Irský setr – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci
V Evropě jde o uznávané lovecké plemeno. Navzdory svému loveckému účelu irský setr zaujme svou elegancí. Noblesa je umocněna krásnou, lesklou a středně dlouhou srstí. Ta vyžaduje náležitou péči. Jedná se o velmi aktivní středně velké plemeno psa, které však skvěle zapadne do rodiny s dětmi. Vyžaduje vydatné množství pohybu. Setři nemají rádi trávení času o samotě.
Tyto psy jsou velmi učenlivé a trénink je velmi baví, ale místy může být i pro jejich inteligenci a tvrdohlavost správný přístup problematický. Majitel by už při této rase rozhodně měl mít zkušenosti s chovem a výcvikem psů. Irský setr se může pochlubit skvělou kondicí a odolností vůči chorobám.
Vzhled, velikost, srst a druhy
Středně velký pes s atletickou postavou a elegantní středně dlouhou srstí patří k ušlechtilým loveckým plemenům. Typickým vizuálním rysem setra je prodloužená hlava od čela směrem k nosu. Na hlavě dominují dlouhé uši pokryté delší srstí. V dospělosti samci dosahují v kohoutku výšky 55 až 67 cm a hmotnost v rozmezí 25 až 32 kg. Dospělé feny jsou o něco menší, v kohoutku mají přibližně 53 až 58 cm a hmotnost 20 až 27 kg.
Srst setra je jeho rozpoznávacím znakem, tento Ir má lesklou a rovnou srst, která má po stranách trupu, na uších a zadní straně končetin padavý růst. Právě srst dodává setrovi jeho eleganci. Nejvíce frekventovanými barvami je červená a kaštanově hnědá. Samostatnou kapitolou je irský červenobílý setr s unikátní kombinací bílé srsti s červenými/hnědými skvrnami. Existuje několik druhů setrů (Anglický setr, Gordon setr a jiné), ale samotný irský setr, přezdívaný i červený setr, nemá žádné jiné poddruhy, které by byly charakteristické jinými rozměry, typy srsti či odlišnými vlastnostmi. Rozlišovacím znakem je jen barva.
Zdraví, nemoci a věk
Výhodou většiny loveckých psů je právě jejich vysoká odolnost. Irský setr je charakteristický svou houževnatostí a pokročilý věk na něm spatřovat někdy jen velmi těžko. Určitá typická onemocnění přicházejí v případě této rasy právě s pokročilým věkem. Objevit se mohou také některé typy psychických poruch, na které jsou náchylné.
- Dysplazie kyčle – stehenní kost nezapadá správně do jamky kyčle, což způsobuje diskomfort při pohybu jedince. Dysplazie se může objevit i u loketních kloubů, způsobená je nesprávným růstem chrupavky. Nejčastěji jde o dědičné onemocnění.
- Hypotyreóza – jedná se o poruchu funkčnosti štítné žlázy, která je způsobena sníženou produkcí hormonu štítné žlázy.
- Epilepsie – irský setr může trpět epileptickými stavy, také jde většinou o dědičné onemocnění, které se projevuje občasnými záchvaty – zběsilé běhání, pohyb do stran či ztráta rovnováhy.
- Hypertrofická osteodystrofie – jde o relativně málo se vyskytující onemocnění, které postihuje právě irské setry. Zapříčiňuje kulhání psa pro nadměrnou hladinu bílkovin a neschopnost vstřebávat vápník. Možná je léčba steroidy nebo antibiotiky.
- Separační úzkost – vzhledem k tomu, že tyto jedince se velmi výrazně fixují na svého majitele a jsou společenští, objevit se může úzkost z odloučení. Pokud jsou delší dobu o samotě, uchýlí se k destruktivnímu chování.
- Torze žaludku – jedná se o život ohrožující stav, který je způsoben nahromaděním vzduchu v žaludku, důsledkem čehož se zhoršuje průtok krve, klesá krevní tlak a pes kolabuje. Vyskytuje se v případech, kdy pes nárazově sní množství jídla, přijímá potravu v rychlém tempu a následně vydá vysokou fyzickou námahu. Nezbytný je zásah veterináře.
Délka života se u irského setra pohybuje kolem 12 až 15 let. Obecně je tato rasa velmi odolná vůči chladu, alergiím i mnoha chronickým onemocněním. V případě, že pes nemá žádná dědičná onemocnění, jeho vitalita a kondice se bude přímo úměrně měnit s věkem. Nejčastěji jsou právě onemocnění pohybového aparátu. Pozornost věnujte i pravidelnému čištění uší, aby nedocházelo k zánětům.
Povaha a chování
Lovec se u tohoto plemene nezapře. U irského setra lze pozorovat dvojí tvář. Elegantní vzhled, poslušnost a přátelskost v sobě ukrývá instinkty lovce. Jedinci této rasy jsou velmi přátelští vůči cizím psům i dětem. Bez problémů si spolu se staršími dětmi vášnivě zahrají, ponahánějí a budou aportovat. Což je jeden ze způsobů, kterým uspokojí svou živelnou potřebu. Při cizích lidech je irský setr zpočátku skeptický, ale při prvním náznaku hravosti a ochoty projevit cit si v nich najde kamarády. Má rád pozornost a mazlení. S cizími psy vychází velmi dobře. Lovecký, rodinný a výstavní pes v jednom, který v sobě skrývá silný temperament.
Z poslušného a inteligentního psa se však rázem může stát lovec, jehož silný čich lehce zavětří kořist. Dobrá výchova tehdy jde často stranou. Venčení je lepší s vodítkem. Ir musí mít ochotného a aktivního majitele, se kterým bude zažívat dobrodružství. Irský setr není ideální pro chovatele začátečníky. Učení se povelům je pro tuto rasu zábavou, různé běhavé aktivity a triky, kterým budete pejska učit, vám bude opětovat radostí v očích. Při výcviku může být rušivým elementem jen jeho občasná nesoustředěnost.
Výchova, výcvik a péče
Jak už to u inteligentních plemen bývá, tvrdohlavost je vedlejším příznakem. V kombinaci s loveckým instinktem může být někdy výchova a výcvik oříšek. Irského setra musíte proto zaujmout, podněcovat ho odměnami či pocity díků. Pes musí cítit, že jako autorita od něj něco vyžadujete a pokud to splní, dostane se mu empatie. I toto je důvod, proč by to chovatel začátečník neměl snadné. Je-li pes chován jako lovec, je obzvláště důležité, aby na povely reagoval bezprostředně. Při výcviku je pro něj majitel nejlepším vůdcem smečky.
Pokud patříte k chovatelům, kteří chtějí se psem běhat, jezdit na kole či chodit na túry, irský setr bude všemi tlapkami za. Ir miluje trávit čas v terénu, vyznačuje se perfektní kondicí. Dlouhé procházky v přírodě ocení obě strany. Chovatelé těchto psů je považují za „věčná štěňata“ vzhledem k jejich nadšení z běžných pohybových aktivit. Takto agilní psi jsou vhodné pro soutěže agility nebo flyball.
Delší srst s sebou přináší určité potřeby. Primárně je nutné pravidelné vyčesávání, alespoň jednou, ideálně dvakrát týdně. Také je vhodná koupel alespoň třikrát do roka. Irský setr není rád sám, proto dbejte na to, že pokud ho necháte o samotě, bude mít vždy prostor pro aktivní vyžití (oplocený dvůr), jinak se mohou objevit příznaky úzkosti a destruktivního chování. Často i dokonale vytrénovaný pes dokáže jednat nepředvídavě, zvláště má-li pocit úzkosti. Při krmení je vhodné střídat suché i mokré krmivo. Dávku a složení přizpůsobte podle aktivity a věku psa.
Irský setr do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?
Třeba myslet na to, že jde o velmi aktivní plemeno, které vyžaduje více než ranní a večerní venčení. Navíc má středně dlouhou srst a při línání můžete mít koberec chlupů i tam, kde nechcete. Irský setr může žít v bytě, ale není to pro něj ideální prostředí. Život v interiéru či exteriéru rodinného domu s oplocenou zahradou již představuje optimálnější podmínky.
Setr je učenlivý, poslušný a velmi rozvážný. Vysoká inteligence a tvrdohlavost mohou chovatelům, hlavně začátečníkům, způsobovat vrásky, ale při správných metodách tréninku a výchovy je irský setr perfektním partnerem. Vycházet si bude s dětmi, jinými psy i kočkami. Rodina a děti si v něm najdou věrného společníka. Majitel s aktivním stylem života je pro Ira to nejlepší. Psí sporty jako flyball, běh se psem či agility jsou pro psa vítanou aktivitou. Plemeno je relativně časově náročné, proto musíte zvážit, zda mu umíte zajistit vhodné podmínky a věnovat dostatek času . Pokud je sám, je nespokojený a dokáže to dávat najevo kousáním předmětů či hrabáním jam na zahradě.
Na jeho instinkty lovce myslete během procházek, které jsou jistější s vodítkem. Ptáci, pach zajíců či jiné zvěře může považovat za kořist. Přestože se nejedná o rasu na hlídání, svého teritoria se vždy zastane. Počítejte s tím, že irský setr je velmi energický, přestože se rád mazlí a dokáže i lenošit, jen zřídka „padá od únavy“. Dožívá se vysokého věku 12 až 15 let, takže si pořizujete kamaráda na část svého života.
Nejčastější otázky – FAQ
Zaujalo vás toto plemeno? Máte zájem pořídit si irského setra? Rádi byste se dozvěděli něco navíc, co jste se v článku nedočetli? Rádi vám pomůžeme a poradíme. Dejte nám vědět v diskusi. Budeme také velmi rádi, pokud se s námi podělíte o své poznatky, postřehy a názory v případě, že máte s chovem této rasy zkušenosti.