Americký pitbulteriér – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
Jedněmi milovaný a druhými nenáviděný. Americký pitbulteriér je společenské a přátelské plemeno psa, které je vhodné do rodiny s dětmi. Je ideální pro aktivního majitele, který již má zkušenosti s výchovou a výcvikem psa. Jsou to dominatnější psi, ale brzkou socializací, výchovou a důsledným tréninkem jsou z nich přátelská a oddaná zvířata. Američtí pitbulteriéři jsou velmi agilní a pohybově nadaní. Mají rádi pohyb a hodí se i pro různé psí sporty. Řadí se k plemenům s relativně dobrým zdravím.
Nejlépe se cítí, jsou-li blízko k rodině a hodí se i pro život v bytě. Plemeno má společné předky s americkým stafordšírským teriérem v Anglii a patří do kategorie „bully“ plemen. Oficiálně není americký pitbulteriér uznán Mezinárodní kynologickou federací (FCI).
Vzhled, velikost, srst a druhy
Americký pitbulteriér patří ke středně velkým rasám. Tělo disponuje výrazně vyvinutým svalstvem. Postava je silná a atletická, tělo je delší než vyšší. Ocas psa je krátký a nízko posazený. Výška v kohoutku dospělého amerického pitbulteriéra může být od 45 do 55 cm. Hmotnost se pohybuje od 15 do 27 kg, přičemž samci jsou větší a těžší. Oproti fenám je tak lze snadno rozlišit. Přední končetiny jsou svalnaté a relativně blízko k tělu. Výrazný je hluboký hrudník a svalnatá záda, který se směrem k ocasu mírně svažuje. Bederní část je krátká, ale velmi silná.
Přirozeně jsou uši malé a vysoko posazené. Kupírování uší a ocasu je pro toto plemeno typické, ale v některých zemích je při chovu zakázáno. Hlava amerického pitbulla je neúměrně velká k tělu. Tlama je široká se silným stiskem a nosní dírky výrazně otevřené. Srst je krátká a hladká. Povoleny jsou různé barvy a barevné kombinace. Ze stanoveného standardu UKC (United Kennel Club) jsou vyloučeny pouze jedinci z albinismem, barva a zbarvení merle (nepravidelná světlá pigmentace ovlivněná speciálním genem). Často vyhledávaný je modrý pitbull, ale i tato barva je standardem UKC diskvalifikována. Populární je například černý pitbull nebo hnědobílé zbarvení.
Tento pes patří do kategorie tzv. bully plemen. Pojmenování pitbull je jen zažitý termín, ale ne název plemene. Budoucí chovatele může překvapit fakt, že americký pitbulteriér není dodnes oficiálně uznané plemeno Mezinárodní kynologickou federací (FCI). Na rozdíl od amerického stafordšírského teriéra (americký staford uznávaný i AKC – American Kennel Club) nebo stafordšírského bulteriéra, kteří mají FCI a AKC přesně stanovený standard. Podle AKC technicky platí, že každý americký stafordšírský teriér může být označen jako americký pitbulteriér, ale ne každý americký pitbulteriér může být označován za amerického stafordšírského teriéra. I proto „pitbulla“ některé kynologické organizace uznaly za samostatné plemeno (United Kennel Club – UKC).
Zdraví, nemoci a věk
Chronické problémy se u „pitbullů“ vyskytují jen zřídka. Američtí pitbulteriéři však mají predispozice k typickým onemocněním, která postihují středně velká plemena psů. Zpravidla jde o dědičná onemocnění, která mohou být zapříčiněna i nesprávným chovem. Pokud se některá z dědičných onemocnění u psa vyskytují, jeho další rozmnožování by se nemělo uskutečnit.
- Dysplazie kyčle – onemocnění typické pro středně velká a velká plemena psů. Důvodem zhoršeného pohybu či kulhání je, že jamka kyčle není kompatibilní s hlavou stehenní kosti.
- Alergie – pro „bully“ plemena poměrně typická nemoc, která je nejčastěji způsobena environmentálními činiteli, jako tráva, prach nebo pyl. Častěji se vyskytuje i intolerance na některé potraviny – obiloviny nebo některé druhy masa. U psa může způsobovat průjmy nebo svědění.
- Cerebrální ataxie – je to dědičné onemocnění, které postihuje nervovou soustavu psa. Dochází k poškození mozečku u psa a následně k nekontrolovanému třesu, náklonům hlavy, ztíženým pohybům nebo ke zhoršené koordinaci pohybů.
- Kožní onemocnění – u amerických pitbulteriérů je vyšší predispozice k různým kožním onemocněním. Spouštěčem jsou nejčastěji paraziti nebo roztoči. Důležité je proto pravidelné odčervení a odblešení.
- Hypotyreóza – je onemocnění štítné žlázy, které souvisí s nadměrnou nebo nedostatečnou tvorbou hormonů tohoto orgánu. Jedná se o autoimunitní onemocnění, které je geneticky podmíněno. Spouštěčem však může být také nádorové onemocnění. Podávání léčby s přísunem potřebných hormonů je možné.
- Onemocnění srdce – aortální stenóza či jiná srdeční onemocnění obvykle souvisí s genetickou predispozicí u jedince.
Obvykle se americký pitbulteriér dožívá 12 až 14 let. I to svědčí o tom, že jde o velmi odolné a houževnaté plemeno. Důležitá je řádná péče, pravidelné odčervování, očkování a kontroly u veterináře. S přibývajícím věkem u psa se mohou objevovat některá uvedená onemocnění častěji.
Povaha a chování
Negativní pověst plemen, kterým patří přívlastek „bull“ nebo „pitbull“, je dnes prožitkem a mýtem. Vysloužili si je pro svou minulost (psí zápasy), jejíž strůjci byli lidé. Odstrašující dojem pramení také z jejich vzrostlé a svalnaté postavy. Ve skutečnosti jsou sklony k agresivitě u amerického pitbulteriéra srovnatelné s jinými rodinnými plemeny psů. Důvody, proč je více zdokumentovaných útoků tohoto plemene na jiné psy, zvířata či lidi jsou ty, že jsou svými majiteli tímto směrem často vychovávány nebo naopak jsou jejich výchova a výcvik zanedbávány. V takovém případě mohou takoví psi projevovat vyšší míru agresivity, což však platí pro více plemen. Skutečné povahové charakteristiky tohoto plemene jsou často opomíjeny.
Americký pitbulteriér je aktivní, přátelský, laskavý a rodinný společník. Má rád pozornost svých blízkých. Pokud je správně vychován a dostatečně socializován, bude perfektním a tolerantním společníkem k dětem. Jeho práh citlivosti či bolesti je vysoký, proto dětem při hrách mnohé odpustí. Pokud se mu něco nelíbí, klidně odejde. Jsou to loajální psi, kteří ochotně tráví čas ve společnosti člověka. Jedná se o učenlivé plemeno, které však vyžaduje důsledný výcvik. Svoji vysokou inteligenci projeví při tréninku i různých hrách. Americký pitbull je velmi živelný a vytrvalý. Zvládne také různé aktivity a psí sporty, jako agility, skok do výšky nebo tahání lana. Klidně se s vámi vybere na turistiku či běh. Ve Spojených státech amerických jsou v některých regionech využíváni i jako záchranáři nebo pátrací psi.
Výchova, výcvik a péče
Neustále prezentované informace o tom, jakou potřebuje tento pes při výchově a výcviku pevnou ruku nejsou úplně na místě. Samozřejmě, americký pitbulteriér potřebuje mít v osobě majitele autoritu, ale zároveň v něj musí mít důvěru a cítit vzájemný respekt. Nevyjímaje laskavý a citlivý přístup, který si tento pes zaslouží, tak jako každé jiné plemeno. Je faktem, že u amerického pitbulteriéra (nejen u něj) je nutná velmi raná socializace s jinými psy, protože se „bully“ plemena obecně hůře snášejí s cizími psy a zvířaty pro jejich dominantnější povahu. Časnou socializací a tréninkem však lze toto chování výrazně potlačit. Americký pitbulteriér má svůj přirozený temperament a dokáže projevit svoji nadřazenost hlavně vůči ostatním psům. Naopak, k cizím lidem je velmi často přátelský víc, než byste čekali.
To však ze psa nedělá bojové plemeno ani agresivní zvíře a potřebná je jen důsledná výchova a trénink poslušnosti. Americký pitbulteriér je inteligentní a učenlivý. Dokonce ho tréninky dokážou velmi nadchnout. Na povely reaguje velmi dobře a velmi rychle si věci pamatuje. Pozor však na nesprávný přístup k tréninku, pes si negativní věci zapamatuje a přesvědčit ho opaku je někdy hlavolam. Žádné násilí nebo přehnané trestání nejsou vítány. Jeho tvrdohlavost je někdy na škodu, ale trpělivost a důslednost při tréninku je důležitá u jakéhokoli psa. Nezapomínejte, že s americkým pitbulteriérem si při tréninku budujete silnou vazbu, která je velmi důležitá.
Výcvik a výchova by měly být svěřeny do rukou zkušeného chovatele, který má zkušenosti s výcvikem psů. Pokud si s pitbullem neumíte dát rady, určitě uděláte dobře, navštívíte-li psí školu. Majitel by měl být aktivní a ochotný se psovi věnovat, trávit s ním čas a kromě procházek ho klidně vzít s sebou běhat nebo jezdit na kole. Tímto psům dopřejte kvalitní stravu bohatou na živočišné bílkoviny. BARF je pro psa ideální stravou s vyváženou energetickou hodnotou. Kombinujte také kvalitní suché krmivo. Krátkou srst stačí kartáčovat jednou týdně.
Americký pitbulteriér do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?
Jsou to psi, kteří si venku poradí, ale vzhledem ke krátké srsti je třeba jim zajistit teplý úkryt. Mnohem častěji amerického pitbulteriéra lidé chovají uvnitř bytu či domu. Má-li v domě trvalý nebo pravidelný přístup k volnému výběhu, je to optimální. Bytové prostředí mu však nepřekáží a dobře se adaptuje. S pravidelnými vycházkami bude soužití s pitbulteriérem bezproblémové. Navíc mají krátkou srst a úklid chlupů v bytě bude jednodušší. Zároveň jsou to psi, kteří svou rodinu milují nade vše a společnost blízkých mají velmi rádi. Ochotně si s vámi poleží na gauči a nechají se hladit. Stejně tak si s vámi rádi půjdou zaběhat.
Plemeno amerického pitbulla vyžaduje brzkou socializaci, důslednou výchovu a výcvik poslušnosti již od štěňátka. V takovém případě z něj dokážete vychovat skutečně společenského a přátelského společníka. Žádný americký pitbulteriér nemá sklony k vyšší míře agresivity, není-li jeho výchova zanedbávána a při tréninku z něj neděláte agresora. Jsou to psi vhodní k dětem, samozřejmě, jako v každém jiném případě, dozor je vždy žádoucí. Dokáží být tvrdohlaví, ale jsou učenliví a pokud je trénink baví, povelům porozumí velmi rychle. Baví je i psí sporty, rádi se budou protahovat lanem, skákat do výšky nebo se zabaví při agility. V USA slouží také jako služební psi u policie nebo pro záchranáře.
Jsou to psi pro aktivní majitele, kteří mají zkušenosti s výcvikem psů. Nepatří do rukou dětem ani začátečníkům. Jsou vytrvalí a energičtí a únavu zřídka dají najevo. Oddech jim však dopřejte. Mají vždy potřebu po pohybu, ale pravidelnými procházkami či hrami potřebu amerického pitbulteriéra uspokojíte. Mají rádi, pokud jim věnujete čas, samotu příliš nelibují, ačkoli čas, kdy jste v práci zvládnou. Delší dobu o samotě u nich může vyvolat destrukční chování. Dbejte na pravidelné dávky krmiva.
Otázky a odpovědi – FAQ
Je podle vás americký pitbulteriér vhodným plemenem pro vás? Zajímáte se o jeho povahu nebo charakterové vlastnosti? V našem článku se dozvíte, jaký je jeho vztah k dětem, kolik let se dožívá a také základní informace týkající se péče o toto plemeno. Máte-li otázky související s americkým pitbulteriérem, budeme rádi, pokud nám dáte vědět v diskusi pod článkem. Možnost komentovat máte i v případě, že máte zkušenosti s touto rasou. Budeme velmi rádi, pokud přispějete svými radami a doporučeními.