Britská kočka

Britská krátkosrstá kočka – povaha, vzhled, péče, zdraví

Je to nezávislý flegmatik, který se dokáže v jednu chvíli k člověku toulit a za pár vteřin ho odignorovat. Na majitele se přehnaně nefixuje. Britská kočka není náročná na péči. Pokud má chuť na společnost, vyžádá si ji, ale typický kočičí mazlíček to není. Bez problémů se přizpůsobí životu v bytě i ve volném chovu v domě. Nemá problém zvyknout si na samotu. Zaujme svojí hebkou plyšovou srstí. Existuje také samostatný druh britské dlouhosrsté kočky (tzv. Highlander), která vznikla křížením s perskou kočkou. Jsou to středně velké, ale poměrně mohutné kočky.

Publikované: 06.12.2023
Aktualizované: 08.12.2023
Obsah článku:

Vznik této rasy se datuje do 19. století (Velká Británie). V jednom období byly britské kočky zařazeny pod plemeno kartouzské kočky. Později však nabyly výrazně odlišné znaky. Původně byly chovány jen britské modré kočky, dnes je již barevných variet a kombinací mnoho a jsou to oblíbené výstavní kočky.

Povaha

Mají často rozdvojenou osobnost. Ze zkušeností majitelů je zřejmé, že jsou to individuality. Jsou velmi klidné, ale zároveň zvědavé. Nedožadují se přehnané pozornosti, jsou spíše flegmatické, ale také jsou rády, pokud mohou být ve společnosti majitele a blízké. Mazlení nepotřebují příliš mnoho, pokud chtějí toulení a hlazení, vyptají si to. Pověnují se i dětem a mnohé jim odpustí. Potřebují však svůj klid a prostor. Pokud mají přístup ven, netoulají se daleko. Britská kočka se přinutí i k lovu a občas se kořistí přijde pochlubit. Při chovu v bytě si vystačí o samotě, pokud mají dostatek vody a jídla, klidně je nechte o víkendu doma.

Co se týká hravosti a potřeby pohybu, nejsou náročné. Pokud mají v bytě dostatek hraček, kočičí strom nebo motorovou myš, zabaví se. Nepatří mezi žádné skokany či lezce. Při procházce většinou neodcházejí od člověka daleko. Britské krátkosrsté kočky mají tendenci rychleji tloustnout, proto, pokud je váš miláček z línějších, zkuste si s ním občas zahrát. Volný výběh jim svědčí. Jiné kočky nebo psi většinou při soužití nepředstavují problém, jsou-li obě strany socializovány. Cizích lidi se nebojí, k návštěvám budou spíše rezervovány a nebudou je příliš vnímat.

Britská kočka povaha

Vzhled a srst – krátkosrstá, dlouhosrstá i modrá

Kromě specifické povahy činí britskou krátkosrstou kočku výjimečnou i její vzhled. Její stavba těla je robustní až zavalitá. Nohy jsou kratší a hrudník široký. Dospělá kočka může vážit od 4 do 6 kg. Kocouři jsou těžší a bez problémů dosáhnou hmotnost 7 až 9 kg. Délka těla bez ocasu je od 30 do 45 cm. V kohoutku obvykle nedosahují výšky více než 30 cm. Hlava „břitky“ je kulatá a široká. Krk je krátký a široký. Na vrchu hlavy jsou menší zaoblené uši s větším vzájemným rozestupem. Oči jsou velké a kulaté, nos širší a kratší. Ocas není nejdelší a je hustě osrstěný.

Díky husté a hebké srsti připomíná plyšovou hračku. Je to oblíbený exemplář vystavovatelů. Existuje obrovské množství barevných variací. Existují jednobarevné i vícebarevné variety. Chronicky nejznámější je britská modrá kočka, která je reprezentantkou tohoto plemene. Známá však je také bílá a červená britská kočka, také krémová, stříbrná, zlatá, černá, čokoládová nebo různé kombinace a kresby. Například britská mramorovaná kočka, tygrovaná, tečkovaná nebo shaded – stínovaná. U variety bílé je povolen i harlekýn. Populární jsou také stříbrné britské kočky „whiskas“ s unikátní kresbou, které se již léta objevují na obalech výrobce potravy pro kočky.

Britská dlouhosrstá kočka

Je také populární varianta. V Anglii se této britské kočce říká lidově Highlander. Dnes je to samostatné plemeno, které vzniklo křížením britské krátkosrsté kočky s perskou kočkou. Proto jsou od britských krátkosrstých koček odlišné vizuálem, rysy obličeje i některými povahovými vlastnostmi.

Britská kočka vzhled

Péče a zdraví

Velmi nenáročné plemeno kočky, které vyžaduje primární lásku majitele. Britská krátkosrstá kočka je poměrně samostatná. Ráda si s vámi zahraje, ale sama si řekne, kdy má dost. Zajistěte jí hračky nebo kočičí strom. Pokud ji plánujete chovat venku, postarejte se o teplý pelíšek, venku se kočka zabaví sama a možná se občas pochlubí kořistí z lovu. Spíše však bude pobývat v blízkosti obydlí. Netoulá se, je věrná a spíše preferuje klid. S jinými kočkami i psy nemá problém vycházet. Je to vhodná kočka i pro začátečníka. Skvěle se adaptuje na životní podmínky v bytě i v domě se zahradou.

Určitě to není typický mazlík, který bude dychtivě čekat na toulení. Pozornost si vyptá, když bude chtít. Britské kočky jsou klidné a tolerantní a s dětmi si budou rozumět. Dokáží se některým trikům i přiučit. Jsou to výstavní kočky, takže poslušnost jim není úplně cizí. Srst má hustou podsadu a je třeba ji pravidelně vyčesávat, aby byla v dobré kondici. Postarejte se o kvalitní krmivo a přiměřené dávkování.

U většiny jedinců platí, že se těší z dobrého zdraví. Svědčí o tom i vysoký věk dožití 15 až 20 let. U britských krátkosrstých koček se neobjevuje ani řada dědičných onemocnění. Vzhledem k typu jejich postavy mají vyšší náchylnost k přibírání a vzniku obezity. Důležité je tedy dbát na správné dávkování krmiva a nepodceňovat ani dostatečný pohyb. Ve spojení s tímto plemenem se skloňují onemocnění trávicího traktu, která může způsobit zvýšená citlivost na některé potraviny nebo nadměrná konzumace potravy. Vyvolat mohou u kočky zvracení nebo průjem. Pořiďte jim kočičí trávu nebo maltovou pastu. Některé jedince mohou trápit astma nebo alergie.

Britská kočka péče

Nejčastější otázky – FAQ

Máte otázky ohledně plemene britské krátkosrsté kočky? Chcete se dozvědět více o její povaze nebo zjistit, jestli je to vhodná kočka právě pro vás? V našem článku se dočtete nejdůležitější informace. Pokud jste majitelem britské kočky, budeme rádi, pokud se podělíte o své zkušenosti s chovem a péčí. Pod článkem je k dispozici diskuse, kde můžete klidně komentovat. Vaše názory, rady, tipy, ale i otázky mohou být přínosem pro ostatní chovatele.

Velmi vyrovnanou a klidnou. Jsou to tiší společníci, kteří nežádají mnoho pozornosti. Jsou přátelské a dobře si rozumějí i s dětmi. V mladém věku jsou aktivnější. Od 5. až 6. roku jsou spíše flegmatičtější a rády lenoší. Potřebují mít svůj prostor a klid k odpočinku. Jsou inteligentní a dokáží se některým povelům i přiučit. Dobře snášejí samotu. Nevadí jim život v bytě ani venku. Jsou zvědavé, ale cizí lidi často ignorují. V rámci aktivity jim stačí méně pohybu, ale volný výběh ocení.

Jsou to dlouhověké a životaschopné kočky, které se dožívají 15 až 20 let a při dobré péči i více.

Ano, britské kočky jsou společenské a přítomnost lidí jim nevadí. Nikdy se nechovají agresivně. Často však nemají náladu na mazlení či hlazení a v takovém případě spíše preferují vlastní prostor a samotu. Zahrají si také s dětmi a mnohé jim odpustí, ale pokud se jim něco nelíbí, rády je ignorují.

Je to středně velké plemeno, které působí poměrně mohutným dojmem. Dospělí kocouři váží od 7 do 9 kg. Samice jsou menší a lehčí, hmotnost se pohybuje kolem 5 kg. Délka těla bez ocasu může být 30 až 45 cm.

V Evropě má toto plemeno velmi širokou chovatelskou základnu. Důvodem je jejich popularita. Kočku, se kterou nemáte žádné výstavní ambice, si dokážete pořídit za 4 000 až 10 000 Kč. Máte-li zájem o papírová koťata britské krátkosrsté kočky, připravte se, že zaplatit můžete od 8 000 až do 50 000 Kč. Cenu ovlivňuje řada faktorů včetně původu a rodokmenu.


Ďalšie články z kategórie Kočičí plemena

Vaše hodnocení:
(91.2%)