Shiba Inu

Shiba Inu – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

V překladu z japonštiny Shiba Inu znamená malý pes. To v případě popisu tohoto plemene sedí. V malém psovi se však ukrývá vysoká míra nezávislosti. Je to sebevědomé a inteligentní zvíře, které dává rádo najevo svoji dominanci. Pán musí mít zkušenosti s výcvikem psů a není to tedy plemeno pro začátečníka. Shiba je učenlivý, ale tvrdohlavý pes. Nelze podcenit socializaci, Shiba se totiž nesnáší příliš dobře s cizími psy. K návštěvám je pes nedůvěřivý.

Publikované: 11.12.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Život v rodině má rád a rozumí si i se staršími dětmi. Skvěle se adaptuje na život v bytě a zvládne také celoroční pobyt venku. Rád tráví čas na procházkách s majitelem. Pozor však na jeho silný lovecký instinkt. Má krásnou hustou srst a dobré zdraví. Dožívá se dlouhého věku.

Vzhled, velikost, srst a druhy

Pes Shiba Inu je známý především pro svou huňatou srst. Na první pohled není nereálné si ho zaměnit s liškou. Jedná se o japonské plemeno psa uznané standardem FCI (Mezinárodní kynologická federace). Při pohledu na jeho tvář uvidíte roztomilého společníka se špičatým stojícíma ušima a usměvavým výrazem. Hlava má skoro až čtvercový tvar, což má na svědomí objemná srst a hrubý krk. Trup je velmi symetrický a obvykle bývá stejně dlouhý jako vysoký. Shiba Inu má výrazné osvalení končetin a hrudníku. Ocas je výrazně osrstěný a vždy zahnutý směrem nahoru.

Výška v kohoutku dosahuje hodnoty 35 až 40 cm u dospělých samců. Feny mají výšku 35–37 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí od 7 do 12 kg. Srst Shiba Inu je krátká, hustá a má velmi celistvou podsadu. Díky tomu je Shiba dobře chráněn před chladným počasím či vlhkostí. Nejdelší srst je na ocase. V okolí hlavy a hrudníku má větší objem.

Z hlediska zbarvení jsou povoleny jen určité barvy. Nejčastěji je srst červená (rezová), sezamová a černá s pálením. Výjimečně se uznává čokoládová barva. Na základě schváleného standardu je nutná přítomnost bílé srsti (tzv. urajiro), která se vyskytuje na hrudi, břiše, tvářích a zadní – vnitřní straně nohoudruhové dělení tohoto plemene neexistuje.

Zdraví, nemoci a věk

Toto japonské plemeno se řadí k nejzdravějším vůbec. Důležitá je čistokrevnost jedince, aby bylo zřejmé, že nedošlo k žádnému křížení. Shiba Inu je velmi odolná rasa a je-li zajištěna řádná péče i ve vyšším věku se u něj neobjevují žádná závažná onemocnění. V případě, že ano, obvykle se jedná o vrozené zdravotní problémy.

  • Dysplazie kyčle – objevuje se jako vrozené onemocnění. Projevuje se kulháním psa nebo problematickým pohybem a bolestmi. V pozdějším věku může přerůst až do artrídy. Dysplazie kyčle je problém s luxací – pohybem stehenní kosti v kloubní jamce. Komplikací je, že stehenní kost nezapadá do pouzdra beder.
  • Luxace petely – jde o změnu polohy jablíčka v kolenním kloubu, jablíčko má tendenci vyskakovat do strany. Někteří psi s tímto problémem vedou plnohodnotný život. Problémem je hlavně, pokud by k luxaci docházelo příliš často.
  • Alergie – někteří jedinci Shiba Inu jsou citlivější na určité potraviny, materiály nebo látky. Klidně se může jednat o alergii na složku v krmivu, na látku v šamponu či klasické alergie na pyl, prach a jiné. Možná je léčba dostupnými medikamenty.
  • Chylothorax – toto onemocnění způsobuje nahromadění tekutiny v hrudním koši. Tento tekutý výpotek způsobuje zhoršené dýchání, kašel u psa nebo nechutenství a apatičnost. Léčba je možná jen za pomoci chirurgického zákroku.
  • Glaukom – (zelený zákal) je onemocnění oka způsobené zvýšeným očním tlakem. Nejčastěji je to dědičný stav. Produkce tekutiny v oku je snížena a v důsledku toho dochází ke zhoršení zraku. V počáteční fázi lze podávat kapky. V horších stádiích je nutný chirurgický zákrok.

Shiba Inu je velmi houževnatým a životaschopným plemenem s dlouhým věkem dožití kolem 13 až 16 let. V případě, že u Shiba Inu není diagnostikována žádná genetická predispozice na některé z výše uvedených onemocnění, těší se z dlouhého života a dobré kondice.

Shiba Inu zdraví

Povaha a chování

Shiba Inu je velmi autonomní pes , který má velmi specifickou povahu. Zatímco takový pomeranian vás bude nadšeně vítat doma, skákat a štěkat, Shiba Inu vás přivítá často pouhým pohledem. Je to pes, který se nerad podřizuje. Socializace je proto v případě tohoto plemene velmi podstatná. Musíte se smířit s tím, že s jinými psy si příliš nerozumí, protože je velmi teritoriální. Pojem agresivita však není na místě, protože hlavní efekt na chování psa má výchova a výcvik. Přesto je to oddaný introvert, který se dokáže sžít s rodinou. Umí se toulit, mazlit, usmívat, ale rázem se z něj stane pes hlídač bez emoce.

Během výcviku počítejte s tím, že vás nečeká jednoduchý úkol. Shiba je inteligentní a často ví, co od něj očekáváte, ale neudělá to ani tehdy, když už povel ovládá. O to víc je důležité, aby byl pán přirozenou autoritou, kterou toto plemeno nutně potřebuje. Jinak může být soužití s touto povahou velmi náročné. Získat si přízeň takového sebevědomého plemene je někdy pořádně namáhavé.

Shiba má rád pohyb, hry i zábavu, ale stejně tak potřebuje mít své tiché a klidné místo. Dokáže pána na procházce přehánět a umí se adaptovat i na „gaučový“ styl života. Pes této rasy je vždy pozorný, ačkoli často působí velmi flegmaticky. Lovecký instinkt je přítomen, proto venčení bez vodítka není vždy ideální nápad. Zvlášť v přírodě, kde může reagovat na různé podněty. Nepatří k plemenům, která něco snadno rozruší, díky tomu není uštěkaný a nervózní.

Shiba Inu povaha

Výchova, výcvik a péče

Časná socializace je u tohoto plemene enormně důležitým krokem ve výchově a výcviku. Je to tvrdohlavá povaha. Shiba má velmi ráznou osobnost a výcvik je někdy pořádný hlavolam. Pokud do jistého momentu stačil za provedení povelu pamslek nebo pochvala, rázem to může být jinak. Systematický a důsledný trénink je jedinou cestou, jak Shiba Inu přesvědčit, že disciplína je kamarád. Hrubé zacházení není na místě, Shiba si to zapamatuje a ignorance pana bude jediný výsledek. Trpělivost, trpělivost a znovu jen trpělivost.

Jeho pán musí být vůdce a silná autorita. Pes musí vědět, že majitel je alfa smečky. V opačném případě Shiba Inu jen stěží bude poslouchat a dělat to, co chcete. Spojení inteligence, dominance a samostatnosti předznamenává, že ne každý si s výchovou tohoto plemene dokáže poradit. Venčení v přírodě bez vodítka se nedoporučuje, protože lovecký instinkt je pro Shiba Inu někdy neovladatelný. I když je pes trénován, často přestane reagovat na pokyny, když ucítí kořist. Právě tehdy se projeví nezávislost tohoto psa.

Je to aktivní pes milující pohyb. Nelze však říci, že se dokáže pro psí sporty nadchnout. Shiba Inu si sice rád zaběhá a rád honí i míček, ale pokud nejde o výjimku, psí sporty na vyšší úrovni nebudou vhodným druhem programu. Dlouhé procházky či běh podél kola pes Shiba Inu naopak ocení a hravě zvládne. Na vodítku se s ním můžete vydat do hor na turistiku. Potěší vás, že Shiba Inu je velmi čistotný pes, který péčí o svou srst připomíná kočku. Hustá srst vyžaduje pravidelnější česání a počítat musíte i s línáním, které je poměrně vydatné. Na základě energetického výdeje – množství pohybu přizpůsobte dávku krmiva. Malá plemena nepřekrmujte, protože mají predispozice k obezitě.

Shiba Inu výcvik

Shiba Inu do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Pes tohoto plemene si pohodlně zvykne na život v městském bytě, ale stejně dobře se mu bude dařit venku na dvoře rodinného domu. Trvalý přístup k volnému výběhu je totiž velkou výhodou. Shiba Inu se však dobře adaptuje na život v bytě a rád si polenoší na gauči. Psovi vyčleňte v bytě nebo na dvoře místo, kde bude mít svůj klid. Tento „Japonec“ si hravě poradí i v zimě. Má hustou srst, která ho chrání před chladem. Na teplou boudu s dekou a přístřešek určitě nezapomínejte. V horkém počasí jej pro změnu šetřete, námaha v kombinaci s hustým kožichem mohou zapříčinit přehřátí. Zavírání v kotci určitě nepraktikujte. Necháte-li Shibu o samotě, zvládá to obvykle velmi dobře, neštěká, nekňučí a nedemoluje okolí. V tomto směru je jeho samostatnost výhodou.

V rodině si Shiba Inu osvojí návyky a vycházet bude i se staršími dětmi, ale na nekonečné ješení se s nimi náladu mít nebude, takže je spíše ignoruje. Pokud už máte doma jiná zvířata, nebo chcete, aby k Shiba Inu přibyla nová, nemusí to vždy chápat dobře. Je to teritoriální pes, který je ve svém rajónu rád dominantní a cizí zvířata i lidi odmění nedůvěřivostí. Je to pes lovec a při venčení si jej držte na vodítku, impulzivně totiž reaguje na různé podněty.

Příští majitel Shiba Inu musí zvážit několik důležitých věcí. Není to pes pro začátečníka. Jeho povaha a vysoké sebevědomí mohou být pro nováčka komplikací a se psem si nebude zaručeně rozumět. Vhodné je mít zkušenosti s výchovou i péčí o psa. Při výcviku potřebujete trpělivost a věru, více než u mnoha jiných plemen. Pokud psa budete mít převážně v interiéru, pořiďte si kvalitní vysavač na psí chlupy, v období línání jich bude všude hojně. Psa nepřekrmujte a starejte se o jeho srst pročesáváním, kartáčováním a čas od času je vhodná i koupel.

Shiba Inu do bytu či do domu?

Nejčastější otázky – FAQ

Je Shiba Inu psí plemeno vhodné pro vás? Chtěli byste vědět, jakou má povahu nebo kolik let se dožívá Shiba Inu? Pokud jste chovatelem a máte zkušenosti s péčí o tuto rasu, budeme rádi, pokud se komentáři zapojíte do diskuse a přispějete k tématu. Zároveň, pokud máte jako budoucí majitel otázky, týkající se Shiba Inu, neváhejte nás kontaktovat komentářem pod článkem nebo nám napište zprávu.

Toto japonské plemeno lze řadit k velmi životaschopným. Těší se z velmi dobré kondice a dožívá se 13 až 16 let. V Japonsku často dosahuje horní věkové hranice tohoto rozpětí.

Neexistuje žádné oficiální druhové dělení tohoto plemene. Existují variace plemene na základě barvy srsti – červená (rezavá), sezamová, černá pálená a výjimečně čokoládová. Na určitých částech těla musí být vždy přítomna bílá barva, tzv. urajiro.

Shiba Inu je plemeno psů, které se vyznačuje svou sebevědomou, nezávislou a loajální povahou. Jsou to aktivní psi, kteří milují procházky a fyzickou aktivitu, ale také potřebují zvládat základy tréninku poslušnosti. Shiba Inu je velmi inteligentní a rád se učí, ale zároveň může být také tvrdohlavý. Vyžaduje trpělivost a důslednost ve výchově. Má silný lovecký instinkt, proto má tendenci pronásledovat menší zvířata. S cizími psy se nesnáší příliš dobře, protože je teritoriální. Často působí flegmaticky nebo naopak projevuje svoji náruživost. Je vhodný pro zkušenější majitele, ale klidně si zvykne i v rodinách s dětmi.

Pes nemá problém si zvyknout na život v bytě a stejně dobře se mu bude dařit i v domě s trvalým přístupem k výběhu. Je to aktivní pes, který má rád pohyb, ale má také rád klid a rád si polenoší v pelíšku nebo s pánem na gauči. Jako bytový pes je vhodný i díky své velikosti. Nevýhodou je hustá srst, která líná dvakrát do roka. Pes může být venku i celoročně. Zajistěte mu však teplé místo a přístřešek, kde bude chráněn před vlivy počasí.

Cena těchto psů je vzhledem k jejich původu a specifickým povahovým vlastnostem relativně vysoká. Štěňátka Shiba Inu s papíry začínají na ceně kolem 20 000 až 25 000 Kč, přičemž na základě původu, rodokmene a dalších faktorů se cena může vyšplhat na částku přes 50 000 Kč.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(89.2%)