Jak naučit psa chodit u nohy

Jak naučit psa chodit u nohy

Venčení psa patří ke každodenním aktivitám. Vzít psa na procházku byste měli několikrát denně, nejen aby provedl potřebu, ale také aby se vyřádil, resp. vydal ze sebe energii. Není nic příjemného, pokud se váš čtyřnohý miláček tahá na všechny strany, určuje tempo chůze a chce pokaždé objevovat a všechno čichat. Chození u nohy má několik praktických důvodů – venčení se zpříjemní a bude bezpečnější.

Publikované: 11.01.2024
Aktualizované: 11.01.2024
Obsah článku:

Chůze u nohy úzce souvisí s povelem „k noze“. Jedno bez druhého půjde jen stěží. Nejprve naučte pejska daný povel, pak může přijít na řadu učení chůze u nohy. Pokud ho to naučíte správně, půjde vedle vaší nohy i bez vodítka. Jak při tom postupovat?

Odkdy učit psa chodit u nohy?

S výcvikem pejska je vhodné začít ještě ve štěněčím věku – tehdy je vhodné naučit ho na obojek a na vodítko, základní povely („sedni“, „k noze“, „místo“ apod.) a postupně i to, jak chodit u nohy. Ve štěněčím věku je vytváření návyků a pozitivních asociací s danou aktivitou mnohem jednodušší. Začít můžete kolem 4. měsíce. Trénovat můžete samozřejmě i staršího psa, avšak ten se novým návykům učí mnohem obtížněji. Trénink je rozvláčný a často komplikovaný. Ve štěněčím věku se tvoří nejen správné, ale i nesprávné návyky, proto je třeba postupovat při výcviku od začátku konzistentně.

Odkdy učit psa chodit u nohy?

Povel „k noze“

Vyberte si slovní povel, který chcete používat – může to být k noze, ale například také anglické heel. Důležité je slovní povel neměnit, pokud se jednou rozhodnete pro jeden, používejte jej stále. K učení budete potřebovat kromě psa i zásobu pamlsků nebo hračku, tedy něco, čím ho budete motivovat. Nejčastěji se pes učí přijít k levé noze, nicméně můžete si vybrat, která strana vám více vyhovuje.

Tento povel je poměrně jednoduchý a pejsek se jej naučí za relativně krátkou dobu. Pamlskem nebo hračkou zaujměte pejska. Když se postaví před vás, dejte mu před nos pamlsek, vyslovte povel a rukou ho naveďte tak, aby udělal oblouk a skončil u vaší nohy v požadované pozici. Pokud chcete, aby pejsek přišel k noze tak, že vás obejde, vyslovte povel, pravou rukou, ve které je pamlsek, ho naveďte za vaše záda (za zády si přesuňte pamlsek do levé ruky) tak, aby skončil u vaší levé nohy.

Trénink by měl probíhat v dobré náladě, pejska chvalte i za malé pokroky. Postupně budete moci navádění rukou vypustit a bude stačit samotný povel.

Povel „k noze“

Jak naučit psa chodit u nohy

V případě, že už pejsek ovládá povel k noze, můžete ho začít učit chodit u nohy. Je několik způsobů, jak toho dosáhnout, všechny zahrnují použití pamlsků, resp. motivace. Pes musí být při učení se nenakrmen, tedy hladový, aby ho pamlsky motivovali, a odpočatý.

Nejúčinnějším způsobem, jak naučit psa chodit u nohy, je forma návnady – oblíbený psí pamlsek. Ten si dejte do ruky, přičemž psa mějte připevněného na vodítku. Následně dejte ruku s pamlskem podél těla. Pes musí mít pamlsek na dosah, cítit ho, případně i vidět. Začněte kráčet, pes kráčí při vás, přičemž pojídá pamlsek nebo ho jen následuje. Po pár vteřinách zastavte, psa pochvalte a odměňte pamlskem. Nejdříve by chůze měla trvat jen pár vteřin, postupně se může prodlužovat.

Druhou možností je nejprve naučit jít psa směrem k vám, abyste mohli pozorovat, jestli chodí rovně a správně. Do ruky si vezměte pamlsek, ovšem tak, aby se k němu pejsek nedostal, ale ho cítil. Nejprve ho veďte k sobě, nechte ho očichat ruku a couvejte, kráčejte dozadu. Ruku dejte dál od těla, musí být na úrovni stehna (neměla by klesnout ke kolenu) a nechte psa ji následovat. Neměl by být vyosený, sledujte jeho pohyb, a měl by jít trochu před vámi, avšak nepusťte jej za záda, jinak jeho pohyb nebudete moci kontrolovat. To znamená, že hlava může být mírně za vašima nohama. Pamlsek mu jednou za čas dejte, aby byl motivován a neztratili jste jeho pozornost. Vedle chůze dozadu dělejte s pejskem jednou za čas otočku.

Když vedení dozadu pejsek zvládl, můžete přejít ke chůzi u nohy. Začněte vedením dozadu, rukou s pamlskem udělejte otočku, abyste pejska dostali do požadované pozice a vykročte. Po chvíli kráčení mu pamlsek dejte. Ve výcviku pokračujte tak, že ruku zavřete do pěsti (aby dobrota nebyla viditelná) a zvednete ji výše. Trénink provádějte nejprve v domácím prostředí nebo na cvičišti, později vyzkoušejte jiná prostředí, např. sídliště s lidmi, prostor s jinými psy a pod.

Další možností, jak psa naučit chodit u nohy, je začít s povelem k noze, přičemž mu ukážete stranu, po které chcete, aby chodil. Když se postaví vedle vás, použijte kliker, řekně mu ano a odměňte ho. Udělejte to několikrát, poté místo okamžitého podání pamlsku začněte potom, co se postaví/posadí k vaší noze, pomalu kráčet. Důležité je nespěchat, pejsek musí rozumět, co od něj chcete.

Jak naučit psa chodit u nohy

Nejčastější otázky – FAQ

Naučit chodit u nohy můžete štěně i staršího psa. Chce to jen dávku trpělivosti a zásobu zdravých pamlsků. Pejska je třeba pochválit i za menší pokroky. Máte s učením psa chodit u nohy osobní zkušenost? Budeme rádi, pokud se o své rady, doporučení a tipy podělíte v komentářích.

Není to nezbytnost, ale použití vodítka doporučujeme. To, aby pes chodil u vaší nohy, budete chtít zejména venku, tedy na místech, kde by neměl být pejsek volně puštěn. Můžete ze začátku používat delší tréninkové vodítko a postupně přejít na klasické, které používáte běžně.

Ano, můžete to naučit mopse, vlčáka i jack russell teriéra. Třeba myslet na to, že někteří psi jsou přirozeně více učenliví než jiní, proto je důležitá trpělivost.

V tom případě zkuste při učení použít něco jiného, co ho motivuje, např. jeho oblíbenou hračku nebo pochvalu.


Ďalšie články z kategórie Trénink/výcvik

Vaše hodnocení:
(90.2%)