Parvoviróza – parvovirus

Parvoviróza – parvovirus u psa: inkubační doba, příznaky, následky, přenos na člověka. Jak dlouho trvá léčba?

Parvoviróza, psí parvovirus nebo hovorově parvo patří k nejzávažnějším infekčním chorobám psů. Ohrožena jsou především štěňata bez kompletní vakcinace. Nakazit se mohou i „dospěláci“ a i když v jejich případě onemocnění zpravidla probíhá bezpříznakově, jsou infekční pro jiné, neočkované či imunitně slabé jedince.

Publikované: 05.01.2024
Aktualizované: 05.01.2024
Obsah článku:

V našem článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o parvoviróze psů, tedy o prevenci, diagnostice a léčbě. Připravili jsme si pro vás také praktické rady, jak zvládnout období rekonvalescence po překonání infekce, jak pomoci trávení vašeho mazlíčka a jak parvovirus spolehlivě odstranit z prostředí.

Co je parvoviróza psů a jak se přenáší?

Parvoviróza patří k nejzávažnějším infekčním chorobám psů. Nejrizikovější skupinou jsou neočkovaná štěňata. Nakazit se mohou i dospělí jedinci, o čem si povíme více později. Infekci způsobuje psí parvovirus (CPV – Canine parvovirus), nejčastěji kmen CPV-2, CPV-2a, CPV-2b a CPV-2c, přičemž kmeny CPV-2 a CPV-2c stojí za jejím nejhorším průběhem. Parvoviróza je infekce trávicího traktu a kostní dřeně. Může napadnout i srdeční sval, a to u štěňat do věku 8 týdnů, které nemají protilátky od matky. Tato forma onemocnění je však dnes díky vakcinaci výjimečná.

Nemocné zvíře vylučuje virus primárně ve stolici, a to již těsně před rozvinutím klinických příznaků a zároveň ještě cca 14 dní po jejich vymizení. Pes se parvovirózou nakazí tzv. orofekální cestou, tedy při požití/olízání infekčních exkrementů nebo ploch/předmětů, které s nimi přišly do kontaktu (misky, tráva). Psí parvovirus je extrémně odolný, proto v prostředí přežívá po dlouhou dobu a do domácnosti ho můžete přinést i vy, např. na botách nebo rukou.

Co je parvoviróza psů?

Průběh a inkubační doba parvovirózy

Inkubační doba parvovirózy se zpravidla pohybuje od 3 do 10 dnů, výjimečně se může prodloužit až na 14 dní. Průběh onemocnění je vždy individuální. Závisí zejména na imunitě daného zvířete, kmene viru, kterým se nakazilo a, v neposlední řadě, na jeho věku a celkovém zdravotním stavu.

  • Expozice: Po kontaktu s infikovanou stolicí/předměty virus přechází do mandlí nebo lymfatických uzlin, kde napadá bílé krvinky (lymfocyty), které jej následně „roznesou“ do celého organismu, především do kostní dřeně a výstelky střeva.
  • Inkubační doba: Doba od expozice po propuknutí prvních klinických příznaků se pohybuje kolem 3 až 5 dnů.
  • První klinické příznaky: Objevují se po 5 až 8 dnech od nákazy.
  • Léčba: Trvá 14–20 dní. Tento údaj je pouze orientační, protože to, jak dlouho trvá léčba parvovirózy, závisí na několika faktorech.

Příznaky parvovirózy

K hlavním příznakům parvovirózy u psů patří silné průjmy a zvracení. Průjmy jsou často vodnaté s příměsí krve, není to však nevyhnutelné. U pozitivních psů se objevuje nechutenství, apatie a zvýšená tělesná teplota. Příznaky a průběh infekce jsou zpravidla horší u štěňat mladších 5 měsíců. Parvoviróza může stejně tak probíhat jen s mírnými příznaky nebo zcela bezpříznakově.

Průjmy a zvracení způsobují dehydrataci, navíc samotný virus stojí za ztrátou střevní výstelky, snížením počtu bílých krvinek, a tedy i oslabením imunity. Proto není vyloučeno, že se u psa objeví jakékoli příznaky včetně klesající teploty, třesu, bolesti, nadměrného slinění, výtoku z nosu a očí či neurologických problémů.

Příznaky parvovirózy

Diagnostika parvoviru u psa

Diagnostika parvoviru u psa je založena na typických klinických příznacích. Diagnózu lze přesněji potvrdit pomocí rychlotestů, které jsou běžně dostupné na každé veterinární klinice. Test se provádí výtěrem z konečníku a výsledek je znám do 5–10 min.

I přesto, že rychlotesty na psí parvovirus patří ke spolehlivým, existuje několik faktorů, které mohou výsledky zkreslit. Test může vyjít falešně negativní v začátcích onemocnění, kdy virus ještě není ve stolici vylučován v dostatečném množství. Proto se doporučuje, pokud existuje riziko, že pes může trpět parvovirózou, vyšetření zopakovat po několika dnech. Opačný případ, tedy falešná pozitivita, může nastat při testování krátce po vakcinaci. Modifikovaný virus (z vakcíny) se totiž ve stolici vylučuje 5 až 15 dní po očkování.

Léčba parvovirózy

I přesto, že neexistuje specifická léčba parvovirózy, paradoxně, základem je její včasné nasazení. Je třeba si uvědomit, že se jedná o onemocnění s vysokou mírou úmrtnosti, proto, zejména u štěňat, nesmíte podceňovat jeho příznaky a zakročit co nejdříve. Léčba je symptomatická – zaměřená na zvládnutí klinických příznaků.

  • Intenzivní, ideálně 24hodinová, infuzní (intravenózní) terapie k doplnění tekutin, glukózy, minerálních a jiných látek, které pes z důvodu průjmu a zvracení ztrácí velmi rychle.
  • Podávání medikamentů k zastavení zvracení a průjmu a zklidnění podrážděných sliznic trávicího traktu.
  • Antibiotická léčba k potlačení sekundární bakteriální infekce nebo jako prevence před jejím vznikem.
  • Léky pro pasivní imunizaci (např. Canglob) nebo hyperimunní sérum z krve zdravého dospělého a plně vakcinovaného psa.
  • Antivirotika – léčba antivirotiky je v současnosti ve stádiu zkoumání. V zahraničí se při léčbě parvovirózy testuje např. lék Tamiflu®.
  • Transfuze krve (při vážných stavech).
  • Léky ke zvýšení tvorby bílých krvinek, resp. nastartování imunity.

Léčba parvovirózy

Následky parvovirózy

Parvoviróza zpravidla nemá žádné dlouhodobé následky. Několik týdnů až měsíců po překonání onemocnění mohou někteří jedinci trpět trávicími problémy. Existuje několik menších studií, na základě kterých se předpokládá, že psi, kteří prodělali parvovirózu, jsou náchylnější ke vzniku chronických gastrointestinálních onemocnění.

Pokud se u vašeho chlupáče vyskytnou tyto problémy, je vhodné přejít na lehce stravitelné vlhké krmivo, ideálně veterinární gastro dietu. Nápomocné jsou také doplňky na podporu trávení, zejména probiotika (Probican, Canvit Probio), případně huminové kyseliny (Humac®, Humino-Vet IDG). Na trhu jsou dostupné i přípravky, které obsahují kombinaci více účinných látek. Protexin pro-kolin advanced.

Nejúčinnější prevence parvovirózy? Očkování

Jedinou účinnou prevencí proti parvoviróze je pravidelné očkování a kompletní vakcinace štěňat ve vhodném věku. Těsně po narození mají štěňátka získanou imunitu proti parvoviru od matky. Okolo 8. týdne však tyto získané protilátky začínají přirozeně ubývat. První vakcinace se právě proto doporučuje ve věku mezi 6. a 8. týdnem. Následně vaše štěně čekají ještě 2 dávky vakcíny ve 3 nebo 4týdenních rozestupech. Upozorňujeme, že štěně nemá plně rozvinuté protilátky okamžitě po posledním očkování. Tento proces trvá 2 až 4 týdny.

V rámci prevence je dobré, pokud budete dbát na celkové zdraví vašeho miláčka. U psů i štěňat s dobrou imunitou bez přidružených onemocnění a v dobrém výživovém stavu je riziko nákazy podstatně menší. Základem je kvalitní a vyvážená strava, dostatek fyzické aktivity a psychická pohoda. Imunitu psa můžete posílit některými výživovými doplňky, např. betaglukanem .

Nejúčinnější prevence parvovirózy? Očkování

Parvoviróza u dospělých a očkovaných psů

Parvoviróza u dospělých psů je samostatným tématem. Většinou totiž probíhá bezpříznakově. Zároveň není vyloučeno, že toto onemocnění „položí“ i dospěláka, a to dokonce i toho očkovaného. Ohroženi jsou zejména jedinci s oslabenou imunitou, jinými chorobami, zejména těmi, které souvisejí s trávicím traktem, a také ti, při kterých jste zanedbali pravidelné očkování. Pokud si na vašem chlupáči všimnete výše jmenovaných příznaků, které nepřestávají ani po několika dnech, měli byste navštívit veterináře a psa přetestovat pomocí zmiňovaného rychlotestu.

V souvislosti s parvovirózou u dospělých psů nemůžeme opomenout ani riziko přenosu onemocnění na jiná zvířata. Váš dospělý chlupáč sice nemusí mít příznaky, infekce mu tedy nezpůsobí ani žádné zdravotní problémy, může však nakazit jiné psy, hlavně štěňata. Infekci navíc roznáší do prostředí. Totéž platí i o pozitivních březích fenách. Nenarozená štěňata se mohou nakazit transplacentárním přenosem.

Parvoviróza u očkovaných psů je výjimečná, ale ne vyloučená. Do rizikové skupiny patří i v tomto případě štěňátka, která ještě neabsolvovala kompletní očkování, resp. přeočkování (3 vakcinace). Další důležitá informace je, že pes není proti viru imunní okamžitě po očkování. Tvorba protilátek trvá 5 až 14 dní. Na to nezapomínejte zejména tehdy, když se s vaším štěňátkem chystáte navštívit místa s vyšší koncentrací psů, např. cvičák nebo samotnou veterinární ambulanci.

Účinná dezinfekce při parvoviróze

Parvovirus je extrémně stabilní v prostředí, ve kterém může přežívat 1, údajně až 2 roky. Kromě toho je odolný vůči teplu, všem běžným čistícím prostředkům a alkoholu. V praxi to znamená, že pokud se u vás vyskytlo toto onemocnění, nejbližší 2 roky byste do vaší domácnosti neměli přivést žádného neočkovaného jedince.

Vhodnou dezinfekcí při parvoviróze je roztok bělidla v poměru 1:30 (doporučuje se použít cca 140 ml bělidla na 4 litry vody). Jeden z mála prokazatelně účinných komerčně dostupných přípravků je Virkon. Parvovirus spolehlivě zničí germicidní lampy a ozonové čističky vzduchu.

Nejčastější otázky – FAQ

Věříme, že jste se v našem článku dozvěděli vše, co vás zajímalo v souvislosti s parvovirózou u psů. Na závěr se podíváme ještě na několik důležitých informací, které jsou užitečné pro každého majitele psa, ale také jiných domácích zvířat.

Ne, není. Toto onemocnění je nebezpečné pouze pro psy. V současnosti existují předpoklady, že psí parvovirus může ohrozit i kočky, u kterých následně propukne panleukopenie. Opačný proces, tedy nákaza psa panleukopenií od kočky, dosud nebyl potvrzen.

K predisponovaným plemenům, která jsou vnímavější na psí parvovirus, patří německý ovčák, dobrman, labrador, zlatý retrívr a rotvajler.

Určitě ano, protože protilátky proti viru časem přirozeně slábnou. Očkování by mělo být účinné 3, dokonce až 4 roky, běžnou praxí však je, že parvovirus se spolu se vzteklinou a psinkou přeočkovává každý rok.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(89.8%)