Zlatý retrívr

Zlatý retrívr – povaha, péče, výcvik, zkušenosti, nemoci

Rodinný pes s disciplinovanou a přátelskou povahou. Zlatý retrívr je středně velké plemeno s energickým a laskavým charakterem. Miluje pohyb a různé hry od aportování přes frisbee až po trénink agility. Svou úslužností, věrností a empatií je vždy ochoten vyhovět majiteli a pomoci mu. Retrívr patří k velmi inteligentním plemenům. Výcvik s ním je příjemné dobrodružství, protože se rád učí novým povelům.

Publikované: 28.11.2023
Aktualizované: 02.01.2024
Obsah článku:

Rozumí si s dětmi i cizími psy. Zvládnutelný je také jako první pes pro začátečníka. Často ho využívají jako asistenčního či slepeckého psa, ale také jako psa záchranáře či pátrače. Zároveň se jedná o velmi populární plemeno, které podobně jako německý ovčák dokázalo prorazit ve filmovém průmyslu.

Vzhled, velikost, srst a druhy

Zlatý retrívr je středně velké plemeno. Tělo je velmi symetrické, ačkoli anatomicky je trup delší než vyšší. Hrudník psa je osvalený, díky čemuž je srst mírně vystouplá. Na hlavě má povislé uši pokryté delším osrstěním. Zadní končetiny psa jsou robustnější, přední nohy jsou rovné a dlouhé. V kohoutku dosahuje zlatý retrívr výšky od 56 po 61 cm u samců, 51 až 56 cm u fen. Hmotnost se u dospělých psů pohybuje na úrovni 30 až 40 kg, feny váží obvykle od 25 do 30 kg.

Středně dlouhá srst zlatého retrívra je mírně zvlněná a velmi hustá. Srst se nikdy nekroutí a není kudrnatá. Delší srst mají retrívři na hrudi, krku, zadní straně končetin, břiše a silně osrstěný má tato rasa i ocas. Díky husté podsadě retrívr velmi dobře odolává chladnému počasí i vodě. U tohoto plemene se vyskytuje široká škála odstínů žluté, krémové až zlaté. Objevit se mohou i místa s bílou srstí. Vyskytují se také tmavší barevné odstíny zlatohnědé. Bílý zlatý retrívr není schválen standardem FCI a tohoto vzhledu bylo dosaženo křížením plemen.

Z hlediska druhového dělení neexistují žádné jiné oficiálně uznané standardy FCI (Mezinárodní kynologická federace) v rámci plemene zlatého retrívra v Evropě. Mírné odlišnosti však můžeme pozorovat mezi regiony, ve kterých je toto plemeno chováno. Existuje například anglický zlatý retrívr nebo kanadský zlatý retrívr (vyznačuje se větší výškou v kohoutku). American Kennel Club (AKC) určuje samostatný standard pro plemeno amerického zlatého retrívra. Obecně se však retrívři v Evropě odlišují jen barvou srsti a jejími odstíny.

Zdraví, nemoci a věk

Plemeno je u tuzemských chovatelů velmi populární a oblíbené. Vděčí za to také „reklamě“ v podobě filmů. Zvýšenou frekvencí množení se u tohoto plemene začala stále více vyskytovat onemocnění, která jsou pro středně velká plemena velmi typická. Nejvíce je však trápí onemocnění pohybového aparátu, onemocnění očí či alergie.

  • Dysplazie kyčle – často se vyskytuje u větších psů. Problémem je vůle v kloubní jamce, která spojuje stehenní kost a kyčelní kloub. Toto onemocnění je bohužel dědičné a aktivní retrívři jsou na tento problém velmi náchylní. Podobný problém může nastat i v případě loketního kloubu.
  • Progresivní atrofie sítnice (PRA) – představuje postupné zhoršování zraku u zvířete. Sítnice ztrácí citlivost na světlo a postupně přechází od noční slepoty k zakalenému zraku až úplné slepotě.
  • Šedý zákal – katarakta není ani u jiných plemen nic neobvyklého. U retrívrů má tendenci vznikat v jakémkoli věku, nejen u starších jedinců. Proto je na místě oči vašeho psa pravidelně kontrolovat. Poznávacím znakem jsou skvrny na oční čočce.
  • Alergie – více a více psů je citlivějších na konkrétní látky, materiály, potraviny či pyl. U zlatých retrívrů je také výskyt různých alergií vysoce pravděpodobný. Důležité je znát původ alergie.
  • Epilepsie – jedná se o akutní záchvaty a křeče, které jsou vyvolány poruchou v mozku. Možná je léčba léky.
  • Subvalvulární aortální stenóza – zúžení průtoku krve mezi srdeční komorou a aortou může u pejska způsobovat mdloby a kolapsy. Pejsek může být dušný a dokonce upadnout do bezvědomí. Jsou případy, kdy dokonce došlo k náhlé smrti. Při problémech se srdcem je třeba s pejskem podstoupit kompletní diagnostiku.

Přestože jsou retrívři houževnatou rasou, především u starších jedinců se ne vždy vyhnete některým z typických onemocnění. Zvlášť, má-li k tomu jedinec genetické predispozice. Průměrně dosahuje zlatý retrívr věku 10 až 13 let.

Zlatý retrívr zdraví

Povaha a chování

Pes, nejlepší přítel člověka. Toto tvrzení sedí na zlatého retrívra velmi přesně. Objektivně je zlatý retrívr považován za jedno z nejpřátelštějších plemen vůbec. Je velmi poslušný, učenlivý, věrný, ale svou aktivní povahou může dát někdy majiteli zabrat. Jeho empatický a chápavý postoj vůči lidem je důkazem loajality a snahy vyhovět jim.

Plemeno patří k velmi oblíbeným i v případě rodin s dětmi. Pes s dětmi vychází velmi dobře a platí to i o ostatních psech či zvířatech v domácnosti. Zvlášť, je-li pejsek od malička socializován. I ve společných výbězích se dospělý zlatý retrívr nechová nekontrolovatelně a jeho vyrovnaná povaha je v tomto ukázková. Retrívr má rád hry, dlouhé procházky a klidně si s ním můžete jít zaběhat, zajezdit na kole i zaplavat. Tyto pejsky se rády mazlí, samotu nelibují, proto je vhodné předejít příznakům úzkosti brzkým tréninkem, aby si pejsek zvykl i na čas bez majitele. Jinak očekávejte hlasitý štěkot, nářky, hluboké jámy na zahradě nebo okousaný gauč v bytě.

Chování pejska předurčuje na pomoc lidem. Historicky byl „zlaťák“ vyšlechtěn tak, aby pomáhal člověku, a to mu zůstalo dodnes. Díky své inteligenci a skvělým schopnostem učit se je často vychováván jako vodící, asistenční nebo terapeutický pes. Zapomínat není třeba na to, že zlatý retrívr je v DNA lovec a jeho lovecké instinkty lze uplatnit i při hledání a pátrání. Nejednou takového psa uvidíte s neprůstřelnou nebo záchranářskou vestou.

Zlatý retrívr povaha

Výchova, výcvik a péče

Šance vytrénovat si z retrívra příkladně poslušného a věrného pejska je vysoce pravděpodobná. Inteligence, vyrovnanost, vnímavost a ochota učit se novým věcem jsou skvělým předpokladem pro efektivní trénink. Klidně se se psem můžete věnovat aportování, frisbee či tréninkům agility. Aktivní majitel si s retrívrem může vyrazit na turistiku, zajezdit si na kole nebo si natrénovat běh se psem – canicross. Zlatý retrívr je velmi energický a pohyb miluje.

Přímo zbožňuje společnost lidí a cítí se s nimi v bezpečí. Potřebuje sebevědomého chovatele, který mu bude autoritou a příkladem. Pro chovatele začátečníka je zlatý retrívr vhodný jako první pes. A to právě z důvodu relativně jednoduché výchovy a skvělé učenlivosti. Při výchově je klíčové, aby pejskovi majitel věnoval dostatek času. Během tréninku je vhodné aplikovat metodu odměňování. Tresty či agresivní chování během výcviku mohou u citlivého retrívra vyvolat traumata a stane se z něj bázlivé nebo agresivní plemeno.

Co se týče další péče o retrívry, nezanedbávejte jejich srst. Líná zpravidla dvakrát do roka, ale línání je velmi postupné, proto se může zdát, že srst ztrácejí celoročně. Pravidelné kartáčování a česání je důležité. Retrívr se nebojí zašpinit, bláto, vodu, hlínu či písek nevnímá jako nevhodný terén. Pokud budete mít psa v interiéru domu či bytu, počítejte s tím, že chlupy budou přítomny na mnoha místech. Pejskovi pravidelně kontrolujte uši, protože jsou poměrně osrstěné a visí dolů. Vhodné je krmit dvakrát do dne. Střídejte suché a mokré krmivo.

Zlatý retrívr výcvik

Zlatý retrívr do bytu či do domu? Pro koho je toto plemeno vhodné?

Pokud je na blízku jeho pán, retrívr je spokojen tam, kde je. Na život v bytě si dokáže zvyknout samozřejmě v úvahu třeba brát nevýhody, které život v paneláku pro psa představuje. Proto je nutné pravidelné venčení a pes jistě ocení i občasné výlety mimo město, kde se dosyta vyběhá. Dům se zahradou je z tohoto důvodu lepší alternativa pro jeho výchovu. Nečekejte však, že zlatý retrívr je typickým strážcem, vyhledávat bude teplo domova a vaši společnost. Chladné počasí mu nevadí, naopak přílišné teplo nemá v oblibě.

Tendence upozorňovat na různé podněty štěkáním je této rase přirozená, přece má lovecký původ. Pejsek je citlivý a touží lidem pomáhat. Není divu proto, že je to pes záchranář, pátrač i terapeut. Rozumí si s dětmi a po krátkém seznámení si porozumí i s ostatními psy či zvířaty. Jde asi o jedno z nejlepších plemen, které ve své přítomnosti toleruje kočky. Zlatý retrívr je přátelský, inteligentní a společenský pes.

Vyšší nároky bude mít na čas, který by s ním měl majitel trávit. Pokud není na vaši nepřítomnost zvyklý, hrabání, štěkání či okusování předmětů je vedlejším efektem. Je však učenlivý, trénink ho baví a naučit ho poslušnosti by neměl být problém ani pro začátečníka bez větších zkušeností. Ideální je, pokud jste aktivní člověk a se psem budete realizovat různé pohybové aktivity – aportování, běh, jízda na kole, frisbee nebo turistiku.

Zlatý retrívr do domu

Nejčastější otázky – FAQ

Považujete zlatého retrívra za vhodné plemeno pro vás? Uvažujete nad jeho koupí nebo jste naopak zkušeným chovatelem zlatých retrívrů? Zajímají vás konkrétní otázky, jak, kolik se dožívá let zlatý retrívr nebo zda je tato rasa vhodná do bytu? V každém případě budeme rádi, pokud se zapojíte do diskuse a přispějete svými otázkami, zkušenostmi či názory k této problematice.

Plemeno zlatého retrívra se dožívá přibližně 10 až 13 let.

Oficiálně existuje jen jeden standard plemene. V Evropě se odlišují jen různým zbarvením srsti. Na základě lokality, ve které je plemeno chováno, se však můžete setkat i s pojmenováními, jako anglický retrívr nebo kanadský retrívr. Mezi nimi lze nalézt drobné vizuální odlišnosti. Ve Spojených státech amerických je registrován AKC (American Kennel Club) i samostatný standard plemene americký zlatý retrívr.

Zlatý retrívr je přátelské, inteligentní a věrné plemeno psa. I pro své povahové charakteristiky jde o oblíbeného rodinného společníka. Retrívr je velmi vnímavý, empatický a lidem se snaží vždy vyhovět. Poslušnost při tréninku je ukázková a zlatý retrívr je velmi učenlivý. Velmi dobře vychází také s ostatními psy či lidmi. Je velmi vyrovnaný a klidný. Má aktivní povahu a pohyb miluje, proto je nutné mu věnovat dostatek času. Samotu nemá rád. Ochotu učit se lze aplikovat při tréninku agility, poslušnosti, frisbee nebo aportování. Často retrívra najdete mezi policejními pátrači nebo záchranáři. Lidem ochotně pomáhají jako asistenční nebo slepecké psy.

Nejedná se o plemeno, které se v bytě cítí nejlépe. To však lze říci i o celoročním pobytu venku. Zlatý retrívr není typický strážce dvora, ale díky husté srsti mu nedělá problém zvládnout venku i zimy. Pokud jej budete mít v bytě, připravte se na to, že časté venčení je jedinou možností, jak uspokojit jeho fyzické potřeby. Také budete potřebovat kvalitní vysavač, který si poradí s chlupy na koberci nebo na gauči. Pejsky z tohoto plemene nemají rády samotu, proto dlouhou dobu v uzavřeném prostoru nemusí dopadnout k vaší spokojenosti. V domě se zahradou se retrívr cítí lépe. No myslete na to, že je vhodné, má-li k dispozici teplý pelíšek se zastřešením. Ideální, pokud vám nevadí i jeho občasná návštěva interiéru, což ovšem není podmínkou. Podstatné je, aby pes cítil, že je součástí rodiny.

Prakticky existuje zlatý retrívr s bílou srstí, ale oficiálně není bílá srst u tohoto plemene uznávána Mezinárodní kynologickou federací. Povoleny jsou pouze barvy srsti – žlutá, světle hnědá, krémová či tmavě hnědá. Tolerována jsou jen místa s bílou srstí, která se vyskytují kolem límce hlavy, na nohou nebo na břiše. Často se jedná o velmi bledé odstíny zlaté, což vyvolává dojem bílé srsti.

Štěňátko zlatého retrívra s papíry stojí v závislosti na původu rodičů, kvalitě chovu a prestiže chovatelské stanice kolem 30 000 Kč. Psi určené k výcviku pro různá povolání (policejní pes, pes záchranář, slepecký pes) mohou být i dražší.


Ďalšie články z kategórie Psí plemena

Vaše hodnocení:
(93.4%)