Ruská modrá kočka

Ruská modrá kočka – povaha, vzhled, péče, zdraví

Je to elegantní a společenská kočka se svojskou povahou. Má ráda mazlení, ale zároveň ví, kdy ho má dost. Ruské modré kočky jsou jako mladé aktivní, hravé, ale ne vždy se budou ochotně toulit. S věkem se z nich stávají přítulnější společníci. Mají však rády svůj klid, ticho a neolibují shon. Jsou inteligentní a učenlivé, dokáží se naučit poslouchat na jméno i venčit na vodítku. Ruská modrá kočka vychází i s jinými domácími mazlíčky. Nerada tráví čas o samotě. Je zvědavá a ráda bude s vámi při každé aktivitě, kterou budete v její blízkosti provádět.

Publikované: 11.12.2023
Aktualizované: 11.12.2023
Obsah článku:

Unikátní modrá srst je hladká a příjemná na dotek a jedná se o jediný uznávaný standard. Kořeny kočky jsou na severu Ruska. Využívala se na lodích pro lov myší, ale také se často objevovala ve společnosti carů a panovníků. Postupně se rozšířila dále do Evropy i Ameriky.

Povaha

Přítulná, inteligentní a zvědavá ruská modrá kočka vám bude ráda dělat společnost vždy, když budete v její blízkosti. Především v mladším věku je velmi hravá a aktivní. Dostatek pohybu a zábavy jsou jejími výsostnými potřebami. Je vynalézavá a v bytě ráda objevuje každý kout. Na hračky a hlavolamy doma proto nezapomínejte, aby měla k dispozici dostatek zábavy a mentální aktivity. Velmi dobře se přizpůsobí na život v bytě i v domě s výběhem. Někdy ráda aktivuje i své lovecké instinkty. Zároveň však potřebuje klid a ticho. V rodině s dětmi se bude cítit dobře, ale natahování a nošení na rukou od menších dětí ne vždy snese a ráda je následně bude ignorovat. Totéž platí i pro cizí návštěvy.

Ruské modré kočky jsou učenlivé a lze je trénovat základům poslušnosti. Vhodnou pomůckou je například clicker. Mnohé kočky tohoto plemene reagují na jméno. Umí být i pořádně osobité a náladové. Někdy působí arogantně a odtažitě, jindy pro změnu vyžadují pozornost a toulení. Samota jim nedělá dobře. Proto, pokud plánujete být často pryč z domova, nejlépe uděláte, pokud „Rusce“ bude dělat společnost jiná kočka. Klidně i jiného plemene, ruská modrá je velmi tolerantní a pochopení bude mít i pro psa. Je tichá a mňoukání není v jejím podání příliš časté.

Ruská modrá kočka povaha

Vzhled a srst

Při prvním pohledu si lze ruskou modrou kočku zaměnit s britskou krátkosrstou kočkou. Dlouhé nohy a štíhlé tělo činí z ruské kočky úplný prototyp. Mimo jiné, právě typem postavy ji snadno odlišíte od britské krátkosrsté kočky, která je mohutnější. Je to středně velká kočka, která v dospělosti váží 3,5 až 5,5 kg. Kocouři jsou těžší a vyšší. Délka těla bez ocasu je 30 až 40 cm a v kohoutku jsou vysoké přibližně 25 až 30 cm. Ruská modrá kočka má ostřejší rysy obličeje. Hlava je široká a má klínovitý – orientální tvar. Uši jsou na hlavě vysoko posazené. Oči jsou velké a mají mírně elipsovitý tvar. Barva je nejčastěji bledě- nebo tmavozelená, případně smaragdová.

Srst ruské modré kočky je krátká, hebká a má dvě vrstvy. Má velmi hustou podsadu. Standardně je označována za modrou, ale někdy se jí říká i šedá nebo stříbrná ruská kočka. Modrá srst je jediným uznávaným standardem. Existují také bílé nebo černé ruské kočky, ale ty nejsou oficiálně uznávány za standard. Rozšířením se do Evropy vznikly i typy ruské modré kočky, konkrétně typ skandinávský, americký a anglický. Tyto typy se mírně odlišují povahou či odstíny zbarvení, ale nejde o samostatná plemena. K rozšiřování typů došlo z důvodu ohrožení originální ruské modré kočky, která po druhé světové válce téměř vyhynula. Došlo tak ke křížení se siamskými, britskými nebo evropskými krátkosrstými kočkami.

Ruská modrá kočka vzhled

Péče a zdraví

Ruské modré kočky jsou obvykle chovány v bytě. Dům s volným výběhem je pro jejich aktivní chvilky vítaným zpestřením, ale zabaví se i s hračkami a aktivitami v interiéru. Případně si zkuste ruskou modrou kočku naučit na vodítko. Jsou totiž učenlivé a naučí se i některým povelům či trikům. Ochotně poslouchají na jméno, což však neznamená, že na zavolání ochotně přiběhnou. Jsou zvědavé a rády tráví čas s pánem. Každé otevření dveří či bouchnutí zásuvky rady zkontrolují. V mladém věku jsou aktivnější. Postupně si spíše hledají místo, kde budou mít klid a pro pohlazení si přijdou, budou-li chtít. V rodině se budou cítit dobře. U menších dětí pozor, aby kočce nečinili špatně. Ruské modré kočky jsou velmi věrné a dobře se snášejí i s jinými kočkami či zvířaty – kromě hlodavců a rybiček v akváriu.

Z hlediska potřeb myslete na jejich duševní pohodu, pořiďte jim hračky, hlavolamy nebo kočičí strom. Pokud budou bydlet dlouho samy, zajistěte jim „parťačku“ v podobě jiné kočky. Pokud máte alergii na kočky, resp. na kočičí srst, ale máte rádi kočky, ruská modrá bude skvělá alternativa. Péče o její hustou srst vyžaduje jen pravidelné pročesávání jednou týdně. Srst ztrácí jen velmi málo, což je další výhodou z hlediska soužití s kočkou v bytě. Navíc její srst obsahuje méně alergenů. Důvodem je, že obsahuje nižší poměr glykoproteinů, které jsou spouštěči alergie. Určitě však nejde o hypoalergenní kočku, jak někteří laici uvádějí.

Průměrná délka života ruské modré kočky je 15 až 20 let. Je velmi životaschopná a odolná. Majitele jistě potěší, že ruské modré kočky nejsou vůbec náchylné na dědičná onemocnění, která se vyskytují u jiných koček. Rizikové je jen příbuzenské křížení, při kterém se mohou objevit degenerativní onemocnění či defekty – polydaktylie (šest nebo sedm prstů na tlapkách) nebo problémy s oslabeným srdečním svalem – hypertrofická kardiomyopatie. Dopřejte jim kvalitní bílkovinnou stravu a do jídelníčku klidně zařaďte i syrové maso. Naopak, vynechejte cukry.

Ruská modrá kočka péče

Nejčastější otázky – FAQ

Ruská modrá kočka je možná ideálním společníkem právě pro vás. Chcete-li se dozvědět více o její povaze, vlastnostech či vzhledu, přečtěte si náš článek. Pokud vás zajímá něco víc, napište nám do komentářů a rádi vám otázku zodpovíme. Pokud jste majitelem ruské modré kočky nebo máte s jejím chovem zkušenost, budeme rádi za vaše názory a poznatky. Komentovat můžete přímo do diskuse pod článkem.

Svojskou a náladovou. Proto jsou ruské modré kočky velmi přítulné, hravé a aktivní a jindy vyžadují klid a ticho. Rady se zabaví s hračkami. Jsou vynalézavé, zvídavé a učenlivé. Dokáží se také naučit některým povelům. Vyznačují se tolerantností vůči jiným kočkám i psům.

Dospělé kočky váží od 3,5 až po 5,5 kg. Kocour je vždy těžší. Výška v kohoutku není více než 25 až 30 cm. Bez ocasu je jejich délka těla 30 až 40 cm.

V průměru se ruská modrá kočka dožívá vysokého věku 15 až 20 let.

Ne, ruská modrá kočka není hypoalergenní. Je však vhodná pro lidi, kteří mají problém s alergií na kočičí chlupy, resp. na kočky. Její srst produkuje totiž méně glykoproteinů Fel d1, které jsou pro alergiky reakční látkou.

Jde o poměrně ceněné plemeno, kterému po druhé světové válce hrozilo vyhynutí. Za výstavní exemplář zaplatíte od 20 000 do 50 000 Kč. Vyšší částku v případě renomované chovné stanice. Za běžný chov zaplatíte od 10 000 do 15 000 Kč.


Ďalšie články z kategórie Kočičí plemena

Vaše hodnocení:
(89%)