Jak naučit psa na vodítko?

Jak naučit psa na vodítko?

Jak naučit psa, aby chodil na vodítku? Odkdy učit psa na vodítko? Pes na vodítku nechodí u nohy a tahá se? Toto jsou velmi časté komplikace – hlavolamy, které majitelé psů při výcviku svých domácích mazlíčků řeší. Naučit psa chodit na vodítku není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, přitom jde o absolutní základ, chcete-li se psem chodit na procházky po městě či do přírody. Nejčastějším problémem je, že pes nechce jít na vodítku pomalu a plynule, ale láká jej běhat a tahat. A tady je důležité myslet na poctivý a pravidelný trénink. Stejně jako při jiném výcviku psa platí, že je důležité dodržovat stanovené zásady při tréninku. Jen tak se naučí pejsek na vodítku chodit správně.

Publikované: 11.01.2024
Aktualizované: 11.01.2024
Obsah článku:

Proč se vlastně psi na vodítku táhnou? Je to pro ně totiž přirozené z prostého důvodu. Pes má mnohem rychlejší krok než člověk, takže je přirozeně zvyklý „chodit“ mnohem rychleji. Rovněž je pro psa naprosto přirozené poznávat prostředí, zkoumat, čichat a pronásledovat různé pachy. Vůz je něco, co omezuje jeho přirozený a instinktivní pohyb. Naučit psa chodit na vodítku vyžaduje trpělivost a také správnou tréninkovou metodu. Variant tréninku je více a pokud už s nějakou tréninkovou metodou začnete, dodržujte ji a vsaďte na pravidelnost. Trénink může být pes od psa velmi odlišný, protože někteří psi nechtějí jít na vodítku a odmítají chodit na procházku s vodítkem i po týdnech tréninku. Všechno je však o správných návycích a není třeba se nechat odradit. Jak naučit psa na obojek? Co říká na psa na vodítku zákon?

Odkdy učit psa na vodítku?

S výcvikem tohoto druhu je vhodné začít ještě ve štěněčím věku – tehdy by se měl pes seznámit s vodítkem a také si začít zvykat na obojek. Štěněcí věk je skvělé období pro vytváření návyků a pozitivních asociací s danou aktivitou. První vycházky či kroky tréninku můžete začít realizovat se psem, který má 2–3 měsíce. Trénovat lze také staršího psa, ale jak už to bývá, novým návykem se starší pes učí mnohem obtížněji. Proces tréninku je zdlouhavější a komplikovanější. Nesprávné návyky se tvoří právě v období štěňátka. Je výhodou, pokud v raném období psa učíte i dalším základním povelům, které se při výcviku na vodítko zaručeně mohou sjet – „sedni“, „k noze“, „místo“ a jiné.

Odkdy učit psa na vodítku?

Seznámení s obojkem a vodítkem pro psa

Většina odborníků na výcvik psů doporučuje trénink realizovat na začátku s obojkem a teprve později vyzkoušet psí postroj. Ještě před prvními pokusy o vycházku je důležité, aby se pes seznámil s obojkem. Obojek psovi doporučujeme nasazovat u příležitostí, které jsou mu příjemné. Klidně například při jídle nebo hraní. Při nasazování obojku je důležité, aby mezi kůží a obojkem byl prostor pro dva prsty.

Snažte se ho při prvních nasazeních obojku zabavit hrami, aby neměl tendenci škrábat se a nepokoušel se dát si obojek dolů. Rychle si uvědomí, že ho obojek nijak neomezuje. Vodítko pro psa by mělo být dlouhé alespoň 1,5 až 2 metry. Rozhodně netrénujte s flexibilním samonavíjecím vodítkem. Vodítko nechte psovi ovonět a prozkoumat. Další věcí, která bude pro trénink nezbytnou, jsou oblíbené pamlsky vašeho pejska.

První návyky při učení psa na vodítko

Pokud je pes seznámen s obojkem a také s vodítkem, začínáme s dalším krokem, který je pro další trénink důležitý z hlediska vytváření návyků. Bez ohledu na to, jakou tréninkovou metodu dále zvolíte. Vodítko připněte k obojku a začněte se statickým cvičeními. Ty vypadají následovně.

Obojek psovi nasaďte, následně připněte k obojku vodítko a pokud pes klidně stojí či sedí, odměňte ho pamlskem. Tento krok připínání vodítka k obojku trénujte často, aby pes věděl, že jde o nějaký signál. Za vodítko netahejte, musí zůstat volné. Pokud pes zůstává klidný, nekňučí, neštěká, odměňte ho. Naopak, odměnu vynechejte, pokud pes při nasazování obojku či připínání vodítka skáče, štěká nebo kňučí. Statické cvičení přerušte a nechte psa uklidnit. Když pes stojí klidně na místě s připnutým vodítkem k obojku, je vhodné začít aplikovat konkrétní tréninkovou metodu a začít s výcvikem venku. Zde platí ještě dvě hlavní zásady. Psovi nikdy nedovolte se tahat na vodítku. Při chůzi musí být vodítko uvolněno a pes by měl kráčet vedle pána nebo mírně před ním. Rovněž, abyste psovi vytvořili vhodnější podmínky pro trénink, při trénování chůze je vhodné v začátcích zrychlit tempo, což je pro pohyb psa přirozenější.

Návyky při učení psa na vodítko

Výcvik psa – zelená a červená

Právě tuto metodu výcviku psa na vodítku můžeme považovat za nejúčinnější. Je však důležité poznamenat, že metoda vyžaduje základní poslušnost psa a ovládání povelů „sedni“ a „k noze“. Jak naučit psa chodit u nohy na vodítku?

Pes má nasazený obojek, je připnutý na vodítku. Se psem začněte kráčet a jakmile pes překročí délku vodítka a to je napnuté, zastavte. Psa netahejte k sobě, počkejte na uvolnění vodítka a tehdy psa přivolejte k sobě, dejte mu povel sednout. Pokud tyto pokyny poslechne, odměňte jej a znovu začněte kráčet. Tento proces opakujte. Pes na vás během chůze bude časem obracet zrak, pokud se na vás během chůze dívá a kráčí vedle vás, zastavte a znovu jej odměňte. Odměňujte ho i za to, že kráčí vedle vás.

Důležitá je plynulost v tréninku. Jednoduše, pokud pes kráčí při vás a vodítko je uvolněné, odměňujte jej, pokud se naopak táhne, využijte postup zmíněný výše. Dojde mu, že pokud se začne táhnout, bude muset zastavit a vracet se k vám. Tento postup můžete aplikovat i tehdy, když se pes nečekaně rozjede za rušivým elementem. Zastavení, opětovné přivolání, sedni a následná pochvala. V průběhu dní a týdnů by se měla potřeba zastavování a pokusy o tahání redukovat. Postupně redukujte množství odměn.

Účinná odměna při učení psa na vodítko

Jednou z velmi účinných metod při výcviku psa na vodítko je princip návnady a odměny. Při tomto tréninku se také vyžaduje, aby pes minimálně reagoval na zavolání a povel sedni. Princip spočívá v tom, že pes na vodítku sleduje návnadu ve vaší ruce v podobě pamlsku. Jedná se o velmi efektivní způsob, jak naučit psa chodit u nohy. Psa připnete na vodítko. Do pravé nebo levé ruky si vložíte pamlsek (podle toho, zda chcete, aby pes chodil po vaší pravici nebo levici), přičemž ho zavřete v pěst, ruku dáte podél těla a snažíte se o to, aby pes pronásledoval během chůze vaši ruku. Přitom vás však pes nepředbíhá ani neodbíhá do stran. Pes by měl mít pamlsek na dosah, klidně můžete dlaň mírně pootevřít. Každých pár vteřin chůze vedle vás psa odměňujte a proces opakujte.

V případě, že pes odběhne nebo ztratí zájem o pronásledování, zastavte, psa k sobě přivolejte, dejte mu povel sedni a odměňte jej. Opětovně vezměte do ruky pamlsky a začněte s chůzí. Den po dni čas chůze prodlužujte a místo odměny po pár sekundách interval stanovte na několik minut.

odměna při učení psa na vodítko

Praktické rady, jak naučit psa na vodítko

Uvědomit si je třeba také to, že každý pes je individualita a výcvik může trvat různě dlouho. Výsledky se mohou dostavit během dnů, týdnů, ale klidně i měsíců. Počítat také musíte s určitými komplikacemi. Ne každý den dojde ke zlepšení a někdy se můžete klidně vrátit o krok dozadu. Kromě aplikování vhodné tréninkové metody pro vás máme ještě několik praktických tipů, které je při snaze naučit psa na vodítko vhodné dodržet.

  • Nejprve začněte s výcvikem základní poslušnosti. Povely jako „sedni“, „k noze“, „místo“ nebo přivolání na jméno jsou základ při výcviku psa na vodítko. Důležitá je také socializace, aby si štěně zvykalo na okolní ruchy.
  • Umožněte psovi seznámit se s obojkem či vodítkem. Postupně můžete psa začít seznamovat i s postrojem.
  • Před samotným výcvikem je vhodné psa nechat vyřádit, zahrajte si s ním, trochu ho unavte a poté, co se uklidní, začněte s tréninkem.
  • Pes vodítko nesmí kousat a nesmí mít tendenci škrábat se na krku pro obojek.
  • Nikdy psa za jeho rozhodnutí vybrat se jiným směrem nebo trhnout vodítko netrestejte. Naopak, naveďte ho na to, jak se to má dělat, odměňte ho a pochvalte.
  • Pokud se pes začne táhnout nebo se na vodítku trhat, netrhejte s vodítkem zpět – zastavte, počkejte, dokud pes zastaví také. Když vodítko nebude napnuté, zavolejte psa k sobě, dejte mu povel „sedni“ a odměňte ho. Jemným potáhnutím můžete maximálně psa upozornit.
  • Dopřejte psovi dostatečné přestávky během tréninku. Raději trénujte kratší dobu, ale často.
  • Při odměňování vždy myslete na pamlsky, které má váš pes rád a mějte jejich dostatečnou zásobu.
  • V počátcích výcviku je vhodné tempo chůze přizpůsobit psovi, tedy mírné chůzi zrychlit.
  • Pro výcvik můžete využít vícero metod, ale pokud už s nějakou začnete, je vhodné v ní pokračovat.
  • Trasu během procházky určuje pan, ne pes. I při tréninku trasu měňte, ať si pes zvyká na nové prostředí a podněty.
  • Pokud se i pes naučí na vodítko, nezapomínejte, že nadále bude potřebovat i volný výběh.

Nejčastější otázky – FAQ

Jak jste zvládali učení psa na vodítko vy? Máte zkušenost s výcvikem vašeho domácího mazlíčka? Jaký tréninkový postup jste zvolili ve vašem případě? Trénink psa může být někdy velmi komplikovaný. Ne každý pejsek se na vodítku chová tak, jak by měl. Je běžné, že pes nechce jít na vodítku, ale základem je vytvořit u psa správné návyky, aby věděl, co mu venčení na vodítku přináší. Budeme velmi rádi, pokud se o praktické zkušenosti s tréninkem podělíte právě vy. Přispět můžete svými poznatky a názory pod článek do diskuse.

Vhodné je nasazovat psovi obojek při aktivitě, kterou má rád. Například před nebo během krmení. Nebo například před společným hraním. Obojek musí být dostatečně volný. Ideálně by se mezi krkem a obojkem mělo nacházet místo ještě pro dva prsty. Pes nesmí mít pocit, že ho obojek omezuje.

Existuje několik tréninkových metod, jak naučit psa chodit u nohy. Nejúčinnější já forma návnady, kterou je oblíbený psí pamlsek. Ten si dáte do ruky, přičemž psa máte připevněného na vodítku. Následně dáte ruku s pamlskem podél těla. Důležité je, aby měl pes pamlsek na dosah, cítil ho a možná i viděl. Následně začnete kráčet a pes kráčí při vás, přičemž pojídá pamlsek nebo jej jen následuje. Po pár vteřinách zastavíte, psa pochválíte a odměníte pamlskem. Nejdříve chůze trvá jen pár vteřin, ale postupně se doba chůze prodlužuje.

Pokud pes kouše vodítko, znamená to, že není s jeho používáním ztotožněn a nemá k němu návyk a žádnou asociaci. Vodítko na začátku nechte psovi vždy očíchat a připínejte mu ho na obojek nejdříve, aniž si pes uvědomoval, že pozdějším účelem bude venčení. Totéž platí i pro obojek.

Ne, legislativa nezakazuje a ani nestanovuje povinnost venčit psa na ulici na vodítku. Většinou tato omezení stanovuje samospráva – obec či město. Samotná samospráva může pohyb psů bez vodítka zakázat případně omezit a stanovit podmínky, za jakých je venčení psa na vodítku nevyhnutelné a naopak, kdy pes vodítko mít nemusí.


Ďalšie články z kategórie Trénink/výcvik

Vaše hodnocení:
(91.6%)