Border kolie

Border kolie – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Energický živel, věrný přítel a chápavý společník. Border kolie je jedním z nejrozumnějších psů ze všech plemen. Vyznačuje se vysokou inteligencí a schopností rychle se učit novým věcem. V genech má zakořeněný pastevecký instinkt a je to ideální pracovní pes. Proto se často využívá pro účely canisterapie, jako policejní nebo záchranářský pes. Má velmi aktivní povahu a je to časově náročné plemeno.

Publikované: 01.12.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Border kolie je přirozeným talentem pro psí sporty a máte-li v tomto směru soutěžní ambice, je to ideální kandidát. Border kolie si rozumí také s dětmi a ostatními zvířaty. Existuje varianta s krátkou i delší srstí. Dožívá se solidně vysokého věku.

Vzhled a velikost

Border kolie je středně velké plemeno původně pasteveckého psa. Tělo border kolie je velmi atletické, šlachovité a agilní. Trup je kompaktní a spíše delší než vyšší. Kolie má relativně širokou hlavu, přičemž čenich (dle zbarvení černý, hnědý nebo do červena) s ústy jsou mírně protáhlé vpřed. Oči kolie jsou menší, kulaté a nejčastěji mají hnědou barvu. Uši má přiměřeně velké k hlavě a obvykle jsou ve vzpřímené nebo polovisící poloze. Výška v kohoutku je u samců border kolie od 50 do 56 cm, feny jsou nižší od 45 do 51 cm. Hmotnost u dospělých jedinců dosahuje hodnoty od 13 až do 23 kg.

Border kolie velikost

Srst a druhy

Jednou z hlavních charakteristik border kolie je její srst. Oficiálně existují dvě schválené varianty srsti, a to krátká srst a poměrně dlouhá srst. Srst může být drsná nebo hladká. Ve všech případech platí, že border kolie mají velmi hustou srst a dvojitou podsadu, která je chrání před chladem a vlhkostí. Jedná se o totožné plemeno jen s odlišným typem srsti, nejde o samostatné druhy plemene.

Border kolie krátkosrstá

Do této kategorie řadíme jen krátkou srst s hustou podsadou. V případě krátkosrsté border kolie je srst drsnější a přiléhavá k tělu. Přípustné jsou různé barevné variace, včetně border kolie blue-merle. Nejtypičtější jsou kombinace černo-bílé (nesmí převažovat bílá) a tricolor (např. bílá-černá-hnědá) nebo barvy, jako červená, red-merle, modrá, sable (tmavá hnědá) nebo lila. Bílé znaky jsou u všech zbarvení povoleny FCI standardem. Srst není nijak speciálně náročná na údržbu a stačí jen pravidelné vyčesávání.

Border kolie dlouhosrstá

Límec kolem hlavy je u border kolií s dlouhou srstí viditelnější a vytváří v jejich případě hustší hřívu ve srovnání s krátkosrstou border kolií. V obou variantách srst není náročná na údržbu a postačí pravidelné vyčesávání. Povoleny jsou stejné barevné kombinace. Nejtypičtější je právě kombinace černé a bílé. Zakázáno je páření dvou jedinců s merle zbarvením. Dlouhosrstou border kolii si není třeba zaměňovat se samostatným plemenem dlouhosrsté kolie (např. kolie z filmu Lassie se vrací).

Zdraví, nemoci a věk

Border kolie nejsou příliš náchylné k nemocem a obvykle si drží velmi dobrou zdravotní kondici. Nevyhnou se však některým vrozeným onemocněním, která jsou často dědičná a zároveň typická pro středně velká plemena.

  • Dysplazie kyčle – dobře známé dědičné onemocnění, které souvisí s luxací stehenní kosti v pouzdře kyčle. Tento pohyb může u psa způsobovat kulhání a bolesti. Problém odhalí jen RTG vyšetření.
  • Epilepsie – u psa vznikají mírné nebo těžké záchvaty, které se mohou projevovat bláznivým pobíháním, apatičností nebo ztrátou rovnováhy či křečemi v končetinách. Jedná se o neurologický stav – poruchu v mozku. Lze nastavit účinnou léčbu dostupnými léky.
  • Progresivní atrofie sítnice – PRA je stav, kdy dochází k nástupu postupné slepoty. Sítnice ztrácí schopnost vnímat světlo a od noční slepoty přechází k denní až úplné slepotě. Takoví psi dokáží běžně fungovat, ale s určitými limity souvisejícími se zhoršenou orientací v prostoru.
  • Anomálie oka – jedná se o poměrně výjimečné onemocnění týkající se všech plemen kolií (i border kolie). Je to geneticky vrozený defekt, při kterém je poškozen vývoj anatomie očí (cívky, zrakový nerv). Anomálie se nejčastěji projeví u pejska do dvou let věku. Neexistuje žádná účinná léčba.
  • Osteochondrosis dissecans – OCD představuje poruchu v růstu a vývoji chrupavek. Týká se kostí i kloubů, jejichž špatný růst zapříčiňuje problémy s některým typem pohybů, například ohyb lokte nebo vystření končetin. Ke vzniku onemocnění může přispět také strava s vysokým obsahem vápníku a bílkovin.

Border kolie nejčastěji trápí problémy s pohybovým aparátem nebo onemocnění očí. Ve spojení s koliemi všech druhů se často skloňuje, tzv. MDR1 defekt, který zapříčiňuje zvýšenou citlivost na některá léčiva. To u nich může vyvolat šok nebo alergickou reakci. Navzdory některým komplikacím se border kolie těší z dlouhého věku dožití v rozpětí 12 až 15 let.

Border kolie věk

Povaha a chování

Border kolie jsou považovány za dokonalé plemeno. Jejich pověst nejučenlivějších a nejchytřejších psů je dobře známá. Netřeba opomenout fakt, že border kolie jsou pracovité, poslušné a ještě k tomu i hravé psy a chtějí potěšit každého majitele. Soužití s rodinnou je pro border kolii splněným přáním. Majiteli jsou border kolie věrné a nemají zájem utíkat, ale jejich zvědavost je někdy dostane za plot. Vedení k poslušnosti a učení povelům je však zárukou disciplíny, přestože je temperament dokáže od tréninku někdy odradit. Budoucí majitel by tak rozhodně měl mít zkušenosti s výcvikem psů.

Zapomeňte na to, že border kolie je typ gaučového povaleče. Ne nadarmo se o border kolii mluví jako o workoholikovi. Je to neposedný pes, který potřebuje svou energii investovat do různorodých aktivit. Pokud nemůže hlídat stádo ovcí či dobytka, potřebuje se zaměstnat jinými pohybovými aktivitami. Nabídněte mu různé alternativy toho, jak s ním budete trávit čas – psí sporty, canicross (běh se psem), turistika nebo dlouhé procházky. Co to znamená pro majitele? Musí si pro kolii vyčlenit dostatek časového fondu.

Unuděná border kolie bude nevrlá nebo apatická, případně může působit podrážděně. Pokud nebude honit míček nebo větev, rozjede se za autem, cyklistou, běžcem, za čímkoli, co bude vnímat jako podnět k aktivitě. Není to rozený strážce, ale je nebojácná a umí si ve svém revíru udělat pořádek. Border kolie není žádný agresor a je velmi nekonfliktní. K návštěvě či jiným psům neprojevuje vždy náklonnost, ale rozhodně neútočí s cílem ublížit. Pokud potřebujete mít za plotem poslušnou autoritu, která odstraší nesprávné lidi, možná bude lepší volbou německý ovčák.

Border kolie povaha

Výchova, výcvik a péče

Plemeno border kolie je vysoce inteligentní a dobře cvičitelné. Je velmi vnímavé, citlivé a nezávislé. Pokud se něco naučí, někdy i špatně, trvá na tom a tvrdohlavosti má v takovém případě také dostatek. Nové povely chápe rychle, zvláště, pokud se mu dostává pochvaly a odměny. Rozumí i komplikovanějším trikům, vždyť tento pes dokáže oddělit stádo ovcí na konkrétní počet nebo zahnat do ohrady jen konkrétní zvíře. Energie a fyzický fond se u border kolie zdají jako nevyčerpatelné. Štěňátko od malička socializujte s rodinnými příslušníky i kamarády. Bez toho se u ní mohou objevit sklony k dominanci.

Samy se dožadují úkolů, které jsou náročné a složité . Primárně však potřebují pohyb. Aportování je zábava, ale jen na pár minut. Border kolie potřebuje zapojit své smysly, hledat pátrat, skákat či honit. Klidně si s „borderkou“ vyzkoušejte agility, překážkový běh, canicross, dogdance, flyball nebo se vydejte na kolo, toto plemeno vám zaručeně bude stíhat. Díky své inteligenci se osvědčila border kolie jako pes vhodný pro canisterapii, ale i jako záchranářský nebo pátrací pes. Pro border kolii je pohybová aktivita zárukou dobrého mentálního a fyzického zdraví.

Důležitá je pozitivní motivace a schopnost zaujmout pozornost psa. Pastýřský instinkt někdy vítězí nad racionálním chováním a kolie se ráda rozjede i tam, kam není třeba. Budoucí majitel musí myslet na to, že border kolie vyžaduje spoustu času. Jinak se snadno může stát, že z ignorovaného a unuděného psa se stane zlobivý a podrážděný tvrdohlavec. Srst je třeba pravidelně pročesávat, hlavně u jedinců s delší podsadou. Co se týče stravy, v seznamu by nemělo chybět syrové maso. Pro energickou kolii je příjem bílkovin velmi důležitý. Jinou stravu však poskytujte psům v pubertě a jinou dospělým jedincům.

Border kolie výcvik

Border kolie do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Neomezené zásoby energie u border kolie předznamenávají, že do bytu toto plemeno nebude ideální. Dům s dvorkem a velkou zahradou borders kolii potěší mnohem více. Pohyb je její život a bez něj by mentálně i fyzicky upadala. Život na vesnici, kde můžete kolii volně vypustit na pole nebo do okolních lesíků je pro ni pohádkou destinací. Díky srsti je kolii možné chovat celoročně venku. Samozřejmě, teplý pelíšek a přístřešek by neměly chybět. Pro její energickou povahu se nedoporučuje border kolii chovat v bytě. Je totiž ideální, má-li takový pes nepřetržitý přístup k výběhu a ani dlouhé hodinové procházky denně nemusí stačit.

Aktivní pán je pro borders kolii nejlepší možnost. Ať si půjdete zaběhat na přehradu nebo do lesa, zajezdit na kole, zaplavat nebo vezmete s sebou kolii na hory, zaručeně s vámi půjde bok po boku. Psími sporty ukojíte její potřebu zkoušet a objevovat. Výcvik border kolie je nekomplikovaný a při správné strategii ji naučíte povelům velmi rychle. Pochopení a touha splnit pokyny ji motivují. Hodí se také pro profesionální výcvik – slepecký pes, záchranář, terapeut, drogový pes nebo pátrač. Je to plemeno náročné na čas, proto počítejte s tím, že z vlastního časového fondu budete muset ukrojit.

Tento pes nepatří do rukou začátečníků, a to navzdory jeho vysoké inteligenci a skvělé učenlivosti. Nesprávné návyky mohou být u temperamentní kolie obtížně zvrátitelné. Majitel musí být důsledný, sebejistý a znát metody, které na takové psy platí. Srst stačí pravidelně kartáčovat. Border kolie má vysoký energetický výdej a denní dávku krmiva proto přizpůsobte podle míry aktivity. Je to vděčné, loajální a přátelské plemeno psa, které se zaručeně stane věrným čtyřnohým přítelem.

Border kolie s ovcemi

Nejčastější otázky – FAQ

Je pro vás plemeno border kolie vhodné? Zaujala vás povaha border kolie nebo máte zkušenosti s jejím chovem? Budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse a podělíte o své poznatky. Máte-li otázky ohledně tohoto úžasného plemene, neváhejte nám napsat nebo přidat komentář. Poradit vám mohou i ostatní chovatelé v diskusi pod článkem.

Během života se těší z dobrého zdraví. Hlavně pokud se jim vyhýbají vrozená onemocnění. Průměrně se dožívají věku 12 až 15 let.

Border kolie je samostatné plemeno, které nemá žádné další druhové dělení. Hlavním rozdílem v rámci plemene je jen typ srsti. Existuje krátkosrstá border kolie nebo border kolie s dlouhou srstí. Border kolii si mnozí zaměňují s dlosrstou kolií, která však představuje samostatné plemeno.

Border kolie je odolné, moudré a usilovné plemeno psa původně šlechtěné pro pastevecké účely. Díky vysoké inteligenci je chápavá a velmi dobře se trénuje na různé pracovní úkoly. Rychle se učí i novým povelům. Má enormní množství energie, proto se dožaduje velkého množství pohybu. Díky tomu je pes fyzicky i duševně uspokojen. Kolie je přátelská a vhodná do rodiny s dětmi. Dokáže být také tvrdohlavá, proto je důležité psa socializovat a od štěněte učit návykům. Pokud se jednou něco naučí špatně, změny se realizují jen velmi těžko. Je skvělým společníkem pro aktivní pány a hodí se na různé pohybové a sportovní aktivity – dogdance, flyball, skok do výšky, canicross, agility a jiné.

Vzhledem k potřebám tohoto plemene se border kolie nehodí pro chov v bytě. Přestože by se dokázala na toto prostředí adaptovat, pes si žádá vydatné množství pohybu a ani procházky či čas ve výběhu nemusí stačit. Celodenní přístup na dvůr či do zahrady je pro border kolii lepší volbou. Ideální je „border collie“ vycvičit a nemusíte se bát ani venčení bez vodítka a vypuštění na pole, louky či do lesa. Pohyb je pro tuto rasu zárukou fyzického i mentálního zdraví.

Border kolie je velmi populární plemeno, přesto u nás není zcela běžně chována. Cena štěňátka s papíry se může hýbat od 15 000 až do 50 000 Kč. Závisí to také do původu, rodokmenu a účelu psa. Jiné jsou ceny, jde-li o psa pro účely domácí nebo jde o jedince určeného pro pracovní účely.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(91%)