňovat psychickou pohodu velkých psů, kteří se mohou cítit omezovaní, a to i přesto, že nepatří k aktivním plemenům.

Samozřejmě, jsou případy, kdy lidé v bytě chovali německé dogy, dobrmana či jiná velká nebo obří plemena psů. V takovém případě je třeba zvážit, zda dokážete psovi určitá omezení vynahradit. Na druhé straně jsou malí psí do bytu, případně středně velká plemena psů do bytu, které mají lepší schopnost se na takové podmínky adaptovat. Velikost je v tomto případě důležitá a samotní majitelé zohledňují budoucí rozměry dospělého domácího mazlíčka, protože štěňátkem nebude věčně.

Francouzský buldoček

Pes do bytu, který nelíná

Jedním z doporučení majitelů, kteří chovají psy v bytě, je sáhnout po plemenech, které nelínají, respektive línají jen minimálně. Mezi taková plemena patří psi s vlasy, kteří nemají spodní vrstvu srsti, tzv. podsadu. Díky tomu taková plemena psů línají výrazně méně a do bytu jsou vhodná právě proto, že na sedačce a kobercích vám nezanechají sbírku svých chlupů. Paradoxně, často se takovým typem srsti mohou pyšnit i dlouhosrstá plemena psů, o kterých byste to nejspíš neřekli. Takovým psům se zvykne říkat i hypoalergenní, ale takový pojem je z medicínského hlediska nepřesný. Je však faktem, že pro alergiky jsou nelínající plemena psů vhodnou volbou. Zcela ideální kombinaci do bytu mohou představovat malí psi, kteří nelínají.

Pes do bytu, co neštěká

Možná to někoho zaskočí, ale jedním z nejčastějších požadavků budoucích majitelů psů, kteří chtějí chovat svého domácího mazlíčka v bytě je, aby pes nebyl hlučný. Nejlepší je do bytu plemeno psa, které neštěká a nemá sklony k hlučnému chování, například i k zavíjení. Někteří psi reagují na podněty z okolí aktivněji, jiní zachovají klidně až ignorantsky. Psí instinkty však někdy těžko oklamat. Přestože jsou plemena, u kterých obecně platí, že štěkání a jiné hlasité projevy nejsou jejich charakteristickým rysem, zvukové projevy jsou pro mnohé psy velmi přirozené. Pes může v bytě štěkat z různých důvodů a existují také způsoby, jak odnaučit psa štěkat. Zaměřte se spíše na plemena, o kterých je všeobecně známo, že na podněty z okolí nereagují přehnaně hlasitým projevem.

Basenji

Nenáročný pes do bytu k dětem

Měl by to být pes do bytu i na sport nebo pes do bytu i na zahradu? Nebo spíše pes do bytu s klidnou povahou vhodný k dětem, který dokáže proležet na gauči celé hodiny? Zde záleží na tom, do jaké míry jste ochotni psovi přizpůsobit svůj životní styl. Stupeň aktivity je u některých plemen vyšší než u jiných. Pokud plánujete mít v bytě psa, se kterým chcete trénovat psí sporty, běhat, chodit na túry či dlouhé procházky, aktivní pes vám za tento přístup bude vděčný. Naopak, pokud byste jeho aktivní přístup k životu nedokázali pochopit, aktivní pes v bytě není nic pro vás.

Pokud vedle práce a povinností chcete mít doma člena rodiny, který si vystačí s několika procházkami a vaší láskou, pak je pro vás zaručeně lepší plemeno psa s nižším stupněm aktivity. Tato plemena se dobře adaptují a nepřekáží jim menší prostor ani menší množství pohybu. Dá se také očekávat, že klidnější psi vyžadují v tomto směru menší péči. V souvislosti s tím, pokud jde o dlouhosrstá plemena, nezapomínejte na péči o srst – česání, kartáčování či stříhání. Také vás možná čeká častější koupání. U některých plemen očekávejte zase více slin. Při výběru vhodného plemene tedy zvažte, zda vám bude spíše vyhovovat aktivní společník nebo chcete spíše „gaučový“ typ psa.

Nejčastější otázky – FAQ

Toužíte mít psa v bytě? Dnes je chov psů v bytech naprosto běžnou skutečností. Máte s chovem psa v bytě zkušenost? Nebo potřebujete poradit s výběrem vhodného plemene? Rádi vám poradíme, který pes do bytu je nejlepší. Možná i vy chcete, aby to byl pes do bytu, který nelíná nebo pes do bytu k dětem i na sport. Vhodná jsou především malá plemena, ale také středně velká plemena psů do bytu. Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse a podělíte o své zkušenosti s konkrétními plemeny. Jakého psa do bytu či jiné rady byste doporučili budoucím chovatelům vy? Diskuse je vám k dispozici.

Legislativa obecně umožňuje chovat psa v pronajatém bytě za podmínek, že pronajímateli ani dalším obyvatelům bytového komplexu nezpůsobí škody či potíže v soužití (hluk, zápach, odpad). Zákonem chov psa v pronajatém bytě zakázán není. V praxi je to však pronajímatel, který se rozhoduje, komu bytovou jednotku pronajme a ze zkušeností je zřejmé, že pes, kočka, had, mořské prasátko, leguán či jiní domácí mazlíčci jsou častou komplikací. Klauzule o zákazu dokonce může být předmětem nájemní smlouvy. V takovém případě chovat psa v pronajatém bytě není možné.

Chovat v bytě velká nebo obří plemena s sebou přináší řadu nevýhod. Jak pro psa, tak pro majitele. Vhodná jsou malá nebo středně velká plemena psů do bytu. Ke středně velkým plemenům psů do bytu můžeme zařadit bígla, pudla, shiba inu, chrta, australského teriéra nebo standardního knírače. Běžně však lidé v bytech chovají i jiná středně velká nebo velká plemena psů.

Mezi nejznámější nelínající plemena psů, která ztrácejí srst jen minimálně, patří například jorkšírky teriér, pudl, bišonek, maltézský psík, basenji, shih-tzu, velký knírač, skotský teriér, portugalský vodní pes nebo čínský chocholatý pes. Plemen s nelínající srstí je však mnohem více, přičemž mezi nimi najdete malé, středně velké i velké psy.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(89.8%)