Jak odnaučit psa štěkat

Jak odnaučit psa štěkat

Nelze se divit, štěkání je přirozená psí vlastnost. Koneckonců, je to komunikační nástroj, alarm – upozorňují jím na nebezpečí, žádají si pozornost a komunikují tak i s jinými psy. Jsou plemena, která nativně štěkají více a pak taková, která se štěkotem projevují méně. Bezdůvodně a neustále štěkající pes nebo pravidelné štěkání psa v noci však dokážou být nepříjemné pro vás i vaše okolí. Co proti štěkání psa dělat? Opět se dostáváme k výchově a výcviku. Nejlepší možností, jak takovému chování předejít, je začít se psem pracovat již ve štěněčím věku. Pokud však přece jen nechtěný štěkot u dospělého psa přetrvává nebo se najednou objeví, důležité je identifikovat příčinu. Následně je třeba zvolit vhodný postup, kterým tento jev lze odstranit. Jak odnaučit psa štěkat v bytě či na jiné lidi?

Publikované: 08.01.2024
Aktualizované: 08.01.2024
Obsah článku:

Pokud majitelé psů řeší štěkání psa, obvykle jde o to, že pes štěká bezdůvodně na lidi, na zvonek, na jiné psy nebo pes štěká, když je sám doma. S tímto problémem se potýká celá řada majitelů psů. Existují techniky, kterými dokážete psa odnaučit štěkat v konkrétních situacích, kdy to není žádoucí. Důležité je odhalit příčinu štěkotu u psa a pochopit, proč váš domácí mazlíček štěká. Žádá si pozornost? Cítí osamělost? Má strach? Upozorňuje na potenciální nebezpečí? Všímejte si signálů, které vám pomohou důvod chování identifikovat. Cílem také není, aby štěkající pes nabyl přesvědčení, že štěkat nemůže vůbec. Právě naopak, je-li důvod štěkat, je v pořádku psa pochválit. A jak odnaučit psa štěkat na lidi a jsou elektronické obojky proti štěkání účinné?

Důvody, proč pes štěká

Přestože nás štěkání psa často otravuje a považujeme ho za zbytečné a bezdůvodné, vězte, že v hlavě psa tomu tak není. Štěkáním pes komunikuje se svým okolím. Štěkotem vyjadřuje radost, strach, dožaduje se svých potřeb, upozorňuje na nebezpečí nebo tak ventiluje pocit osamělosti. Štěkot u psa má vždy svůj důvod, ale v určitých situacích bývá neopodstatněný a obtěžující. Pokud to tak vnímáte vy nebo vaši sousedé v paneláku, je vhodné tento problém řešit.

  • Ochrana teritoria a pocit ohrožení (nebezpečí)
  • Štěkání z osamělosti
  • Štěkání na lidi či jiné psy
  • Štěkot z důvodu dožadování se pozornosti

Je také pravdou, že jsou plemena, která mají tendenci štěkat více než jiná. Ano, všechno je o výchově a vůbec to nemusí být pravidlem. Nátura některých plemen však nepustí. Typickými příklady „uštěkaných“ plemen jsou německý špic, jack russell teriér, čivava či jezevčík. Naopak, mezi nejtišší plemena psů chovatelé řadí německé dogy, irského setera, chrta, shiba inu nebo basendžiho.

Důvody, proč pes štěká

Štěkající pes a prevence – raná socializace

Než přejdeme ke konkrétním případům řešení štěkání u psa, je dobré si ujasnit základy, aby odučení od štěkání probíhalo správně. Pokud jste ve fázi, že doma zrovna máte malé štěně, štěněcí věk je nejlepší na to, abyste začali s tvorbou návyků a s výcvikem. Později bude výcvik komplikovanější, zdlouhavější a místy se bude zdát až nemožné u psa jeho osvojené vzorce chování změnit.

Kromě „sedni“ a „lehni“ se pro potřeby odnaučení od štěkání sejde povel tiše pro psa a také paradoxně, povel „štěkej“. Pokud je důvodem štěkání osamělost, trénujte povely „místo“ nebo „zůstaň“. Rozhodně se sejdou v okamžiku, kdy budete psa učit tomu, aby vydržel v bytě sám a nedělal z vašeho odchodu vědu. I odloučení je třeba trénovat opatrně, aby nedošlo k rozvinutí separační úzkosti u psa.

Vhodnou prevencí je časná socializace, setkávání se s jinými lidmi, psy a časté procházky. Tímto způsobem dokážete u psa výrazně potlačit projevy nekontrolovatelného štěkání a nevhodných reakcí. Je nezbytné psa chválit a odměňovat za každé správné chování a reakce. V souvislosti se štěkotem je vhodné psa pochválit v situacích, kdy je ticho, pokud pes začne na nějaký podnět reagovat štěkotem, reakce majitele rozhodně nesmí být křik a trest. Křikem jen podpoříte instinkt psa tím, že se k němu přidáte hlasitým projevem.

Povel ticho pro psa

Výcvik a disciplína jsou klíčové. Při nácviku povelu „štěkej“, jednoduše psovi tento povel zavelte, když je ticho, pokud zaštěká, pochvalte ho a dejte mu pamlsek. Proč vlastně psa učit štěkat, když chceme pravý opak? Protože pokud pes bude chápat, že chceme, aby štěkal jen tehdy, dáme-li mu povel a on za to bude odměněn, osvojí si, že štěkání v jiných situacích není nezbytné, protože odměna nepřijde. Naopak, aplikovat bude třeba povel „ticho“.

Kolem jedoucí auto, cyklista, chodec, jiný pes – vždy, když pes bude reagovat tichem, odměňte ho pamlskem. Stejně tak zavádějte do praxe povel „ticho“ nebo „místo“. V počátcích můžete využít s povelem i vizuální gesto, zvednutý prst. Získáte tak pozornost psa a pokud zůstane ticho, opět jej odměňte. Využít můžete toho, že pokud pes štěká, klidně mu povel „ticho“ zavelte a rukama mu mírně na pár vteřin sevřete tlamu. Pokud nezaštěká, odměníte ho. Povely „ticho“ a „štěkej“ střídejte, aby pes rozeznával situace. Přestože je ideální začít s nácvikem povelů od štěňátka, zdlouhavějším postupem u staršího psa se není třeba nechat odradit. Výcvik může trvat dny i týdny. Samozřejmě, uvedené způsoby lze nahradit jinými metodami.

Povel ticho pro psa

Jak odnaučit psa štěkat v bytě

Znáte to, pes štěká na lidi a návštěvy před dveřmi, reaguje štěkotem na klepání nebo zvonek. V tomto případě jde především o teritoriální či výstražné štěkání – pes vnímá situaci jako potenciální ohrožení. Rozhodně však není na místě, aby pes štěkal při každém takovém podnětu. Právě zde se sejde povel „na místo“ nebo „tiše“. Jakmile se například blížíte ke dveřím bytu či domu a pes stále štěká, zavelíte a poslechne-li, odměníte ho pamlskem. Až následně otevřete dveře, aby pes věděl, že žádné nebezpečí za dveřmi není. Tento proces můžete nacvičovat s rodinou nebo kamarády.

Jak odnaučit štěkat psa, když je sám doma?

Štěkání z osamělosti je velmi častým jevem typickým hlavně pro psy žijící v bytech. Přirozeně, pes štěká a zavíjí, když je sám a nemá na blízku svého pána. Vůdce smečky, který se stará o jeho pohodlí, společnost a bezpečnost. Jindy pes štěká, protože má pocit, že právě pán je v nebezpečí. Takové chování v paneláku sousedů rozhodně nepotěší. Štěkání psa a práva sousedů, stížnosti a kázání dejme stranou, situaci lze řešit.

Potřebné je psa na čas, který bude trávit sám, postupně připravovat. Zároveň není třeba z tohoto okamžiku dělat vědu, aby pes neměl pocit, že se děje něco významného. Zkuste učit psa povelům „zůstaň“ či „na místo“. Nejdříve to zkuste jen na pár metrů, když vás má pes na dohled, pokud se podaří odměňte ho, pak přejděte na jiný level a jděte do jiné místnosti. Opět nezapomínejte v případě úspěchu na odměnu. Postupně to psovi stěžujte, jděte za dveře na chodbu, jděte vynést smetí a projděte se po sídlišti. Pokud psa uslyšíte při návratu štěkat, počkejte, až přestane a teprve potom vstupte dovnitř. Ideální je vystihnout čas, kdy projevy úzkosti ještě nezačaly.

Psovi zajistěte interaktivní hračky, nezapomeňte na venčení, unavte ho. Pokud ráno odcházíte do práce, se psem se zbytečně nelučte, aby to nevnímal jako emocionální situaci. Od krátkých odloučení přecházejte až k delším. Postupně by pes neměl mít problém vydržet bez štěkání a o samotě i několik hodin, například vaši pracovní dobu.

Jak odnaučit štěkat psa, když je sám doma?

Jak odnaučit psa štěkat na lidi

Opět jedete na procházku a opět váš pes bezhlavě štěká na každého cyklistu, auto nebo kolemjedoucího? Nic příjemného. Opět jde o projev strachu nebo pocit ohrožení. Možná pes nebyl řádně socializován jako štěně. Jak odnaučit psa štěkat na lidi kolem? Jednoduše psa musíte socializovat a vystavovat takovým situacím. Zároveň, opět je předpokladem úspěchu povel „ticho“. Pokud se pes rozštěká na kolemjdoucí, využijte jej.

Nečekejte, že hned na první bude tento povel úspěšný. Vyžaduje to trénink, jděte se psem na procházky na vodítku. Vůz držte na kratší vzdálenost, jakmile se pes začne táhnout za kolemjdoucím, škubnutím zaujměte jeho pozornost a zavelte klidným hlasem „ticho“. Pokud poslechne, odměňte ho. Čas, po který vydrží ticho, by se mě prodlužovat. Vždy zachovejte klid a na psa bezhlavě nekřičte. Psa odměňujte i tehdy, pokud na kolemjdoucího či auto nereaguje, dejte mu odměnu a pochvalte ho. Pozitivní vzorce jsou nejlepší motivací dosáhnout u psa požadovaného výsledku.

Pes štěká na jiné psy

V zásadě jde o stejný princip, jako když pes štěká na ostatní lidi. Důležitá je socializace a opětovné zavádění povelů „ticho“ nebo „ místo“. Důležité je se psem chodit na místa, kde je rušno a podněty, které takové chování (štěkání) stimulují. Trénujte povely přímo v akci. Nebo se domluvte se známým, který má psa, že se budete setkávat a hledat způsoby, jak psa lépe socializovat. V pozdějším věku je u psa relativně náročné vztah vůči jiným psům upravit, ale není to nemožné. Trpělivost však bude zapotřebí. Občasné zaštěkání neřešte, klidně se může jednat o zcela normální komunikaci s jinými psy.

Pes štěká na jiného psa

Štěkání psa a pocit ignorance

Pes štěká i tehdy, má-li radost, je vzrušený nebo chce přilákat pozornost. Často chce štěkotem prosadit své. Pokud se pes nudí, štěkání, kňučení nebo zavíjení mohou být typické projevy. Je důležité stanovit hranice. Pes se často snaží jistými projevy, i štěkáním, docílit svých potřeb. Například pokud psovi připravujete jídlo a během toho zběsile štěká, nedávejte mu misku s jídlem v této fázi, bude to vnímat jako odměnu. Ignorujte ho a počkejte, až se utiší. Až následně psovi dejte misku s jídlem a pochvalte ho. To je odměna za ticho. Pokud pes bude vyštěkávat a vy mu misku s jídlem dáte, pes to pochopí tak, že dělá něco dobře a dosáhl, čeho chtěl.

Totéž platí i při jiných činnostech. Ano, pes se štěkotem dožaduje pozornosti, ale pokud chce jít ven na procházku, dá se to žádat i jinak. Chytíte vodítko, pes ví, že se jde ven a spustí hitparádu štěkání? Počkejte, až se uklidní, zavelte povel „ticho“ a „sedni“, připněte mu vodítko, pochvalte ho a dejte mu odměnu. Tyto vzorce chování se postupně začnou upravovat a pes si je osvojí.

Pomáhají elektronické protištěkací obojky?

Možná jste již slyšeli, že existují obojky proti štěkání. O co jde a jsou skutečně účinné? Množství kynologů je zavrhuje, ale jsou i tací, kteří je s klidem doporučují a považují je při výcviku za vhodný impuls. Je na každém majiteli, zda takovou metodu při výcviku považuje za vhodnou nebo ne. Protištěkací – elektronické obojky mají výchovný rozměr a nepředstavují žádný fyzický ani psychický trest. Pokud pes štěká, obojek zaznamená vibrace a upozorní psa akustickým signálem nebo jemnými vibracemi. Pokud pes pokračuje, obojek vydá jemný – neškodný elektrický výboj. Ten je psovi nepříjemný a pochopí, že štěkání na kolemjdoucí během procházky není správné. Při opakovaném štěkání může impuls zesílit.

Protištěkací obojky nedávají elektrické impulzy při každém zaštěkání, dokonce ani tehdy, pokud pes souvisle štěká. V případě, že pes zběsile štěká a nepřestává, a elektrické impulzy nepomáhají, jednoduše se obojek deaktivuje a aktivuje až po chvíli. Existují i obojky proti štěkání, které vydávají jen vibrace, aplikují sprej pod čenich nebo využívají frekvenci ultrazvuku. Mnohé obojky můžete ovládat za pomoci ovladače, kterým můžete vysílat signály v okamžiku, kdy chcete psa učit povelům. Poté, co docílíte, že pes nebude bezhlavě štěkat v bytě nebo na ulici, můžete dát obojek psovi dolů, protože pes už bude mít osvojené správné vzorce a reagovat bude na samotné příkazy.

Elektronický protištěkací obojek

Nejčastější otázky – FAQ

Trápí vás problém se štěkajícím psem v bytě? Nevíte, kdy začne štěně štěkat a činí vám to problémy? Nevíte. jak odnaučit psa štěkat v noci nebo když je sám doma? Chodíte na procházky a pes štěká na lidi bez důvodu? Řešení představuje výcvik a zavedení disciplíny. Věříme, že vám náš článek bude nápomocný. Pokud máte vlastní zkušenosti s tím, jak odnaučit psa štěkat v bytě či na lidi, budeme rádi za vaše názory. Zapojte se komentářem do diskuse pod článkem. V případě otázek se na nás neváhejte obrátit.

Důležité je socializovat psa s jinými lidmi a psy již ve štěněčím věku. Jedná se o ideální období, během kterého si pes vytváří vzorce chování. Pokud pes štěkáním reaguje na kolemjdoucí, mějte ho na vodítku. V okamžiku, než začne štěkat, škubněte vodítkem, zaujměte jeho pozornost a klidně zavelte povel „ticho“. Učení tohoto povelu je předpokladem úspěchu. Pokud pes zůstane ticho, odměňte ho pamlskem. Důležité je zachovat klid a nekřičet po psovi.

Obecně je třeba zjistit, co je důvodem štěkání a kdy se štěkotem pes projevuje. Příčinou může být teritoriální chování, pocit ohrožení, samota nebo pocit ignorance. Pes štěkáním komunikuje a v jeho hlavě jde o opodstatněný důvod. Důležité je spouštěč identifikovat a následně začít s výcvikem a vytvářením návyků.

Jde o typický projev, kdy pes vnímá samotu. Projevovat se u něj může separační úzkost a ventilem je tedy štěkání. Tady je třeba postupně u psa budovat to, že být sám doma po určitou dobu je v pořádku. Postupně psa zvykejte na pocit samoty. Trénujte povel „místo“ nebo „zůstaň“. Nejprve jen v rámci bytu, pak přejděte do jiné místnosti, jděte za dveře na chodbu nebo vynést smetí. Nedělejte z vašeho odchodu vědu. U psa vytvářejte rutinu, že váš odchod z bytu či domu nic neznamená a vždy se domů vrátíte. Zajistěte pejskovi interaktivní hračky a dopřejte mu pravidelné procházky.

Protištěkací obojky jsou specifickou metodou při výcviku psa. Někteří kynologové je však doporučují. Pokud pes štěká na lidi, nasazený obojek ho nejprve upozorní akustickým signálem (ultrazvukokem) nebo vibrací. Pokud pes nereaguje, vydá neškodný elektrický impuls. Některé elektronické obojky proti štěkání využívají jen vibrace, jen zvuk nebo jen elektrické impulsy. Vhodné jsou také obojky s ovladačem, díky kterým můžete impuls psovi dát přesně tehdy, když chcete, aby reagoval na povel. Postupně si pes osvojí vzorce chování a reagovat bude jen na příkazy. Je však na každém majiteli, zda takovou formu výcviku preferuje nebo ji považuje za nevhodnou.


Ďalšie články z kategórie Trénink/výcvik

Vaše hodnocení:
(92.8%)