Svrab u psa

Jak vypadá svrab u psa? Příznaky, infekčnost, přenos na člověka a účinný lék na svrab

Máte pocit, že váš pes se škrábe častěji než obvykle? Možná jde o psí blechy nebo štípnutí hmyzem, jako komár či včela. Horší možností je, pokud se u vašeho psa objeví prašina, což je lidové označení pro známé infekční onemocnění svrab. Tuto nemoc, stejně jako ušní svrab u psů, způsobují paraziti. Přenos probíhá fyzickým kontaktem s nakaženým jedincem. Jaké parazity u psů způsobují svrab? Pozorujete, že váš pes si kouše srst? Chcete vědět, jak probíhá léčba svrabu, co to je ušní svrab a jaké jsou jeho příznaky? Náš článek vám zaručeně pomůže.

Publikované: 16.11.2023
Aktualizované: 16.11.2023
Obsah článku:

Na úvod je třeba zmínit, že svědění psa a častější škrábání nemusí být nutně znakem přítomnosti svrabu. Klidně může jít o krátkodobé svědění zapříčiněné štípnutím hmyzu, podrážděním pokožky, alergií nebo přítomností blech. Což jsou také parazity, kterých byste měli urychleně vašeho domácího mazlíčka zbavit. Svrab u psa představuje závažné a vysoce infekční kožní onemocnění, které vyžaduje medikamentózní léčbu a účinné odčervení. Možností léčby svrabu u psa je víc. Důležitá je však diagnostika onemocnění. Jaké jsou typické příznaky svrabu, jak se pes chová a co je to ušní svrab?

Svrab u psa – charakteristika onemocnění

Paraziti jsou pro psy věčně nebezpečnými nepřáteli. Svrab (lid. prašina) je parazitární kožní onemocnění způsobené nejčastěji parazitem Sarcoptes scabiei – zákožka svrabová. Jedná se o malé roztoče, které nedosahují délky ani 1 mm. Napadají štěňata, dospělé psy a všechna krátkosrstá i dlouhosrstá plemena psů bez rozdílů. Existuje několik druhů těchto parazitů, přičemž každý má svého ideálního hostitele (pes, kočka, fretka, liška, divočák...).

Svrabem se může infikovat i zdravé a čisté zvíře. Kdysi se tento parazit vyskytoval v chovech s horší hygienou. Svrab je typické onemocnění pro více druhů lesní zvěře. Nejčastěji pro tu, která žije v norách a doupatech. Proto tímto onemocněním často trpěli lovecké psy, kteří přicházeli s takovými zvířaty do kontaktu.

Tento roztoč žije v kůži daného jedince. Samice zákožky se prokoušou do kůže až do hloubky několika centimetrů. V této fázi se živí buňkami kůže a keratinem. Již tento proces způsobuje svědění a podráždění pokožky. Do vyhryzených tunelů samičky zákožky nakladou vajíčka, ze kterých se po 3–8 dnech vylíhnou larvy. Následně za pár dní dospívají a celý proces s kladením vajíček se během 2–3 týdnů opakuje. Samičky dokážou během svého života naklást až 50 vajíček. Samci tohoto parazita žijí jen na povrchu pokožky a po páření uhynou.

Sarcoptes scabiei je velmi životaschopný roztoč, který mimo tělo hostitele přežije až 22 dní ve vlhkém a chladném prostředí. Při pokojové teplotě obvykle nepřežije déle než 3–4 dny. Svrab u psa lze snadno zaměnit s alergií nebo s výskytem blech. V minulosti se často zaměňoval s inhalační alergií, ale ta má přetrvávající charakter pouze v konkrétním období (sezónní). Jsou však příznaky svrabu, na jejichž základě můžete mít reálné podezření, že jde o toto onemocnění.

Svrab u psa příznaky

Příznaky – jak zjistit, že má pes svrab

Symptomy, které vám umožňují toto infekční onemocnění určit svépomocí bez pomoci veterináře jsou různé, avšak ne stoprocentní. Tím nejčastějším příznakem svrabu u psa je velmi dráždivé svědění pokožky. U psa se od pohledu nemusí okamžitě vyskytovat jiné příznaky, ale časem přibývají a jsou jasným signálem, že svrab je u psa přítomen. Samotného parazita si pouhým okem nikdy nevšimnete. Náročné je to i pod mikroskopem.

Intenzivní svědění je u psa přítomno na místech, kde se parazité vyskytují. Nejčastěji jsou to uši, kolena, kotníkové klouby, břicho nebo hruď. Možná překvapí, že svrab se častěji objevuje na místech, kde má zvíře méně srsti. Proto právě svědění uší u psa a následné škrábání může být často směrodatným signálem. Svrab se postupně šíří a infekce postupuje celým tělem. Můžete pozorovat nejen škrábání psa, ale také to, že pes si kouše srst na místech, kde ho parazit dráždí.

S velkou pravděpodobností se tedy objeví příznaky svrabu, jako:

  • svědění a časté škrábání,
  • zarudlá pokožka,
  • šupinatění,
  • vyrážky – pustuly,
  • místa s viditelně vypadanou srstí,
  • povrchové krvácení či strupy,
  • otok lymfatických uzlin.

Pokud samotné klinické příznaky přetrvávají, navštivte veterináře. Realizovat lze kožní seškrab. Protože se parazit nachází pod kůží, je důležité to provést důkladně, aby vzorek zachytil parazita, vajíčka nebo larvy. Většinou jeden seškrab nestačí k tomu, aby se podařilo parazita pod mikroskopem najít. Seškrab kůže pejska nebolí, ale je pejskovi mírně nepříjemný. Pokud se rozborem podezření nepotvrdí, je možné psovi odebrat krev a zaslat ji na sérologický test protilátek. Důležité je, aby veterinář zároveň vyloučil, že se nejedná o jiné kožní onemocnění, alergii, dermatitidu či jiné.

Při škrábání si míst, kde se nacházejí zákožky, se tvoří zarudnutí, zánět či strupy a množí se tam bakterie. Seškrab je proto vhodné dělat právě na takovém místě, na co je dobré upozornit veterináře. Ani u 50 seškrábů totiž není jisté, že se parazita podaří ze seškrábu identifikovat pod mikroskopem. Dobrým způsobem pro diagnostikování svrabu může být tzv. pinal-pedal test. Jedná se o míru svědění ušního laloku psa. Ucho uchopíte mezi dva prsty a jemně po něm přecházíte z obou stran. Velké procento psů se při tomto svědění bude snažit poškrábat zadní nohou na stejné straně těla. Tehdy je větší šance, že odhalíte místo, kde se parazité množí.

Nakažlivé kožní onemocnění

Jak se tato kožní choroba u psa šíří? Přenos u zvířat je možný primárně fyzickým kontaktem s nakaženým jedincem. Rovněž může dojít k nákaze v prostředí, kde se infikované zvíře pohybovalo. Například společná hračka, miska, deka či pelíšek. Jak uvádíme výše, v chladnějším a vlhkém prostředí dokáže parazit přežít až 22 dní, při pokojové teplotě kolem 3 až 4 dnů.

Svrab u psa na lokti

Svrab u psa a přenos na člověka

Jedná se o vysoce infekční kožní onemocnění. Co se týká možného přenosu parazitů přímo na člověka, riziko je velmi nízké. Důvodem je, že konkrétní parazit je určen pro daného hostitele, v tomto případě psa či kočku. Existuje druh parazita Sarcoptes, který se přenáší výslovně z člověka na člověka. V případě, že dojde k přenosu ze zvířete na člověka, projevovat se to může mírným diskomfortem, svěděním (zápěstí, loket, prostory mezi prsty) a červenými skvrnami. Infekčnost a průběh jsou velmi mírné oproti stadiu, které může postihnout domácího mazlíčka.

Jak se projevuje ušní svrab?

U psů a koček se velmi často vyskytuje také jiný druh roztoče, Otodectes cynotis. Tento parazit je nebezpečný tím, že jeho útočištěm se stávají sluchové orgány zvířat. Princip množení a přenosu je stejný jako u klasického svrabu, ale s tím rozdílem, že tento proces se odehrává ve zvukovodu psa. Během 3 týdnů se parazit z vajíčka přes larvu a nymfu vyvine v dospělého jedince.

Ušní svrab se projevuje zánětem v uchu. Ten lze identifikovat na základě zvýšené tvorby ušního mazu, přítomnosti krve či malých černých teček – výměšků (připomínají mletou černou kávu), které se v uchu nacházejí. Pes třese hlavou a snaží se škrábat na hlavě. Vnitřní část ucha není růžová, ale zarudlá až oteklá. Diagnostikovat dokáže toto onemocnění veterinář i za pomoci stěru.

Otodectes cynotis se živí kožními buňkami a tkáněmi. Přenos je nejčastěji možný při kontaktu s infikovaným jedincem. Tento druh parazita není vybíravý a nemá vysloveně specificky určeného hostitele. Ušní svrab se přenáší ze psa na kočku či naopak. Přenos na člověka u tohoto druhu parazita představuje minimální riziko.

Dlouhotrvající nebo opakující se záněty ucha mohou způsobit vážné zdravotní komplikace. Například kvasinky v uchu u psa mohou způsobovat výrazné nepohodlí jedince. Kvasinková infekce v kombinaci s ušním svrabem představuje velmi vážný stav. Především u plemen s většíma ušima jsou infekce v uchu častější. Příznak jako klepání hlavou, svědění, škrábání, zarudnutí či zvýšená tvorba ušního mazu jsou velmi jasné příznaky, které nelze ignorovat. Svrab není třeba podceňovat, stejně jako ani zánět ucha, který může být v pozdější fázi pro pejska velmi bolestivým.

Ušní svrab u psa

Nejlepší lék na svrab u psa – možnosti léčby

Ještě i dnes mezi doporučené postupy patří ověřená klasika. Psa pořádně vykoupat a vydrhnout. Doporučuje se použít antiseboroický šampon nebo přípravek s obsahem benzoylperoxidu. Vhodný je antiparazitní šampon Arpalit NEO. Tento postup dokáže být do značné míry účinný, ale vzhledem k tomu, že svrab a jeho paraziti se mohou nacházet také v uších zvířete a pod kůží, nemusí koupání zabrat na 100 procent.

Dnes je mnohem lepší metodou používání účinných antiparazitik. Jedná se o spot-on přípravky, které se aplikují na kůži zvířete v oblasti krku. Důležitá jsou antiparazitika pro psy, které obsahují účinné látky selamektin nebo moxidectin  Například spot-on roztoky s názvem Stronghold a Advocate spot-on dog. Přípravek byste měli pro léčbu svrabu aplikovat ve zvýšené frekvenci, 3-4krát, přičemž po každé dávce je třeba ponechat odstup 2 týdny.

Jak účinné se při léčbě svrabu u některých chovatelů osvědčily přípravky, jako Frontline spray nebo Frontline (spot-on roztok). Odčervení vůči vnějším a vnitřním parazitům jako přeléčení je doporučeno, protože pes pro strupy může být infikován i jinými druhy parazitů, infekcí či kvasinek. Léčba svrabu trvá přibližně 4 až 6 týdnů, ale v závislosti na míře infekce může i více. Prognóza pro léčbu u psů je obvykle velmi dobrá. Čím dříve problém odhalíte, tím dříve se ho zbavíte.

Alternativní léčbu představuje použití roztoků s amitrazem nebo Ivermektin v injekční formě. Důležité je poradit se s veterinářem ohledně dávkování, protože Ivermektin není vhodný pro některá plemena psů, kolie nebo ovčácké psy. V některých případech může být nesprávné dávkování smrtelné.

V kritickém stadiu, kdy paraziti psa zamořili, je možné podávání kortikoidů, které svědění zmírňují, protože působí i na nervovou soustavu zvířete. Důležité je myslet na to, že je třeba kortikoidy podávat po dobu, než bude svrab zcela vyléčen.

Nezapomeňte na ostatní domácí mazlíčky

Pokud máte doma další domácí mazlíčky, se kterými přichází infikovaný pes do kontaktu, nutné je ošetření každého zvířete. Ideální je tedy řádný proces hygieny i u dalších zvířecích členů rodiny. Rovněž je vhodné aplikovat aniparazitické roztoky či preventivně zvířátka odčervit. Přestože se vám může zdát, že druhý pes či kočka nevykazují příznaky svrabu, inkubační lhůta je přibližně 14 dní, to znamená, že příznaky nákazy může začít vykazovat se zpožděním.

Svrab u kočky

Dezinfikujte potřeby pro psa

Kromě léčby psa a ošetření ostatních domácích mazlíčků je vhodná i dezinfekce prostředí, ve kterém se pes infikovaný svrabem pohybuje. Dezinfekce pelíšku, hraček, misek s jídlem či míst, kde pejsek pobývá, leží, sedí a pod. Nejlepší je použít speciální dezinfekční spreje proti parazitům a roztočům. Ideálně, pokud jde o přípravek určený na povrchy (bez obsahu chlóru), ale vhodné je použít antiparazitní spreje pro psy, např. Menforsan (na přírodní bázi). Ty zaručeně nebudou pejska dráždit.

Prevence vůči svrabu u psa

Svrab se přenáší fyzickým kontaktem s nakaženým jedincem. Zabránit prevenčně takové nákaze je proto velmi náročné, protože pokud se váš pes rád socializuje s jinými pejsky, jen stěží dokážete předpokládat, kde se riziko nákazy ukrývá. Na místech, kde se shromažďuje množství psů, je riziko nákazy tímto roztočem největší. To se týká i přenosu jiných parazitů.

Pravděpodobnost, že se vaše zvíře setká s divokou zvěří je možná ve většině případů nízká, ale u loveckých psů to vyloučit nelze. Právě lišky, divočáci nebo různá lesní zvířata žijící v norách jsou typickými přenašeči.

Nejlepší prevenci představují antiparazitika či odčervení psa proti vnějším i vnitřním parazitům. Vhodné jsou spot-on přípravky nebo pilulky na odčervení. Důležitá je hygiena, a tedy koupání psa, čištění uší nebo čištění pelíšku, hraček či misek s jídlem a vodou.

Nejčastější otázky – FAQ

Máte zkušenosti se svrabem u psa? Umíte nabídnout ostatním čtenářům zajímavé a účinné tipy a rady, jak se svrabu u psa zbavit? Zapojte se do diskuse a pomůžete těm ostatním chovatelům. Pokud naopak máte otázky a chcete vědět, jak se účinně zbavit svrabu a roztočů u psa, neváhejte a ptejte se ve formě komentářů v diskusi nebo nás kontaktuje mailem. Naši odborníci vám ochotně poradí v tom, jak postupovat.

Jsou signálem, že pes se agresivně či frekventovaně škrábe. To je jasný příznak, že půjde o parazity nebo určité kožní onemocnění. Jednou z příčin může být právě svrab u psa. V tomto stadiu je rozhodně vhodné navštívit veterináře a zajistit diagnostiku a následnou léčbu. Méně pravděpodobné, ale ne vyloučené je, že pes špatně reaguje na šampon či některé pamlsky, jejichž dlouhodobá konzumace může způsobovat alergii u psa.

Příznaky nákazy svrabem u psa se začnou projevovat zhruba po 2 až 3 týdnech od infekce. Samotná léčba spot-on přípravky s účinnými látkami trvá zhruba 4 až 6 týdnů. Záleží však na míře rozšíření parazitické nákazy. V takovém případě se cyklus léčby svrabu může opakovat.

Důležité je zjistit příčinu. Pokud jsou přítomny symptomy, které nasvědčují, že má pes svrab, rozhodně doporučujeme návštěvu veterináře a zahájení léčby účinnými medikamenty. Někdy však může jít o podráždění způsobené štípnutím hmyzu (komár, klíště, vosa, včela). Zkontrolujte místo, kde se pes kouše a zkuste odhalit důvod. Jednou z možností je také, že se jedná o alergii. Pokud se pes kouše opakovaně, zřejmě půjde o kožní onemocnění, které je vhodné odborně diagnostikovat.

Nejčastější kožní choroby u psů jsou způsobovány parazity, stejně jako v případě svrabu jde o roztoče, klidně se může jednat o blechy nebo klíšťata, která napadají kožní tkáň a způsobují zarudnutí a podráždění pokožky. Velmi časté jsou alergie – atopická dermatitida u psů. Jedná se o zánětlivá onemocnění kůže, která se mohou objevovat po celém těle zvířete. Spouštěčem mohou být i alergie na konkrétní látky. Mezi další známá onemocnění kůže patří kvasinkové infekce (nejčastěji uší), které může způsobit také ušní svrab, Seborea, Folikulitida, pustulární dermatitida či dermatofytóza. V případě změn na pokožce zvířete nejde vždy o akutní stavy. Pokud se však jedná o infekce, plísně či záněty, které se opakují nebo zhoršují, je vhodné, aby onemocnění diagnostikoval veterinář.


Ďalšie články z kategórie Zdraví

Vaše hodnocení:
(91%)