Bernský salašnický pes

Bernský salašnický pes – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Původem hlídací, pastevecký a tažný pes, který miluje svobodu a pohyb. Výraz tváře naznačuje jeho smířlivou, přátelskou a veselou povahu. Dnes je to typický rodinný pes, který si ochotně zahraje s dětmi. Je učenlivý a základy poslušnosti byste při výchově neměli vynechat. Nerad tráví čas o samotě a chce být součástí majitelova programu. S láskou prokazuje svou oddanost.

Publikované: 06.12.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Hravou povahou i v pozdějším věku vždy vykouzlí úsměv na tváři. V praxi jej můžete vidět také jako tažného nebo záchranářského psa. Jeho hebká dlouhá srst ho v zimě vydatně zahřeje. Bohužel nepatří k dlouhověkým plemenům a vyskytují se u něj vrozená nemoc.

Vzhled, velikost, srst a druhy

Zmýlit si „salašníka“ s jiným plemenem je téměř nemožné. Přesto ho někteří méně znalí chovatelé označují za bernardýna. Bernský salašnický pes je velké plemeno psa s robustní a symetrickou postavou. Dospělý bernský salašnický pes může vážit 36 až 55 kg. Feny jsou lehčí a jejich hmotnost dosahuje přibližně 30 až 45 kg. Výška v kohoutku dospělého samce je v rozmezí od 64 do 70 cm, u fen od 58 do 66 cm. Mohutným dojmem působí pes i díky dlouhé a husté srsti.

Výraz tváře bernského salašnického psa v mnohém prozrazuje jeho přátelskou povahu. Širokou hlavu znásobují osrstěné visící uši (tvar trojúhelníku), které jsou posazeny vysoko po okrajích hlavy. Srst je dlouhá, hladká, lesklá a mírně zvlněná. Základní černá barva se sytým, hnědočerveným pálením na tvářích, nad očima, na všech čtyřech končetinách a na hrudi je pro berňáka typická. Doplněna je bílými znaky, příznačná je čistobílá symetrická kresba hlavy, tzv. lysinka, která se u nosu rozšiřuje na obě strany až ke koutkům pysků. Bílá srst je také na hrdle a přechází i přes hrudník. Zbarvené do bíla jsou také tlapky a špička ocasu. Bíle osrstěná místa se mohou objevit i na šíji nebo pod ocasem.

Bernský salašnický pes s krátkou srstí? Mezi lidmi, kteří toto plemeno dobře neznají, vznikla mylná domněnka, že existuje krátkosrstý bernský salašnický pes. Faktem je, že krátkou srstí disponuje samostatné plemeno, které se jmenuje velký švýcarský salašnický pes. Spojuje je sice původ, účel a v mnohém i povahové vlastnosti, ale jde o dvě samostatná plemena. Obě plemena patří do skupiny švýcarských salašnických psů, kde patří například i appenzellský salašnický pes nebo entlebušský salašnický pes. Barvami jsou tato plemena téměř identická, ale liší se například výškou v kohoutku.

Zdraví, nemoci a věk

Bernský salašnický pes se nemůže chlubit právě příkladným zdravím. Ačkoli mnohé závisí na původu chovu a případných vrozených onemocnění. Ty vznikly v důsledku nekontrolovaného množení v období, kdy se stal velmi populárním. Bernský salašník byl vnímán původně jako pracovní, tažný pes, ale později jako krásný výstavní pes a začaly se porušovat některé zásady správného chovu. Stále častěji se u tohoto plemene začala objevovat onemocnění typická pro velká plemena.

  • Rakovina – bernery bohužel postihují různé formy rakoviny. To je jedna z hlavních příčin, proč se tyto psy nedožívají vyššího věku. Může jít přitom o různé podoby rakoviny. Nejčastěji se jedná o nádorová onemocnění či vředy obsahující rakovinotvorné buňky. Projevovat se mohou různé – pravidelné krvácení při vylučování, ztížené dýchání, problémy se srdcem nebo viditelnými otoky. Důležitá je včasná diagnostika a následná léčba – léky, chemoterapie, chirurgie
  • Dysplazie kyčle – u velkých plemen typický problém, při kterém dochází k luxaci v pouzdru kyčle, do kterého správně nezapadá stehenní kost. Projevuje se kulháním nebo zhoršeným pohybem psa. Podobný problém nastává i při dysplazi lokte, kdy dochází k nesouměrnému růstu kostí a kloubů v lokti. V obou případech může tento problém přerůst až do artrózy. Důležité je nasadit včasnou léčbu. Jedná se o vrozená onemocnění.
  • Portosystemický zkrat – vrozené onemocnění cév, které neumožňují pročišťování krve přes játra. Tento stav může vyvolat různé příznaky u psa. Zpravidla se tato vývojová porucha projeví do věku dvou let života. Může se jednat o gastroenterologické problémy, stavy hypoglykémie, apatii nebo nechutenství. Možným řešením je chirurgický zákrok.
  • Panostitida – u velkých psů tohoto plemene se může jednat o vrozenou predispozici. Jedná se o problém s pohybovým aparátem, který je způsoben onemocněním dlouhých rourovitých kostí. Obvykle se objevuje kulhání v období 5 až 12 měsíců života. Úplná léčba není možné a psům se mohou podávat protizánětlivé léky ke zmírnění bolesti. Příznaky se mohou často ztratit a vrátit po určitém období.

Délka života je poměrně nízká. Statisticky se plemeno bernského salašnického psa dožívá 7 až 10 let. Často horní hranice věkového rozpětí nedosáhne. Problematická jsou u této rasy hlavně dědičná onemocnění, která se v chovech často vyvinula právě díky množení psů s vrozenými defekty. Pro včasné diagnostikování, například rakoviny, je ideální pravidelně navštěvovat veterináře. Nepodceňujte ani očkování a odčervování psa.

Bernský salašnický pes zdraví

Povaha a chování

Je přátelský, inteligentní a velmi vnímavý. Dnes je to přímo ukázkový rodinný pes, který miluje společnost lidí a kdyby mohl, pána by nepustil ani na krok. Má tolerantní povahu, díky čemuž je vhodný k dětem. Ani křičící či plačící dítě ho nijak nerozruší. Obezřetnost je však na místě, přece jen nejde o žádného prcka. Bernský salašnický pes nepatří k agresorům a útočné chování k jeho povaze nepatří. Což neznamená, že byste měli podcenit socializaci štěňátka. Na svého majitele je silně fixován, proto pozor na to, aby si zvykal postupně na čas bez vás. Ze svého programu ho nevynechávejte a věnujte mu pozornost, samotou dokáže velmi trpět, což se projeví přímo destrukčním způsobem.

Duševní dospívání u berňáka je pomalejší a i v pozdějším věku má štěněčí manýry. Rád se mazlí a neodmítne ani nošení na rukou. Svým vzrůstem může návštěvy odplašit, ale pokud je pejsek na lidi zvyklý, po krátkém štěkotu se okamžitě spřátelí. K ostatním psům má podobný přístup, ale nenechá si skákat po hlavě. Je rozvážný, pokud se mu něco nelíbí, reaguje klidně.

Je učenlivý a chápavý. Dokazuje to také jeho účel, jelikož je platným členem záchranářských týmů. Také je cvičen pro účely canisterapie. V neposlední řadě je to pes, který se stále využívá k hlídání statků a farem. Učení mu jde velmi rychle, zvláště pokud je odměňován. Jeho veselou náladu mu lze číst z tváře. Proto mu dopřejte kromě drilu také prostor pro hry. Ať jde o interaktivní hračky, hlavolamy nebo nějaké psí sporty. Berňák se s vámi rád podívá do hor, lesů, zaběhá si nebo zaplave.

Bernský salašnický pes povaha

Výchova, výcvik a péče

Postarejte se o to, že bernskému salašnickému psovi se dostane rané socializace a zároveň ho budete učit základům poslušnosti. U psa vážícího přes 50 kg je nutné, aby ovládal základní povely. Výcviku se není třeba bát. Stačí pozitivní přístup k tréninku, což znamená systém povel, pochvala a odměna. Berňák navíc ocení, že tráví čas s majitelem a je součástí jeho programu. Ze samoty může být naopak velmi smutný.

Bernský salašnický pes je poslušný a trpělivý. Na některé podněty, které ho zaujmou, reaguje impulzivněji a rozjede se jim vstříc. Proto je výcvik poslušnosti nutností. Miluje svobodu a pokud se s ním vyberete běhat, na kolo (ne v horkém počasí), na dlouhou procházku nebo s ním zkusíte některé psí sporty, určitě to ocení. Aportování nebo frisbee stojí za zkoušku. A nezapomeňte ani na nějaké hračky, které ho zabaví, když zrovna nebude ve vaší společnosti.

V létě mu zajistěte místo, kde se bude chránit před horkým sluncem. V letních měsících bude více dušný, což je způsobeno zahříváním organismu. Tehdy se může přidat zvýšená míra slintání. Na přímém slunci netráví čas úplně rád a spíš mu svědčí stín. Dbejte také o řádný přísun tekutin. Abyste do budoucna ochránili psa před problémy s vývojem kloubů a kostí (pokud nejsou vrozené), zajistěte, aby mladí psi neběhali do schodů. Spotřeba krmiva je u bernského salašnického psa vyšší. Dopřejte mu alespoň dvě dávky do dne. Určitě to však nepřehánějte. Nadváha není dobrá pro jeho pohybové ústrojí. Srst vyžaduje pravidelné česání a kartáčování. Koupat byste salašníka měli alespoň dva třikrát do roka.

Bernský salašnický pes výchova

Bernský salašnický pes do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Je to velký pes, který potřebuje otevřený prostor. Čím více, tím lépe. V bytě pes úplně šťastný nebude. Navíc, majitelé bytů by nebyly příliš nadšeni ani z línající srsti. Tu pes ztrácí dvakrát do roka a velmi intenzivně. Soužití v bytě není nemožné, ale je náročné a pro psa může být stresující. Rodinný dům se zahradou si bernský salašnický pes zamiluje. Celoroční pobyt venku pro jeho hřejivou a hustou srst není problém. Sníh i louže s vodou jsou jeho kamarádi. Potřebuje častý kontakt s lidmi. Na samotu ho musíte naučit. Snadno vás mohou překvapit okousané boty, květiny nebo díry v zemi.

Duševně toto plemeno dospívá později a i když má po pubertě, často má projevy jako mladé štěně, což není negativem. Díky své dobré náladě je tak oblíbené. Bernští salašníci disponují klidnou povahu a trpělivostí. K lidem se chovají vždy empaticky a citlivě a děti si oblíbí okamžitě. Bernský salašnicky pes je využíván jako záchranář, pátrač nebo jako skvělý asistenční pes na canisterapie. Jejich trénink by měl být systematický. Jsou to chápaví a rozvážní psi, kteří se učí velmi rychle. U tak velkého psa je trénink poslušnosti základ. Pozitivní motivace a odměna je cesta, jakou zaručíte rychlý progres ve výcviku.

I jako majitel začátečník si k bernskému salašnickému psovi najdete cestu. Je přátelský a nějaké ty přešlapy ve výchově či tréninku dokáže odpustit. Musíte počítat s tím, že ignoranty nemá rád. Třeba mu věnovat dostatek času a zapojovat ho do vlastních aktivit nebo aktivit s rodinou. V rámci péče počítejte s tím, že berňák má slušný apetit a spotřebu krmiva budete cítit. U psa této velikosti je to však běžné. Kromě suchého a mokrého krmiva přidejte do jídelníčku syrové maso. Příkladně pečujte o srst. Pravidelné kartáčování a česání dvakrát do týdne vám později při koupání ušetří spoustu času, energie a nervů. Pokud nastane sezóna línání, zaručeně to postřehnete.

Bernský salašnický pes do domu

Nejčastější otázky – FAQ

Považujete bernského salašnického psa za ideální volbu? Zaujalo vás něčím toto pracovité a přátelské plemeno psa? Chcete vědět, kolik let se dožívá nebo jaká je jeho povaha? Kolik váží dospělý pes bernského salašníka? Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse pod článkem a přispějete vašimi názorem či zkušenostmi. Máte-li otázky týkající se této rasy, napište nám zprávu nebo nechte komentář. Rádi vám odpovíme.

Jde o plemeno, které se bohužel nedožívá příliš vysokého věku. Důvodem je několik typických onemocnění, která zhoršují zdraví zvířete. Věk dožití je průměrně 7 až 10 let.

Neexistují žádné jiné druhy bernského salašnického psa. Jedná se o samostatné plemeno schválené standardem FCI – Mezinárodní kynologická federace. Známá jsou jen další samostatná plemena příbuzná bernskému salašníkovi, například velký švýcarský salašnický pes, appenzellský salašnický pes nebo entlebušský salašnický pes. Odlišují se hlavně svojí délkou srsti.

Plemeno je známé svou přátelskou a věrnou povahou. Je vhodným společníkem do rodiny. Je empatický, hravý a energický. Ani vůči ostatním zvířatům se nechová agresivně. Svou energičnost rád investuje do času stráveného s majitelem. Má predispozice být ukázkovým záchranářským psem, stopařem nebo terapeutem. I dnes jsou tyto pejsky poslušní strážci na farmách, ale pro svou přátelskou povahu jsou spíše alarmem než obranným prostředkem.

Bernský salašnický pes není plemeno vhodné do bytu. Důvodem je, že pes potřebuje mít pro svůj život otevřený prostor. Soužití v bytě je možné, ale utlumí se mnohé povahové vlastnosti tohoto plemene, což může vést ke vzniku úzkostí nebo mentálním problémům.

U tohoto plemene je extrémně důležité dokonale znát původ, rodokmen a podmínky chovu. Jako majitel musíte vědět, jestli u psa nejsou diagnostikována některá vrozená onemocnění. Cena za štěně bernského salašnického psa se pohybuje od 20 000 do 70 000 Kč.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(92.6%)