Canicross

Canicross – běh se psem na postroji. Trénink a potřebná výbava pro psa

Běh je fyzická aktivita, kterou lidé mají rádi z důvodu množství benefitů, které přináší. Pokud i vy patříte k vášnivým běžcům a přemýšlíte nad tím, kdo by s vámi pravidelně sbíral kilometry, možná právě běh se psem může být pro vás zajímavou možností. Běhání se psem nebo canicross je druh sportovní aktivity, která spojuje majitele a jeho psa. Pro mnoho plemen psů je běh přirozeným pohybem. Canicross dává majiteli psa možnost spojit svůj volný čas se zábavou pro jeho domácího mazlíčka. Pokud vás možnost běhání se psem zaujala, měli byste vědět několik důležitých věcí. Jak se psem začít běhat a jaký přístup k tréninku psa zvolit? Jakou výbavu pro psa potřebuji a čeho se vyvarovat? Na všechno vám v našem článku odpovíme.

Publikované: 07.12.2023
Aktualizované: 07.12.2023
Obsah článku:

Canicross je skvělou možností, jak efektivně trávit čas s vaším psem. Kromě toho, že si vy odtrénujete, dopřejete štědrý „výklus“ i vašemu čtyřnohému příteli. Pokud vás tato společná aktivita začne bavit víc a budete mít pocit, že už máte natrénované, můžete toto hobby povýšit na vyšší úroveň. Existují různé více či méně prestižní canicross závody, kterých se účastní desítky až stovky milovníků canicrossu. Začínejte však postupně. Jak na to?

Co je canicross?

Primárně je to aktivita, během které jsou pes a běžec vzájemně spřaženi za pomoci speciálního postroje pro psa a odpruženého vodítka na canicross – vodítko s amortizérem. Cílem je, aby psovod (běžec) a pes tvořily spřežení a společnými silami vytvořily výkonný a vytrvalý tým. V tomto sportovním vztahu je běžec ten, kdo určuje směr povely. Pes je vpředu a táhne s cílem danou trať zdolat co nejrychleji. Trať canicross závodu je nejčastěji členitá (lesy, kopce, louky, hory) a ve své podstatě představuje obdobu přespolního běhu. Délka tratě je velmi různorodá od 2 do 10 km. Existují však i závody, jejichž trať je delší. Běhání se psem je volnočasovou aktivitou, ale věnovat se lze canicrossu i na profesionální úrovni – spřežení jde o výsledek.

Běhání se psem na vyšší úrovni je ideální pro aktivní sportovce nebo lidi, kteří si chtějí se svým psem vyzkoušet něco nového a uspokojit také jeho potřeby. I nezkušení běžci si v tomto případě přijdou na své. Se čtyřnohým kamarádem tímto způsobem trávíte vzácný čas a současně děláte něco i pro své zdraví.

V minulosti byl canicross jen doplňkovou aktivitou pro lidi a psy, kteří přes zimu praktikovali závod psích spřežení. S tím rozdílem, že pes není připevněn k saním, ale k běžci. Dnes jde o samostatný sport, který se především v Evropě těší z velké popularity a canicross závody jsou organizovány na vysoké úrovni po celém kontinentu. Existují dokonce canicross závody pro děti.

Canicross – běh se psem na postroji

Jak začít běhat se psem – tipy pro začátečníky

V praxi je nejlepší dodržovat určitá pravidla, která souvisí s tím, jak by měl majitel psa postupovat, pokud chce takovou sportovní aktivitu s jeho domácím mazlíčkem praktikovat. Důležité je vědět, jak začít, jak psa na běh trénovat, jakou výbavu k tomu budete potřebovat a také nezapomenout na některé bezpečnostní zásady. Tady je shrnutí toho nejdůležitějšího, co potřebujete vědět, abyste s během se psem mohli začít.

  • Na začátku je nutné věnovat dobu tréninku poslušnosti, aby měl pes dostatečné návyky a později mohl majitel věnovat energii kontrolovanému tréninku běhu s člověkem. Pes musí vždy reagovat na zavolání a s pánem/paní musí mít silné pouto.
  • Trénujte zpočátku chůzi a běh psa u nohy. S takovým tréninkem můžete začít už kolem 6.–7. měsíce věku psa. Ideální je v rámci tréninku poslušnosti zařadit i cvik vedení psa u nohy. Pes tak bude mít perfektní základ a vytvoří si při takovém běhu skvělou asociaci. Trénink canicrossu tak bude dalším levelem.
  • S tréninkem dospívajícího psa začínejte postupně a nepřetěžujte ho. Ideální je začít kratšími a delšími procházkami na vodítku a až následně krátkými běhy na volno či méně náročnou turistikou.
  • Intenzivnímu a pravidelnému běhání se psem, když bude tahat, se věnujte až po dosažení 1 – 1,5 roku života. Krátké tahání můžete zkoušet i dříve. Z hlediska vývoje není pro zdraví štěňátka vhodné s vydatnou zátěží začínat příliš brzy.
  • Následně už zařaďte do tréninku tahání s postrojem na krátkou vzdálenost. Objem běhů přizpůsobujte kondici psa, jinak hrozí přetrénování. Psa při tréninku motivujte odměnami a pochvalou.
  • Pořiďte si potřebnou výbavu, která sestává z postroje na canicross, vodítka s amortizérem a pásku či sedáku, které má na sobě běžec. Vhodnou doplňkovou výbavou je i běžecký batoh na vodu, kterou potřebujete vy i váš pes.
  • V tréninku se správnou výbavou naučte psa kontrolovaně táhnout a učte jej potřebné povely určující směr. Pes musí vědět, že s postrojem na těle nebude nic očichávat a ani se zastavovat. Musí si zvyknout, že jeho úkolem je být v čele a táhnout, když je třeba.
  • Namísto asfaltu volte pro trénink raději přírodní povrchy – lesní a polní cesty, pole, louky a pod. Vhodná je i pestrost prostředí a také změny v intenzitě a délce běhů.
  • Vyhýbejte se tréninkům v horkém počasí a v čase po krmení psa. Raději se vydejte na běh brzy ráno nebo večer ještě předtím, než pes bude přijímat potravu.

Jak začít běhat se psem

Canicross – nezačínejte příliš brzy

Aktivní běhání se psem je důležité správně načasovat v případě soutěžních ambicí je zapotřebí poctivý trénink. Rekreační běh můžete praktikovat již v ranějším věku kolem šestého měsíce. Běhání se štěňátkem a intenzivní trénování tahání určitě nejsou nejvhodnější aktivity v období, kdy se pejsek vyvíjí. Pes není ve fázi psychické ani fyzické dospělosti. Ideální věk pro zahájení canicrossu je kolem 12. až 18. měsíce. Větší plemena dospívají dokonce později. Do té doby je nejlepší, když psa učíte povelům, praktikujete trénink poslušnosti a budujete si s ním silný vztah. V počátcích je vhodné, pokud psa naučíte na vodítko, socializujete ho s jinými psy a lidmi. Vydejte se se psem na procházky do lesa nebo na turistiku. Pokud máte jistotu, že poslechne na povely, běhejte s ním na volno. Vyhýbejte se běhu v době po krmení psa.

Postupný trénink psa, povely a jeho kondice

Další fází raného tréninku je, že vašeho čtyřnohého miláčka naučíte na postroj. V první řadě musí být nasazování postroje bezproblémové. To také vyžaduje nějaký ten zvyk a čas. Pes si rychle věci asociuje a pochopí, že postroj rovná se běh. Musí se naučit, co se od něj při nasazení postroje očekává – žádné očuchávání, značkování či hrabání. Pokud je však pes trénován a poslouchá vás, trénink canicrossu bude velkou zábavou. Koneckonců, běh je pro psa jen zábava. Nemá soutěžní ambice ani snahu běhat na čas.

Pokud se pes sžívá s postrojem, na krátkou vzdálenost si můžete vyzkoušejte tahání. Netřeba to však přehánět a nepraktikuje příliš fyzicky náročné tréninky. Tah na 50 či 100 metrů je na začátek pro mladého pejska dostačující. Zhruba kolem 8. až 10. měsíce můžete začít s náročnějšími běhy na 100 až 500 metrů. I to však jen 2 až 3krát týdně. Za takový výkon vždy vašeho věrného přítele pochvalte a odměňte pamlskem. V mladém věku psa začněte učit i směrové povely. Zaužívány jsou povely vpřed (jdi), stop (stůj), levá a pravá. Někdo se při tréninku canicrossu snaží povely odlišit a zažívaly se také povely go (vpřed), stop (stoj), hoo (vlevo) a gee (dží – vpravo). Během tréninků si občas dělejte přestávky, rozptylte psa hrou a zajistěte mu přísun tekutin.

Stejně jako u člověka i u psa se kondice buduje postupně tréninkem. Věřte však, že pokud vám zpočátku váš čtyřnohý kámo nestíhal, brzy to bude jinak. Stále však nezapomínejte, že psa není třeba přetěžovat. Je to stále rostoucí štěně a přílišná zátěž může ve vývoji pejska poznamenat. Případně se stane to, že ho přestane tahání s postrojem při běhání bavit. S přibývajícími tréninky a dospíváním psa intenzitu i objem tréninku zvyšujte. Je to však velmi individuální, vzdálenost i vhodná intenzita tahání závisí na tom, jak se váš pes cítí.

Canicross – trénink psa

Běhání se psem v různém prostředí

Zpočátku je vhodné, pokud pes bude chodit trénovat do známého prostředí. Když si zvykne na tahání i povely, je vhodná změna. Trénink musí psa bavit a rozmanitost v tréninku je pro tento účel přímo nutná. Pes, ale i vy máte lepší motivaci, pokud během tréninku vyzkoušíte různá prostředí, změníte délku tréninku nebo terén. Také si můžete vyzkoušet jít zaběhat ve skupině s ostatními běžci.

Eliminujte běhání po asfaltu nebo po betonu. Také se vyhněte běhání se psem v příliš horkém počasí. Pro psa i pro člověk představuje běh na přímém slunci a při vysoké teplotě vysokou zátěž pro kardiovaskulární systém. K tomu si domyslete, že máte na sobě hustý kožich jako váš čtyřnohý společník.

Postroj na canicross a vodítko na běhání – důležitá výbava

Co vše potřebujete kromě vytrvalého psa, tréninku, motivace a odhodlání pro tento sport? V první řadě je důležité obstarat si potřebné vybavení, bez kterého byste běh se psem na vyšší úrovni jen stěží mohli realizovat. Namísto obojku budete potřebovat kvalitní postroj na canicross, který bude vašemu psovi velikostně vyhovovat. Pokud se chcete canicrossu věnovat profesionálně, váš pes musí mít co nejvyšší komfort.

Důležitým vybavením je také vodítko pro běhání. Není to však úplně obyčejné vodítko pro běh se psem. Jedná se o vodítko s amortizérem. Takové vodítko obsahuje speciální gumu, která tlumí prudké tahání psa během běhu či chůze. V případě, že pes prudce zrychlí a potáhne majitele, amortizér – guma se postará o to, že trhnutí je plynulé a ne tak prudké.

Majitel si kromě vhodné běžecké obuvi a oblečení musí vybrat také vhodný canicross opasek nebo sedák. Účelem je připevnění vodítka k opasku, abyste byli se psem navzájem spojeni. Rozdíl mezi canicross páskem a sedákem je v tom, že pásek klasicky obepíná pás a tah je soustředěn do spodní části zad. Správně by měl opasek vždy sedět trochu níže. Sedák má popruhy, které vedou mezi nohy běžce a nemá tendenci se posouvat při tahu směrem nahoru nebo dolů. Tah je tak více rozložen. Díky tomuto vybavení běžíte „handsfree“ a nemusíte v ruce držet vodítko. Za vhodnou výbavu považujeme také běžecký batoh na vodu pro vás i pro psa.

Canicross – postroj na běhání

Vhodný pes na canicross

Pro vytrvalé běhání či závodní canicross jsou nejvhodnější plemena, která jsou aktivní a mají vysokou potřebu pohybových aktivit. Je však třeba dodat, že běhání se psem se lze věnovat s mnoha plemeny a seznam je velmi široký. Pokud však chcete praktikovat canicross soutěžně, ideální plemena jsou například sibiřský husky, německý ovčák, aljašský malamut, border kolie, zlatý retrívr, dalmatin, výmarský ohař, irský setr nebo tak menší plemeno, jakým je Jack Rus.

Ne každé plemeno je k vytrvalému běhání s majitelem stvořeno. Roli zde hraje především genetika a anatomie těla pejska. Pro vytrvalé běhání či závodní canicross nejsou zcela vhodné psi s krátkýma nohama (jezevčík, pomeranian) nebo psi s krátkým a zploštělým nosem (francouzský buldoček). Ideální volbou nejsou ani mnohá obří a těžká plemena, jejichž pohybový aparát může při členitém terénu a vytrvalém běhu trpět. Také výdrž, rychlost i schopnost držet tempo může být u jednotlivých plemen odlišná.

Nejčastější otázky – FAQ

Zaujala vás možnost vyzkoušet si s vaším domácím mazlíčkem canicross? Rádi byste praktikovali pravidelné běhání se psem? Chcete vědět, co k tomu potřebujete? V našem článku vám zodpovíme na vaše otázky. Pokud byste měli další otázky ohledně tréninku canicrossu nebo se chcete dozvědět něco víc, napište nám mail nebo komentář pod článek. Pokud máte zkušenosti s během se psem, budeme rádi, pokud se podělíte o své názory, rady a tipy v diskusi pod článkem.

Jde o psí sport, který spočívá v běhu psovoda se psem. Pes je za pomoci speciálního postroje a vodítka s amortizérem připoután k opasku, který má na sobě majitel. Pes běhá vpředu, majitel udává směr a cílem je během závodu canicrossu zdolat trať v co nejkratším čase.

V obou případech jde o sportovní aktivity, kdy je pes spřažen s člověkem a cílem je zdolávat stanovenou trať. Canicross se běhá na kratší vzdálenost, přibližně od 2 do 10 km. Dogtrekking je synonymem turistiky pro psy. Trasu od 20 do 100 km je třeba zdolat v časovém limitu.

Základ tvoří kvalitní postroj na canicross pro vašeho psa. Také je důležité kvalitní vodítko s amortizérem pro běhání se psem. Sám majitel bude potřebovat opasek na canicross, popřípadě sedák. Obě variace plní stejnou funkci, záleží však na preference.

S tréninkem běhu psa můžete začít už ve věku 6 měsíců. S prvním tréninkem canicrossu a tažením můžete začít ve věku kolem 8 až 10 měsíců. S řádným během a tréninkem až kolem 12.–18. měsíce, kdy je pes fyzicky i mentálně dospělý.


Ďalšie články z kategórie Trénink/výcvik

Vaše hodnocení:
(91.8%)