Německý ovčák

Německý ovčák – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Německý ovčák je sebevědomý, inteligentní a věrný pes, kterého známe jako hlídače, záchranáře, pátrače, bojovníka, terapeuta, sportovce i herce (Rex). Je považován za jedno z nejpopulárnějších plemen. Ovčáky mají hustou srst a robustní postavu. Původem ovčácký pes vyniká svojí učenlivostí. Vděčí za to i své poslušnosti a empatii vůči pánovi, což ho předurčuje být také skvělým rodinným psem. Včasná socializace je zárukou dobrého vztahu s dětmi i jinými zvířaty.

Publikované: 24.11.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Německé ovčáky se dožadují velkého množství pohybu, proto nejsou vhodnou volbou pro lidi, kteří jsou často pryč. Samotu nesnášejí dobře. Pokud méně zkušený majitel dodržuje zásady výchovy a výcviku, německý ovčák mu bude skvělým partnerem.

Vzhled, velikost, srst a druhy

Vzrůstem a hmotností se německý ovčák řadí mezi středně velká až velká plemena psů. Samci dosahují v kohoutku výšky 60 až 65 cm, samice 55 až 60 cm. Přestože je německý ovčák velmi agilní a pohyblivý, robustní a osvalené tělo má svoji hmotnost. Dospělý samec ovčáka může vážit 30 až 45 kg, feny váží v průměru 22 až 32 kg. Jasným poznávacím znakem jsou u německého ovčáka jeho špičaté vzpřímené, vysoko posazené uši a také výrazný černý čenich. Německý ovčák má specifickou stavbu těla. Při pohledu z boku si lze všimnout mírně klesavou zádovou linii (zkosenou) směrem od hlavy k ocasu. Ocas je hustě osrstěný a dlouhý. Zajímavé jsou i zadní končetiny, které jsou v koleni mírně ohnuté. Proto pes při pohybu klade nohy téměř na úroveň středu těla.

Typický „vlčák“, jak se mu lidově říká, má krátkou srst s hustou podsadou. Díky tomu je tato rasa vhodná pro celoroční pobyt venku. Bez problémů odolá chladu, dešti i sněhu. V praxi se můžete mezi chovateli setkat se dvěma liniemi tohoto plemene, které se liší svým účelem. Exteriérový německý ovčák má tzv. výstavní krev a odlišit jej lze díky typickým zkoseným zádům. Určen je právě pro výstavní účely (soutěže krásy). Naproti tomu je zde pracovní německý ovčák, který je chován kvůli své povaze a tréninku (stopa, obrana, poslušnost). Běžně však ovčáky rozlišujeme také podle typu srsti.

Krátkosrstý německý ovčák má srst přiléhající k tělu. Delší vlajky se tvoří jen na břiše a zadních končetinách. Kolem hlavy může být výraznější hustší límec (hříva). Od roku 2008 je standardem FCI (Mezinárodní kynologická federace) schválen jako varianta i dlouhosrstý německý ovčák. Pro toho je typická dlouhá, místy až padavá srst. Více ochlupené jsou také uši a výraznější je hustší hříva kolem hlavy. Zbarvení je v obou případech nejčastěji kombinováno, černá s hnědými/žlutými odstíny (typ Rex), hnědá se žlutými/červenými odstíny, šedá se žlutými/černými odstíny. Typická je rovněž melírovaná hnědá, vlkošedá nebo čistě černá barva. Důležité je pravidelné a důsledné kartáčování srsti, 1-2krát týdně.

Zdraví, nemoci a věk

Náchylnost k onemocnění u německých ovčáků souvisí s jejich růstem a vývojem pohybového aparátu, kloubů, chrupavek a kostí. V souvislosti s touto rasou je třeba důsledně dbát na zdravý a postupný růst. Mnohá onemocnění jsou dána geneticky a dříve či později se mohou s vysokou pravděpodobností u jedince objevit. Některé nemoci mohou být zapříčiněny nesprávnou péčí majitelů (strava, pohyb, výchova). Toto jsou některé časté nemoci u německého ovčáka:

  • Dysplazie kyčlí a loketních kloubů – v případě kyčle jde u středně velkých a velkých psů zpravidla o genetické predispozice. Stehenní kost nezapadá do pánevní jamky, což způsobuje u psa kulhání, bolesti nebo omezuje jeho pohyb. Dysplazie loketního kloubu bývá zapříčiněna rychlým růstem kostí u jedince. Také se může jednat o dědičné onemocnění. Tím, že kosti a klouby dorůstají odlišnou rychlostí, dochází k nesouměrnosti, což může způsobovat laxnost kloubů, kulhání nebo omezený pohyb. Štěňata ovčáka rychle rostou a podstatná je kvalitní strava s přísunem minerálů a vitamínů. Pozor je třeba dávat na množství tuku a energetickou hodnotu ve stravě.
  • Dilatace žaludku – jako u mnoha větších plemen i u ovčáka se mohou objevit tyto zažívací potíže, které mohou mít různé příčiny. Německý ovčák je jedním z plemen, která dilatace žaludku postihuje nejčastěji. Tento problém může být zapříčiněn nesprávným stravováním (nepravidelné stravování – jedno velké jídlo do dne). Žaludek se nafoukne, zvýší se tlak v jeho nitru a kroutí se, hrozí jeho převrácení (torze žaludku). Jedná se o život ohrožující stav, při kterém se zpomaluje průtok krve a je nutný zásah veterináře, jinak může dojít k bolestivé smrti.
  • Exokrinní pankreatická insuficience – je dědičné onemocnění slinivky břišní. Jedná se o problém s tvorbou enzymů zabezpečujících trávení potravy. Bez těchto enzymů má pes následně problém strávit jídlo, je nafouknutý, apatický a nemá chuť přijímat potravu. Potřebná je léčba probiotiky pro psy.
  • Alergie – německé ovčáky jsou obecně náchylnější k potravinovým alergiím. Příznakem je škrábání obličeje, olizování tlapek nebo zažívací potíže.

Přestože je celkově německý ovčák velmi odolný, trávicí trakt a pohybový aparát jsou v jeho případě nejčastěji postihovány genetickými onemocněními. V průměru se německý ovčák dožívá 10–14 let.

Německý ovčák zdraví

Povaha a chování

Německý ovčák má velmi dobré socializační schopnosti. Pokud je s lidmi a jinými zvířaty socializován od štěňátka, je úžasným společníkem do rodiny i k dětem (preferuje se exteriérová linie). Vyznačuje se vysokou mírou empatie. K cizím lidem je vždy podezřívavý, ale dokáže se s nimi spřátelit. Historicky jako pastevecký pes si zvykne i na cizí psy či zvířata (dobytek, zajíci, slepice).

Vyznačuje se rozvážností a trpělivostí, ale dráždění od cizích lidí nesnese, proto může zpoza plotu působit útočně. Je velmi sebejistý a odvážný. Agresivního chování se u ovčáka nemusíte obávat, nejde o jeho charakterový rys. Vše závisí na výchově a tréninku, které mu majitel poskytne. I když je ovčák velmi aktivní až neunavitelný, ve společnosti dokáže být poslušný a klidný partner. Není proto výjimkou, že německé ovčáky jsou využívány jako terapeutičtí (canisterapie) či asistenční psi. Také jsou skvělí strážci a pracanti a využívají se i v armádě. Vzhledem k jejich oddanosti a loajalitě ke členům smečky, majitele nikdy nenechají v nouzi.

Jde o velmi aktivní rasu, proto je třeba ovčáka zaměstnávat, dopřát mu dostatek pohybu a ideálně zaměstnat i jeho mysl, nejlépe pravidelným tréninkem poslušnosti. Německý ovčák jako první pes rozhodně není špatnou volbou, právě pro jeho povahu a dobrou ovladatelnost. Z hlediska výchovy je třeba být „vlčákovi“ dostatečnou autoritou. Na majitele umí být velmi navázaný. Necháte-li jej dlouho o samotě, má sklony k úzkosti, která se projevují štěkáním, zavýjením a kousáním předmětů.

Německý ovčák povaha

Výchova, výcvik a péče

V Německu se zvykne označovat za Einsteina mezi psími plemeny. Tento přívlastek získal díky své inteligenci a učenlivosti. Nesmíme zapomínat, že ovčák dokáže být ve vztahu k lidem oddaný a empatický a čas strávený s nimi si užívá. Od malička je důležité, aby byl k disciplíně vychováván s láskou. Svým agresivním chováním budete podporovat jeho strážní a ochranářské instinkty, což by mohlo vést k vzestupu útočnosti. Důležitý je jeho systematický výcvik od raného věku. Ovčák je často využíván v ozbrojených silách, v policii nebo jako asistenční a slepecký pes, stopař i záchranář. Toto svědčí o perfektní ovladatelnosti německého ovčáka a jeho schopnostech být pro lidi přínosem.

Díky srsti je německý ovčák psem do každého počasí a zvládne celoroční pobyt venku. Ovčák je také skvělým plavcem a voda mu příliš nevadí. O srst je však vhodné pravidelně pečovat – vyčesávat, kartáčovat i koupat. Jeho aktivní povaha a výdrž jsou někdy až zarážející. Pokud rádi běháte, jezdíte na kole nebo chodíte na túry, ovčák vás bude věrně doprovázet. Pokud máte soutěžní ambice, zkuste s ním natrénovat canicross, agility, dogdance nebo různé překážkové běhy. Vynikajících výsledků dosahuje toto plemeno ve sportovní kynologii, kde se i čeští kynologové se svými psy umisťují pravidelně na předních místech.

Život v bytě snáší dobře, ale o to více času s ním je třeba trávit na procházkách. I jako společník v paneláku si dokáže osvojit návyky a jeho adaptabilita je vzorová. Kvalitní krmivo je zásada u každého psa. U německého ovčáka obzvláště, jelikož má vyšší náchylnost na potravinové alergie či problémy s trávením. Vyhýbat se je třeba mastným pokrmům, hlavně u psů do dvou let, protože vysoce energetická jídla mohou negativně ovlivňovat růst kostí a kloubů. U štěňátek je vhodné investovat do nízkokalorického krmiva, které má optimální poměr bílkovin a tuků. Krmit je třeba ve více dávkách denně.

Německý ovčák výchova

Německý ovčák do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

„Vlčák“ jako panelákový pes není ani mimo náš region nic extra raritního. Německý ovčák si dokáže zvyknout i v paneláku, pozor však na to, abyste mu dopřáli dostatek fyzické aktivity. Jedna procházka denně je velmi málo. Proto pokud zvažujete koupi německého ovčáka a chov v bytě, myslete na to, že pohyb je pro něj alfou a omegou, aby byl zdravý a cítil se komfortně. Dům se zahradou je nejlepší možnost. Ovčák díky své husté srsti vydrží venku celý rok. Stačí mu jen dostatečně prostorná bouda. Tato rasa je vhodná i pro chovatele začátečníka. Důvodem je, že od malička je německý ovčák velmi dobře učenlivý. Při dodržování správných zásad při výcviku a včasné socializaci je tato rasa poslušná a věrná.

Považován je za úžasného společníka do rodiny k dětem, ale také jako společnost a pomoc k seniorům. Díky inteligenci, empatii, trpělivosti a rozvážnosti je německý ovčák často využíván pro účely terapie, asistence nebo jako záchranář. Také je to pes ochranář, hlídač – policejní pes, pes do armády nebo pátrač. Exceluje ve sportovní kynologii. Je vytrvalý a zvládá různé pohybové aktivity – agility, překážkový běh, dogdance, běh se psem nebo turistiku. Obecně právě pohyb a trénink zajišťují u německého ovčáka mentální pohodu. Je to velmi věrný pes a nemá tendenci utíkat. Na majitele je velmi navázaný.

Chovatel musí počítat s tím, že německý ovčák může být občas hlučnější, zavýjení i štěkání jsou často reakcí na jiné psy, projevem radosti, hravosti či reakcí na jiné podněty. V nepřítomnosti pána jsou pejsky poměrně nejisté a úzkostné – projevy separační úzkosti . Pes je určen pro aktivní lidi. S ovčákem se nudit nikdy nebudete. Péče o něj není náročná, ale vyžaduje zodpovědný přístup.

Německý ovčák do domu

Nejčastější otázky – FAQ

Zůstaly některé vaše otázky nezodpovězeny? Zaujalo vás plemeno německého ovčáka? Máte otázky týkající se jeho povahy nebo péče? Pokud nenajdete odpověď ani mezi následujícími řádky, napište nám nebo se zapojte do diskuse. Máte-li zkušenost s chovem německého ovčáka, budeme rádi za váš názor v diskusi.

Více zdroje uvádí odlišné rozpětí průměrného věku dožití. Obecně se německé ovčáky dožívají 10 až 14 let.

Plemeno německého ovčáka se podle FCI standardu rozlišuje na dva druhy podle délky srsti. Kromě originálně krátkosrstého německého ovčáka je od roku 2008 uznáván také dlouhosrstý německý ovčák.

Jde o inteligentního, věrného, sebevědomého, učenlivého a poslušného psa, který se perfektně hodí k aktivním lidem. Je nejen skvělým hlídacím psem, ale také společníkem do rodiny k dětem či starším lidem. Má dostatek trpělivosti a rychle se adaptuje. Dobře umí vycházet i s cizími zvířaty. Vůči cizím lidem je rezervován a může působit útočně, ale nikdy neútočí bezdůvodně. Díky své výdrži a aktivní povaze je skvělým společníkem při pohybových aktivitách. Vysoká inteligence a ovladatelnost jej předurčily pro účely výcviku, jako policejního, vojenského, strážného, záchranářského, terapeutického či slepeckého psa.

Při chovu v bytě je třeba myslet na jeho energickou povahu. Dostatek pohybu a dlouhé procházky, využívání výběhů či okolních lesů a polí jsou pro ovčáka kompenzací menšího prostoru v bytě. Z tohoto důvodu je lepší, je-li pes na místě, kde má k dispozici svěží vzduch a pořádný výběh.

Maximální fyzické rozměry dosahuje německý ovčák zhruba kolem 18. až 20. měsíce života. U některých psů se růst může zastavit i později. U německých ovčáků je známo, že rostou poměrně rychle a zhruba do druhého roku života dosahují úplné fyzické dospělosti.

Ano, ale nejde o oficiálně uznaný standard barvy srsti plemene německého ovčáka. Samotná Mezinárodní kynologická federace (FCI) tuto barvu považuje za chybnou a diskvalifikační. Od roku 2011 je bílý německý ovčák vedený v registrech FCI jako bílý švýcarský ovčák. Jedná se tak o samostatné plemeno, které má až na barvu srsti téměř totožné fyzické i psychické vlastnosti.

V závislosti na rodokmenu a lokality se cena za štěně z registrovaného chovu pohybuje v rozmezí od 10 000 do 25 000 Kč. Samozřejmě, cena je pouze orientační a mezi chovateli se můžete setkat také s jinými cenovými hladinami.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(93.4%)