Psí blechy

Blechy u psa a příznaky. Co zabírá na psí blechy a jak se jich zbavit?

Blecha psí je malý a nenápadný hmyz, který je u domácích mazlíčků jedním z nejčastěji se vyskytujících vnějších parazitů. Psům znepříjemňuje život svěděním a štípáním, což má za následek častější škrábání, kousání srsti či neklid a nervozitu u daného jedince. Vůbec přitom neplatí pravidlo, že by se blechy vyskytovaly výhradně u psů se špinavou srstí. Blecha takovýmto způsobem svou oběť nerozlišuje. Jak zjistíte, že má pes blechy a jak se zbavit blech u psa co nejefektivněji? Poradíme vám.

Publikované: 13.11.2023
Aktualizované: 13.11.2023
Obsah článku:

Podobně jako u vší či blech u lidí ani pro pejsky není tato zkušenost ničím příjemná. Přesto není třeba panikařit. To, že váš pes má blechy, ještě neznamená, že je špinavý nebo se o něj jako majitel nestaráte dostatečně. Pes může přijít do kontaktu s blechami či jejich vajíčky na různých místech i během obyčejné procházky na sídlišti nebo v přírodě. Také může jít o místa, kde pejsek pobývá – pelíšek, látková křesla, prostory mezi parketami či koberce.

Přenašečem může být i jiný pes, kočka a překvapí vás, že komfortním hostitelem pro blechy jsou také ježci, krtci nebo různé hlodavce. Skákající blecha v kožíšku vašeho psa není pohromou, ale vyžaduje okamžité řešení situace.

Blecha psí jako přenašeč nemocí

S kým to vlastně máte co do činění? Blecha je velmi malý a bezkřídlý hmyz – parazit charakteristický velmi dobrou životaschopností. Na celém světě žije 1 600 až 2 000 druhů blech, přičemž u nás se vyskytuje přibližně 100 různých druhů. Psí blecha (lat. Ctenocephalides canis) má hnědou až černou barvu a v průměru má kolem 1,5 až 3,5 mm. Jedná se o parazita, který se živí krví hostitele. Přežívá v srsti zvířat, a to primárně u kořenů vlásečnic.

Charakteristickým znakem je také její skákání, a to klidně i z jednoho pejska na druhého. Do délky dokáže blecha doskočit až 33 cm, do výšky 20 cm. Jedna blecha dokáže kousnout 5–10krát za den. Štípance od blechy jsou charakteristické svěděním.

Blechy jsou přenašeči nemocí (např. mor, tularémie, skvrnivka) a především u psů mohou být vstupní branou pro tasemnice, protože plní funkci mezihostitele. Poté, co pes zkonzumuje parazitující blechu, může se stát, že se nakazí psí tasemnicí. Způsobovat mohou také bakteriální infekce, ekzémy, kožní onemocnění (ztráta srsti), anémii nebo alergické reakce.

Blecha psí

Jak vypadají vajíčka blechy?

Pro blechy představuje srst pejska velmi vhodné prostředí pro rozmnožování. Výsledkem je 300 až 500 nakladených vajíček. Samičky dokáží naklást až 50 vajíček během jednoho dne. Mají bílou barvu a kulatý průměr 0,3 až 0,6 mm. Během 5 až 16 dnů se z vajíček líhnou larvy a následně po zakuklení dospělé blechy.

Mohou přejít psí blechy na člověka?

Není to vyloučeno, a to především v případě, je-li pes blechami napaden ve větším rozsahu a problému si nevšimneme nebo jej ignorujeme. Přestože existuje několik druhů blech a blecha psí upřednostňuje jako hostitele právě psí, resp. kočičí srst, může přejít i na jiného hostitele. Tedy i na člověka. Riziko představují psí blechy pro děti, které se se psem mazlí, ten je olizuje a může způsobit přenesení larev tasemnice nebo škrkavky. Přestože přenos blech ze psa na člověka není běžný, není to nereálné.

Blechy u psa – příznaky a chování

Signály přítomnosti blech u psa jsou relativně snadno identifikovatelné. Primárně lze pozorovat, že se pes častěji škrábe nebo kouše do srsti a kůže. Pes je také neklidnější a nervóznější. Pokud si takové signály na svém domácím mazlíčkovi všímáte, klíčové je přehlédnout jeho srst, zpozorovat můžete bleší trus, červená místa, pupínky (štípance od blechy) či strupy. V krajním případě jsou přítomny kožní ekzémy nebo holá místa bez srsti.

Pouhým okem zpozorovat blechu není jednoduché, ale pokud se v srsti nachází, není vyloučeno, že si ji všimnete, protože jsou často lokalizovány ve skupinkách. U plemen s delší srstí je to náročnější. Totéž platí i o vajíčkách, která jsou již vážným varovným signálem přítomnosti blech. Znakem výskytu může být i zmíněný trus, který má podobu zrníček máku. Vhodné je psa postavit na bílý podklad, pročesat srst a uvidíte-li padající bleší trus, jejich přítomnost si s jistotou potvrdíte.

Blechy u psa – příznaky

Postup, jak se zbavit blech u psa

Hlavní je psa odblešit, a to co nejrychleji. Co zabírá na psí blechy nejlépe? Možností, jak zlikvidovat psí blechy, je více, ale důležité je jednat co nejrychleji a určitě tento krok neodkládat. Pokud máte v domácnosti více zvířat (psy, kočky), odblešení je vhodné provést i v jejich případě. Snadno se může stát, že blechy se ve velkém usídlí i v domácnosti. Pokud máte psa s blechami v bytě či v domě, nevyhnete se ani odblešování a dezinsekci předmětů a prostor v domácnosti.

  • Prvním krokem je koupání psa a ruční odstranění blech ze srsti. Vhodné je při koupání použít šampon proti blechám s antiparazitickým účinkem. Šampon s takovým efektem je jen krátkodobé řešení pro likvidaci blech a vajíček, ale nemá žádný preventivní účinek.
  • Následně je vhodné srst dobře vyčesat jemným kartáčem nebo hřebenem.
  • Dále je dobré na vysušenou srst nastříkat sprej na psí blechy. Dostupných je několik přípravků, které mají delší preventivní charakter v trvání několika dní či týdnů.
  • Alternativou jsou také tzv. pipety na blechy pro psy. Jedná se o spot-on přípravky, které se podobně jako odčervovací přípravky nanášejí mezi lopatky psa. Účinek aniprazitického roztoku je přibližně 1 měsíc.
  • V neposlední řadě je správné provést odčervení psa, a to proti vnějším i vnitřním parazitům. Tento způsob boje proti parazitům má z hlediska efektivity vyhubení parazitů největší efekt.
  • Z dlouhodobého hlediska je velmi dobré používat i obojky proti blechám pro psy. Mají prevenční charakter.
  • Neméně důležité je odblešení domácnosti a úplná dezinsekce prostor, ve kterých se pes zdržuje – pelíšek, gauč, křesla, koberce, podlahy. Deky či výstelku pelíšku vyhoďte, případně namočte do dezinfekčního pracího roztoku. Účinné je textilie či plochy ošetřit horkou párou spolu s dezinfekčním čistícím prostředkem.

Pokud má blechy vaše štěně, postup se může lišit, protože některé přípravky není vhodné aplikovat na malá štěňátka. Při výběru přípravků je nutno zohlednit věk zvířete. Existují však šampony proti blechám vhodné i pro menší pejsky. V případě štěňátek je ideální odstranit blechy fyzicky za pomoci hřebene na blechy. Případně je možné zakoupit spreje proti blechám nebo spot-on pipety, ale také s ohledem na věk a hmotnost psa.

Odčervení psa a obojky proti blechám jako prevence

V boji s blechami je klíčové, abyste zamezili dalšímu napadení psa těmito parazity. Odblešovací přípravky jako takové mají blechy, larvy a vajíčka usmrtit, ale nemusí je nutně odpuzovat nebo to dělají jen po omezenou dobu. Důležitá je samotná prevence, která může zabránit dalšímu výskytu těchto parazitů u vašeho psa.

Pilulky na odčervení jsou důležité z hlediska likvidace i prevence vnitřních parazitů, které mohou blechy jako mezihostitel rozšiřovat. Nejčastěji jde o střevní parazity, tasemnice nebo škrkavky. Vnější odčervení za pomoci roztoku má za následek odpuzování blech, klíšťat a jiných vnějších parazitů. Doba účinku je přibližně 3 až 6 měsíců. Následně by se měl cyklus odčervení zopakovat.

Dlouhodobý preventivní účinek mají také speciální obojky proti blechám pro psy, které uvolňují účinné látky na povrch kůže. Je třeba počítat s tím, že kvalitní obojky proti blechám jsou dražší, ale jejich účinek je dlouhodobější. Účinnost obojku je poměrně individuální v závislosti na konkrétním typu. Nejznámější jsou značky Foresto, ScaliborKiltix nebo obojky Bolf. Právě s těmito výrobci mají majitelé pejsků velmi pozitivní zkušenosti. Antiparazitární účinek obojku se může lišit, ale zpravidla jde o období od 3 do 8 měsíců.

Obojek proti blechám

Blechy v domě a odbelšení domácnosti

Platí nepsané pravidlo, že pokud má váš pes blechy, je to jen 5 až 20 % jedinců, které se nacházejí v zamořeném prostředí. Proto je nezbytné, abyste očistili, odblešili a vydezinfikovali všechna místa a prostory, kde se váš domácí mazlíček zdržoval a pohyboval. Jinak se snadno stane, že se blechy objeví znovu. Životaschopnost blech je velmi dobrá a vydrží bez potravy i několik týdnů. Nestačí proto jen standardní vysávání nebo vytřesení koberců.

Celý prostor je nutno důkladně ošetřit dezinsekčními přípravky pro likvidaci parazitů a roztočů. Textilie nebo látkové povrchy je ideální vyprat a použít dezinsekční přípravky. Povrchy čalouněného nábytku je dobré ošetřit horkou párou o teplotě alespoň 90 °C. Speciální péči věnujte místům, kde pes tráví nejvíc času. Rozhodně blechy v domě nepodceňujte, hrozí totiž, že se mohou přenést i na lidi či ostatní zvířata.

Nejčastější otázky – FAQ

Zajímají vás nějaké informace ohledně blech u psa? Chcete vědět, jak postupovat při odblešování psa nebo máte vlastní zkušenosti s blechami u vašeho pejska? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o vaše názory a zkušenosti, kterými můžete pomoci ostatním majitelům domácích mazlíčků v boji s tímto otravným parazitem.

Ano, blecha psí je přenašečem různých onemocnění. Nejčastěji se může jednat o alergické reakce či kožní onemocnění (ztráta srsti). Výjimečné však nejsou ani bakteriální infekce, skvrnivka, tularémie nebo dokonce mohou přenášet i cizopasníky, jako tasemnice nebo škrkavky.

Důležité je psa vykoupat a použít šampon proti blechám. Srst je nutno dobře vyčesat a zbavit blešího trusu, vajíček či larev. Nutné je aplikovat účinný přípravek na likvidaci zbývajících jedinců, ideální spot-on pipety na blechy pro psa nebo sprej proti blechám. Za pomoci těchto přípravků je zaručena likvidace blech. Vhodné je rovněž odčervení pejska, vnější i vnitřní pro případ výskytu střevních parazitů. Pro prevenci je dobrou alternativou i speciální antiparazitický obojek pro psy.

Zkušenosti s obojky proti blechám jsou velmi různé. Jsou majitelé, kteří při jejich používání u psa neviděli žádný význam, na opačné straně jsou tací, kteří na antiparazitické obojky pro psy nedají dopustit. Přestože mají své nevýhody, protože ne každému psovi musí takový obojek vyhovovat, je prokazatelné, že obsahují účinné látky, které odpuzují blechy, klíšťata nebo vši. Jsou tedy velmi účinné v boji s vnějšími parazity.

Ideální je vhodné použít speciální spreje proti blechám, jakož i čistící prostředky na roztoče, které se postarají o jejich úplnou likvidaci. Potřebná je opravdu důkladná dezinsekce všech prostor, kde se mohou blechy vyskytovat. Domácí recept na blechy v podobě octa s vodou nedoporučujeme aplikovat v žádném případě na srst zvířete. Na podlahy či některé předměty je ocet s vodou (1:1) vhodné použít vzhledem k dezinfekčním látkám nacházejícím se v octě.

Blecha psí není žádným sezónním parazitem, i když největší výskyt lze pozorovat s nástupem teplejšího počasí na jaře (podobně jako klíšťata). Přestože blechám chladné prostředí nevyhovuje, ve vytápěných interiérech je výskyt blech možný i v zimním období. Vajíčka a larvy jsou schopny přežít velmi dlouho i v nehostinném prostředí. Proto není vyloučeno, že blechy mohou zvíře napadnout také v takovém období.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(91.4%)