Jak naučit psa, aby neutíkal

Jak naučit psa, aby neutíkal

Přestože je váš pes věrným domácím mazlíčkem, sklony k útěku a toulání se jsou někdy prostě silnější. Ne proto, že by se u vás pes cítil špatně, ale možná proto, že volá příroda a zvířecí pudy. To, proč pes utíká z domu, může mít několik příčin, ale také existuje více způsobů, jak naučit psa, aby neutíkal z domu nebo se nesnažil přeskakovat plot vždy, když projde někdo kolem. Časté jsou i situace, kdy jste se psem na procházce a z ničeho nic je jeho poslušnost pryč, nereaguje na povely, utíká za jinými psy nebo se rozjede za autem či za zvěří. Situace, ve kterých pes utíká za zvěří, jinými psy, lidmi, auty nebo se jen pravidelně toulá po ulicích, mohou přerůst v závažný problém. Co dělat, aby pes neutíkal přes plot? Jak naučit psa, aby neutíkal za jinými psy nebo zvěří?

Publikované: 09.01.2024
Aktualizované: 09.01.2024
Obsah článku:

Podhrabání se pod plot, zničená ohrada nebo umné využití příležitosti k útěku vždy, když je to možné. Pokud pes stále utíká z domova, je třeba mu tyto výlety bezpodmínečně zatrhnout. Je jedno, jestli se pes toulá hodinu a vrátí se domů, nehraje roli to, zda honí divokou zvěř během procházky nebo se rozjede za autem či cyklistou, kteří jedou kolem. Tyto situace jsou nebezpečné nejen pro okolí, ale především pro samotného psa. Případů, kdy pes utekl a srazilo ho auto nebo se zatoulal tak daleko, že ho majitelé nikdy nenašli, bychom našli kvanta. Chování psa je ovlivněno jeho instinkty, pudy, ale také disciplínou, které se mu dostává. Zde je několik tipů a doporučení, které mohou pomoci k tomu, aby pes neutíkal přes plot za každých okolností.

Proč pes utíká z domu?

Váš pes má obrovskou zahradu, oblíbenou boudu, kvalitní a chutnou stravu, vaši lásku, prostě podmínky a prostředí, kde se může dosyta vyřádit, ale i přesto ho láká ulice. Na procházkách se rozjede za lidmi, psy, cyklisty, autem či divokou zvěří. Kouzlo nepoznaného? Pokušení? Nedostatečná disciplína? Pudy či lovecké instinkty? Znuděný pes? Klidně právě jedna z těchto věcí může být příčinou, proč váš čtyřnohý přítel nemá zájem si už po „xykrát“ pobíhat po zahradě nebo vás následovat při procházce.

Jsou plemena psů, které mají rády dobrodružství a touží objevovat. Jiní psi potřebují neustále zaměstnanou hlavu, aktivitu, hry a dožadují se vaší pozornosti. Pokud se pes nudí a cítí nevyužitý, jednou z možností je, že bude upadat do agónie a druhou možností je, že bude ničit zahradu, případně nábytek v bytě a bude hledat únikové cesty, aby se mohl podívat mimo svého známého rajónu.

A někdy je to prosté volání přírody. Lovecké instinkty a pudy některých psů jsou natolik silné, že psa někdy ovládnou. O to důležitější je kvalitní výcvik a disciplína. Pokud máte psa – samce, můžete očekávat, že pokud v blízkosti ucítí hárání feny, jen stěží bude vždy na povely reagovat. Touha páření je voláním přírody, které se těžko ignoruje. Pokud je riziko, že oplodní feny v sousedství vysoké a nelze jeho útěkům zcela zabránit, kastrování psa je jednou z logických možností. Příčina, proč pes utíká, je důležitá i z důvodu, abyste věděli, jak situaci řešit.

Proč pes utíká z domu?

Výcvik psa je absolutní základ

Přestože to bude znít jako klišé, bez trpělivosti a poctivého výcviku se u psa můžete dočkat mnohem horších projevů, jako jsou jen útěky přes plot. Ideální je začít s výcvikem psa ještě ve štěněčím věku, od 2. měsíce ho učíte aktivně poslouchat na jméno, učíte jej hygieně, seznamujete ho s jinými lidmi, psy a zvířaty. Proces socializace je z hlediska pozdějších reakcí pejska enormně důležitý. Kolem 3.–4. měsíce můžete začít s výcvikem psa a učit ho prvním povelům, jako „sedni“, „lehni“, „k noze“, „zůstaň“. Učte jej aportovat, trénujte chůzi na vodítku i u nohy bez ní. Efektivní trénink bude pejska bavit a zároveň bude vědět, že jste jeho partnerem a pánem zároveň. Nezapomínejte na pochvaly, pamlsky, doplňte zásoby trpělivosti a zapomeňte na tresty, jejichž důvodem stejně pes rozumět nebude a od výcviku ho jen odradíte.

Během výcviku psa od mladého věku si s ním vytváříte silné pouto a právě na tom je založen váš vzájemný vztah. U starších psů, jejichž výcvik byl zanedbán, je třeba se obrnit ještě větší dávkou trpělivosti. Postup je stejný, povely se naučí jedině pozitivní metodou ve výcviku. Bude to náročnější a bude to trvat déle. Stále však trénink představuje nejlepší a zároveň i preventivní způsob, jak naučit psa, aby neutíkal. Koneckonců, kromě výcviku psa jsou ostatní rady a doporučení jen podpůrné prostředky, jejichž účinek má své limity.

Věnujte psovi dostatek času

Znuděný pes = nešťastný pes. K útěku se pes často uchýlí tehdy, pokud majitel není doma, cítí se sám nebo se prostě nudí. Pes nabývá pocitu, že se mu majitel dostatečně nevěnuje, proto hledá zábavu jinde. Domněnka, že pes při útěku hledá vás, se sice jeví jako velmi láskyplná, ale věřte, že jakmile se pes dostane za plot, má na práci mnohem zajímavější aktivity, než hledat pachovou stopu svého pána, který je možná v práci 50 km ve vedlejším městě.

To, jak se svým psem trávíte čas, je velmi důležité. Ať je pes mladý nebo starší, potřebuje s vámi trávit dostatek času, potřebuje podněty i tehdy, když s ním zrovna nejste. Je jedno, jestli se psem žijete v domě se zahradou nebo v bytě. Nabídněte mu možnosti, hračky, hlavolamy, které ho zabaví. Pes, který se cítí užitečný a zaměstnán, nemá potřebu hledat únikové cesty. Unavený pes = šťastný pes.

Trávení času se psem

Dostatečné zabezpečení pozemku

Tento bod se týká primárně psů, které žijí ve vnějším prostředí, tedy mají trvalý přístup ven. Důležité je zajistit pozemek tak, aby pes neměl tendenci odolnost oplocení testovat. Pokud tedy máte německého ovčáka, vězte, že 120 cm vysoká ohrada pro něj nepředstavuje žádnou překážku. Takové zabezpečení tedy rozhodně nelze považovat za adekvátní.

Přitom jen stačí zohlednit velikost psa. To, co stačí jezevčíkovi, určitě nebude stačit bernskému salašnickému psovi. Plot by měl být dostatečně vysoký na to, aby ho pes nepřeskočil. Rovněž, pokud jde o plot s mezerami, dbejte na to, aby se pes nedokázal mezi meziprostory prostrčit. Pokud je riziko, že se pes může pod pletivo například podhrabat, měli byste půdu před ním vysypat kameny. Ještě lepším řešením je betonový základ. Mimochodem, dnes je běžně dostupná i ohrada pro psa do bytu, kterou můžete využít například při výcviku, kdy pes zůstává sám doma.

Útočiště jako pocit domova

Dalším důležitým místem psa žijícího venku je jeho kotec. Pes potřebuje mít místo, které bude jeho útočištěm. Místo, kde se skryje před horkým, chladným, větrným nebo deštivým počasím. Kotec pro psa musí představovat jeho bezpečnou zónu. Není to místo, kde musí být za trest zavírán, když přijde návštěva. Jeho boudu – kotec vnímejte jako domov v rámci domova. Kotec je zároveň také častým řešením problému s únikem.

Efektivně můžete psa naučit na kotec a zavřít ho, když nejste doma. Pozitivní je, pokud psa učíte ke krmení v kotci. Po jídle ho zavíráte na pár minut. Následně jej zavírejte na pár minut několikrát do dne. Kňučením a štěkáním se nenechte obměkčit, následně psa otevřete, dejte mu pamlsek a pochvalte, ale pouze v případě, že neštěká a nekňučí. Nikdy psa z kotce nevypouštějte, když štěká nebo skáče. Je skvělé, pokud se psem trávíte společně čas i v kotci. Pozitivní asociace umožňuje psovi vnímat, že se nejedná o žádné vězení. Postupně si pes může v zavřeném kotci zvykat i na delší dobu. V době vaší nepřítomnosti se pes do kotce uchýlí i sám od sebe a klidně tam stráví většinu času, aniž byste jej zavírali.

Útočiště pro psa jako pocit domova

Elektronický obojek pro psa

Psa, který utíká z domu nebo během procházky (za zvěří, jinými psy, auty či lidmi), lze od tohoto zlozvyku odnaučit. Primárním způsobem je výcvik, ke kterému může efektivně přispět i elektronický výcvikový obojek. Mnozí chovatelé ho stále vnímají jako obrovské zlo. Pravdou však je, že elektronické obojky ani náhodou nejsou žádným nástrojem týrání.

Dostupné jsou elektronické obojky na dálkové ovládání. V případě, že pes během procházky nebo pobytu na zahradě utíká, na ovladači stisknete tlačítko, které vydá zvukový signál nebo elektrický impulz. Vždy zároveň psovi s impulzem dejte povel, na který chcete, aby reagoval – „místo“, „sedni“ nebo „k noze“. Elektrostatický výboj psovi nijak neublíží . Během výcviku s elektronickým obojkem si pes rychleji vytváří asociaci a ví, že tento stav nastává tehdy, když utíká z domova a majitel na něj křičí daný povel. Elektronický obojek je nápomocným i při výcviku starších psů, kterým se tréninku od štěněčího věku nedostalo.

Neviditelný plot pro psa

Zajímavou podpůrnou metodou jsou například elektronické ohradníky. Pozor, nepředstavujte si žádné ostnaté dráty napojené na proud 220 V. Ohradník spolupracuje s elektronickým obojkem s přijímačem. Ohradník představuje izolovaný drát, který může být veden vedle hranice pozemku. Rovněž může být natažen například tam, kde nechcete, aby pes chodil (zahrada s úrodou, skalka nebo předzahrádka). Klidně může být zakopán mírně pod zemí. Právě proto neviditelný plot pro psa.

Drát si udržuje mírné elektrické napětí, aby byl aktivní. Není pro zvíře ani okolí nebezpečný. Pes, který má elektronický obojek s přijímačem, po přiblížení k vytyčené hranici dostane prvotně akustický signál. Pokud hranici překročí, dostane elektrostatický výboj. Pes si opětovně po několika pokusech uvědomí, že tento stav nastává jen v daných chvílích. Ohradník se využívá často v případě, že má pes tendenci plot podhrabávat.

Elektrický obojek pro psa

Nejčastější otázky – FAQ

Máte i vy problémy s útěkem psa z domova? Váš pes utíká za zvěří během procházky, štěká na auta či kolemjdoucí a honí se za nimi? Zničil ohradu nebo proklouzne přes bránu vždy, když ji otevřete? V našem článku se dočtete, proč pes utíká z domu. Máme také několik tipů, které vám mohou pomoci v tom, abyste odnaučili vašeho psa utíkat z domova. Máte-li s útěky psa zkušenosti, budeme rádi, pokud vyjádříte svůj názor. Budeme vděční i za vaše rady a doporučení, které vám pomohly naučit psa, aby neutíkal.

Příčin, proč pes utíká z domu, může být více. Mezi nejčastější důvody útěku psa patří pářící pudy, lovecké instinkty, potřeba hledání dobrodružství a poznávání okolí, pes může být unuděný, nemá dostatek aktivity nebo není dobře vychovaný a dostatečně socializovaný.

Existuje několik způsobů, jak naučit psa, aby neutíkal. Nejúčinnějším je včasný výcvik psa a učení povelům již od štěněčího věku. Se psem musíte trávit dostatek času, aby se nenudil a necítil osamělý. Zajistěte mu dostatek podnětů a hraček, i když nejste doma. Zajistěte adekvátní oplocení pozemku, dostatečně odolné a vysoké. Také psovi vytvořte útočiště, kotec s boudou, kde dokáže trávit čas. Nápomocný může být i elektronický obojek nebo ohradník.

Elektronický obojek je vhodné využívat při výcviku psa. Jeho funkce využívejte výhradně pro účely tréninku. Můžete tak psovi napomoci v tom, aby si vytvářel správnou asociaci s povelem, kterému ho právě učíte. Postupně si pes zvykne a naučí se fungovat i bez toho, aby jej na nesprávné jednání upozornil akustický signál nebo elektrostatický impuls.


Ďalšie články z kategórie Trénink/výcvik

Vaše hodnocení:
(91.6%)