Co znamená žlutá stolice u psa?

Co znamená žlutá stolice u psa?

Publikované: 05.01.2024
Aktualizované: 05.01.2024

Téměř každý majitel psa se během chovu může setkat s tím, že se u jeho domácího mazlíčka objeví problémy se zažíváním. Barva stolice nebo její konzistence dokážou mnohé prozradit. Takový průjem u psa může mít několik příčin a ne vždy jej je vhodné ignorovat. Kromě dietní chyby může průjemná stolice být způsobena i přítomností parazitů (tasemnice, giardie nebo škrkavky). Může jít však i o banální účinek odčervení, kdy je možný výskyt průjmu u psa. Důležité je identifikovat, proč má stolice psa jiný charakter než obyčejně. Zelená, šedá, černá, červená nebo žlutá stolice. Každá barva může signalizovat něco jiného.

Pokud má stolice vašeho psa žlutou barvu, nejčastěji se jedná o problémy se stravou. Velmi často žlutá stolice indikuje, že se jedná o podráždění slinivky břišní nebo žlučníku v důsledku dietní chyby. Může se to stát tehdy, když psovi změníte potravu a přejdete na novou značku nebo z tuhé na vlhkou stravu a pod. Pokud jste psovi nedávno změnili stravu, žlutá stolice může znamenat intoleranci na některou složku potravy. V takovém případě je dobré navštívit veterináře, který provede testy a navrhne změny ve stravování. Pokud žlutá stolice přetrvává, je třeba nechat psa vyšetřit, protože dalšími důvody mohou být infekce, onemocnění trávicího traktu či akutní otrava. V případě akutní otravy je nezbytná okamžitá návštěva veterináře.

Při trávicích potížích psovi nejčastěji pomůže dieta, živočišné uhlí pro psa nebo účinná probiotika. Veterináře byste měli navštívit i tehdy, přetrvává-li u psa nechutenství, nadměrně sliní, odmítá tekutiny, má průjmovou stolici s vysokou frekvencí a na dotek dutiny břišní reaguje podrážděně. Zdravá stolice psa by měla mít pevný charakter a tvar válečků. Standardní stolice psa by měla mít sytou čokoládově hnědou barvu.


Ďalšie články z kategórie Psí poradna

Vaše hodnocení:
(90%)