Siamská kočka

Siamská kočka – povaha, vzhled, péče, zdraví

Je velmi aktivní, hravá a energická. Majitele bude všude pronásledovat a sledovat ho. Je to typická bytová kočka, která miluje teplo. Celoroční pobyt venku pro ni není vhodný, ale venkovní prostor (v teplém počasí) je vhodný i když je chována v bytě. Mňoukání a vydávání pazvuků je jejím rituálem a když přijedete domů, bude vás okamžitě vítat. Siamské kočky dokáží být tvrdohlavé, ale také jsou učenlivé a chápavé. Dokáží se naučit povelům a baví je i některé kočičí sporty. Naučí se také na vodítko.

Publikované: 08.12.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Exotický vzhled siamské kočky je velmi poutavý. Původ siamské kočky sahá do 14.–15. století, konkrétně do orientálního Thajska. Do Evropy se toto plemeno dostalo v 19. století. Nejčastěji byly siamské kočky společnicemi urozených princezen.

Povaha

Siamská kočka je velmi přátelská, společenská a komunikativní. Časté hlasité mňoukání je jí velmi přirozené a tichý společník to určitě není. Zkušení chovatelé dokáží podle mňoukání rozlišit i to, zda jsou zvuky negativní nebo naopak radostné. Na majitele jsou rychle navázány. Jejich náruživá a mazlivá povaha je často využívána pro účely felinoterapie (léčba kočkami). Pokud hrozí, že kočku budete nechávat často dlouho o samotě, je lepší, pokud jí pořídíte společnost. Ideálně druhou „siamku“, se kterou se společně nebudou cítit osaměle. Aktivně se zabaví i s hračkami nebo s patrovým kočičím domečkem.

Pokud existuje kočka, která má vlastnosti podobné psovi, je to právě siamské plemeno. Tyto kočky jsou velmi inteligentní a učenlivé. Pokud si pořídíte clicker a kočka bude mít svůj den, dokážete ji správnou metodou co to naučit. Také mají tyto kočky tendenci majitele všude pronásledovat. Některí jedinci si bez větších problémů zvyknou na vodítko. Kočky jsou zvědavé a poměrně nebojácné. V interiéru se dokážou dostat na různá místa a nedělá jim problém ani šplhání. Pokud se jim něco nelíbí, nebojí se použít své drápy.

Siamská kočka povaha

Vzhled a srst – seal point, blue point a red point

Je to středně velká kočka. Tělo je atletické a má štíhlé linie. Hlava siamské kočky má trojúhelníkový ostrý tvar. Vpředu je protáhlá díky delšímu čenichu a nahoře má vysoce postavené stojaté uši. Oči jsou mírně zúžené a typická je jejich bledá modrá barva. Dospělá siamská kočka váží kolem 2,5 až 4 kg. Hmotnost kocourů může být 5 až 6,5 kg. Délka těla bez ocasu je mezi 30 až 40 cm. Výška v kohoutku se pohybuje na úrovni 20 až 30 cm. Zadní nohy „siamky“ jsou delší než přední. Ocas může být dlouhý 20 až 30 cm.

Kožich siamské kočky je tvořen krátkou srstí bez husté spodní podsady. Proto kočka příliš dobře nesnáší chladné počasí. Zbarvení srsti ovlivňují specifické geny včetně toho albinotického (způsobuje albinismus). Koťata se zpravidla zbarvují během prvních tří týdnů od narození. Zbarvení srsti ovlivňuje podle laboratorních výzkumů také okolní teplota. Nižší teplota znamená tmavší zbarvení. Originální barva srsti je v podstatě tmavá až černá a následně právě albinotický gen způsobuje unikátní světlé zbarvení na ocase, tlapkách a hlavě či na těle. Takovému zbarvení se říká také seal point. Existuje také varianta blue point – modrá barva s tmavými tlapkami, ocasem a hlavou. Schváleno je také zbarvení srsti lilac point, red point, cream point nebo tortie point.

Z minulosti některým siamským kočkám příslušela vlastnost šilhání a zalomeného ocasu. Dnes je taková genetická mutace méně frekventovaná, ale i přes takové defekty jsou takové kočky považovány za originální. V minulosti také některé siamské kočky byly nositelkami genu, který způsoboval, že jim narostla dlouhá srst. Zvykly se označovat za siamské kočky dlouhosrsté. Později se však toto již šlechtěné plemeno zaregistrovalo jako samostatné a získalo název balinéská kočka. Siamská dlouhosrstá kočka tak už není oficiální plemeno.

Siamská kočka vzhled

Péče a zdraví

Siamská kočka si bude pozornost vždy vyžadovat. Je velmi sociální a na svého pána a rodinu se velmi fixuje. Nerada tráví dlouhou dobu o samotě Je poměrně aktivní a bude ráda, pokud si s ní zahrajete vy nebo děti. Je tolerantní a trpělivá. Potěší se hračkám a také ocení kočičí stromy, domečky, úkryty, jejichž objevování uspokojí její zvědavost. Je učenlivá a dokonce se hodí pro trénink agility. Pokud u ní budete vidět potenciál, zkuste ji učit poslušnosti nebo různým trikům. Je velmi pohyblivá a vnímavá. Volný výběh v teplém počasí ji velmi potěší. K tréninku se určitě sejde pomůcka, jakou je clicker.

Jsou poměrně umňukané a rády komunikují, díky zvukům o nich vždy budete vědět. Mají také určité psí vlastnosti, například, že vás budou pronásledovat všude, kam pojedete. Srst siamské kočky je velmi hebká a hladká. Nemá tak hustou podsadu, takže i línání není tak intenzivní. Postačí pročesání jednou týdně. Drápy si musí mít kde brousit a pořiďte jí škrábadlo. Z pohledu výživy není siamská kočka vybíravá. Pořiďte jí mokré i suché krmivo.

Zdravotní stav siamských koček se odvíjí hlavně od genetiky. Obecně nepatří k plemenům, která by trpěla mnoha onemocněními. V rámci predispozic se mohou objevit onemocnění očí, srdce (kardiomyopatie) nebo nervové soustavy – lysosomální onemocnění, které způsobuje paralýzu některých nervových zakončení hlavy a končetin. V menším množství se u siamských jedinců vyskytuje i problém se zpomaleným růstem (mukopolysacharidóza). Častěji se objevuje astma. Jedním z dědičných onemocnění očí je šilhání. Objevit se může také anémie nebo gangliosidóza . Zdravé siamské kočky se mohou dožívat věku 15–20 let.

Siamská kočka zdraví

Nejčastější otázky – FAQ

Představuje siamská kočka domácího mazlíčka, kterého byste chtěli mít doma? Čím je siamská kočka tak speciální? Čemu vděčí za své unikátní zbarvení? Siamská kočka je specifickým plemenem. V našem článku se dočtete o důležitých vlastnostech tohoto plemene i jeho povaze. Máte zkušenosti s chovem siamských koček nebo se chcete na něco zeptat? Naše sekce FAQ je vám k dispozici. Pod článkem máte možnost komentovat a zapojit se tak do diskuse ohledně této kočičí rasy.

Velmi společenskou a aktivní. Na majitele se velmi fixuje a ráda se mazlí. Je to ideální bytová kočka. Je však hravá a energická, proto potřebuje dostatek aktivit, které ji zabaví. Intenzivně mňouká a vydává zvuky. Nemá ráda samotu. Je inteligentní a učenlivá. Je možné ji naučit i povelům a venčit na vodítku. Je přátelská a ochotně si zahraje i s dětmi. Pokud se jí něco nelíbí, nebojí se použít své drápky.

Patří do kategorie středně velkých koček. Má štíhlou a atletickou postavu s dlouhýma nohama a kulatými tlapkami. Délka těla může být 30 až 40 cm, přičemž ocas samotný může mít délku až 30 cm. Výška v kohoutku je kolem 20 až 30 cm. Kocoury jsou těžší a robustnější. Hmotnost tohoto plemene se pohybuje v rozmezí 2,5 až 6,5 kg.

Ano, ale tento standard nenese takové oficiální označení. Některé siamské kočky byly v minulosti nositelkami genu dlouhé srsti. Takové kočky však nebyly dále chovány, protože mohly poškodit krátkosrstý standard plemene originální siamské kočky. Šlechtěním se tak tento druh s dlouhou srstí oddělil a vzniklo samostatné plemeno balinéské kočky.

Siamské kočky se dožívají 15 až 20 let a patří mezi dlouho žijící plemena.

V našem regionu nepatří siamské kočky mezi nejdražší plemena. Kotě siamské kočky s papíry koupíte od 10 000 do 20 000 Kč. Máte-li zájem jen o kotě, které vám bude dělat společnost a nepotřebujete průkaz původu, cena se pohybuje od 1 500 do 5 000 Kč.


Ďalšie články z kategórie Kočičí plemena

Vaše hodnocení:
(88.4%)