Devon Rex

Devon Rex – povaha, vzhled, péče, zdraví

Na první pohled nepatří ke standardně vypadajícím plemenům koček. Její krátká kudrnatá srst, velké uši, oči a malá hlava působí velmi exoticky. Mnozí ji označují za plemeno připomínající skřítka. Je to však aktivní, hravá a energická kočka. Ráda skáče, běhá i šplhá. Má skvělé lovecké instinkty a vynikající vnímavost. Devon rex je inteligentní kočičí rasa, která se dokáže naučit také různým trikům a zvykne si i na kočičí postroj. Mnozí chovatelé ji doporučují i alergikům, vzhledem ke krátké srsti a minimální míře línání.

Publikované: 15.12.2023
Aktualizované: 15.12.2023
Obsah článku:

Patří k poměrně komunikativním a hlasitým kočkám. Kudrnatá krátká srst byla hlavním důvodem šlechtění takových koček. Přestože se původně chovatelé snažili o páření takových koček s výstavním plemenem cornish rex, nedosáhlo se po jejich spáření efektu kadeřavosti. Od té doby jsou kočky Devon rex považovány za samostatné plemeno.

Povaha

Jsou to živelní akrobati, kteří vyžadují mít spoustu podnětů k zábavě. Zároveň jsou to však bytoví mazlíci, kteří se stále dožadují společnosti. Na svého pána nedají dopustit a doprovázet ho budou úplně všude. Okamžiky, kdy se mohou se svým pánem mazlit, jsou pro ně nejradostnější. Vždy musí vědět, co se děje kolem nich a často jen zaujatě pozorují. Jsou extrémně citlivé a vnímavé. Z toho vyplývá, že samotu nemají rády. Devon rex ocení společnost v podobě druhé kočky, ideálně stejného druhu. Dokáže dobře vycházet i se psy nebo jinými kočkami. Vděčí za to své tolerantnosti a trpělivosti. Návštěv se nikdy nezalekne a okamžitě „cizince“ přezkoumá.

Kromě toho, že dokážou vedle vás klidně spočinout na gauči, dokážou si v bytě vytvořit své hřiště. Skákání, šplhání, běhání a lovecké nálady jsou pro devon rexa velmi charakteristické. Množství hraček devon rexa potěší. K tomu je vhodné pořídit kočičí stromy, domky, úkryty nebo atrakce, které budou zárukou, že devon rex se nebude nudit. Bez problémů se naučí na kočičí postroj a zvykne si na venčení. Kromě toho jsou tyto kočky obecně učenlivé a zvládnou se naučit kočičí aport nebo některé triky. Devon rex dokáže být někdy pořádně upovídaná a počítejte s tím, že hlasité mňoukání je signálem, že kočka něco chce.

Devon rex povaha

Vzhled a srst – černá, bílá i čokoládová

Devon rex patří ke středně velkým rasám koček. Hmotnost dospělých koček je 2,5–5 kg, přičemž váha kocourů je větší. Tělo je štíhlé a svalnaté. Na délku mají tyto kočky 30 až 40 cm (bez ocasu). Výška v kohoutku je v průměru 20 až 30 cm. Jejich vzhled je velmi exotický. Oproti štíhlému tělu je hruď robustnější. Končetiny jsou dlouhé, ale osvalené. Díky tomu má kočka vynikající pohybové schopnosti a je to zdatný skokan a běžec. Na hlavě zaujme velkýma ušima, které jsou z vnitřní strany téměř neosrstěné. Právě uši a srst dodávají kočce její specifický vzhled. Také upoutají velké kulaté oči

Krátká srst je hebká a má kadeřavou strukturu. Srst velmi málo líná, což ocení alergici. Pro její krátkost a absenci spodní vrstvy není devon rex tak dobře chráněna před chladem. Povoleno je obrovské množství barev, kombinací a vzorů. Typické jsou jednobarevné variety – bílá, černá, modrá, krémová, čokoládová, skořicová, lilavá, hnědá. Povoleny jsou i dvě barvy (bicolor) a vzory – bílá v kombinaci s ostatními barvami, mramorovaný vzor, stínování, tricolor – calico nebo skvrny.

Devon rex vzhled

Péče a zdraví

Je to plemeno extrémně zaměřené na lidi. Dožaduje se pozornosti od svého majitele i okolí. Kočky se rády mazlí, hrají a tráví čas ve společnosti svého majitele. Jsou ideální pro bytové podmínky, ačkoli v lepším počasí je vhodné poskytnout jim bezpečný venkovní výběh. V zimě je venku určitě nenechávejte. Cizí lidé devon rexovi vůbec nepřekážejí. Tyto kočky budou dobře vycházet i s jinými kočkami či psem v domácnosti. Pokud plánujete kočku nechávat déle o samotě, společnost jí udělá dobře. Jsou to nekonfliktní tvorové, kterí si dokážou i s dětmi zahrát celé hodiny. Také se postarejte o to, abyste doma měli dostatek hraček a prolézaček, se kterými si tento akrobat užije dostatek zábavy.

Těmto kočkám nevadí voda a pokud vás přistihnou ve sprše či ve vaně, nemají problém se přidat. Devon rex je věrný společník, kterého můžete nosit na rameni jako papouška. Jedná se o učenlivé plemeno, které rádo zkoumá a zkouší. Můžete vyzkoušet kočku naučit různým trikům nebo se s ní vydat na venčení v postroji. Majitele, kterým kočičí srst vadí nebo jsou alergičtí, potěší, že devon rex ztrácí minimum srsti. Stačí ji jednou za týden jemně pročesat. Koupání je také vhodné vzhledem k vyšší míře mazání pokožky. Pro alergiky nemusí tato kočka představovat problém. Informace o tom, že je srst hypoalergenní, však nejsou pravdivé. Devon rex kočky potřebují dostatečný příjem tekutin. Zabezpečte jim tedy dostatek vody. Z hlediska stravy je dobré kombinovat suché krmivo a zařadit do jídelníčku kočky dostatek bílkovin a tuků – masité složky.

V průměru se devon rex dožívá 9 až 15 let. Zdravotní kondice tohoto plemene je relativně dobrá, pokud je o něj dobře pečováno. Devon rex má velké uši, které nemají mnoho srsti a usazuje se v nich hodně nečistot. Uši je třeba čistit častěji kvůli mazu, abyste se vyhnuli infekcím či zánětům. Dbejte také o to, aby měl devon rex dostatek tepla. Pro krátkou srst jim bývá mnohem častěji zima a mají slabší termoregulaci. Vyvarujte se s nimi dlouhodobého pobytu na slunci. Objevují se také srdeční onemocnění související s oslabením srdečního svalu. Výjimečně může také trpět pohybový aparát kočky – luxace pately (vyskakování jablíčka z pouzdra), svalová slabost.

Devon rex zdraví

Nejčastější otázky – FAQ

Je i podle vás kočičí plemeno devon rex zajímavé? Získalo si vás svým unikátním zjevem a společenskou povahou? Chcete vědět, kolik let se takové kočky dožívají? Přečtěte si odstavce výše a dozvíte se vše podstatné o tomto plemeni. Pod článkem máte možnost přidat komentář a zapojit se do diskuse. Zda máte otázku nebo praktickou zkušenost s chovem devon rex kočky, budeme rádi za vaše zapojení se do diskuse.

Velmi společenskou a aktivní. Dokáže se dlouhé hodiny mazlit, ale také je velmi energická a potřebuje vydatný pohyb. Je velmi vnímavá a učenlivá. Zvykne si na vodítko a také se umí naučit trikům či některým návykům. Je komunikativní. Toleruje dobře jiné kočky i psy. Nerada tráví čas sama a vyžaduje stále pozornost.

Průměrná délka života plemene kočky devon rex je 9 až 15 let.

Je to středně velká kočka. Kocouři jsou větší a těžší. V průměru se hmotnost pohybuje od 2,5 do 5 kg. Délka těla bez ocasu je mezi 30 a 40 cm. Výška v kohoutku se pohybuje na úrovni 20 až 30 cm.

Pořizovací cena za plemeno kočky devon rex se může pohybovat od 10 000 až do 50 000 Kč. Ani jedinci bez papírů nepatří k nejlevnějším. Nejvíce ceněné jsou výstavní kočky s rodokmenem.


Ďalšie články z kategórie Kočičí plemena

Vaše hodnocení:
(90.6%)