Jména pro kočky

Jaká jména pro kočky a kocoury? Nejkrásnější originální a nejčastější kočičí jména

Přinesli jste si domů novou kočičku a čeká vás výběr jména? Zatímco pro někoho je tento úkol jednoduchý a už déle má v hlavě vysněné jméno, jiní se mohou ztrácet v záplavě různých návrhů jmen. Při výběru jména pro kočku je třeba spoléhat nejen na to, jak zní vám, ale vyplatí se držet i několika zásad, které vám mohou usnadnit trénink i představování jména dalším lidem.

Publikované: 27.11.2023
Aktualizované: 27.11.2023
Obsah článku:

Zatímco u psů jsme zvyklí, že se snadno a rychle naučí poslouchat na své jméno, u koček můžeme mít pocit, že jim tato schopnost chybí. Opak je pravdou a potvrzují to už i vědecké studie. Jejich reakce je ovšem v mnohém jiná v porovnání se psy. Mohou reagovat pohybem ocasu, otočením hlavy či uší, a tedy jejich reakce není vždy tak výrazná. Záleží také na tom, kolik času jste své kočce věnovali a používali její jméno. Pokud se naučí, že po vyslovení jména následuje odměna v podobě jídla, pamlsku nebo hry, její motivace bude vyšší a postupně se může naučit k vám po zavolání přijít. Ať už je reakce jakákoliv, důležité je, že své jméno rozeznat dokáže, a proto rozhodně záleží na tom, jaké jméno pro svého čtyřnohého miláčka zvolíte.

Jak vybrat jméno pro kočku

Jméno kočce dáváme nejen proto, abychom ji identifikovali nějakým označením. Výběrem jména si se svým domácím mazlíčkem budujeme vztah a rozvíjíme důvěru. Jméno může odrážet charakteristické vlastnosti kočky nebo fyzické rysy, ale také náš vztah ke zvířeti. Výběr jména je důležitý i z toho hlediska, že jej budete vyslovovat několikrát denně během 15 či více let, toto jméno představíte návštěvě nebo jej svěříte veterináři při prohlídce. Proto by se výběr jména neměl brát zcela na lehkou váhu. A jelikož kočičích jmen je nespočet, s výběrem vám může pomoci držení se několika zásad.

Jak vybrat jméno pro kočku

Mělo by se dát snadno vyslovit

Lehká výslovnost je předpokladem, že bude pro vás snadné kočku kdykoli zavolat, říct její jméno jiné osobě a nezpůsobit zmatek. Dlouhá a komplikované jména se nejen těžko vyslovují (a pro někoho i pamatují), ale může být otravné i jejich vypisování do formulářů, průkazů či dokladů, které bude kočka potřebovat. U delších a těžkých zahraničních měn jako Cinnamon, Targaryen či Giovanni můžete mít problém vysvětlovat ostatním lidem, jak se vyslovují nebo píší . Proto je vhodnější volit 1 až 2slabičná jména, která nelze snadno zaměnit za jiná, často používaná slova, např. povely, které u kočky používáte.

Nemělo by být zesměšňující nebo hanlivé

Zesměšňující nebo hanlivá jména se mohou na první pohled zdát jako dobrý vtip. Představte si však situaci, že svého kocoura představujete u veterináře jako Hajzl nebo svou kočku ukazujete kolegyni na fotografii se jménem Huspenina. Další stránkou směšných či urážlivých jmen je to, že si s kočkou jako její majitel budujete vztah a pouto, což může být náročné, pokud si zvíře spojíte s něčím negativním.

Výběr jména je samozřejmě jen a jen na vás, avšak vždy si zvažte, jestli vám chvilkový vtip stojí za trapné situace v budoucnosti. Kočku totiž nemáte vždy jen v soukromí domova, ale může se stát, že s ní potřebujete jít k veterináři, do salonu nebo hotelu, nechat ji u známých během vaší dovolené nebo se ztratí a by při jejím hledání budete vykřikovat její jméno na ulici, vylepíte plakáty s jejím jménem či sdílíte příspěvek na sociálních sítích.

Zvažte lidská jména

Lidská jména pro domácí mazlíčky jsou stále populárnější a je to naprosto v pořádku. Věnovat pozornost byste však měli jménům osob ve vašem okolí. Zkuste se vyhnout křestním jménům ostatních členů v domácnosti a rodiny či sousedů. Bylo by nepříjemné volat na kocoura Tea nebo kočku Emu a dostat odpověď od souseda zpoza plotu. Rovněž by použití téhož jména mohlo vyvolat zmatek v domácnosti, pokud má stejné nebo podobné jméno váš rodinný příslušník.

Nemusíte se rozhodnout okamžitě

S výběrem jména nemusíte spěchat. Někteří majitelé si rádi pár dní počkají, až svou kočku poznají a jméno vybírají i na základě charakteru zvířete. Některé kočky jsou aktivnější, jiné rady spí, další milují hračky nebo jsou naprostí pohoďáci. Jméno můžete zvolit i na základě fyzické charakteristiky, jako barva srsti a její kombinace, dlouhá, krátká či žádná srst, stavba těla a pod. V neposlední řadě je dobré do výběru jména zahrnout ostatní členy domácnosti. Zatímco u vás může převládat nerozhodnost, vaše děti možná mají vytoužené jméno nebo přijdou s návrhem, který si oblíbíte.

Výběr jména pro kočku – postup

Změna jména kočky

Důvodů ke změně jména kočky může být několik. Ke změně často dochází po adopci z útulku, pokud vám dané jméno nevyhovuje. Možná máte pocit, že jméno nesedí povaze kočky, možná se vám špatně vyslovuje nebo se jméno spojuje s někým či něčím pro vás negativním. Někdy je změna nutná jednoduše proto, že už doma, v rodině nebo v sousedství jednu kočku nebo psa se stejným jménem máte. Změna jména se dokonce doporučuje, má-li za sebou kočka nelehkou minulost a zažila si týrání. Tak či onak, změna jména kočky je naprosto legitimní a nepředstavuje vážnější problém. Po několika dnech až týdnech si kočka na nové oslovení zvykne.

Pokud se pro změnu jména rozhodnete, buďte trpěliví a konzistentní. Nejlepší je, pokud jej začnete používat hned po příchodu domů, ne až po několika týdnech. Jméno používejte pravidelně a vždy v souvislosti s něčím pozitivním, např. na zavolání kočky k večeři, jako pochvalu, při nabídnutí pamlsku, při hře či pohlazení. Znáte-li předchozí jméno kočky, je dobré zpočátku používat obě jména. Např. pokud se kočka jmenuje Micka a chcete ji přejmenovat na Luna, oslovujte ji první dny Micka-Luna a postupně přejděte jen na nové jméno. Při vyslovování jména používejte přátelský a klidný tón hlasu a jméno nevykřikujte, aby si jej kočka nespojila s negativní emocí.

Nejkrásnější jména koček

Výběr jména pro kočku nebo kocoura je velmi individuální záležitostí. Zatímco někdo preferuje ryzí česká jména, jiní inklinují k zahraničním. Někteří majitelé vybírají z nejoblíbenějších jmen, další zase volí co nejzvláštnější a nejunikátnější jméno. Pro výběr jména neexistuje žádné univerzální schéma a jelikož jej budete vyslovovat především vy a členové vaší domácnosti, volte podle svých preferencí a vkusu. Jelikož ten máme každý jiný, připravili jsme pro vás několik kategorií kočičích jmen, kterými se můžete inspirovat.

Česká jména pro kočky

Česká jména pro kočky jsou tradičními jmény, která slyšet zaznívat na každé vesnici. I když Riška či Murka slyšet svolávat spíše babičky a starší generaci, tato klasická jména mají stále své příznivce. Často pojmenovávají fyzickou vlastnost kočky jako barvu srsti, vzorování či jiné atributy a nejednou se používají i křestní jména lidí.

Česká jména pro kočky

Kočka domácí

Anglická jména pro kočky

Anglická jména koček nejsou oblíbená jen v zahraničí, ale čím více i u nás. Každoročně se na internetu objevují různé žebříčky nejoblíbenějších jmen pro kočky za uplynulý rok, přičemž tyto průzkumy se týkají anglicky mluvících zemí nebo účastníků. Proto pokud vás zaujala anglická jména, nechte se inspirovat nejčastěji používanými jmény pro kočky.

Anglická jména pro kočky

Egyptská jména pro kočky

Zajímavou volbou jsou jména egyptského původu, jelikož kočky jsou s touto kulturou úzce spjaty. Objevovaly se v rámci egyptského náboženství a umění a dokonce se zvykne uvádět, že jejich zdomácňování začalo právě ve starověkém Egyptě. Proto se mohou egyptská jména pro kočky zdát jako šité na míru.

Egyptská jména pro kočky

Egyptská kočka

Japonská jména pro kočky

Japonská jména pro zvířata získávají na popularitě. Nemusíte přitom být nadšencem japonské kultury. Jejich výhodou je především jejich unikátnost, ale zároveň jsou krátké, většinou dvouslabičné, a snadno vyslovitelné. Oslovit vás může také význam jejich překladu.

Japonská jména pro kočky

Kočičí jména podle barvy srsti

Tato kategorie jmen je ideální pro nerozhodné. Jméno můžete zkrátka vybrat na základě fyzického atributu barvy srsti. V kategorii českých jmen jsme již zmínili jména jako Riško, Sivko či Belka, proto v této části najdete převážně zahraniční jména pro černé, bílé, zrzavé a strakaté kočky.

Kočičí jména podle barvy srsti

Jméno pro černou kočku

Kočičí jména podle filmových postav

Pokud hledáte netradiční jméno pro kočku, zajímavým způsobem výběru je nechat se inspirovat filmovou tvorbou. Pokud jste fanouškem Hvězdných válek či Lvího krále, můžete se inspirovat jmény hlavních protagonistů či vašich oblíbených postav.

Kočičí jména podle filmových postav

Kočičí jména podle knižních postav

Knihy a série jako Pán prstenů, Harry Potter nebo knižní klasiky jsou nevyčerpatelným zdrojem inspirace. Pokud jste si nějakou postavu oblíbili natolik, že vám bylo líto se s ní po dočtení rozloučit, popřemýšlejte, jestli byste se mohli inspirovat právě jejím jménem.

Kočičí jména podle knižních postav

Jaké jméno pro kočku

Kočičí jména inspirovaná celebritami

Existují různé způsoby výběru jmen, inspiraci lze najít skutečně kdekoli. Někteří majitelé se dokonce nechávají inspirovat jmény svých oblíbených herců, zpěváků, bavičů, komiků či jiných postav popkultury.

Kočičí jména inspirovaná celebritami

Neobvyklá jména pro kočky

Při výběru jména se dá inspirovat opravdu čímkoli. Důkazem jsou následující kočičí jména, jejichž tvůrci se inspirovali technologií, jídlem, pandemií, značkami i popkulturními odkazy, které v nich rezonovaly natolik, že se rozhodli přetvořit je na unikátní jméno pro svého domácího mazlíčka.

Neobvyklá jména pro kočky

Nejčastější otázky – FAQ

Našli jste v článku inspiraci na zajímavé jméno? Máte další otázky? V této části nabízíme odpovědi na nejčastější otázky ohledně výběru jména pro kočky. Budeme však rádi, pokud se do diskuse zapojíte svým podnětem nebo otázkou.

Změnu jména lze provést i později, avšak je třeba vzít v úvahu věk kočky. Čím je starší, tím hůře se jí může zvykat na nové oslovení. Proto pokud se rozhodnete pro změnu jména později, buďte opravdu trpěliví.

V úvahu můžete vzít několik faktorů. Jméno by se mělo dát snadno vyslovovat a nezaměňovat se jmény jiných členů domácnosti. Jméno může popisovat fyzickou podobu nebo povahu zvířete. Inspirovat se můžete kočičím kalendářem a zkusit můžete také generátory náhodných jmen na internetu.

Pro kočky může být obtížnější rozlišit více forem jména. Pokud svou kočku nazvete Cilka, nemusí reagovat na podobu Ciluška, která se nám sice zdá příbuzná, ale kočka to tak nemusí vnímat. Kočka reaguje na jméno, které obvykle používáte, proto pokud ji sem tam nazvete Micka či Mici, kočka nemusí rozeznat, že voláte ji.


Ďalšie články z kategórie Kočky

Vaše hodnocení:
(89%)