Pes do bytu

Pes do bytu: malý nebo velký? Jaký pes je vhodný do bytu?

Psi patří mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. Dokážou být věrnými společníky v každodenním životě a každý den nám dělají radost. I oni však potřebují svůj prostor a volnost. Proto se vynořuje otázka - je pes do bytu vhodným řešením? Odpověď je ano. Ale vyžaduje to více času při výběru toho správného plemene.

Publikované: 19.12.2023
Aktualizované: 19.12.2023
Obsah článku:

Ne všichni psi jsou totiž do bytu vhodní, hlavně pro svoji velikost a temperament. V článku se dočtete, co byste měli vědět a zvážit před koupí psa, jakou rasu si vybrat a jak se o psa v bytě postarat.

Důležitý je správný výběr plemene

Při výběru plemene nejde ani tak o velikost psa, jako o velikost prostoru, ve kterém žije. Některá plemena mají raději menší, některá zase větší prostory. Velmi energičtí psi nebo malí hluční psi (např. teriéři, bíglové) nemají rádi malý prostor pro život. Za to velká plemena s nízkou energií (např. bernardýni, dogy) preferují skromnější bydlení před velkým otevřeným prostorem.

Předtím, než si nějakého psa vyberete, udělejte si malý průzkum plemen. Zjistíte tak, který pes se hodí právě do vašeho bytu. Psi se spoustou energie mají většinou destruktivní sklony, když je necháte o samotě. Psi s nižší energetickou hladinou jsou většinou spaví a i když je necháte doma, nemusíte po příchodu domů očekávat žádnou pohromu. Mějte na paměti, že každý pes je individuální a jeho pravý temperament objevíte teprve tehdy, když s ním začnete žít.

Malý pes do bytu

Nejvhodnější plemena psů do bytu

Nikdy nelze s přesností říci, jaký pes se bude hodit do vašeho bytu. Záleží na mnoha faktorech a důležité je také, že ani pes nikdy není přesně takový jako jeho plemeno. Ne každý pes má totiž takové vlastnosti, které jsou typické pro konkrétní plemeno.

Plemena jsme rozdělili podle velikosti a různých jiných vlastností. Když si už vyberete jedno nebo více plemen, vyhledejte a nastudujte si co nejvíce informací, abyste se s ním co nejvíce seznámili.

Malá a střední plemena

Malí psi jsou jako stvoření pro život v bytě. Musíte však být při nich velmi opatrní. Nedejte se splést jejich vzhledem a velikostí. Ne všechna plemena mají klidnou povahu a některé druhy potřebují hodně pohybu. Z menších plemen jsou do bytu nejvhodnější právě tyto:

  • Bišonek – v dospělosti dosahuje drobných rozměrů a nevyžaduje několikahodinové procházky. Tito psi velmi málo línají, takže jejich srst nebude představovat problém ani pro alergiky.
  • Čivava – maličká čivava je oblíbenou volbou do bytu. Nevyžaduje mnoho pohybu, ale je temperamentní a více štěká. Proto je důležité věnovat jí dostatek pozornosti a důsledný výcvik.
  • Jezevčík – milujete kratičké nohy a dlouhé tělo, kterými je toto plemeno charakteristické? I do bytu je toto chytré plemeno ideální volbou. Přestože jsou to původně myslivečtí psi, v menších příbytcích se jim líbí.
  • Jack Russell teriér – malé plemeno psa, které je sice nenáročné na prostor v domácnosti, ale za to potřebuje dlouhé vycházky alespoň jednou denně. Patří mezi aktivní a veselá plemena s krátkou srstí.
  • Cavalier King Charles Španěl - společenské plemeno, kterému nedělá problém nažívání i s dalšími domácími mazlíčky. Miluje mazlení, pravidelné procházky, a jste-li aktivnější typ člověka, tak bude stíhat vaše rychlejší tempo.
  • Lhasa apso – pejsek je opravdu nenáročný a patří mezi nejlepší plemena, která se hodí do bytu. Nemá velké nároky na prostor, ale jeho srst i povaha vyžadují dostatek pozornosti.
  • Jorkšírský teriér – nejoblíbenější plemeno pro život v bytě. Miluje zábavu, pozornost a patří k aktivnějším pejskům.
  • Maltézský psík (maltézák) – již více než 2000 let se toto plemeno pobývá v lidských domácnostech. Je přátelské a energické, i díky vzrůstu je velmi vhodné do bytu.
  • Pomeranian – chlupatý pejsek menšího vzrůstu, který bude vaším věrným společníkem. Potřebuje pravidelné, ale krátké procházky a nevadí mu samota. Proto jste-li pracovně vytíženější, nemusíte se bát si ho pořídit.
  • Trpasličí pinč - Inteligentní společník, který se rád vrhne do každého nového dobrodružství. Rád se socializuje s lidmi i dalšími psy v okolí. Není náročný na pohyb, ale je třeba mu dopřát alespoň kratší procházky.

Větším psům by se mohlo v bytě také dařit. Jejich povaha je většinou klidnější a lze s nimi dobře pracovat. Počítejte však s tím, že velcí psi potřebují obecně více pohybu a bude třeba za nimi více uklízet.

  • Bostonský teriér – aktivnější plemeno psa, které je velmi dobrým hlídačem a vycítí, když je někdo za dveřmi. Vyžaduje o něco více pohybu, ale když už se s ním dostatečně projedete, tak v bytě vydrží.
  • Buldok – může působit agresivněji, avšak ve skutečnosti jde o velmi mírumilovného a líného psa. Postačí mu krátké procházky a moc rád bude trávit čas s vámi na gauči.
  • Basenji – do bytu je vhodný i díky tomu, že neštěká, takže nebude otravovat sousedy kolem. Je čistotný, nelíná a sám umí být velmi klidný.
  • Coton de Tuléar – velmi přátelští a přítulní psi, kteří mnohé zaujmou svým zjevem. Bílá hebká srst a zářící oči jsou pro ně typické. Jsou hraví a ideální do větších rodin. Nemají velké nároky na prostor nebo aktivitu během dne.
  • Čínský chocholatý pes – není náročný na pohyb nebo péči. Je skvělým společníkem a vyhovuje mu častý kontakt s lidmi. Nebude za sebou v bytě zanechávat nepořádek, protože má na těle malé množství srsti.
  • Shiba Inu – je to pes, kterého charakterizuje jeho nezávislost. Vyžaduje o něco více pohybu, a proto se hodí více k aktivnějším lidem. Doporučujeme jej zkušenějším chovatelům, kteří mají čas dostatečně ho vytrénovat na život v bytě.
  • Pudl – toto plemeno je vyšlechtěno a může být většího i menšího vzrůstu. Jedná se o inteligentní, klidné a společenské psy ideální také do menších prostor.

Čivava do bytu

Bytové psy a děti

Každý pes, který je dobře vycvičený a přátelský, bude s dětmi vycházet bez ohledu na to, jakého je plemene. V jednom plemeni lze nalézt několik různých povah. Když máte na psa dostatečné množství času, pravidelně se mu věnujete a trénujete ho, můžete si do rodiny pořídit jakékoli plemeno. Mezi psími plemeny můžete narazit na ta, která jsou o něco přátelštější než jiná, a tedy i jejich výcvik je o trochu jednodušší.

Pes k menším dětem by měl být především klidnější, tolerantnější a měl by vydržet cokoli. Neměl by se nechat snadno podráždit nekoordinovanými a nemotornými pohyby malého batolete. Také by neměl hned vystartovat, když mu někdo vezme hračku nebo sáhne na jídlo.

Přestože je důležité už od malička děti učit, jak se správně chovat ke zvířatům (netahat je za ocas, uši), od těch nejmenších dětí nemůžete čekat, že se k němu budou chovat jemně, když se teprve učí základní pohyby vlastního těla. Psa budou brát spíše jako čtyřnohého sourozence a budou mu projevovat lásku tak jako vám. Pes by měl brát objímání a jiné projevy lásky jako hru, nikoli jako provokaci.

Pokud jste se již rozhodli, že vy a vaše rodina s radostí přivítá nového člena rodiny, ujistěte se, že máte vhodné prostředí pro život se psem. Následující otázky vám v tom mohou pomoci a usměrnit vás:

  • Nemá někdo v rodině alergii na psy?
  • Zvládáte péči o děti a měli byste přitom čas také na péči a výcvik psa?
  • Jak náročné na péči a výchovu je plemeno, které jste si vybrali?
  • Jaký věk mají vaše děti? Je pes natolik klidný, aby zvládl nekoordinované pohyby batolete? Zvládlo by vaše dítě, že byste svou pozornost začali věnovat také někomu jinému?
  • Chcete psa hlavně pro sebe nebo spíše pro děti?
  • Vlastníte i jiná zvířata, která by musel nový pes tolerovat?
  • Jak velkého psa si můžete dovolit vzhledem k prostoru, který mu můžete nabídnout?

Jak jste na otázky odpověděli? Narazili jste na něco, co vám brání při chovu psa v bytě? Pokud jste nenašli žádné překážky, můžeme přejít k plemenům, která mají dobré předpoklady pro pozitivní život s dětmi:

  • Border kolie
  • Bostonský teriér
  • Jezevčík
  • Bígl
  • Bišonek
  • Cavalier King Charles Španěl
  • pudl

Bígl do bytu k dětem

Dědičná onemocnění u psů

Pokud jste si již vybrali plemeno, zkuste si o něm zjistit co nejvíc informací. Mezi některými vyšlechtěnými plemeny se vyskytují různé dědičné zdravotní problémy. Nikdy však nemůžeme s jistotou říci, jestli pes bude mít konkrétní onemocnění nebo zda nebude mít žádnou nemoc. Je to tak individuální, jako jeho povaha. Lepší však je, když se dopředu seznámíte s onemocněními, která může pes během svého života mít. Poradit se můžete i s veterinářem nebo odborníkem na dané plemeno.

Příkladem mohou být oblíbení psi do bytu, tzv. krátkohlavá plemena, jako například mops, anglický buldok, shih-tzu, bostonský teriér nebo francouzský buldoček. Tito psi mají pro zploštělý nos a tvar hlavy predispozici k dýchacím onemocněním. Dopředu si tedy zvažte tuto skutečnost.

Rizika spojená s chovem psa v bytě

Pokud mají bytoví psi správnou výchovu, neměly by být svou péčí o nic náročnější, než psi bydlící v domě se zahradou. Přesto však musíte počítat s některými riziky. Pokud se s nimi seznámíte dopředu, bude pro vás mnohem snazší konkrétní situace řešit a nebudete z toho zaskočeni.

Pohyb a socializace psa

Každý jeden pes se potřebuje socializovat, což v překladu znamená poznávat svět kolem sebe. Tento problém se vyskytuje i u psů, kteří mají volný výběh na zahradě, ale jejich majitelé je nevenčí mimo zahradu. Psi by měli pravidelně dostávat nové podněty a poznávat nové věci.

Bytoví psi mají většinou ten problém, že jejich majitelé sice venčí, ale jen kolem bytového domu. Pes potřebuje alespoň jednou až dvakrát denně delší procházku. Je jasné, že každý den nebudete hledat nové trasy. Čím dále pojedete a čím zajímavější prostředí objevíte, tím dříve si v něm pes najde nový podnět. Přínosem je také možnost poznávání se s novými lidmi, psy a jinými zvířaty.

Socializace psa žijícího v bytě

Nechávání psa doma o samotě

Někteří psi jsou samotáři, mají rádi svůj klid a v příliš hlučném prostředí se necítí nejlépe. Mnohem častějším problémem, se kterým se mnoho psů setká, je nadměrná samota. Psi jsou velmi společenské tvory a dlouhodobá nepřítomnost jejich majitelů je dokáže velmi frustrovat. Někteří umí vydržet osamotě déle, zatímco jiní psi bez svých pánů vydržet neumí. Svou frustraci, smutek a hněv nejčastěji projevují ničením nábytku a zařízení v domácnosti, vytím, které může obtěžovat vaše sousedy.

Předem si určete, kolik času budete moci svému psovi během dne věnovat. Pokud už dopředu víte, že nebudete trávit doma moc času, postupně jej na to připravujte už odmala. Velká část psů si na samotu rychle zvykne a dokážou vydržet celý den, aniž by něco zničili. V případě, že u něj destruktivní chování nadále pokračuje, poraďte se s veterinářem nebo odborníkem na psí chování.

Chování psa ve vaší nepřítomnosti

Už když si kupujete domů malé štěně, musíte počítat s tím, že chvilku potrvá, než se naučí provádět potřebu venku. Psi jsou však od přírody čistotní a jakmile se to naučí, doma už vám kaluž ani jiný dárek nechávat nebudou. Pokud po čase pes stále neumí provádět potřebu jen ven, dává vám tím jasně najevo, že se mu něco nelíbí.

Rovněž vám pejsek něco naznačuje tím, že si najdete rozkousané boty nebo poškrábaný nábytek. Je to buď projevem separační úzkosti, a tudíž byste se mu měli více věnovat, nebo má nedostatek jiných podnětů. Řešením může být koupě dostatečného množství žvýkacích hraček a občas byste se měli podívat na jeho drápy.

Větší psi bývají nemotorní v menších prostorách. Pokud často nacházíte shozené nebo porozbíjené věci na zemi, je lepší přeorganizovat si byt tak, aby pes nic neohrožoval a aby ani nic neohrožovalo jeho.

Pes sám v bytě

Alergie

Alergie na psí chlupy je ve skutečnosti alergie na bílkovinu, kterou má pes na kůži, v moči i ve svých slinách. Krátkosrstá plemena vyžadují menší péči a alergik tak potom nemusí přijít se psem do velmi velkého kontaktu. Vyhnout by se měl úplně psím slinám a po jakémkoli kontaktu se psem by si měl důkladně umýt ruce.

Lidem, kteří mají alergii na chlupy, se doporučuje pořídit psa s krátkou nebo žádnou srstí. Takoví psi nevyžadují skoro žádnou péči o srst, a tak se nemůže dostat ani jeden chlup do ovzduší. Vhodní jsou také psi, kteři línají jen minimálně nebo vůbec.

  • Americký bezsrstý teriér
  • Basenji
  • Bišonek
  • Čínský chocholatý pes
  • Havanský pejsek
  • Irský vodní španěl
  • Italský chrtík
  • Knírač
  • Maltézský psík
  • Mexický naháč
  • Peruánský naháč
  • Portugalský vodní pes
  • Pudl
  • Shih-tzu

Teplota vzduchu

Další problém spojený s psí srstí je podchlazení nebo přehřátí. Nesmíme zapomínat na to, že krátkosrstí nebo bezsrstí psi budou potřebovat větší teplo v domácnosti. V zimě je třeba je pravidelně kontrolovat, zda jim není chladno. U psů s dlouhou srstí je tomu přesně naopak. Takoví psi nesnesou teplo, a proto na velké vytápění v zimě raději zapomeňte.

Malý pes v bytě

Obtěžování okolí

Bytoví psi neovlivňují jen členy své domácnosti, ale i ostatní obyvatele bytového domu. Jedním z hlavních problémů mohou být projevy separační úzkosti, mezi něž patří štěkání a vytí. Existují plemena, která více štěkají, vyjí a kňučí už od přírody. Do panelového domu je proto lepší pořídit si klidnějšího a tiššího psa.

Nežádoucí zvuky během vaší nepřítomnosti byste měli být schopni svého psa odnaučit. U hlučnějších plemen může být proces o něco náročnější a zdlouhavější. Pokud se to stalo ve vašem případě, zkuste obejít sousedy, vysvětlit jim celou situaci a také je poprosit o shovívavost. Také se jich zeptejte, kdy a jak dlouho byl pes hlučný.

Na co si dávat při koupi psa pozor

Ideální je si psa koupit někde, kde mají o něm a jeho plemeni alespoň základní informace. Chcete-li psa na soutěže nebo vám záleží na jeho původu, doporučujeme koupi psa i s doklady. V ostatních případech raději zvolte koupi pejska z útulku nebo z registrované chovné stanice.

O pejscích z útulku nemusí pracovníci vědět přesný původ nebo plemeno, ale ve většině případů mají o svých zvířatech dostatečné množství informací. Jelikož s nimi tráví spoustu času, tak znají jejich povahu a chování v různých situacích. Takto vám umí poradit, jaký pes splňuje požadavky a kritéria, která hledáte.

Pokud chcete čistokrevného psa, nejlépe je domluvit se s chovatelem na návštěvě jeho chovné stanice. Můžete vidět, v jakém prostředí pes vyrostl a jakou měl péči. Od chovatele se dozvíte navíc také cenné informace ohledně náročnosti plemene na péči a jeho potřeby. Nezapomeňte, že každý kupovaný pejsek musí mít čip.

Nejčastější otázky – FAQ

Chov pejska v bytě je opravdu rozsáhlým tématem a aby byl váš čtyřnohý miláček spokojen, je třeba vynaložit nějakou tu námahu. I proto vyvstává při řešení situace množství různých otázek. Ty nejčastěji se vám budeme snažit zodpovědět.

Někomu prostě malá plemena pejsků nevyhovují, takže by si do bytu raději chtěli pořídit většího psa. V tomto případě nehraje jeho velikost až tak důležitou roli. Důležité je, abyste měli v domácnosti dostatek místa na jeho pelíšek, misky a hračky. Dejte si pozor také na to, aby měl pes dostatek aktivity na procházkách během dne. Tak se vyhnete rozbíjení dekorací nebo kousání nábytku v bytě.

Každý pes vyžaduje hlavně dostatek pozornosti a lásky. Pokud trávíte celé dny v práci a doma jste jen o víkendu, nebylo by moc moudré trápit pejska v bytě samotou. Ano, po čase si na to zvykne, ale asi ani vy byste si takhle neuměli představit většinu času. Třeba myslet na pravidelné venčení několikrát do dne. Kromě času a péče pes vyžaduje i nějakou základní výbavu – granule, misky na jídlo, vodu, pelíšek, vodítko a hračky.

Přemýšlíte nad tím, zda si do bytu pořídit psa nebo raději kočku? Kočka se považuje za méně náročnou alternativu. Nepotřebuje tolik prostoru, nemusíte ji učit na záchod a je spíše nezávislé zvíře. Potěší se, když přijdete z práce a ocení vaši pozornost. Velmi ráda si udělá program i sama. Pokud však hledáte většího parťáka na běžné dny, chcete se víc hýbat, chodit na procházky nebo bydlíte v bytě sami, pes je určitě lepší volbou.

Předtím, než si pořídíte domov nového člena rodiny nebo začnete s výběrem plemene pro vaši domácnost, je důležité promyslet několik základních bodů. Měli byste zvážit, co všechno můžete dát psovi a obětovat. Obecně by se měl pes venčit 4krát denně. Nejprve hned ráno, po vašem probuzení, potom odpoledne, po příchodu z práce, večer a naposledy předtím, než půjdete spát. Takhle to pes vydrží do rána. Alespoň jedna z těchto čtyř procházek by měla být delší. Všechno je však i o zvyku. Psi se přizpůsobí, jak jim vy nastavíte svůj režim, podle toho se budou řídit. Když nebudete schopni dát psovi takové množství pohybu, jaké potřebuje, můžete mu tím vážně uškodit. V případě, že jste aktivní sportovec a pohybovým aktivitám se budete chtít věnovat i se psem, pořiďte si takové plemeno, které s vámi bude vládat držet krok. Umístění vašeho bytu hraje při péči o psa důležitou roli. Bydlení v blízkosti parků, lesů či luk je velkým benefitem při venčení psa. Veterinární kliniku je také dobré mít pár kroků od bytu. Dopředu se připravte na to, jak dlouho a kde budete se psem cestovat.


Ďalšie články z kategórie Psi

Vaše hodnocení:
(89.2%)